Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bubinko83
1. jan 2010

mayparis,ja si to platim už 2 roky a je to super sprava že sa nič nemeni,dakujem 🙂

xpetka1x
1. jan 2010

ulla
ked planuje otehotniet az v july tak si zbytocne plati maximum ak nebude mat rizikove tehu a doktor ju neposle na PN,, inak jej staci sa teraz odhlasit z DNP a ked zisti ze je v tehu tak sa nahlasit na novo z max. VZ najneskor vsak do 8tt a v novom poisteni musi byt 26tyzd. pred nastupom na MD.. ja by som to spravila takto a materska bude max ak vsetko stihne a splni

droby
1. jan 2010

ulala, materska sa vyratava z nemocenskeho poistenia ktore si musi platit 270 dni do porodu, ako studentka si plati len DNP a podla toho kolko plati sa jej bude vyratavat materske (pobera sa polroka) ak planuje babatko neskor, tak nech si zacne platit DNP z maximalneho vymeriavacieho zakladu zhruba mesiac pred planovanym otehotnenim a tak bude dostavam maximalnu matersku 😉
narok ma aj ked nikdy nepracovala vyskja zalezi od nej kolko si bude platit.

ulala
1. jan 2010

xpetka1x, droby -- dik moc za Vasu radu 🙂
chcem sa este opytat ci ma potom aj narok na zvyseny rodicovsky prispevok 256 eur? (kedze si plati len DNP)

xpetka1x
1. jan 2010

ulala ahoj ano mas lebo si platis DNP

ulala
1. jan 2010

xpetka1x dakujeeeem velmi pekne za bleskovo rychlu odpoved 😎 babenky zelam Vam kraaasny zvysok vecera

mimkao
2. jan 2010

Gapa, to fááákt??? 😢 A to čo mám teraz robiť? Je ešte šanca, žeby som mohla dostať najvyššiu materskú? Termín pôrodu mám na 6.8.2010

gapa
2. jan 2010

mimkao,
ako som ti už písala, jedine cez odhlásenie z DNP a pracovný pomer. Inak len minimálna materská podla odpovede vyššie, resp. bude dorovnaná od mesiaca narodenia dieťaťa do výšky 256eur z UPSVaR.

Pozerala som tvoje detičky, sú zlatučké a musím ti vyjadriť obdiv, ako to zvládaš, aj výlety ... tak prajem hlavne vela zdravíčka celej rodinke, trpezlivosti, energie a porozumenia. musím povedať, že až závidím 🙂 😵 😅

mimkao
2. jan 2010

Gapa, dík, ja som si to teraz rátala,že keby som to spravila napr. v pondelok, tak by som to ešte možno aj stíhala, do tých 26 týž. pred nástupom na matersku. Teda pôjdem sa odhlásiť a znova prihlásiť, ale ja som na materskej, takže som nepracovala. Prípadne, keby mi dr. vypísala na tu žiadosť termín nástupu o týždeň neskôr...

ďakujem za pekné slová. 🙂

valia
2. jan 2010

Ahojte dievčatá,, potrebovala by som poradiť,,, celý rok 2009 som dnp z minima, 13€. Od januára sa min.VZ zvýšil na 307,70, z toho mi vychádza poistné vo výške 13,5388. Ako to mám zaokrúhliť? 😅 na 13,54? Je potrebné sa zastaviť na SP, alebo stačí ak si zmením len výšku na trvalom príkaze? Mala by som ešte jednu otázočku. Pravdepodobne som tehu, a chcela by som si dostávať max. materské. Takže sa pôjdem odhlásiť do SP, a prihlásim sa z maxima 1084,55 mínus moja hrubá mzda. Alebo by stačilo len nahlásiť zmenu?? Nebude v tom prípade RO pre materské rok 2009? Som úplne dopletená.. Prosím poraďte mi, aby som to nespravila naopak....

gapa
2. jan 2010

mimkao,
ak si už skoro v 10tt, tak to nevychádza ☹
ak sa nanovo prihlásiš na dNP 5.1.2010 (odhlásiš 4.1.10), tak nárok na materské z maxima je pri nástupe na MD najskôr 6.7.2010 a pri PTP 6.8.2010 musíš nastúpiť na MD najneskôr 25.6.2010. To by musel byť tvoj PTP najskôr 17.8.2010, aby to vychádzalo a samozrejme by si nemohla porodiť skôr ako toho 6.7.2010. (no radšej to po mne prerátaj)

valia,
min. VZ nie je 307,7eur (už nie je totožné s minimálnou mzdou ale 44,2násobkom priemernej mzdy v r.2008) t.j. tuším min. je 319,58eur. Treba len zmeniť prevodný príkaz, ak platíš za 1/2010 do 8meho 2.2010, tak stačí až vo februári.

Ak platíš z minima v r.2009 a chceš max. materské, tak sa treba odhlásiť a nanovo prihlásiť, presne takúto chybu spravila mimkao, že podala len zmenu VZ a vtedy sa nemení rozhodujúce obdobie, z ktorého sa ráta materské.

mimkao
2. jan 2010

Gapa, ja viem, ja len, že keď sa dohodnem s dr. aby mi tam dala taký termín, ako potrebujem ja, tak by mi to vyšlo. Veď do soc.poisť. sa nenosí tehu preukaz, aby mi to mali ako skontrolovať....

gapa
2. jan 2010

ved preto píšem, že ak ti dá 17.8.2010, tak sa dá. Ale záleží od lekára či to posunie o 11dní.

smejko26
2. jan 2010

Ahojte,
chcem sa spytat na ochrannu lehotu. Vsade citam len o o.l. zeny, ktora bola zamestnana. Ale moj pripad je, ze som bola zamestnana len 2.11.2009-27.11.2009, pricom nemocenske si platim od 15.7.2009.

Cize som nezamestnana dobrovolne p. Ak by som pocas DNP otehotnela a potom ho zrusila, bola by som v ochrannej lehote 6 mesiacov?

gapa
2. jan 2010

áno, ak zanikne NP počas tehotenstva, OL je 6mesiacov vid § 32 myslím ods.2 zákona o soc.poistení.

simmip
2. jan 2010

Dobrý večer. Som 18 týždňov tehotná, zamestnaná, ale v súčasnej dobe som PN. Chcem sa spýtať, či by som mala nárok na maximálnu materskú, ak by som si začala platiť DNP? Asi nie, však? Ďakujem za odpoveď.

gallina
2. jan 2010

Chcela by som vedieť, kedy sa mám prihlásiť do SP ak by som si chcem platiť DNP už za január 2010. Hľadala som tlačivo na stránke SP ale nenašla som ho, ktoré to je? Môžem si VZ dať aký hcem?

kisska
2. jan 2010

galllina - tlacivo najdes tu http://www.socpoist.sk/616/1567s je to registracny list fyzickej osoby platny od 1. januara 2009

xpetka1x
3. jan 2010

galina mozes si dat aj VZ aky ces

izka
3. jan 2010

dobrý večer, želám všetko dobré a veľa zdravia pre detičky aj mamičky v novom roku 2010.

mala by som takú otázočku. dostáva niektorá mamička takúto rozprávkovú skoro 600 eurovú materskú naozaj skutočne ? ozaj ju SP prizná? nie je tam nejaký zádrhel ?

ešte by som si chcela overiť, že tých 270 dní DNP sa ráta až do dňa pôrodu? a odvtedy sa potom priznáva aj materská ?

ďakujem pekne.

kisska
3. jan 2010

izka ja som tu sumu prvy krat dostavala, sice mi to vychadzalo este z platu, ale pevne dufam, ze mi to priznaju aj tentokrat. 270dni je treba splnat naozaj do datumu porodu (aj v pripade predcasneho, takze je naozaj dolezite mat dobru rezervu). Ci to vyslo, dam vediet o par tyzdnov 😉

gapa
3. jan 2010

270dní sa ráta do dna pred pôrodom, t.j. pôrod musí byť najmenej 271vý den.

sasena12
3. jan 2010

ahojte,

prosim o radu.

vratila som sa zo zahrancia, momentalne pracujem uz treti mesiac. Tento rok planujeme pracovat na babatku. Viem ze najprv musim mat platene 270 nemocenske poistenie. Ako to funguje s tym DNP? Musim ist do socialnej poistovne kde mi vypocitaju rozdiel medzi 1084,55 a mojou hrubou mzdou a z toho doplatim to dobrovolne nemocenske poistenie? Avsak musi byt platene 270 dni a tiez ho musim zacat platit predtym ako otehotniem?

bohuzial o zakonoch nemam velku sajnu kedze som dlhdobo zila v zahranici. Budem velmi rada ak mmi niekto poradi.

vopred dakujem

xpetka1x
4. jan 2010

caute baby .. do sicky si platim DNP vzdy do 8. v novom mesiaci co sa stane ked zaplatim neskor napr. 13..stiahnu mi niake dni alebo co? ak to ma vobec niake nasledky,, mate s tym dakto skusenost

gembird
4. jan 2010

Ahojte baby!
Dnes som sa konečne prihlásila na DNP. V SP som bola s manželom - hvála Bohu. Ako som jej začala rozprávať prečo sme tu, hneď mi skočila do reči, že "Vám to už aj tak nevyjde, veď musíte platiť min. 9 mesiacov!" (Teraz som v 6 tt, od 1.aug.1009 som nezamestnaná) Manžel, hneď na to zareagoval, že vyjde to, lebo min. rok som robila. Potom som nevedela, že aká je max. suma VZ (tu ste písali 1084,55Eur, tam na nástenke bolo 1003,-Eur) Tak som sa jej spýtala - Jeej? To máme tak na nástenke??! Akurát som to už dostala e-mailom, tak si to musím vymeniť...... - no, na nástenke boli papiere, ešte z roku 2008!! Proste, ja chápem, že SP nie je poradenská služba, ale nemali by ani odradiť. Zo začiatku som si myslela, že my s manželom sme mimo, ale potom som zistila, že ona má problémy.... Proste vládla u nej maximálna ochota, ale nakoniec povedala, že takto nám to vyjde, a za 5 min. som bola vybavená. Preto som Vám to napísala, aby Vás neoklamali, a asi musíme na nich trošku drsnejšie zapôsobiť.... pekný deň!

gembird
4. jan 2010

hvála Bohu=chvalabohu 😅

baskaj
4. jan 2010

jeej kočky, ja som už napísala do inej témy, ale možno tu by to bolo vhodnejšie, tak napíšem aj sem - neviete náhodou poradiť...

mám 9m syna. na materskú som išla rovno zo školy, takže som od začiatku dostávala iba rodičovský. teraz chceme plánovať druhé dieťa. keby som si teraz začala platiť DNP a otehotnela až o cca 2-3m a teda pred materskou s druhým dieťaťom by som si tých 270 dní stihla odplatiť, mala by som potom nárok na materskú (to asi hej) a na toto nové zvýšené rodičovské, čo je od januára?? díík... 🙂

xpetka1x
4. jan 2010

baskaj ak si to budes platit 270 dni tak budes mat narok na vyssi RP

baskaj
4. jan 2010

ďakovala, ďakovala! 🙂