Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zlatat
29. dec 2011

@nexa tiež mi to tak pripadá, že ženská, čo odpovedá na otázky v tom nemá jasno ... ale na chvíľu ma zneistela 😖

silvuska267
29. dec 2011

@nexa ahoj ,chcem sa opytat teraz si platim z max mala by som to len na OČR ked sa odhlasim a nanovo prihlasim tak z coho by sa mi ratala OČR z vym.zakladu roku 2011 alebo len z minima lebo by som nemala 26 tyzdnov poistenia??

nexa
29. dec 2011

@silvuska267 nie som si na 100% ista..ale myslim si ze z minima.. kedze by si nemala 26 tyzdnov... ☹

mima595
29. dec 2011

@nexa - preco chces ukoncit rodicovsku dovolenku?? ved možes byt PN a poberat aj rodicak....jedine že by si mala zo zamestnania o tolko vyssiu PN?? 😕

ixi
29. dec 2011

@domeli ahoj dik ale ked si to stiahnem tak napise mi eror 😖 a nic tam nieje

nexa
29. dec 2011

@mima595 DNP si platim z minima..lebo ked to scitam z PNP tak dosiahnem maximalnu matersku...
takze ked pojdem na PN a ostanem na rodicovskej dostanem 175 e z DNP a rodicovsky prispevok 190 eur... to je spolu 365 EUR
ked ukoncim rodicovsku... tak sice pridem o rodicovsky prispevok 190 eur ale dostanem 450 eur za PN z PNP /taku pn som mala aj pri malom ked som bola na rizikovom/ + 175 z DNP spolu 625
rozdiel 260 eur....

sabinaa
29. dec 2011

Baby dobre to chápem?
Mám plat 900e brutto. Nie som tehotná ani si neplatim dnp.
Ak sa prihlásim na DNP povedzme 30.1.2012 poistenie budem platiť 270 dni cca do konca októbra 2012. Tak staci, ked otehotniem cca v marci2013???
A koľko mám platiť to dnp? Z maximálneho vz alebo len z rozdielu max vz a môjho platu?

poisonblu
29. dec 2011

@sabinaa nie, musis otehotniet do konca toho oktobra, cize do zaniku poistenia....DNP mozes platit z rozdielu medzi maximom co bude v roku 2012 1153,50 eur a platom...takze budes musiet platit z minima, kedze ten rozdiel je nizsi ako minimum...

nexa
29. dec 2011

@sabinaa otehotniet musis do 270 dni.... potom je uz len ochranna lehota... a platit z rozdielu.... 🙂

mima595
29. dec 2011

@nexa - ok, rozumiem, .....

nexa
29. dec 2011

@mima595 nie kazdemu sa to oplati... zalezi podla toho kto kolko zarabal pred materskou..🙂

tinka9075
29. dec 2011

ja som dnes bola na soc.poistovni a pani bola velmi ochotná a povedala mi že ked mam známych čo majú dnpo aby si to prišli zrušit a hned dat nové vraj musia brat prihlášky do 31.1. 🙂

dudus16
29. dec 2011

Ahojte, mozte mi niektora z vas poradit ci som tomu dobre rozumela? Ak sa prihlasim v socialn.poist. hned 2.1.2012 a zacnem si platit DNP tak k 1.2.2012 nebudem mat zaplatených 270 dní, tak si budem dalej platit ale budem musiet otehotniet do 1.10.2012 aby som mala narok na vyssiu matersku dovolenku. A ak do vtedy neotehotniem tak mi peniaze prepadnu. Dobre som pochopila? Dakujem za radu.

martinkatinka
29. dec 2011

Práve pred chvíľkou bolo v TV novinách JOJ o 19:30 niečo z tejto témy, tak mrknite

sabinaa
29. dec 2011

@poisonblu a načo teda slúži tá ochranna lehota?
Som to pochopila tak že stačí otehotniet do 8 mesiacov od ukončenia dnp

poisonblu
29. dec 2011

@sabinaa nie, ta ochranne lehota zacina dnom ukoncenia NP...a je to 8 mesiacov do nastupu na MD...cize v case, ked ti konci NP uz musis byt tehotna, lebo na MD nastupujes 6-8 tyzdnov pred porodom

florida18
29. dec 2011

ahojte, idem si zajtra zalozit DNP, aky si mam dat datum zalozenia, ten zajtrajsi, teda este december alebo az 01.01.2012, je to jedno alebo je tam nejaky rozdiel, pripadne vyhoda? prosim dajte vediet kto viete, dakujem

poisonblu
29. dec 2011

@dudus16 ano, presne tak...a ked ti skonci DNP, tak mozes ist do 7 dni na PN (ak teda nebudes tehotna), alebo si zacat platit komplexny balik-mihal na blogu pise, ze ak sa na komplexny balik poistis v posledny den kedy ti bude koncit DNP, tak to bude nepretrzite poistenie (ale SP tvrdi nieco ine, takze toto pravdepodobne este budu riesit), cize ak nebudes este pri ukonceni tehu, tak zacnes platit komplexny balik a hned kao otehotnies, tak ho zrusis a plynie ti 8 mesacna ochranna lehota

poisonblu
29. dec 2011

@florida18 daj si 1.1.2012...a budes sa ti potom materske pocitat z VZ v roku 2012....aby to nebolo zbytocne komplikovane a bolo to uplne jasne

dudus16
29. dec 2011

@poisonblu takze ak budem na zaciatku tehotenstva po uplynutí tých 270 dní tak az do porodu si budem musiet platit ten novy balik poistenia co bude platit od 1.2.2012?

florida18
29. dec 2011

@poisonblu ok, dakujem pekne, a este sa chcem opytat, mam si dat ten maximalny vymeriavaci zakl. kedze chcem potom matersku co najvyssiu alebo sa to da potom navysit po siestich mesiacoch, ci to uz sa neda?
diki

poisonblu
29. dec 2011

@dudus16 ak este nebudes v den ukoncenia DNP tehotna, tak ano..ale to je na tebe, ale ked vies, ze cca o 2 mesiace by si uz mohla byt tehu, tak to kludne doplat

poisonblu
29. dec 2011

@florida18 zatial sa da, ale neviem ako to bude po novom...takze radsej by som teraz to riesila

florida18
29. dec 2011

@poisonblu ok, tak ja si to pojdem zajtra dat od 1.1.2012 s tym max. VZ, vdaka za radu

popelka
29. dec 2011

ahojte babenky,,,,chcem sa spytat,,,,ze ked vo februari skonci dnp,,,,,a ja som si platila pred tym asi styri roky to dnp,,,,,tak keby ze od toho februara na 8.mesiacov otehotniem tak mi pojde materska aj z toho dnp,,,,ahoj

popelka
29. dec 2011

ahojte kde pisu o tom novom baliku co sa tyka dnp,,,kto mi poradi

mnamko
29. dec 2011

ahojte ja som sa bola pýtať nato DNP lebo som si ho platila a teraz som znova začala po polroku znova lebo som začala rodičovskú dovolenku a povedali mi že ku 31.1 sa to ruší a bude sa každému kto si platiť posielať papier o ukončení,kto si bude chcieť priplácať tak najmenšia taxsa mesačná bude 120eur.

darinkazv
29. dec 2011

@popelka keďže máš 270dní splnených, tak ty by si mala otehu do konca januára, aby si bola v tej ochrannej 8 mesačnej lehote. ak nebudeš, tak máš len 7dní na nástup na PN, aby si mala aspoň niečo z toho, čo si do toho vrazila 😒

evusiak
29. dec 2011

ahojte baby poradte prosím: od marca 2011 si platím z maxima NP kvôli materskej. Momentálne som na živnosť- tú plánujem zajtra zrušiť. Od prvého sa vypísať na pn-ku a potom od februára mi vychádza ísť na materskú, keďže termín pôrodu mám 12.3.2012. Bola som sa na sociálke informovať, ale tam majú ešte chaos. Bojím sa, či ma ten nový zákon neovplyvní...., ale tá pani na sociálke vravela, že nie. Tak si chcem len utvrdiť, že to bude v poriadku a vyjde mi pn-ka a aj materská.

anina3
29. dec 2011

@nienna Prosim ta mozem sa opytat? Ja som si platila od marca 2009 do augusta 2010 potom som sa odhlasila
Teraz som si zacala nanovo platit od novembra 2011. Ak sa mi to pocita aj z toho predchadzajuceho, tych 270 dni mam splnenych..... keby som sa odhlasila teraz dajme tomu k 31.12.2011 a nanovo prihlasila k 1.1.2012 tak by sa mi odznova ratalo tych 270 dni a mala by som dovtedy cas na otehotnenie?? Alebo by sa mi zasa aj z toho stareho zapocitavalo? Planujeme druhe babo, preto by som potrebovala vediet, ci sa mi to vobec este oplati platit alebo nie... co mam robit? Prosim o radu, dakujem veeelmi krasne