Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

verushkokav
16. dec 2011

@darinkazv ja mám problém s krčnou chrbticou a migrénami , takže to by nebol problém,,, a keby to bolo ešte počas PN cca 2 týždne pred ukončením materskej bolo by to ok ? takže nemusím rátať nanovo 270 dní ani 26 t ,? od 1,2.

darinkazv
16. dec 2011

@verushkokav neviem. PN počas materskej byť nemôžeš. iba počas rodičovskej. nemusíš to nanovo rátať. len si to ešte vyzisti na sociálke, že ako to bude presne, že keď nebudeš mať počas MD platené, že ako sa to potom berie, keby si po MD naskočila na PN.

verushkokav
16. dec 2011

@darinkazv no ved totok je to , že to presne nikto nevie, nechápem, prečo zákon nie je jasný stručný a výstižný pre všetkých .... no na nervy ......aj tak dakujem velmi pekne :D si milá :D

rybenka79
16. dec 2011

@darinkazv a co v pripade ako ja, ze ku dnu porodu nemam narok na matersku... no chcem to vyuzit ako PNku? ...ako som pisala mne 270 dni konci 15.1.2012 a hned by som isla na dlhsiu PNku... pripadne ok prihlasim sa na komplet balicek, no ako to budu riesit ked budem na rodicovskej a to ma za mna platit stat? duplicita?

darinkazv
16. dec 2011

@verushkokav no za málo. teraz kašli na to, užívaj si materskú a tak začiatkom leta si to skús pozisťovať ohľadne tej PNky. to ti už isto bude vedieť niekto kompetentný poradiť 😉

@rybenka79 ako PNku by si to mohla využiť až po skončení MD, čiže na RD. ale len v tom prípade, keby si sa k 1.2. prihlásila na ten balík poistení. ešte si doplať do 15teho toto dnp a potom sa od 1.2. prihlás na ten balík. počas MD by si ho neplatila. po skončení MD by si nastúpila na PNku. ale viac ti neviem poradiť. a asi ešte nik ohľadne tohto. skôr by som sa o tú PNku zaujímala pred skončením MD, že ako to bude.

mirkave
16. dec 2011

@ixi myslim si,ze ano

lulu1988
16. dec 2011

ahojte baby...ako vidim viacere sme z tychto zmien jelen 🙂)
ja sa len chcem spytat ci som to dobre pochopila, lebo uz vazne niekedy pochybujem...
som v 15tt, platim si DNP a mam splnenu podmienku 270 dni ... 1. maja by som mala nastupit na MD to znamena ze by som mala byt v ochrannej lehote a mala by som mat narok na materske z DNP vsak?
ale od decembra som na PN, pravdepodobne do nastupu na matersku... bude to mat nejaky vpyv na vysku materskej? predpokladam ze nie... a ked od 1.2 mi automaticky zanikne DNP, budem mat narok na PM z DNP? asi som to napisala chaoticky ale hadam niekto poradi...pekny vecer zelam..

mirkave
16. dec 2011

@lulu1988 narok mat urcite budes.
dnes som skurat volala ohladne tohoto na socialku.ja som poistena od 2.3.2011 a pytala som sa,ze ci nejako vazne ovplyvni pn,na ktoru som nastupila 30.11. moju matersku,na ktoru nam narok v polke aprila.bolo mi povedane,ze do uvahy sa bude brat obdobie od zaciatku platenia poistenia-2.3. do konca roka 2011.kedze som na pn,tak sa to bude kratit o ten december a jeden den,co uz neplatim....
ale narok na matersku tam urcite je.ty si si platila pocas celeho roka 2011?

lulu1988
16. dec 2011

@mirkave ja si platim od polovice augusta 2010 do decembra 2011, cize cely tento rok mam tiez zaplateny... takze ten jeden mesiac by podla mna nemal ovplyvnit vsku materskej..oni ju vyrtaju z vymedriavacieho zakladu ale nezarataju tam december ... ale ked to preratas tak vyska materskej by mala byt rovnaka...
a teda nemocenske by sme mali tiez normalne dostavat vsak? budem musiet aj ja napisat na socialku nech mi to vysvetlia ako debilovi nech mam srdce na pokoji...🙂)

mirkave
16. dec 2011

@lulu1988 radsej byt za debila a mat srdce na poriadku ,ako mat srdce v prdeloviciach a byt za ťululum 😀
ohladne pn mi bolo povedane,ze bude v takej vyske po celu dobu ako na zaciatku poberania

lulu1988
16. dec 2011

@mirkave tak tak suhlasim... a este sa ta chcem spytat uz si dostala nejake vyrozumenie zo socialnej p. kvoli nastupu na pn? ja som odniesla pnku na socialku 2 decembra ale este mi nic neprislo.. dufam ze pnku stihnu poslat v januari...

rybenka79
16. dec 2011

@darinkazv to chapem, avsak ja nemam narok na MD..u mna ide dnom porodu rodicovsky prispevok. Nesplnam cca o 15 dni podmienku 270 dni. Preto aspon na PNku sa informujem

iinka
16. dec 2011

@lulu1988 ahoj, soc. poistovna má cca okolo 20teho výplatný termín. tak skús ešte počkať...

darinkazv
16. dec 2011

@rybenka79 ak si naďalej platíš dnp, budeš si ho platiť aj počas RD, tak dosiahneš aspoň tých 270dní platenia a potom môžeš do 7 dní nastúpiť na PNku z DNP

darinkazv
16. dec 2011

@lulu1988 vyrozumenie by ti malo prísť až v januári. len nezabudni na konci mesiaca zaniesť prechodku, že si stále PN.

lulu1988
16. dec 2011

@iinka ahoj, dakujem za odpoved...ja viem ze peniaze mi nabehnu az v januari...len som chcela vediet ze ci maju papiere na socialke v poriadku ked mi este neprisiel od nich ziaden list o tom ze ma maju zaregistrovanu ze som pn..teda aspon by to malo chodit nie?

lulu1988
16. dec 2011

@darinkazv jaaaj vidis to a to som nevedela... staci ak pojdem 30teho na socialku a odovzdam im tu prechodku? som prvykrat na pn takze mam z toho vazne chaos aby som nieco nepokaslala...

z.vrablova
16. dec 2011

@lulu1988 ... ja som sa na Socialke pytala, tak maju podla zakona 60dni na vyrozumenie ohladom priznania PN. Mne prislo presne po mesiaci, sestre po 10dnoch... tazko povedat.... ostava len cakat... niekto uz skor spominal, ze dostal dokonca zaplatene skor ako prislo vyrozumenie... 😉

lulu1988
16. dec 2011

@z.vrablova dakujem za odpoved...asi ako maju cas na uradoch...predpokladam ze mne tiez skor pridu peniazky nez vyrozumenie kedze idu sviatky....takze sa s tym ponahlat asi nebudu ....

darinkazv
16. dec 2011

@lulu1988 jasné, prechodku musia mať doručenú tuším najneskôr do 6teho či ako presne. takže keď tam zanesieš 30teho, tak s prehľadom 🙂 mne často prídu najskôr peniaze a vyrozumenie až aj 2 týždne po tom. 🙂 posledne mi už vyrozumenie dokonca ani neprišlo. hlavne, že prašule mám vždy toho 14-15teho na účte 🙂

lulu1988
16. dec 2011

baby a este jedna otazocka...mozno to ktej teme ani nepatri ale odpoved som na fore nenasla...
ako to je z prijmami pocas pn ked som zivnostnik? mozem mat prijem pocas pn? a do akej vysky ak ano..a ako to je s odvodami, kedze by som mala prijem na pn?

lulu1988
16. dec 2011

@darinkazv no aj ja sa toho obavam..aby mi prisli peniazky ako maju...sice nejaky mini prijem budem mat ale aj tak to stacit nebude...inac toto je strasne...zena ktora je tehotna musi vediet tolko informacii a este k tomu sa to dost casto meni...🙂)

darinkazv
16. dec 2011

@lulu1988 ešte že máme net 😉 peniažky prídu, neboj. ale keďže si začala PN len 2.12., tak peniažky ti prídu až v tej polke januára 😉 klasika. vždy mesiac pozadu za vypláca 😉

poisonblu
16. dec 2011

@lulu1988 toto je na stranke SP: nesleduje sa, či samostatne zárobkovo činná osoba dosahuje príjem počas dočasnej pracovnej neschopnosti [neznamená, že môže osobne vykonávať zárobkovú činnosť (pozri dodržiavanie liečebného režimu)]

standa82
16. dec 2011

@sssimi Ďakujem

snezka11
16. dec 2011

😨 chcela by som sa opytat ci do ochrannej lehoty musím porodit alebo len nastupit na MD??????? 😨

mb
16. dec 2011

Ahojte chcem sa opytat na par veci.Som dobrovolne poistena od oktobra minuleho roku.Toho tyzdna ma doktor vypisal.Som na zaciatku tehu.PN som odniesla aj na socialku.Pytala som sa na nejake veci pracovnicky,ale odbila ma,ze este nic nie je podpisane,ze nic nevedia.Chcem sa opytat,ci budem mat narok na matersku.Termin mam v auguste.A este keby som isla pocas tehu do roboty napr.na 2-3 mesiace a potom znovu na PN,tak mi plati nadalej aj z toho dobrovolneho poistenia?Doktor ma totiz nechcel vypisat len som ho prehovorila.A asi ma nenecha cele tehu na PN.Mozem PN prerusit a ist znovu?Dufam,ze som to napisal zrozumitelne.Dakujem ak mi niektora odpoviete.

martinaema
16. dec 2011

@snezka11 do konca ochrannej lehoty nastúpiť na MD

snezka11
16. dec 2011

@martinaema dakujem,este by som sa ta chcela opytat ze ke by som bola pn poča tej ochrannej doby musela by som mat ten cely balicek poistenia?myslim to tak ze keby som v januari otehotnela a v marci by ma dr. vypisala na pn a v juni mi to trebars zrušila

darinkazv
16. dec 2011

@mb mne dnes prišlo z ministerstva odpoveď, že prezident to podpísal. takže už je to odklepnuté a zmeny účinné od 1.2.2012.
ja by som sa snažila na tvojom mieste prehovoriť dr. aby ťa nehala celé tehu na PN. ale tak PN kľudne môžeš prerušiť a novú si dať trebárs aj hneď na druhý deň. len tak prichádzaš o peniaze, lebo prvých 10dní ti platí zamestnávateľ. a to prvé tri dni 25% z VZ a do 10eho dňa 55%. od 11teho dňa platí sociálka a 55%. to je čo sa týka PNky od zamestnávateľa. a predpokladám, že si aj zamestnaná, keď píšeš, že by si šla do roboty počas tehu. keďže si tehotná, tak sa na teba bude vzťahovať tá ochranná 8 mesačná lehota. dnp ti zanikne automaticky k 1.2. viac už dnp platiť nebudeš od toho dátumu (pokiaľ by si nebola na PN) lenže od 1.2. ti bude plynúť tá 8 mesačná ochranná lehota, čo sa nástupu na MD týka. ale čo sa týka PNky, tak tam by si vlastne musela zas nastúpiť na PNku do 7.2., aby ti ju vyplácali aj z DNP. ak sa mýlim, nech ma baby opravia. 😉