Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jvlacchovicova
18. dec 2011

@lubkasungirl dakujem za rady, ja by som mala byt na rodicovskej dovolenke do 31/10/2012.

poisonblu
18. dec 2011

@mirkave ok, diky...

lubkasungirl
18. dec 2011

@kvieta ano,je to tak,ratalo by sa ti odznova 270 dni - potvrdil to aj riaditel SP

poisonblu
18. dec 2011

kočky, mam este otazku....po starom bez prerusenia by som mala 270 dni splnenych v juli....teraz idem odhlasit a znovu prihlasit, tzn. ze mi tych 270 dni z noveho DNP skonci v septembri....a otazka znie: ak by som rodila napr. v auguste, tak ako to bude s materskou? lebo DNP spolu by som mala vyse 270 dni, ale z toho noveho by som este 270 dni nemala.... 😒 podla zakona sa narok na materske posudzuje aj z ukonceneho poistenia, takze tych 270 dni mi napocitaju zo vsetkych poisteni? (z ukonceho zamestnania, z ukonceneho DNP aj z noveho DNP)

mima595
18. dec 2011

@poisonblu - narok sa sleduje...ci mas 270 dni za posledne 2 roky..to budes mat

lubkasungirl
18. dec 2011

@poisonblu pokial viem,staci ti platit iba 26 tyzdnov/cca v 6ttnajneskôr zacat/ - inak to uz by si aj teraz musela byt tehotna,aby si to do toho augusta stihla :D

lubkasungirl
18. dec 2011

@mima595 a v ochrannej lehote :P

kvieta
18. dec 2011

@lubkasungirl 😵 Takže z toho vyplýva jednoznačne odhlásiť a prihlásiť, tým ale aj keď som PN o vyplatenie dávky neprídem. Ďakujem veľmi pekne🙂

poisonblu
18. dec 2011

@lubkasungirl myslela som to tak, ze keby nahodou porodim predcasne...vselico sa moze stat

jaj, a teda ked si zalozim nove DNP, tak sa mi bude pocitat materske z toho noveho VZ, vsak? lebo uz mam normalne misung z toho...sakris....nakoniec sa zamotam....

mima595
18. dec 2011

@lubkasungirl - no ale aj v ochrannej lehote musis mat splnenu podmienku 27é dni za posledne 2 roky...ci??? 😕

kvieta
18. dec 2011

@mima595 veď ochranná lehota sa spúšťa až po ukončení poistenia a to končí po 270 dňoch, nie? Tiež mám pocit, že čím viac čítam, tým mám viac otázok...

poisonblu
18. dec 2011

@kvieta ano, 270 dni....koniec..ak si medzitym otehotnela, tak 8 mesacna ochranna lehota na materske, ak nie, tak 7 dnova na PN, OCR....

mima595
18. dec 2011

@kvieta - ano, ale može napr. nastat situacia,že si baba platila DNP od 1.6.-30.9.2010---ma zaplatene 3 mesiace, potom si plati od 1.1.2012 - do 30.6. ...vtedy ho ukonci, lebo ma splnenu podmienku 270 dni, aj 26 tyzdnov ...ale na matersku pojde z ochrannej lehoty až 1.10.2012...ochrannu lehotu 8 mesiacov stiha, ale už nema splnenu podmienku 270 dni za posledne 2 roky

lubkasungirl
18. dec 2011

@mima595 ano,jasne, len si tam nespomenula ochrannu lehotu - aby to nevyznelo, ze kedykolvek...

poisonblu
18. dec 2011

@mima595 to si uz musi ustrazit ona sama....hned ako zisti, ze je tehu, tak sa stihnut opat prihlasit na DNP, aby mala tych 270 dni spatne v obdobi 2 rokov pred porodom....a zaroven si ustrazit 26 tyzdnov...lebo tym, ze sa ona prihlasi opat na DNP, tak jej ochranna lehota zanika...takze bude sa jej materske pocitat z noveho DNP

mima595
18. dec 2011

@lubkasungirl - aha, až teraz som o pochopila, prepac 😔

kvieta
18. dec 2011

@mima595 Nemalo by to vadiť, veď je v ochrannej lehote... ak má splnených 26 týžd., tak dostáva z VZ a ak nie, tak z min.VZ a poistenie stále trvá, nie? nesprávne som prečítala... beriem späť, má to ukončené, takže sa musí opäť prihlásiť, ospravedlňujem sa.

poisonblu
18. dec 2011

kočky, este jednu vec a idem spat 😀

ked si zalozim nove DNP k 1.1.2012, tak sa mi bude pocitat materske z toho noveho VZ, vsak? nie z roku 2011, lebo bude prerusene....

mima595
18. dec 2011

@poisonblu - ano, z noveho...ked das odhlasku a nasledne prihlasku, berie sa novy VZ...do 26t z minima, potom z aktualneho VZ

annieb
18. dec 2011

mozem este otazku? platim si teraz nejakych 47eur, nie kolko je najviac, ak by som si od januara na ten jeden mesiac do skoncenia dala na najvyssie co bude cca 50, tak to bude mat nejaky vplyv na matersku ak by sa zadarilo, alebo to je jedno?

ginepra
19. dec 2011

@lubkasungirl dakujem, prosim ta a pri ocr musi byt 270 dni DNP nepretrzite alebo to moze byt prerusene? diky

oskvarka
19. dec 2011

@apena no ved ja viem ze z toho mihalovho prikladu to tak vyzera ale zase on nepise ze bude mat narok na max. iba ze bude mat narok... a narok mas vzdy nemusis splnat nepretrzitost (staci ti 270 dni v 2 rokoch) ale ako pise @silvinka666 ja som niekde v zakone to nevidela spomenute nikde sa o tom nepisalo a dokonca to niektorym babam aj zo socialky napisali ze tam ta nepretrzitost nebude.. tak neverim ze bude...ved mihal to tam ma aj tak tak popisane ze to pomali nikomu nepomoze tie priklady.. maximalne tak tym co aj tak vedeli ako sa im to bude brat...
@natalia777 no odpoved na tvoju otazku zatial stale neviem ale nemusis s aznepokojovat tebe staci otehotniet do konca aprila.. a oni ti snad povedia co od teba potrebuju...

oskvarka
19. dec 2011

@mima595 ta podmienka 270 dni sa asi nerata ku poslednemu dnu platenia to asi len ta 26 tyzdnou nepretrzite ano... :(... tak potom mas mas pravdu.. ved ono tam ani moc miesta na spekulovanie nieje lebo ked si zoberiem ze 270 dni je 9 mesiacov a tehotenstvo dalsich 9 mesiacov (-1,5 co sa ide na matersku skorej) tak tam ostava z tych 2 rokov nejakych 7 mesiacov aby sa to dalo napriklad cerpat aj v pripade neocakavaneho tehotenstva ktore by nastalo az po zaniku DPN (s tym ze by som sa prihlasila 1 dne pred nastupom na matersku a mala narok z minima..) - jedine ak by bolo tehu rizikove (lebo pocas tej PNky by mi mohlo este trvat nove poistenie z balicka a mala by som dalsie dni navyse...)

oskvarka
19. dec 2011

@apena ale teraz citam ze za ten clanok nieco mihal podopisoval tak si to mrkni mozno to bude mozne..

laua
19. dec 2011

ahojte,
Som strašne zmätená z tých zákonov. Prosím vás, viete mi poradiť v mojej situácii??
Od februára 2011 si platím DNP do maxima. Bola som na PN, tak mi z DNP vyplatili, ale ja si to platím hlavne kvoli materskej. V roku 2012 by som chcela dieťa, teraz neviem ako mám postupovať. Mám to DNP zrušiť, keď sa to ruší od 2012 alebo pokračovať?????
Teraz mi skončila aj skušobná doba a v práci pokračova´t nebubudem, ale za tie 3 mesiace sa mi može prirátať k DNP a mám splnených 270 dní.
ČO mám spraviť?? prosímmmm

mariro
19. dec 2011

@mima595 dakujem za potvrdenie ,tiez si myslim a aj tak urobim ze sa prihlasim na balicek z minima.
A to cely rok 2012 berie pri PN RO z roku 2011??
Napr. PN v oktobri 2012 a RO bude rok 2011??
Dakujem

oskvarka
19. dec 2011

@laua ak este niesi tehotna tak si to urcite prerus a zaloz este raz lebo takto by ti to v 1 .2 zaniklo a uz by si nemohla platit podla stareho... no a zaloz si to mozno aj z vysieho zakladu ak uz nebudes pracovat... a mozes sa zacat snazit otehu 🙂 mas cas 270 dni od posledneho prihlasenia aby si otehotnela ak to vyde tak matersku budes mat z vysieho zakladu ak nie mozes si to pokracovat tym balickom ako mihal pise vo svojom blogu budem tomu teda verit ze sa to da.. (ale ista si niesom ci sa to nebude brat ako prerusenie...) az dokym nebudes tehu a potom zrusit...

z.vrablova
19. dec 2011

dobre ranko... mam otazocku: Ako to bude po novom s nami, co sme momentalne na PN (rizikove), az do konca tehu.... treba nieco rusit, prihlasovat sa, ci je to vsetko ratane v ochrannej lehote pre tehotne (8mes)... nastup na matersku mam niekedy koncom aprila. 270dni som splnila koncom oktobra, odvtedy som PN. Dakujem za radu

oskvarka
19. dec 2011

@z.vrablova no ty uz nemusis nic riesit ale zase ak ides byt PN az do konca tak by som sa asi vo februari kedy ti to zanika prihlasila na ten balicek (ten nebudes musiet platit kym budes PN a na materskej) ale ostane ti nepretrzitost a mohla by si napriklad este po materskej cerpat PN ak by si potrebovala.. alebo ak by si planovala 2 deticky za sebou ;) .. inak urcite si to teraz nemozes prerusit ... (lebo by si nestihala uz 26 tyzdnou takze ty uz sa mozes len z balicka prihlasit... ja by som sa asi prihlasila , kedze nemusis nic platit tak ti bude aspon to pistenie este trvat nikdy nevies ci sa ti este nezide..)

zuz88
19. dec 2011

ahojte, potrebujem radu netýka sa mňa.. Kamarátka dnes zistila, že je tehotná meškalo jej 3dni - podľa vás ešte stíha začať platit DNP? dakujem