Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

astorka2
14. dec 2011

@oskvarka dík z na sociálke povedali, že možnosť doplatiť si to, budem mať určite, len otázne je že či po novom ale po starom, no uvidíme, lebo každý radí ináč a už mám z toho hokej, rozhovor je ukončený, myslím že naše otázky už zodpovedané nebudú... a čo HN poradňa? tam ti nevedela poradiť pani Navrátilová?

oskvarka
14. dec 2011

inak tato posledna odpoved mi z jeho strany prida taka solidarna s mamickov co sa stara o postihnute dieta ze jej neodpovedal na to co sa pytala ale poradil jej ako moze este platit dlhsie po starom... 😉 ma u mna male bezvyznamne plus

@astorka2 kukni si tu odpoved co pridali... aj ja som ju tu dala len som ju nikomu neadresovala... 10:08 nezaradil ju nakoniec ale ako predposlednu

astorka2
14. dec 2011

@oskvarka no som zvedavá či to zverejnia, mne táto odpoveď moc nepomôže... lebo ja keby som sa odhlásila teraz tak nedosiahnem 26 týždňov do termínu pôrodu, ja musím platiť dalej aby som to mala splnené, tam je už fakt len otázka či mi dajú možno doplatiť po starom kedže som v ochrannej lehote alebo po novom, a že my tehotné sme vyhrali ☹

oskvarka
14. dec 2011

@astorka2 no ale ved to je to iste je jedno ci prerusis teraz alebo si prerusila uz davnejsie podla mna aj tak ti musia od posledneho prihlasenia dovolit platit 270 dni a tym padom 26 tyzdnou urcite splnis kedze ti vychadzaju skorej ako porod.... uz je len otazne ci tych 26 tyzdnou musi byt do porodu alebo do nastupu na MD lebo do nastupu na MD by ti to uz nevyslo... ale neviem viem len ze 270 musi byt do porodu..

mirkave
14. dec 2011

@astorka2 mne na socialke vravela,ze ak by mi to nevyslo do nastupu do materskej,tak by sa cakalo na presny den porodu.ze aj to sa stalo a mamickam vyplatili v pohode matersku az odo dna porodu.treba ist na socialku a byt neodbitna a polopate si to nechat vysvetlit.viem,ze clovek potom bude za debila,ale tak co uz.ja som za debila na viacerych uradoch a vobec mi to nevadi 😀 .tetusky uradnicky sa aspon citili dolezito a ja som sa dozvedela,co som chcela 😉

astorka2
14. dec 2011

@oskvarka ja som to pochopila inak, nie je jedno či preruším teraz alebo som prerušila dávnejšie, lebo musíš mať zaplatene 26 týždňov nepretržite pred vznikom nároku na poistenie nie? keby som sa nahlásila až teraz tak už tých 26 týždňov nestihnem, mám zaplatených cca 12 týždňov od posledného prihlásenia a ešte mi treba zaplatiť zvyšných 14, to bude práve 2 týždňe pre nástupom na materskú, či je iné prerušiť a odhlásiť?

astorka2
14. dec 2011

@mirkave mne to do terminu porodu vyjde v pohode, len mi nevedeli presne povedať či od 1.februára budem platiť po starom alebo po novom..... niekto mi hovorí že po starom, niekto z noveho balika...

mirkave
14. dec 2011

@astorka2 hm 😒 nasilu narychlo robena novela a potom to takto dopadne 😖 nikto nic nevie,nikto nic nepovie.treba asi pockat do buduceho tyzdna a snad uz budu vsetky uradnicky vediet odpovedat spravne a pravdivo.........drzim palce

zlatat
14. dec 2011

@oskvarka takže ak som to dobre pochopila - oplatí sa nám tým pádom v januári prerušiť DNPO ( teda my, čo si dlhodobo platíme DNPO ) - hoci len na 1 deň ? Potom budeme platiť tých 270 dní ešte po starom ? Ale čo ak otehotnieme skôr, ako uplynie tých 270 dní od posledného prihlásenia a Dr. nás vypíše na PN?
Potom na PN budeme mať nárok či nie?

silvinka666
14. dec 2011

no tak dievcence, ak som spravne pochopila p Navratilovu, pokial bolo robene nove poistenie - to je aj jeden den odhlasenie stare a druhy den prihlasenie nove- do 31.1.2012, tak podla zakona mame pravo zotrvat v tomto NOVOM poisteni 270 dni, podla p. Navratilovej po starom, cize platit ako doteraz. potom nam toto DNP automaticky zo zakona zanikne, kedze take uz v tej dobe existovat nebude, budu len baliky, a nasledne mame narok ist do 7 dni na PN a do 8 mesiacov na matersku, na ktoru sa ide 6-8 tyzdnov pred, niekto 4 tyzdne, to je individualne, a myslim, ze sa to da aj s Dr. dohodnut, ak by to niekomu trebars zle vychadzalo... samozrejme na max. davky budeme musiet platit 26 tyzdnov z maxima. takze keby to bolo takto, bolo by to este dobre, bodaj by nam to nezvysili od 1.2. a naozaj nas nechali doplatit si to po starom... akosi vsak tomu nemozem uverit juuuuj 😒

mima595
14. dec 2011

@zlatat - budes, ale z minima..kym ti neubehne novych 26 tyzdnov, tak by si mala narok na PN, resp. OCR ale len z minima...

silvinka666
14. dec 2011

@zlatat samozrejme budes mat na rok na PN, ale podla toho, z akeho zakladu si si platila DNP, podla toho bude aj vyska PN... cize ak mas min. 26 tyzdnov zaplateneho z max., tak aj PN bude max...

astorka2
14. dec 2011

tak práve som volala na sociálku majú to potvrdené od ministra, platí posledný termín príhlasenia na lehotu 270 dní, sa mi uľavilo.... takže treba sa rýchlo odhlasovať a prihlasovať a je fúra času na otehotnenie....

mima595
14. dec 2011

@silvinka666 - nesuhlasim, ak sa prihlasi na nove poistenie do 31.1.2012, tak sa jej to berie ako prerusenie poistenia...narok na davku mat bude, lebo bude splnat podmienku 270 dni poistenia za posledne 2 roky, ale VZ sa bude ratat z minima, kedze bude nanovo bezat lehota 26 tyzdnov

oskvarka
14. dec 2011

@astorka2 no to hej to mas pravdu ja som to myslela tak ze ak bude platit to co obe potrebujeme aby platilo (teda ze si to budes moct este platit 270 dni od posledneho prihlasenia na na DPN) tak ti musia dovolit to doplatit aj po 1.2 ak to dovolia aj mne.. ked si to teraz prerusim .. to je jasne ze tu podmienku splnit musis (takze ty uz sa nemozes teraz odhlasit a prihlasit aby si si to este predlzila to DPN lebo by si uz nestihala ten porod...)... ale ak ti to od posledneho prihlasenia na dni vychadza ze tych 26 tyzdnou splnis tak podla mna to budes platit podla stareho (pretoze ti to musia dovolit platit este minimalne 270 dni toho posledneho prihlasenia a 270 dni je viac ako 26 tyzdnou...)

oskvarka
14. dec 2011

@astorka2 jéeej to vázne... si mi urobila vianoce.. teda este neni iste ze sa nam aj v tomto novom termite podari otehotniet ale aspon mame dalsich 9 mesiacou casu 🙂..
a nevies ci to uz prezident podpisal ?

silvinka666
14. dec 2011

@mima595 aha, tak to uz presne neviem, ze ci aj ked ma uz 26 tyzdnov z predosleho, rata sa jej novych 26? hoci uz ma splnenych?

silvinka666
14. dec 2011

@astorka2 cize ze nas to nechaju aj doplatit po starom teda?

mima595
14. dec 2011

@silvinka666 - ano, kazde nove prihlasenie..odhlaska a nasledna prihlaska sa berie ako nove prihlasenie, teda sa lehota 26 tyzdnov berie odznova....
vynimka bola iba pre novy zakon, že tie, ktore sa prihlasia na balicek do datumu 29.2 s datumom na prihlasek 1.2. tak len toto sa bude brat ako neprerusene poistenie

zlatat
14. dec 2011

@mima595
@silvinka666 ja si teraz dlhodobo pár rokov platím z maxima, takže ak by som v januári toto poistenie zrušila a povedzme 1 deň dala pauzu a potom sa zase prihlásila z maxima ( toto by som spravila do 31.1.2012 ) tak by som tým pádom získala viac času a mohla by si tých 270 dní platiť tak ako teraz.
Ale potom nárok na PN, OČR budem mať až po zaplatení tých 270 dní či aj skôr?

Dobre hovorím? Už som z toho dobre domotaná. 😖
Panie na našej sociálke ešte nič nevedia ( alebo vedia a nechcú povedať )

astorka2
14. dec 2011

@silvinka666 áno presne tak, ak ja som sa nanovo prihlasila v oktobri 2011, mám ešte stále 270 dní na platenie po starom.... takže myslím že zákon urobili dobre aj pre tie maminy ktore si doteraz platili aj pre maminy ktore planuju otehotnieť v najbližšom období a do 1. februára sa stále môžu nahlasovať na starý systém.....

oskvarka
14. dec 2011

@zlatat budes mat narok hned ako splnis podmienku 270 dni poistenia za posledne 2 roky (to je ina podmienka len rovnake cislo 270 je tam preto sa to mota) a tuto podmienku mas uz asi splnenu .. tym padom budes mat narok hned (okrem toho dna alebo viacerich dni co nebudes poistena - ale 7 dni je ochranna lehota takte 7 dni si kludne mozes zrobit prestavku :D) ale len z minima az kym nesplnis 26 nepretrzitych tyzdnou aktualneho poistenia potom (tie posledne 2 mesiace cca to vychadza) uz budes mat narok z maxima... (a aj subeh plneni by mal platit vraj aj pred splnenim 26 tyzdnou aj po splneni s tym ze kym neni splnene dostava sa ku tomu PN z prace len minimum z DPN.. vraj)

mima595
14. dec 2011

@zlatat - nie, narok by si mala hned, aj na dalsi den po prihlaske, ale len z minima...
pr. prihlasis sa 29.1., 30.1 ides na PN, bude ti vyplacana z minima, lehota 26 ytzdnov ti uplynie ...ccca. 31.7.....ak nastupis na PN, OCR 10.8, narok mas, z maxim. VZ....a poistenie ti zanikne zo zakona po 270 dnoch...cca 29.10 /nepocitam presne/...ak dovtedy budes tehu, plati ti ochranna lehota 8 mesiacov, dokedy možes nastupit na matersku...
ak nebudes tehotna, tak sa budes moct prihlasit na balicek

adka_praha
14. dec 2011

baby nechapem tych 26 tyzdnov... to je za posledne dva roky, tak ako bolo doteraz tych 270 dni? cize mne ked pada 270. den na 13 jula (myslim) tak sa nemusim uz hlasit do noveho systemu? nechcem to zakriknut, ale zrejme sa nam podarilo "upiect" 😅 😵

silvinka666
14. dec 2011

@adka_praha no podla vsetkeho by si sa uz nemusela... tych 26 tyzdnov ti vlastne ovplyvnuje vysku PN, materskej.. cize ak splnis 270 dni za posledne 2roky a 26 tyzdnov z max. do odchodu na matersku, tak budes mat matersku max. a podla tohto co tvrdia, mali by nas to nechat doplatit po starom..

zlatat
14. dec 2011

@mima595 ďakujem, takže ide sa odhlasovať a prihlasovať 😀 ... snáď sa nám už konečne podarí dovtedy otehotnieť
Ešte znie otázka, kedy bude výhodnejšie sa odhlásiť a prihlásiť ... asi niekedy koncom januára že?

oskvarka
14. dec 2011

baby neviete kde na stranke socialnej poistovne sa da najst to tlacivo na prihlasenie na DPN .. chcem byt pripravena pre pripad ze by bol na poistovniach chaos.. nasla som len to vyhlasenie ze som neni DPN inde v europskej unii..

adka_praha
14. dec 2011

@silvinka666 takze ak je pravda, co tvrdia, nemam riesit, len si to doplatit po starom a basta? potom uz len doktorke nahlasit, ze som si platila dnp, nech mi vypise papiere? nemusim byt teda poistena do dna, ked ma vypise na matersku, hej? prepac, no potrebujem to vysvetlit po lopate... 😨 😒

silvinka666
14. dec 2011

@zlatat ja si myslim, ze narok urcite budes mat, len tak ako hovori mima, asi len na minimalnu davku, kedze 270 dni za posledne 2 roky mas uz splnene, ale kedze to prerusis, tak sa ti rata novych 26 tyzdnov, no ale tu by mala byt davka vypocitavana z roku 2011, a ak si platila cely rok 2011 z max. VZ, tak aj PN by mala byt max... dufam, ze ma chapes... lebo malo by to byt tak, ze ked aktualne ked ides na PN nemas splnenych novych 26 tyzdnov v kuse, davka sa vypocitava z VZ za rok 2011... ak pojdes teda na PN v roku 2012 napr. ...

silvinka666
14. dec 2011

@adka_praha no ak by si uz bola tehotna, tak ty nemas co riesit... len si doplatis 270 dni po starom - co je ale este podla mna otazne, ci nas naozaj nechaju po starom, a nebudeme musiet prejst na balik - samozrejme teda asi platit z max., a ked to doplatis, v tom juli, tak budes mat splnene aj 270 dni aj 26 tyzdnov... ale este si to prerataj pre istotu, ze odkedy platis DPn a odkedy z maxima... a v tom juli, ked ti to zo zakona zanikne, tak mas 8 mesiacov na to, aby si nastupila na matersku, co ty ak si uz tehotna s prehladom stihas... pochopila si ma? 🙂