Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

poisonblu
27. dec 2011

@vbc22 PN-ku treba tusim do 3 dni zaniest ci uz zamestnavatelovi alebo SP..a som tu niekde citala, ze PN sa da spatne iba 3 dni dozadu vypisat

zuble
27. dec 2011

@oskvarka no ja neviem, ale prave som sa vratila zo SP a pani za okienkom mi povedala, že mi nepomôže sa odhlásiť v januári a následne prihlásiť, lebo už mám splenú podmienku 270 dní a to je jedno či z nového alebo zo starého poistenia. Takže mi to nepomôže. Už som z toho fakt dosť zblbnutá, lebo všade na nete čítam aj tá pani v diskusii na Hosp. novinách vraví, že sa to posudzuje zvlášt. Tak fakt neviem...

dicaa
27. dec 2011

Baby, ak DNp som si platila nepretržite od r. 2009 a teraz som sa 14. decembra odhlásila a 15. decembra nanovo prihlásila. Mala by som teraz nárok na PN alebo OČR, alebo az po 26 týždňoch?

timka6
27. dec 2011

@poisonblu
Chcem ťa požiadať o radu, môj prípad je ten, že si platím DNP od 7.novembra 2011(nebola som predtým nemoc. poistená)A, a chcem teraz niekedy otehotnieť, čo v prípade ak sa nám to podarí napr. niekedy v marci ? Mám teraz z minima, ale rozmýšľam, že si dám k 1. januáru z maxima, teda odhlásim a hneď prihlásim. A koľko je teraz maximálny VZ ?

poisonblu
27. dec 2011

@timka6 ahoj...ja som tiez od 11/2011...teraz som zrusila k 31.12 a zalozila nove z maxima k 1.1.2012...VZ pre maximum je 1153,50 eur a plati sa mesacne 50,75 eur...

emogeon
27. dec 2011

@zuble baby tu pisali ze sa to da... tak teda ako to je?... ja sa chystam v januari zmenu spravit..

emogeon
27. dec 2011

teda tie zenske na SP nemaju rovnake infosky

poisonblu
27. dec 2011

@zuble ale ved aj mihal na svojej stranke pisal, ze je to mozne sa znovu prihlasit a bude sa pocitat 270 dni

timka6
27. dec 2011

@poisonblu Ďakujem, čo ak otehotniem niekedy v marci, je tam ešte treba splniť podmienku 26 tt, alebo je to už inak, ked budeme v tej ochrannej lehote, tomuto celkom nerozumiem .

katkav
27. dec 2011

baby a mohla by mi pani na socialke odmietnut odhlasku a zobrat prihlasku este podla stareho DNP? Chcela by som tam ist zajtra a odhlasit sa z DNP, platim si z najvyssieho VZ od 26.5., a znova sa prihlasit z najvyssieho VZ. Snad mi to neodmietnu zobrat. Planujeme druheho drobca, len ktovie, ci to vyjde na prvy sup, musela by som otehotniet do 19.2. a na to sa spolahnut neda 😉

elienka
27. dec 2011

@katkav a keby si to poslala poštou doporučene? tak ti to proste musia zobrať nie?

mima595
27. dec 2011

dievcata, ja by som sa na panie zo socialnej velmi nespoliehala...ale myslim to v dobrom...oni skutocne nemaju ziadne podklady, co a ako bude a nie kazda je ochotna si to nastudovat z netu...a na druhej strane to aj chapem, ved ked nemaju jasne stanovisko z ustredie, co ona može povedat???, len jej osobny nazor!!!

takže nerobme paniku....

ja som si dnes bola pre tlaciva na odhlasenie a prihlasenie, bola celkom mila pani, tak mi povedala preplatok a že ked chcem pokracovat v poisteni, že prihlasit sa mam k 1.2.....ak som jej povedala, že ano, že viem...a že ci budem moct použit tieto tlaciva alebo budu ine / to bolA len taka info otazka, aby rec nestala 😉 /

a ona...no vidite, ani toto nevieme, sa to dozvieme 1.2 rano, ved my sme nic oficialne nedostali. kazdy sa tu vypytuje a ja co si nenajdem na nete, tak som tu ako fackovaci panak☹

poisonblu
27. dec 2011

ja som stale poistena aj zo zamestnania, takze prinajhorsom dostanem materske iba zo zamestnania z cca 800 eur VZ...ale ja verim tomu, ze s tym januarom to je tak, ze sa mozno pocas neho este poistit, nakolko v zakone nie je zakazane sa v danom datume nepoistit..hovori sa tam iba o tom, ze novy komplex.balicek vznika k 1.2. 2012...nemoze byt predsa dovtedy hluche miesto, tzn. ze plati podla stareho zakona...

poisonblu
27. dec 2011

@timka6 jj, podmienku 26 tyzdnov splnit musis, inak dostanes iba z minima materske

gepetto
27. dec 2011

ahojte, nechce sa mi tu citat neviem kolko stran dozadu, len sa chcem opytat, ci nahodou niektora neviete, ze ak si platim od r.2009 DNP, tak keby som isla s detmi v roku 2012 na OCR, bude sa mi to pocitat este z roku 2011? Teda, ze by som dostala to vyssie osetrovne? Dakujem 🙂

jojolenka
27. dec 2011

Ahojte chcela by som Vás poprosiť o radu. Som na rodičovskej dovolenke ktorá mi končí 1.1.2012, od 5.12.2011 som sa zamestnala na dohodu ktorá bude trvať aj v januári. Chem sa opýtať čo by som mala urobiť či isť si predlžiť RD neplatenú alebo isť na úrad práce sa nahlásiť. Čo je v tomto prípade lepšie. Platím si aj DNP myslím si že bábo neplánujeme tak asi je lepšie ho zrušiť. Ďakujem za Vaš čas .....

emaria
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kikula13
27. dec 2011

@emaria ahoj,ja by som sa chcela opýtať,čí sa dá poistiť na ten balík aj počas PN,lebo momentálne som na PN.

janka_pd
27. dec 2011

Ahojte. Tiež usilovne čítam už viac ako mesiac všetko, čo sa okolo DNP "obtrelo", ale čím ďalej som z toho viac a viac mimo 😒 Ja som si platila DNP od októbra 2010 v sume 22 eur, lebo som bola aj zamestnaná, k 30.9.2011 mi skončila zmluva na dobu určitú, som nezamestnaná, tak som si od októbra 2011 zvýšlila DNP z maxima, platím 49,13 eur. Plánujem v krátkom čase otehotnieť, preto sa intenzívne zaujímam, aká bude moja materská.
Prosím vás, ktorá v tom máte jasno - ja keď som si to zvýšila z 22 eur na 49,13 eur, urobila som dobre, že som len požiadala o zvýšenie mes. platby, alebo som mala podať odhlášku a od nasledujúceho dňa prihlášku z max. vymer.základu? Teraz sa moje DNP považuje za nepretržité, keďže tam nebola daná odhláška a nová prihláška? Bolo by ešte v tomto čase pre mňa výhodné ísť sa odhlásiť a znova prihlásiť z maxima, alebo to nechať tak, ako to mám? A v priebehu februára, ak nebudem dovtedy tehotná, prihlásiť sa podľa nového nastavenia aspoň z minima, kým sa nepodarí otehotnieť?
Ďakujem za odpoveď. 🙂

lucianak
27. dec 2011

@poisonblu Ja viem, ale mne sa vidí veľa platiť 120 eury a ešte kto vie, kedy sa mi podarí otehotnieť. 35 eur bolo ešte oki. Ale keby mi šéf platil viac, tak neváham a platím si to ďalej. Keby to pokračovalo tak, že platím naďalej 35 eur, tak je to v pohodke, ale to je potom ešte 3x toľko. Neviem, stále dumem nad tým, ale asi to ukončím.

gapa
27. dec 2011

@janka_pd
asi na tvojom mieste sa odhlásim a vzhladom na to, že neviem, či sa zamestnáš, či nie, tak by som sa nanovo prihlásila z maxima najneskôr 31.12.2011 (aj ked by sa dalo aj do 31.1.2012, ak opomeniem ovplyvnenie vym.základu z možného nového zamestnania).
Lebo inak by ti dnp zaniklo 31.1.2011, ak máš 270dní splených a ak by si nebola tehotná v tom čase, tak by ti nárok na materské z dnp nevznikol. A ak by vznikol, tak by sa rátal zo súčtu vym.základov v r.2011 (tj. súčet aj nižšieho a vyššieho vym.základu deleno počet kalend.dní)

poisonblu
27. dec 2011

@lucianak ale ked sa prihlasis napr. teraz znovu, alebo v januari, tak budes platit este po starom...aspon tak sa vyjadril k tomu aj mihal, takze by to tak malo byt...cize by si este 270 dni platila po starom z maxima tych 50 eur

katie.2906
27. dec 2011

Baby čo hore škrtám na tom registračnom liste - odhláška alebo zrušenie prihlásenia?

lucianak
27. dec 2011

@poisonblu Takže ak sa odhlásim napríklad 29.12. a prihlásim sa od 30.12., tak stále budem platiť napríklad tých 35 eur ako aj doteraz??? Lebo je riadny rozdiel platiť potom 120 a to len z 340e.

gapa
27. dec 2011

@katie.2906
odhláška

poisonblu
27. dec 2011

@lucianak ano....

odpoved skopirovana z mihalovho blogu:

Dobry den,
podmienku 270 dni mam splnenu uz od maja2011.
Zaujimalo by ma, ci ked napr. 19.12.2011 zrusim DNP a od 20.12.2011 zalozim nove ci sa mi bude odznova ratat nove obdobie 270 dni alebo sa mi automaticky zrusi k 1.2.2012 nakolko mam vlastne podmienku 270 dni za posledne 2 roky splnenu.
Dakujem.

Áno, ak sa teraz prihlásite na DNP, platí, že potrvá celých 270 dní. Táto doba sa sleduje bez ohľadu na to, či v období 2 rokov spätne už bolo dosiahnutých 270 dní z iného nemocenského poistenia.

oni asi tymto krokom chceli osetrit to, ze ked si niekto platil 3 roky DNP, tak aby o to len tak lahko neprisiel a mal moznost nejaky cas este platit po starom a cerpat z toho, ak otehotnie....

gapa
27. dec 2011

@lucianak
ak sa nanovo prihlasujete v decembri, tak bacha na to, ak mate za dec. vyšší vym.základ zo zamestnania (napr. odmeny, premie). lebo obdobie od posledného prihlásenia do 31.12.2011 bude vaše rozhodujúce obdobie z dnp a vyšší vym.základ z povinného nem.poistenia v dec. by znižoval vym.základ z dnp za dec.
v takom prípade je lepšie sa prihlásiť najskôr od 1.1.2012, ak je v dec. vyšší vym.základ zo zam.

katie.2906
27. dec 2011

@gapa Toto sa týka aj mňa, lebo som mala odmeny v decembri. A teda čo mám spraviť. Chcem zajtra odhlásiť a k 29.12. prihlásiť.

lucianak
27. dec 2011

@poisonblu Juuuuuuuuuuuj, tak to si ma teraz potešila. A ja ťuťka by som to celé hodila do kelu. Ešte, že ťa mám 🙂 Takže asi tam nabehnem zajtra alebo toho 29.12. a potom od nasledujúceho dňa sa prihlásim nanovo a budem si naďalej platiť 35eur. A ešte.... potom od 1.2. sa už nemusím starať o nič, ak si to založím teraz nanovo?

nienna
27. dec 2011

baby, keď sa pôjdem prihlásiť napr. k 20temu januáru 2012, ako si vypočítam sumu ktorú mám mesačne platiť?? teda viem, že sa to na dni počíta, ale však raz má mesiac 30 a raz 31 dní...a február len 28, tak som z toho jeleň, to furt budem inak platiť či ako? a keď sa prihlásim toho 20teho, tak to treba vyplatiť vždy toho dvadsiateho v mesiaci, či hocikedy môžem dať trvalý príkaz? 😅