Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
16. dec 2011

@michaelapillarova od 22.9 do 270 dni si to este budes moc rovnako platit a dovtedy musis aj otehotniet (na matersku potom nastupis v ochrannej lehote a narok na matersku budes mat)

oskvarka
16. dec 2011

@poisonblu no ved ako zaklad sa z toho ratat podla mna nebude lebo ako oni pisu ze si to doplati este 26 tyzdnou tak sa jej bude ako zaklad ratat to DPN keby ze si nedoplati tak ma len z minima ale dni sa jej zaratavaju.. presne ako pises ;)

bapi1
16. dec 2011

@oskvarka ok, takze teda v januari mozem zmenit vz a potom az za 270 dni (cca oktober) budem musiet prejst na balik. Je potom lepsie zmenit vz na zaciatku alebo az na konci januara?

luckabj82
16. dec 2011

@tita201 Ahoj tak ja mam maleho ma pol roka a mala bude mat 2 vo februari.Volala som dnes na urad v BJ a o tom prispevku tam nic nevedia tak ja uz tomu nerozumiem....pekny den Ti prajem.Lucia

oskvarka
16. dec 2011

@bapi1 no toto neviem co je vyhodnejsie.. ale teda ty ak chces platit este 270 dni dalsich tak si nemozes len zmenit VZ musis sa odhlasit a na druhy den (alebo o viac dni) prihlasit aby sa ti to ratalo ako nove poistenie... ... lebo inak ak by si aj VZ zmenila ale poistenie neukoncila a nezacala nove tak by ti skoncilo 270 od posledneho prihlasenia a ak uz je to od tvojho posledneho prihlasenia viac ako 270 dni skoncilo by ti 31.1...

bapi1
16. dec 2011

@luckabj82 pozri si temu zahadny jednorazovy prispevok co som tam ja napisala a zistis,preco o tom nevedia.

anib
16. dec 2011

@luckabj82 ak ma maly uz pol roka,tak je neskoro to vybavovat, lebo o to musis poziadat najneskor do 6m veku dietatka,

luckabj82
16. dec 2011

a kde najdem tu temu???

luckabj82
16. dec 2011

@anib no on ma dnes pol rok tak by som to este teoreticky stihala

bapi1
16. dec 2011

@oskvarka ano,ja som to zle napisala. Myslela som odhlasit a prihlasit s max VZ. Asi tak spravim az na konci januara,to sa mi zda pre mna vyhodnejsie.

bapi1
16. dec 2011

@luckabj82 tu na fore medzi paragrafmi.

oskvarka
16. dec 2011

@bapi1 no cim neskorej tym viac casu :D.. ale ja sa trochu bojim ze na konci januara bude na socialke taky chaos tak aby sa mi este stihli venovat... nie ze ma poslu domou co tam bude taka rada ludi... 😖

luckabj82
16. dec 2011

@bapi1 a kde najdem tu temu???

anib
16. dec 2011

@luckabj82 tento príspevok môže poberať len zárobkovo činná osoba, preto ak by nebolo uvedené, že aj poberanie materského do 6týž. novonar.dieťaťa je poberanie materského poberané za zárobk. činnosť, tak by žiadna mamička čo poberá materské nemala na tento príspevok nárok.

v žiadosti o materské je uvedené v časti A (mám tlačivo SPÚ 535 VI/10):

Poistný vzťah: zamestnanec, povinne nem.poistná szčo, dobr. nem. poistená osoba.

luckabj82
16. dec 2011

@anib dakujemm krasne

michaelapillarova
16. dec 2011

@oskvarka dakujem velmi pekne

lubkasungirl
16. dec 2011

@oskvarka presne tak! :/

jany71
16. dec 2011

ahojte som smutná už to pán prezident podpísal http://www.prezident.sk/?spravy-tlacoveho-oddel...

dzudka
16. dec 2011

@jany71 dalo sa cakat ze to podpise...
tak je to platne tak ze rusia automaticky vsetkym od 1.2. DNP a ked sa chcem poistit tak od 1.2.

katarina104
16. dec 2011

@dzudka tak môžeš ale len celý balíček

dzudka
16. dec 2011

@katarina104 no ja uz nebudem lebo mam splnene podmienku 270dni to uz mam davno ja platim vkuse od r 2009 len som menila VZ a plynie mi doba 26t a ta mi konci 29.1.2012 a na matersku mam ist 4.2.2012
takze snad to stiham 🙂

apena
16. dec 2011

@oskvarka písala si, že sa nedá už nepretržite na to nadviazať , pokiaľ to neskončí 31.1. Mne včera pani na poradni sociálnej poisťovne povedala, že sa to bude potom dať pokiaľ si poistenie z balíka uzavriem hneď na ďalší deň po uplynutí 270.dňa.

Tu je príklad z Mihálovho článku a tak som to tiež chápala tak, že poistenie bude potom nepretržité, ale fakt teraz neviem:

Pani Dana sa prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie 1. októbra 2011 aby z dobrovoľného nemocenského poistenia získala nárok na materské. K 1. februáru 2012 dosiahne menej ako 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia. Dobrovoľné nemocenské poistenie jej preto 1. februára 2012 nezanikne ale pokračuje až do 26. júna 2012, kedy dosiahne 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia.
V tento deň pani Dana ešte nie je tehotná, preto si nemôže uplatniť prípadný nárok na materské v ochrannej lehote. Pani Dana sa preto rozhodne od 27. júna 2012 prihlásiť na všetky tri dobrovoľné poistenia.
V okamihu, kedy pani Dana zistí, že je tehotná, môže sa v Sociálnej poisťovni odhlásiť z dobrovoľného poistenia. Ako tehotná bude mať po skončení dobrovoľného poistenia ochrannú lehotu 8 mesiacov. To je dostatočne dlhá doba aby si pani Dana uplatnila nárok na materské (ten si môže uplatniť najskôr 8 týdňov pred očakávaným dňom pôrodu). Pani Dana tak bude platiť dobrovoľné poistenie len nevyhnutne potrebný čas a nárok na materské mať bude.
Odporúčanie: Takto by mali postupovať osoby, ktoré nezískajú nárok na nemocenskú dávku v ochrannej lehote – najmä ženy, ktoré počas 270 dní trvania dobrovoľného nemocenského poistenia ani po 1. februári 2012 neotehotnejú avšak predpokladajú, že sa tak stane v relatívne krátkom čase, počas ktorého sú ochotné platiť “kompletné” dobrovoľné poistenie.
B) ak nebude chcieť byť poistená naďalej, nárok na dávku z dobrovoľného nemocenského poistenia si môže uplatniť v ochrannej lehote (viď vyššie bod 2.).

Viete niekto, ako to bude?

katarina104
16. dec 2011

@dzudka do 8 mesiacov si v ochrannej lehote, takže materskú dostaneš, keď si menila VZ tak si sa odhlasovala? alebo si len zvyšovala?

dzudka
16. dec 2011

@katarina104 som odhlasovala a hned prihlasovala podmienku 26t mam mat splnenu s novym vymeriavacim zakladom toho 28.1.

katarina104
16. dec 2011

@apena hm, a keď pani Dana nebude tehu ani potom , tak si bude platiť celý balík, čo nie je málo 😒

katarina104
16. dec 2011

@dzudka kedy si sa prihlasovala?

dzudka
16. dec 2011

@katarina104 ja som vkuse platila a potom ked som zistila ze som tehu som dala odhlasku a prishlasku niekedy v july? neviem uz presne
je to take dolezite? nieco to meni na mojej materskej ci co...?

katarina104
16. dec 2011

@dzudka tu podmienku by si mala splniť do nástupu na materskú myslím, ináč nedostaneš z maxima,,,

dzudka
16. dec 2011

ja k 1.2. mam splnenu podmienku 270dni a aj nepretrzite platenie po zmene VZ 26t cize matersku by som mala mat z najvyssieho VZ