Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dicaa
7. dec 2011

@carodejnica Ahoj, vraj by nám pravdepodobne vypočítali priemer z toho, čo sme platili z maxima a minima, čo by nebola vysoká materská, čo je nespravodlivé, lebo ja si to platím non-stop od r. 2009. Ale poradili mi, aby som si podala odhlášku a hneď zase prihlášku a bolo by to ako nové poistenie. Keby som sa prihlásila s maximom, mali by mi vypočítať maximálnu matersku, ale neviem isto, ešte to musím overiť, ale mali by sme to asi urobiť čo najrýchlejšie. Skúste opýtať aj vy a ak zistím ničo viac, dajme si vedieť cez IP

oskvarka
7. dec 2011

@mima595 to co si pisala s tou PNkou teda ak ja si platim od 8.6 a 270 dni splnim sice 3.8 ale 4.8 teda nebudem moct ist na PN lebo tie dni mi budu ratat len do konca predchadyajuceho kalendarneho mesiaca t.j do konca februara a teda mi to vyde menej ako 270 dni aj ked uz mi poistenie zaniklo a ochranna lehota je len 7 dni na PN

mima595
7. dec 2011

@oskvarka - ja neviem.....ako to naozaj funguje...to som len nieco hladala pre penelope10...tamto moje vyjadrenie vobev neber do uvahy

oskvarka
7. dec 2011

@mima595 ja viem ale zistujem ze ako som si o tom kopec nastudovala za posledne roky tak zatial stale netusim (teda okrem pripadu ze si to platis v kuse z maxima) ze ako ti tu vysku zakladu vzratavaju ak mas tie prestavky alebo zmeny zakladu a ani netusim riadne kedy mam narok a na co a aj to co som si myslela ze je istita tak nakoniec nieje 😠 😠 zacinam mat radost ze uz mi to skonci a nebudem to msueit riesit lebo je to cele akesi chore.. (ale teda ak by som do toho 8.3 otehotnela vobec by som sa nestazovala)

solinkarka
7. dec 2011

@mima595 no presne to aj mne povedali....tuto @oskvarka mi robi soky 😀

darinkazv
7. dec 2011

@katpetdo však o tom som písala. že keď nenastúpi, pripravuje sa sama o peniaze. preto je tam to slovné spojenie, že musí. no musí, ak nechce prísť o tie peniaze. 😉

@fide požiadať môžeš odo dňa pôrodu, ale tým pádom ti bude materská vyplácaná 28týždňov, lebo tých 6 týždňov ti nedoplatia. tak, ako bolo napísané v tom linku, čo som ti hodila. ale ak nie si zamestnaná, tak ti aj tak materská nebude vyplácaná skôr, než porodíš. lebo 270dní splníš až okolo predpokladaného termínu pôrodu. to, aby sa ti bábo nenarodilo skôr, to neovplyvníš. žiaľ, to je nevýhoda, keď si začneš platiť dnp až keď zistíš tehu. že ti tých 270dní do pôrodu nemusí vyjsť 😒 a keď porodíš skôr, ako na 271. deň, tak ti materská priznaná nebude ☹

oskvarka
7. dec 2011

@solinkarka fakt sa ti ospravedlnujem .. to si ma mala vydiet ako som ozelenela ked som si to fakt myslela .. lebo ved preca ak by to tak bolo tak by ti snad poradili na socialke posunut pred. termin porodu alebo nieco ... som sa zlakla ze uz fakt nic nefunguje v tejto republike...

darinkazv
7. dec 2011

@katula77 katpedo napísala to, čo som ti napísala aj ja. ja som reagovala na otázku fide, ktorá sa pýtala, či môže žiadať o materskú až odo dňa pôrodu. aj katpedo napísala, že 28týždňov od pôrodu + dni, ktoré bola na materskej pred pôrodom. takže ak si požiada o materské až po pôrode, tak dostane materskú už len 28týždňov!!!!! nižšie ti to napísala aj katpedo, že si to asi nepochopila, čo napísala. TY nastúpiš na MD 3tt pred pôrodom, materská ti po pôrode bude vyplatená 28týždňov + 3týždne, čo si bola na materskej. takže ti dokopy bude vyplatené 31 týždňov!!!!! 34 týždňov by si mala vyplatené len vtedy, ak by si nastúpila min. tých 6tt pred pôrodom. toto nemám len z googlu, mám to zo zákonníka práce a aj od tetule zo sociálnej poisťovne aj od bábo, čo sa tu týmito vecami zaoberajú!!!! tak ma tu nepresviedčaj a ešte raz si prečítaj oba príspevky, čo katpedo napísala.

darinkazv
7. dec 2011

@oskvarka
@solinkarka do nástupu md máš splniť 26týždňov nepretržitého platenia. 270dní sa ráta do pôrodu. tzn, že musíš porodiť najskôr na 271. deň 😉

darinkazv
7. dec 2011

@katula77 Tu je odpoveď priamo zo sociálnej poisťovne, čo je okopírované zo zákonníka práce :
Ak žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, než že pôrod nastal skôr, ako určil lekár, poskytne sa jej materská dovolenka odo dňa pôrodu len do uplynutia 28 týždňov, osamelej žene sa poskytne materská dovolenka do uplynutia 31 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, sa poskytne materská dovolenka do uplynutia 37 týždňov.

ivuss01
7. dec 2011

@darinkazv ahoj, prosim ta, ako sa rataju tych 270 dni? zacala som si platit 1.7.2011, tak 270 dni mi uplynie kedy? rataju sa kalendarne dni alebo pracovne? pretoze mi nejde do hlavy oskvarkin prispevok co je druhy z hora...

atuska24
7. dec 2011

@bubinko83 takze ako som pochopila s tvojho...ja si platim od okt.2011,max.sumu,ak by som teraz bola tehotnato znaci,ze by som poberal tak ako to bolo do teraz,pre mna ziadna zmena????

darinkazv
7. dec 2011

@ivuss01 rátajú sa kalendárne dni 😉

atuska24
7. dec 2011

Prosim vas ako to je???Platim si od okt.2011,je pre mna nejaka zmena??? 😒

dicaa
7. dec 2011

PORADTE PROSÍM::::::::::::::::::::
Keď som si platila tento rok od janurára do mája minimum a od júna doteraz maximum, vypočítali by ni materskú z priemeru základov. Ako o urobiť, aby som mala max. materskú?Oplatilo by sa mi podať odhlášku a následne prihlášku, aby sa mi to rátalo ako nové poistenie? Do tých 270 dní by sa mi to asi rátalo z toho starého poistenia a tých 26 týždňov stíham. Myslíte, že by to takto išlo? DNP si celkovo platím bez prerušenia už skoro 3 roky

ivuss01
7. dec 2011

@darinkazv tak potom ako je to mozne, ze oskvarka plati od 8.6 a 270 dni splni az 3.8 ???
ratala som si to spravne, ze od 1.7 do 26.3 mam 270 dni? dufam ze hej 🙂

darinkazv
7. dec 2011

@ivuss01 fuh, mne sa to teraz nechce v kalendári prepočítavať 😀 ja si platím od 10.5.2011 a 270dní splním 3.2. alebo 4.2. neviem už, ako som si to počítala, že či 3eho bude 270 dní a 4teho bude 271 alebo až 4teho bude 270. už sa mi to nechce prepočítavať. zober si do ruky kalendár a normálne si tam vyrátaj aj s víkendami 270dní. rátaj deň začatia platenia 😉

katula77
7. dec 2011

@darinkazv co tu motas zakonnik prace, ten s tym ma akoze co? ja v 2010 som bola na materskej 5 tyzdnov ked som porodila a matersku mi este platili aj za dalsich 23 tyzdnov, plati sa to na dni, vyplatili mi 28 tyzdnov do posledneho centu, podla teba bysom mala dostat menej ale to tak nebolo, ich vobec nezaujimalo kedy som porodila, ich zaujimalo kedy im poslal lekar datum zaciatku materskej, od toho vyratali 28 tyzdnov a jedina vec co ich zaujimala bolo ci som naozaj porodila. este raz si precitaj tu stranku co som tam hore prilozila, tam je jasne napisane, ze doba materskej je 34 tyzdnov. Stale nerozumiem odkial si zobrala tych 28 tyzdnov po porode, predsa o tom nieje nikde ani zmienka. Este raz si pozri ten paragraf o dobe materskej, nepozeraj zakonnik, pozeraj socialnu poistovnu.

zuzanamatko
7. dec 2011

baby toto som nasla na porade hn:To znamena ze ked som sa v novembri odhlasila a nanovo prihlasila,tak sa mi tych 270 dni rata az od novembra a nebudem si platit ten bálik.
Chápem Vašu nervozitu, ale ja nie som schopná odpovedať na všetky otázkya tak to skúsim podľa tém,
1 téma:Posudzovanie 270 dní nemocenského poistenia
Dikcia schváleného §293cb ods.2 hovorí, že ak dobrovoľné nemocenské poistenie vzniklo pred 1.februárom 2012 a k 31.1.2012 trvá a poistenec nezískal 270dní dobrovoľného nemocenského poistenia zostáva dobrovoľne nemocensky poistenou osobou podľa súčasne platnej legislatívy pokiaľ nezíska 270 dní tohto poistenia.
Ja nevidím inú interpretáciu tohto ustanovenia ako tú, že 270 dní s týka aktuálneho dobrovoľného nemocenského poistenia, teda dobrovoľného poistenia, ktoré vzniklo posledné.

katula77
7. dec 2011

@darinkazv iba ak sa to v tom zakonniku teraz od jesene zmenilo, ale je to teda nespravodlive.

darinkazv
7. dec 2011

@katula77 zákonník s tým nemá nič? tam je to predsa definované 😀 ty si žiadala o materskú 5týždňov pred plánovaným dňom pôrodu? ja tieto vyjadrenia mám písomne zo sociálnej poisťovne aj preboha. však mi to ešte dnes odpísali, tak ma presviedčaš o takom niečom 😀

darinkazv
7. dec 2011

@katula77 no ja neviem, ako to bolo predtým. ja som sa tým nezaoberala predtým. ja všetko, čo ti tvrdím mám overené z viacerých zdrojov, netvrdila by som niečo, čo nemám podložené. a teraz je to proste tak.

katula77
7. dec 2011

@darinkazv ale ved ja som o nic neziadala, cele to vypisal moj gynekolog, na jeho zaklade mi prislo vyjadrenie zo socialnej poistovne, ved nemozes vediet kedy porodis? stale si stojim za tym ze materska trva 34 tyzdnov, este raz si precitaj toto a porozmyslaj co som povedala, toto je podstatne :

http://www.socpoist.sk/materske/1293s

kde sa tam pise o nejakych 28 tyzdnoch po porode? vsade sa pise o 34 tyzdnoch, ja ani nepoznam babu v okoli ktorej by to tak urobili ako vravis, vsetky boli vlani na materskej 28 tyzdnov a tohto roku 34 tyzdnov.

darinkazv
7. dec 2011

@katula77 no, vypísal to lekár, ale žiadateľka o materské si ty. a keďže to písal lekár, tak isto tých 6tt pred pôrodom. takže ty si žiadala o materské tých 6tt, ktoré sú potrebné. to, že si porodila skôr, je už iná vec. tam ide o to, keď žiadaš o materskú neskôr. napríklad žiadaš o materské až 3týždne pred plánovaným dňom pôrodu. tak ti budú vyplatené len tie 3 týždne a plus 28týždňov, čo sa ráta od narodenia dieťatka. ja som ti tu hodila aj link, kde je to definované, skopírovala som ti aj odpoveď, čo mi prišla zo sociálky, ale ty to nejdeš pochopiť, čo ti tu vysvetľujem. tebe bolo vyplatených 34tt, lebo si o materské žiadala tých 6tt pred pôrodom a nie neskôr. už chápeš, čo sa ti snažím vysvetliť? a to, že nemáš babu v okolí, čo by jej to tak urobili, tak to znamená, že jednoducho nastúpili na materskú vtedy, keď mali a nie neskôr. to, že ty požiadaš o materské 6tt pred pôrodom, no porodíš o 1týždeň skôr, než si mala plánovaný termín, tak to už nemá s týmto nič spoločné. neviem, ako by som ti to ešte vysvetlila. tu išlo v celom o fide, ktorá chcela žiadať o materské až dňom pôrodu. čiže by nastúpila na materskú až dňom pôrodu.

evickav
7. dec 2011

ahojte dievčatá,,, neviete či prezident podpísal to zrušenie DNP?

katula77
7. dec 2011

@darinkazv uz som pozrela ten zakonnik, je tam tych 28tyzdnov pravdu mas, ale to su myslim dve rozne veci, tu ide o vztah medzi zamestnancom a zamestavatelom, uz teraz tomu rozumiem,co si chcela povedat, jasne to by isla ta baba proti sebe, to by si umyselne skratila dlzku, to mas pravdu, ok beriem spat, my sme tu vsetci co ideme do druheho pripadne tretieho babatka, nikto nieje zamestnany, pri prvom mi skoncila zmluva 1,5 mesiaca pred materskou, dala som sa na marodku a uz som to vydrzala, teraz je to inak idem len s dnp, takze nemam az taky prehlad, ja sa len modlim aby to do toho marca, bolo vsetko ok.

darinkazv
7. dec 2011

@katula77 to som rada 🙂 ja som jej vtedy tam napísala, že ak je zamestnaná, tak takto a ak nie je zamestnaná a ide len z DNP, tak tam ide o to, že nemôže aj tak skôr žiadať o materské, než zaplatí 270dní. ona to tam má blbé ešte aj z toho dôvodu, že TP 1.6. tuším a 270dní splní 8.6. no to sa len musí modliť, aby porodila až 9.6., lebo inak jej materskú neuznajú ☹ celý štátny systém je na hlavu postavený. 😉

ajahoda
7. dec 2011

viete mi niekto prosím poradiť, 18.12.2011 mi končí materská a idem na RD, bola som DNP a oslobodená od platenia, teraz by mi malo pokračovať, ale ako čítam, tak 1.2.2011 by som si mala prihlasiť to nové DNP... aká bude tá minimálna čiastka? či sa to vôbec oplatí, keď otehotnieť plánujeme najskorej o rok... teraz skúsim využiť aspoň PN-ku, či mi niečo vyplatia, keďže som to tiež dlhé roky platila.

skajkaze
7. dec 2011

katula77 prosím,čo by si mi poradila- momentálne som na rodičovskej dovolenke,až do septembra 2012,DNP si platím skoro z maxima už vyše dvoch rokov.Po rodičovskej si chcem vyčerpať podporu a snažiť sa o bábo.Čo mám urobiť,aby som splnila podmienky na vyplacanie materskej z Dnp z maxima.Ďakujem

ivuss01
7. dec 2011

ahoj, toto mi dnes poslala uctovnicka:

Dňa 2.12.2011 bola V NR SR schválená novela zákona č. 461/2003 Z.z. o zociálnom poistení, ktorá okrem iného mení systém dobrovoľného poistenia po 1.2.2012. Novela bude platná po podpise prezidentom a po uverejnení v Zbierke zákonov.

Dobrovoľne poistená v Sociálnom poistení môže byť len fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov, ak má trvalý pobyt na Slovensku, alebo povolenie na prechodný alebo trvalý pobyt v SR.

Po 1.2.2012 je možné dobrovoľné poistenie iba „v balíkoch“ :

1. Samostatné dobrovoľné dôchodkové poistenie môže mať každý, kto nemá priznaný predčasný starobný dôchodok. Toto poistenie si môže platiť aj zamestnanec alebo povinne poistená szčo. Sadzba poistného je 18% na starobné poistenie, 6% na invalidné poistenie a 4,75% príspevok do rezervného fondu solidarity.

2. Samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti môže mať len povinne poistená szčo. Povinne poistená szčo môže byť dobrovoľne poistená v nezamestnanosti aj počas prerušenia poistenia z dôvodu poberania rodičovského príspevku, ak v tomto čase nevykonáva činnosť szčo a počas prerušenia z dôvodu ošetrovania člena rodiny po 11. dni. Dobrovoľne poistený v nezamestnanosti nemôže byť ten, kto má priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 70% a ten, kto je poberateľom ID po dovŕšení dôchodkového veku. Sadzba poistného je 2%.

3. Dobrovoľné nemocenské poistenie, poistenie v nezamestnanosti a dôchodkové poistenie (NP+PvN+DP) môže mať každý, kto nemá priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 70% a nie je poberateľom ID po dovŕšení dôchodkového veku. Sadzby poistného sú NP 4,4%, PvN 2%, StP 18%, IP 6%, RF 4,75%. Spolu 35,15%, ale každé poistenie sa počíta a zaokrúhľuje osobitne.

Vymeriavací základ dobrovoľne poistenej osoby si určuje dobrovoľne poistená osoba. Ak je osoba súčasne dobrovoľne poistená pre viac poistení, určený vymeriavací základ platí pre všetky dobrovoľné poistenia! Vymeriavací základ je v r. 2012 najmenej v sume 339,89 € mesačne. Maximálny vymeriavací základ v r.2012 pre nemocenské poistenie je 1153,50 €, pre dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti 3076 € mesačne. Ak si dobrovoľne nemocenaky, dôchodkovo a v nezamestnanosti poistená osoba určí vymeriavací základ vyšší ako 1153,50 €, poistné na nemocenské poistenie platí zo sumy 1153,50, ostatné poistenia z určeného vymeriavacieho základu.

Dobrovoľné poistenie vzniká dňom prihlásenia sa na toto poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky. Dobrovoľné poistenie zaniká odo dňa odhlásenia sa, najskôr odo dňa podania odhlášky, alebo odo dňa, kedy nie sú splnené podmienky pre dané dobrovoľné poistenie.

Poistné aj VZ sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Poistné je splatné do 8. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca.

Prechodné obdobie od 1.2.2012.

Dobrovoľne nemocensky poisteným osobám a dobrovoľne poisteným osobám v nezamestnanosti toto poistenie zaniká k 31.1.2012. Dobrovoľné dôchodkové poistenie, ktoré trvá k 31.1.2011 nezaniká pokračuje ďalej aj po 1.2.2012.
Výnimka je pre dobrovoľné nemocenské poistenie – ak toto poistenie vzniklo pred 1.2.2012 a trvalo k 31.1.2012 a DNP osoba nezískala k 31.1.2012 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, toto dobrovoľné poistenie pokračuje aj po 1.2.2012 podľa zákona platného do 31.1.2012 až do podania odhlášky z DNP, najdlhšie do získania 270 dní nemocenského poistenia. Takáto DNP aj po 1.2.2011 platí iba poistné na DNP vo výške 4,4% z ňou určenej sumy. V tomto prípade jej môže vzniknúť nárok na nemocenské dávky (nemocenské, ošetrovné, materské) v ochrannej lehote po skončení poistenia. Ochranná lehota trvá 7 dní. Ak ide o tehotnú ženu (v čase skončenia poistenia) ochranná lehota je 8 mesiacov. POZOR! Ochranná lehota zaniká vždy pri vzniku nového poistenia!

V prechodnom období od 1.2.2012 do 29.2.2012 sa fyzické osoby môžu prihlásiť na dobrovoľné poistenie aj spätne, najskôr od 1.2.2012.

Ak poistencovi zo zákona zaniklo dobrovoľné nemocenské poistenie k 31.1.2012 a od 1.2.2012 mu vzniklo nové dobrovoľné nemocenské poistenie, považuje sa toto nemocenské poistenie za nepretržité.

Príklad 1.
Pani Anna je zamestnaná (detto szčo) a popri tom si platí dobrovoľné nemocenské poistenie od 1.9.2011. Toto dobrovoľné nemocenské poistenie jej pokračuje naďalej aj po 1.2.2012. Ak predtým nepodá odhlášku, poistenie skonči automaticky 27.5.2012. V tomto období ďalej platí poistné sadzbou 4,4% z ňou určeného VZ.
Ak 27.5.2012 nie je tehotná, jej ochranná lehota je 7 dní. Ak jej vnikne práceneschopnosť alebo potreba ošetrovania člena rodiny (materská v prípade prevzatia do starostlivosti) v ochrannej lehote, má nárok na nemocenské dávky zo zaniknutého DNP.
Ak 27.5.2012 je tehotná, jej ochranná lehota je 8 mesiacov. Ak jej vnikne práceneschopnosť alebo potreba ošetrovania člena rodiny, nárok na materské v ochrannej lehote, má nárok na nemocenské dávky zo zaniknutého DNP

Príklad 1a.
Pani Anna z predchádzajúceho príkladu sa od 28.5.2012 opäť dobrovoľne poistí (NP+ PvN + DP). Ide o nový vznik poistenia a ak nárok na nemocenskú dávku vznikne v prvých 26 týždňoch od vzniku poistenia, dávka sa vypočíta automaticky z minimálneho VZ, bez ohľadu na určený VZ dobrovoľne poistenej osoby.

Príklad 2.
Pani Beata je zamestnaná (detto szčo) a popri tom si platí dobrovoľné nemocenské poistenie od 1.1.2011. Toto dobrovoľné nemocenské poistenie jej zanikne zo zákona k 31.1.2012.
a) Od 15.1.2012 je práceneschopná (príp. poberá materské) a táto PN trvá aj po 1.2.2012. Táto PN vznikla počas trvania poistenia a aj po 1.2.2012 je naďalej platená aj z dobrovoľného nemocenského poistenia až do skončenia práceneschopnosti (materskej).
b) Ak k 31.1.2012 je tehotná, plynie jej ochranná lehota 8 mesiacov, inak 7 dní. V prípade PN, OČR, nároku na materské, ktoré vznikne v ochrannej lehote má nárok na nemocenské dávky.

Príklad 3.
Pani Dana je nezamestnaná, platí si dobrovoľné nemocenské poistenie od 1.9.2011. Predtým si DNP neplatila. Toto dobrovoľné nemocenské poistenie jej pokračuje naďalej aj po 1.2.2012. Ak predtým nepodá odhlášku, poistenie skonči automaticky 27.5.2012. V tomto období ďalej platí poistné sadzbou 4,4% z ňou určeného VZ.
Ak 27.5.2012 nie je tehotná, jej ochranná lehota je 7 dní. Ak jej vnikne práceneschopnosť alebo potreba ošetrovania člena rodiny (materská v prípade adopcie a pod.) v ochrannej lehote, má nárok na nemocenské dávky zo zaniknutého DNP.
Ak 27.5.2012 je tehotná, jej ochranná lehota je 8 mesiacov. Ak jej vnikne práceneschopnosť alebo potreba ošetrovania člena rodiny, nárok na materské v ochrannej lehote, má nárok na nemocenské dávky zo zaniknutého DNP.

Príklad 4.
Pán Peter je povinne poistená szčo. Popri povinnom poistení si platí dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Toto dobrovoľné poistenie pánovi Petrovi zanikne k 31.1.2012. Pán Peter sa môže po 1.2.2012 znovu prihlásiť na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (bez DP a NP) v období kedy je povinne poistenou szčo. V termíne do 29.2.2012 sa môže prihlásiť na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti od 1.2.2012.
Na PvN bude platiť poistné vo výške 2% z vymeriavacieho základu, ktorý si určí. Ak