Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lulukus
20. dec 2011

@poisonblu dakujem krasne za radu - len som si to potrebovala ozrejmit, ci spravne uvazujem - este raz vdaka a krasne Vianoce

loulou
20. dec 2011

@poisonblu ďakujem a ak dobre rátam tak DNP mi zanikne niekedy začiatkom februára a ak ho nechám zaniknúť ale už budem tehotná len o tom nebudem vedieť tak potom by pre mňa mal byť rozhodujúci nástup na materskú, chápem to správne? A ešte jedna otázka ak by som k dátumu ukončenia DNP tehotná nebola, ale otehotniem v priebehu februára tak sa do konca mesiaca môžem spätne prihlásiť a zaplatiť ten 1 mesiac komplet sumu za celý balík a potom ho zrušiť a materská by mi mala byť rátaná tak ako doteraz či sa mýlim.

poisonblu
20. dec 2011

@loulou ano, ak by si v case zaniku DNP bola tehotna, tak ti zacne plynut 8 mesacna ochranna lehota do nastupu na MD...a k tej druhej otazke: ano, ak sa spatne poistit k 1.2. 2012, tak sa toto poistenie bude povazovat za nepretrzite

kris1109
20. dec 2011

@poisonblu Dakujem pekne za odpoved,a aký je rozdiel medzi tým ked si platím minimum alebo keby som si platila maximum?Ked budem na materskej kolko by som dostalo z toho minima a kolko z maxima?A prečo mi na socke povedali že až po pol roku si to možem zmenit teda navýšit,je to blbost že?nezdá sa mi to...

loulou
20. dec 2011

@poisonblu ďakujem moc hneď mi je to jasnejšie,

poisonblu
20. dec 2011

@kris1109 minim. materske bude v roku 2012 65 % z 339,89 a maxim. materske bude 65 % z 1153,50 eur....zmenit VZ si mozes po pol roku...da sa to vsak aj tak, ze si DNP odhlasis a znovu prihlasis s datum nasledujucim po datume odhlasenia...avsak odhlasenim sa ti zacinaju dni poistenia pocitat odznovu...ku dnu nastupu na MD tak musis mat dosiahnutych 26 tyzdnov nepretrziteho trvania DNP...taktiez PN dostanes iba minimalne, az kym nedosiahnes tych 26 tyzdnov

vejinka
20. dec 2011

dnes som bola na socialke a koncim s platenim DNP. ku dnu 31.12.2011, skoda..no uz sa to vobec neoplati platit a v baliku je to pre mna nekrestansky drahe. 🙄

karinkaeich
20. dec 2011

@iinka a ked robis v SP, tak nam budes vediet povedat, ci bude mozne prihlasenie este aj v januari (po starom, nie na balik), kedze novela je od 1.2.2012. uz tu bol aj taky sum, ze mozno nie

poisonblu
20. dec 2011

@vejinka chces este otehotniet, ci len kvoli PN a OCR mas to DNP?

poisonblu
20. dec 2011

@karinkaeich bude mozne prihlasenie do 31.1.2012, mam to priamo od pracovnicky SP

vejinka
20. dec 2011

mala som to od roku 2007 cize obe deti a teraz uz len koli ocerke na deti..a fakt sa mi to neoplati ..tretie dieta uz neplanujem takze bolo by to velmi financne narocne
@poisonblu

vejinka
20. dec 2011

@poisonblu platila som so doteraz z maxima

poisonblu
20. dec 2011

@vejinka tak to ano, ked uz deti neplanujes....

karinkaeich
20. dec 2011

@poisonblu no super. lebo uz sa mi ten sum okolo toho prestava pacit. takze plan jasny - v januari sa ist opat prihlasit a potom sup rychlo otehotniet. dufam, ze nam to vsetkym vyjde 🙂 uz teraz nam drzim palceky 🙂

pufinkaaa
20. dec 2011

@kviotecek podla mna by ti pomohlo keby sa niekedy v januari odhlasiš a prihlasiš na max. VZ priebehu januara (podla starych pravidiel)to by ti malo začať plynuť novych 270 dní DNP a keby sa ti počas toho podarilo otehotnieť mala by si narok na najvyššu matersku...

anaba1
20. dec 2011

Toto mi nie je jasne. V januari sa odhlasim a prihlasim. 270 dni za posledne 2 roky uz mam. Keby som napr. v marci otehotnela a napr. v aprili isla na PN, bezi mi 26 tyzdnov dalej aj pocas PN? Ak bezi, tak v polovici jula by som splnila 26 tyzdnov a v soc. poist. mi nemocensku davku z PN automaticky zvysia z minima na maximum?

anjelikbobo
20. dec 2011

Koľko sa bude platiť poistné po novom, keď budem chcieť platiť z maxima?

katuskaaa29
20. dec 2011

Ja sa uz v tom celom nevyznam, dnes v ocialnej poitovni mi znama vyratal ci mam na to narok alebo nie, omylom mi ratala so zlym datumom porodu, ratala datum porodu na 14.5. v tomto pripade mi akurat vychadza 270 dni, ja mam datum porodu 12.5. tak uvidime, este mi to prerata, lebo ze vraj podla noveho sa to rata inak, ze treba splnit 270 dni , potom nieco mi mrmlala aj s tymi 26 tyzdnami, no a este, ze tam treba zaratat aj datum porodu, no som zvedava, ze mi to este raz prerata. Potom aj to spominala, ze jeden den sa asi budem musiet odhlasit a na druhy den sa prihlasit, lebo, ze vraj potom budem moct, do datumu porodu doplatit, no ja mam z toho taky misung, ze nech sa vratim zajtra, do vtedy to este raz prerata a zisti, ze co a ako. Ja uz z toho celeho mam "gulas" v hlave.

timea777
20. dec 2011

Potrebujem poradiť. Pokusam sa otehotniet.
Odhlásim sa do 30.1.2012 z terajsieho DNP a zas sa prihlasim od 31.1.2012 na terajsie(nie to nove) DNP.
Som DNP z maxima, od decembra som na PN a budem na PN napr. do apríla 2012.
Teraz by som mala poberat maximalne nemocenske davky (cca 680€) a co ak sa odhlasim a znova prihlasim? Budem poberat za mesiace: februar, marec, april maximalne nemocenske davky alebo minimalne?

A este jedna otazocka: Ak som od 12.12. na PN, kolko mam zaplatit do socialnej poistovni za DNP za mesiac december? Platim si z maxima DNP

Vďaka.

lubica69
20. dec 2011

@timea777 a načo to odhlásenie a zas prihlásenie 30 a 31.1 2012???

lubica69
20. dec 2011

a max PN nie je 680

mima595
20. dec 2011

@timea777 - ak budes pokracovat v tejto PN, tak by si mala stale mat maximum, kym ju neukoncis.....
ak ju ukoncis, ak nova PN...z noveho DNP ti bude z maxima vyratavana až po uplynuti 26 tyzdnov

mima595
20. dec 2011

@anaba1 - nezvysia ti ju automaticky...musela by si ukoncit staru PN a nastupit na novu

iinka
20. dec 2011

@veonka ja mám 270 dní už dávno a tiež to chcem takto spraviť koncom januára🙂

iinka
20. dec 2011

@karinkaeich ja som sa bavila o tom s vedúcou, lebo aj ja sa chcem odhlásiť a znova prihlásiť, lebo sa nedarí bábo, ale viem že sa to môže dať...zistím bližšie info aby sme si boli isté a dám vedieť.

zdena7327
20. dec 2011

Ahojte . Prosím vie mi niekto poradiť ? DNP si platím od 20. augusta 2011 , dátum pôrodu mám 4. júla 2012 , ako mám prosím pokračovať ? určite nemám na tú sumu ktorú mi predbežne vyrátali :(:( a ako to tu myslite s tým odhlásením a prihlásením DPN ??

jetokuko
20. dec 2011

Ahojte ja mám z toho totálny miš-maš.DNP som od mája 2009 v roku 2010 som porodila svoje prvé dieťatko takže som poberala materskú s maxima.Vo februári 2011 som ho zrušila ku dňu ako mi končila materská,ale v apríli som mala zdravotné problémy tak som sa zase prihlásila a Pn som dostala z minima,platím si ho odvtedy stále keby som náhodou zase ostala ležať.S manželom by sme chceli ešte jedno bábo plánovali sme ho až neskôr,ale keďže DNP rušia ku 31.1.2012 rozhodli sme sa, že na ňom trochu popracujeme skôr(vlastne sme už začali 🙂 ).Takže ak som správne pochopila ak sa nám podarí otehotnieť do 31.1.2012 mala by som mať nárok na materskú s maxima?A ešte sa chcem spýtať či sa 31.1.2012 automaticky zruší DNP všetkým občanom?alebo by som si ho musela ísť zrušiť sama?dievčatá vopred vám ďakujem za odpoveď.

racik
20. dec 2011

@jetokuko k 31.1.2012 sa zrusi automaticky tym co uz maju zaplatenych 270 dni, nemusis chodit osobne. Este v januari sa mozes odhlasit a nasledujuci den prihlasit a bude sa ti ratat znova az do 270 dni, ale prvych 26 tyzdnov bude PN a OCR z minima

racik
20. dec 2011

@jetokuko opravujem sa k 1.2.2012 sa zrusi automaticky

veonka
21. dec 2011

@iinka dobre, tak sa opýtaj a potom daj vedieť, nech máme teda istotu, že sa to bude dať v januári urobiť tak ako plánujeme 🙂