Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katarina104
18. dec 2011

ahojte, ak som na UP kedy sa chodí nahlásiť na soc. poisť,že chcem aby mi platili dôchodkové poistenie? vtedy keď pôjdem na materskú alebo až na rodičovský, ďakujem

tatolu
18. dec 2011

@katarina104 Čo najskôr po pôrode, alebo sa dá vybaviť pred pôrodom plná moc na soc.poisťovni a môže Ťa po pôrode nahlásiť polovička alebo niekto iný... Potrebuješ k tomu kópiu rodného listu dieťatka

katarina104
18. dec 2011

@tatolu 😉

h.a.i.n.y
18. dec 2011

Baby kedy sa ziada o matersku? Staci aj 2 tyzdne pred porodom? Alebo to musi byt 6 az 8 tyzdnov pred porodom?

ginepra
18. dec 2011

ahojte zienky, som na materskej do zaciatku aprila, neciete poradit, ci sa mozem aj ja odhlasit z DNP (aj ked teraz cez matersku si DNP neplatim) a ci sa mozem tiez znova prihlasit do konca januara - ked som na materskej? Mam 4 deti, tak by nam to pomohlo pri OCR-kach... Dakujem pekne za rady

ginepra
18. dec 2011

@h.a.i.n.y ked Ti ju vypise lekar... V poistovni maju na to 60 dni, aby Ti ju schvalili, takze radsej skor ako neskor

h.a.i.n.y
18. dec 2011

@ginepra Ja sa pytam len kvoli tej podmienke 270 dni. Ci si o matersku mozem poziadat aj vtedy ked ich nebudem mat este splnene.

h.a.i.n.y
18. dec 2011

@ginepra Ale po tych 60 dnoch by mi mali vratit zameskanu matersku predsa nie (v pripade keby som uz porodila)?

lenocka84
18. dec 2011

@h.a.i.n.y materska sa vystavuje 6tt pred terminom porodu, a uz od toho datumu ti plynie.
a 270dni DNP musis mat splnene, do dna kym porodis.to je dolezite ku rodicovskemu prispevku

ginepra
18. dec 2011

@h.a.i.n.y ano, rata sa to k terminu porodu, nie k datumu podania ziadosti

tita201
18. dec 2011

@h.a.i.n.y pokial viem tak je tam 6 alebo 8 tyždnov pred porodom

jvlacchovicova
18. dec 2011

@lubkasungirl ahoj, takze to znamena, ze budem dostavat matersku z poistenia, co si doplatim, tych 270 dni. V juni to mam splatene, vtedy mi to automaticky zanikne, a teoreticky niekedy v septembri-oktobri porodim a dostanem teda matersku zo socialky a aj od zamestnavatela. ze? Dobre som to pochopila?

lubkasungirl
18. dec 2011

@walta matersku si uplatnis z ochrannej lehoty - ta je 8 mesiacov po zaniku poistenia, ak si tehotna. Pocas tejto doby, aj ked nemas DNP, ale mas narok z ochrannej lehoty na PN, OCR a MD - ak si si platila z maxima - tak maximum 🙂 Od februara teda platit uz nemusis

lubkasungirl
18. dec 2011

@ejka3 suhlasim s mimou 🙂

lubkasungirl
18. dec 2011

@veonka nevyznam sa v tom ani zdaleka - len nieco som si uz nastudovala, ano, môzes sa nanovo prihlasit, bude sa ti nanovo ratat 270 dni a podla stareho zakona, ak by ti poistenie skoncilo skôr, ako nastupis na MD, uplatni si ho v ochrannej lehote 8 mesiacov

lubkasungirl
18. dec 2011

@melisska no toto je tiez môj pripad - ja sa rozhodujem, ci sa nanovo prihlasim do konca januara alebo sa dam od 1.2.2012 na ten novy balik, aby som mala neprerusovane poistenie - zalezi to od toho, co mate v plane, ak tehu v roku 2012 - tak potom treba zvazit, ci tym nestratite, ak sa nanovo prihlasite do konca januara...lebo nanovo sa rata 26 tyzdnov, pocas ktorych je PN a ocr z minima...

lubkasungirl
18. dec 2011

@jvlacchovicova ano, len bacha nato, aby ti pocas ochrannej lehoty neskoncila RD, lebo tym potom ochranna lehota zanika!!

veonka
18. dec 2011

@poisonblu super toto som potrebovala vedieť, díky moc 🙂 tak aj napriek zmenám aspoň nejaká šanca ešte ostáva 🙂 tak už len aby sa potom čoskoro zadarilo babenko

veonka
18. dec 2011

@lubkasungirl díky moc, tak ja teda v januári odhlásim a znovu prihlásim. Ešte sa chcem opýtať či mám po tom novom prihlásení nárok na PN aj hneď alebo zasa až po splnení 270dní. PNku som z toho nikdy nečerpala, tak neviem... díky 🙂

veonka
18. dec 2011

baby dúfam že to prihlasovanie na dnp potom v januári nejak nebloknú... čo myslíte? to by bolo fakt fasa...

svetusik
18. dec 2011

Ahojte baby, prosím o radu...som na MD a budem na nej do polovice marca...čerpám ju aj z práce aj z DNP..memala som najvyšší vymeriavací základ...Chcem sa opýtať na možnosť čerpania PN od marca, kedy mi skončí MD a nastúpim na rodičák..keďže ma čaká veľmi vážna operácia a rehabilitácia bude dlhá...Manžel sa bude musieť postarať o detičky a príjem nebude taký..Môžem čerpať ešte zo starého keď mi automaticky zrušia DNP..budem v ochrannej lehote? Alebo si mám uzavrieť to nové? Ak si ho uzavriem nebudem mať tých 270 dní...alebo sa mi to bude počítať ako súbeh? Ďakujem veľmi pekne.

lubkasungirl
18. dec 2011

@veonka ak uz mas 270 dni zaplatenych za posledne dva roky poistenia, tak mas od zaciatku noveho DNP narok na min.PN,OCR, po 26 tyzdnoch platenia uz mas narok na PN a OCR podla vysky platby, ktoru si aktualne platis 🙂

veonka
18. dec 2011

@lubkasungirl ďakujem ti za odpoveď, si zlatá

ginepra
18. dec 2011

skusim znova... ahojte zienky, som na materskej do zaciatku aprila (potom idem na RP), neviete poradit, ci sa mozem aj ja odhlasit z DNP (aj ked teraz cez matersku si DNP neplatim) a ci sa mozem tiez znova prihlasit do konca januara - ked som na materskej? Mam 4 deti, tak by nam to pomohlo pri OCR-kach... Platila som si DNP od januara do materskej (januar-august, teda 270 dni som nemala ale vzhladom na ukonceny PP a predch. zamestnanie TP sa mi zaratavalo do materskej) Dakujem pekne za rady

oliverka
18. dec 2011

Teraz poriadne predbieham, ale čisto teoreticky: Ak vo voľbách vyhrá SMER a rozhodne sa túto fantastickú novelu zrušiť, tí, ktorým DNP zanikne vo februári zo zákona, budú potom musieť byť opäť 270 dní nanovo poistení, aby mali nároky také, ako doteraz. Čiže - ja si platím DNP 8 rokov, vo februári mi vďaka novele zanikne a ak sa po voľbách vráti stav späť, poistím sa nanovo a budem musieť opäť čakať, aby som mohla z DNP čerpať... ☹ Skvelo vymyslené, len verím, že tých 50 tisíc občanov s DNP dá v marci milej SaS jasne najavo, kam patria...

veonka
18. dec 2011

@lubkasungirl prosím ťa nevieš náhodou aká bude v roku 2012 maximálna materská? lebo aj maximum na dnp sa zvyšuje zo 49,13 na 50, XX ... ale aj tak si to neviem vyrátať koľko vlastne je tá maximálna materská ? Ďakujem.

kvieta
18. dec 2011

@lubkasungirl Ahoj, nevieš mi poradiď?... DNP si platím od konca r.2007, takže 270dní určite mám, momentálne som na PN. Môžem sa aj v priebehu PN jeden deň odhlásiť a druhý prihlásiť a nezrušia mi výplatu PN na základe toho? Ide mi o to, aby som získala mať možnosť nových 270 dní a či vôbec to má zmysel? Ďakujem🙂

lubkasungirl
18. dec 2011

@oliverka to ozaj tomu verite, ze SMeraci to zrusia? prepacte, je to naivita - pretoze zmena DNP je spôsob, ako stat môze usetrit veeeela penazi a len hlupak by to daval nazad do pôvodneho stavu...skôr to este pritvrdia viac... môj nazor 😉

lubkasungirl
18. dec 2011

@veonka 65 percent z 1135,5 - teda 738,075 eur, teraz je maximum 60 percent z 1116 eur

poisonblu
18. dec 2011

@veonka ked sa budes znovu prihlasovat, tak na prihlaske uvediet svoje identif.cislo, ktore ti pridelili? ja sa idem tiez odhlasit a znovu prihlasit z maxima