Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
19. dec 2011

@zuz88 ak si nikdy neplatila ani nema ukonceny plarovny pomer v predchadzajucich cca 16 mesiacoch alebo nejake ine ukoncene poistenie tak by to mala poriadny risk... (ale zavisi od toho v ktorom je tyzdni)
nech sa pozrie ako jej doktor stanovi termin ak jej do terminu este ostava 270 dni tak sancu ma (ale nesmela by porodit skorej)

zuz88
19. dec 2011

@oskvarka ma na den pravidelný menzes, tak ak sa to počíta od začiatku menštruácie tak je 4tt+2 dni.. prosím ťa oplatí sa to? nikdy si nič neplatila, vo februári jej končí rodičák a má aj zamestnanie...

oskvarka
19. dec 2011

@zuz88 no rada by som ti poradila ale este nikdy som nerodila ... viem ze sa to pocita od prveho dna MS ale neviem presne kolko tyzdnou... vyrataj tie dni a budes vediet.. ale skorej si myslim ze jej to nevide.. lebo tych 23 dni je uz dost vela... a tehotenstvo trva podla mna cca tych 270 dni vari aj presne...(ale to fakt len typujem kedze je to 9 mesiacov..)

martinkatinka
19. dec 2011

@zuz88 počíta ¨sa to tak, ako si hovorila, nech si zájde k dokymu a nech podľa dátumu poslednej MS jej stanoví termín...ale vieš ako to býva, može rodiť aj po termíne, može rodiť plánovane sekciou a to sa robí zas o dva týždne dopredu ako je termín... všeličo sa može stať

oskvarka
19. dec 2011

@zuz88 Ideálne tehotenstvo trvá 40 týždňov (280 dní), 10 lunárnych mesiacov, alebo 9 kalendárnych mesiacov. Normálna dĺžka tehotenstva sa však môže pohybovať od 38 týždňov do 42 týždňov. Len 5% tehotných mamičiek porodí v deň vypočítaného pôrodu. 40 týždňov je však lekársky výpočet, rátaný od prvého dňa poslednej menštruácie.

takze mne to vychadza ze ma 257 dni do porodu takze nestiha :(...
ale sla by som sa na socialnu informovat ci nema nejake to ukoncene poistenie (lebo tie sa do toho zaratavaju a dakedy fakt nechapem co vsetko dotoho zarataju) a ak by jej povedali ze napriklad nejake 1-2 mesiace uz ma poplatene tak by jej to vyslo...

zuz88
19. dec 2011

@oskvarka a prosím ťa nestačí tam platiť, tých 26týždnov do nástupu na materskú?

oskvarka
19. dec 2011

@zuz88 staci iba v pripade ze bude mat uz nejake predchadzajuce ukoncene poistenie z ktoreho sa jej nebude sice vyratavat materska ale bude sa jej moct zaratat do tych 270 dni za posledne 2 roky.... obe podmienky musi splnit aby mala narok na max. matersku... (teda tu z toho vymeriavacieho zakladu z akeho si naposledy platila alebo bude platit)... musi sa tam ist opytat.. a ona pracuje alebo pracovala?...

zuz88
19. dec 2011

@oskvarka nie ešte je na rodičovskom a vo februári má nastúpiť späť... tak aj ja som to počítala a nevychádza to.. dakujem vám všetkým, ale aj tak ju pošlem nech sa ide spýtať...

lubkasungirl
19. dec 2011

@mima595 v pohode 🙂

ivuss01
19. dec 2011

ahojte zienky, aj na vyplatenie ocr musi byt splnena podmienka 270 dni?

lubkasungirl
19. dec 2011

@ginepra pri ocr su rovnake podmienky ako pri PN - 270 dni poistenia za posledne dva roky, 26 tyzdnov nepretziteho poistenia a trvajuca poistenie/ochranna lehota poistenia.

denne73
19. dec 2011

Ahojki už som sa to tu pýtala ale stale mi to neni jasne. asi na tom RP pomaly prichádzam o zdravy rozum 😉 . potrebujem stručnu odpoved. S manželom si platime DNP od jula2011. platime najnižšiu čiastku 14.45eur. Moja otázka znie. Plaťiť to dalej alebo to bleskom rušiť??? ja nastupujem od marca do prace, momentálne som na RP.
Pytam sa preto lebo finančne total katstrofa tak či vlastne neplatime uplne zbytočne. ja platim preto aby som si v buducne vedela pomôcť pri OČR, PN. 😉 ďakovala

z.vrablova
19. dec 2011

@oskvarka ... ak by som sa prihlasila na novy balicek od februara, nerusila by sa tym zaroven ochranna lehota?

oskvarka
19. dec 2011

@z.vrablova no ano ale teda kedze by si do nastupu na matersku bola poistena tak ty bi si ochrannu lehotu npotrebovala.. ochrannu lehotu ma len ten komu poistenie skoncilo (tebe by neskoncilo a dokonca by ti platilo nepretrzite a + kedze si PN si oslobodena od jeho platenia...)
teda bud si v lehote alebo si poistena nemozes byt oboje naraz a narok na davku mas ak si poistena alebo potom 8 mesiacou po tom ako ti poistenie zaniklo... (to je ta ochranna lehota)
teda tebe by ani ochranna lehota nezacala lebo by tvoje poistenie pokracovalo dalej

mimca20
19. dec 2011

http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

Dosiel mi na email tento clanok 🙂

martaniana
19. dec 2011

tak som konečne odhlásená a prihlásená na maximum(po starom) 🙂

pancake
19. dec 2011

babule som z toho blázon. z toho Mihála. čo mi zmenil?
platim si tento rok DNP maximum. ale od januára som bola aj na materskej. vtedy som mala iba prerušené. hned ako mi materská skončila, začala som si platit maximum 49e. ako ešte môzem využiť čo najlepšie DNP? dalsie dieta neplánujem. platim si to iba preto že ked mi syn nastúpil teraz do škôlky, tak som si myslela že budú deti chorlavé. že to bude nosiť zo škôlky. ako to môžem čo najmaximálnejšie využiť ešte kym mi to zrušia? alebo mám platit dalej??? ale to sa asi uz neoplati, nie? mám to kôli OČRkam.

poisonblu
19. dec 2011

@martaniana Bola si tam osobne?

martaniana
19. dec 2011

@poisonblu áno, a dalo sa všetko po starom, som rada , odpadol mi kameň 🙂

sakura
19. dec 2011

@pancake
ja som sa dala na PN... aspoň nejako to ešte využijem keď už som to tolko platila....

lucia99
19. dec 2011

ahojte, potrebujem radu 🙂
som na RD ktora mi konci 2.1.2012 (pred RD som nepracovala, isla som na rd ako studentka takze som doteraz nikde nikdy nepracovala a ani som si neplatila dnp) na DNP som sa prihlasila az 23.11.2011 s tym ze by sme sa chceli od noveho roka snazit o druhe babo. moja otazka znie, ako to je s mamickami ktore si pocas RD platia DNP? meni sa pre mna nieco tym ze mi bude koncit RD? a dnp potom zanikne? treba sa odhlasit a znova prihlasit? alebo zanik DNP plati len pre tie co by po RD nastupili naspet do zamestnania?! za kazdu odpoved dakujem...

pancake
19. dec 2011

@sakura ale môžeš chodit byt aj s malou na pn. teda očr. to som ja aj teraz. nevieš dokedy môzem marodit?

domeli
19. dec 2011

@pancake, zareagujem ak môžem: PN môže byť aj viac ako mesiac nepretržite, avšak potom už oprávnenosť PN posudzuje posudkový lekár. "Zlepšovák" - nebyť na PN celý mesiac, ale stačí aspoň 1 deň a okrem PN dostaneš aj celý RP. OČR - tu SP prepláca iba dobu 10 kalendárnych dní/mesiac/1 dieťa, príp. jedna diagnóza.

domeli
19. dec 2011

@martaniana dobrá správa pre viacerých 🙂 Verím, že aj v januári to bude možné, lebo v decembri sa už na svoju pobočku podľa miesta TP nedostanem a poštou im posielať také niečo nechcem, lebo im neverím...

martaniana
19. dec 2011

@domeli do konca januára máš čas .

zuzana612
19. dec 2011

@domeli cely rodicak dostanes aj ked si na PN cely mesiac. Od januara tohoto roku zmenili zakon, tym ze umoznili matkam pracovat a poberat prijem bez ohladu na to aby si prisla o rodicak, tak to iste je aj s PN. Mozes marodovat aj pol roka a ak mas narok na rodicak, tak ho dostanes 🙂 Nebolo to tak minuly rok vtedy ked schvalili vyssi rodicak. Vtedy ak si bola na PN cely mesiac, tak si narok na rodicak nemala

poisonblu
19. dec 2011

@domeli jasne, je to mozne do 31.1.2012..dnes mi odpisali..ja to poslem postou doporucene, zatial sa mi nestalo, ze by im papiere neprisli....

domeli
19. dec 2011

@poisonblu ani mne, ale posielala som iba raz, nakoľko kámoške sa akosi "stratilo" potvrdenie pred nástupom na MD... A celkovo, ak je to čo i len torchu možné, s SP si radšej vybavujem všetko tak, že to osobne donesiem na podateľnu (hlavne ak teraz uvažujem odhlásiť sa jedným dňom a hneď druhým prihlásiť).

domeli
19. dec 2011

@zuzana612 uf, to som nepotrehla. Dík za aktuálne info 🙂

domeli
19. dec 2011

@pancake ospravedlňujem sa za zlé podané info v prípade PN - @zuzana612 to uviedla v príspevku pre mňa na pravú mieru - môžem PN aj celý mesiac a neukrátiš sa tak o RP.