Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

alibabaa
29. dec 2011

@veronka uz aj ja som cosi take pocula.. a vobec ma to netesi. som PN a tympadom by som prisla o peniazky z DNP...

mima595
29. dec 2011

@tita201 - ved ani mne to tak doslovne nenapisali, to som si už domyslela ja, že si tie peniaze uzijem potom 😀 😀 😀

janfo
29. dec 2011

Ahojte - prosím Vás ak viete odpovedzte. Čo by ste urobili na mojom mieste. DNP si platím od 1.12.2010. Takže 31.1.2012 ma automaticky odhlásia zo SP. Pokúšame sa o druhé bábo. Určite by som išla hneď na PN, nakoľko mám problémy. Čo mám urobiť. Pracujem. Čo mám urobiť v januári mám poslať odhlášku a hneď prihlášku ešte na starý VZ teda tých 1153€.. Poradťe

euphoria
29. dec 2011

@fopardi dnes to vyšlo v zbierke zakonov..takze je to iste..

annieb
29. dec 2011

tak co teraz, treba ist este zajtra, alebo staci aj v januari? 😖 😒

oskvarka
30. dec 2011

staci v januari

oskvarka
30. dec 2011

@majinka81 ak chces dostavat 400 € tak ti staci platit presne tych 30 € ako si napisala... (ak niesi popri DPN aj zamestnana tak dostanec ssa tych 400 len) ak si aj zamestnana dostanes k tomu aj matersku zo zamstnania,..
ale je to teda len priblizne vyratane lebo teraz sa zmenili tie percenta na vypocen materskej tak by ti to mozno vyslo aj o par korun viac.. a inak ak aj nechces stale dalej pokracovat v maxime ale len v svojom zaklade ktory si zvolis aj tak sa ti oplati odhlasit a znovu prihlasit este raz z toho zakladu 30 € aby si mohla dlhsie fungovat na tom starom plateni.. teda ak niesi uz tehotna..

levandula4
30. dec 2011

baby takže isto stačí ísť sa prihlásiť v januári?

veronka
30. dec 2011

zevraj najlepsie je prihlasit sa do 31. 12. lebo tazko povedat ako to bude v januari, pravdepodobne sa bude dat prihlasit uz iba na cely balik

lillian18
30. dec 2011

@levandula4 ja som si vcera davala odhlasku k 31.12.2011 a prihlasku k 1.1.2012 a vsetko v pohode po starom 🙂 takze staci v januari, aj v januari beru prihlasky po starom...

oskvarka
30. dec 2011

@lillian18 uf super celkom si ma potesila ze este nerobia paniku lebo ja si to nechavam na januar ..

levandula4
30. dec 2011

dakujem, super. davate si tych 30 € alebo viac?

kevinka84
30. dec 2011

Ahojte, chcela by som sa spýtať, keďže sa tomu nejako nerozumiem, som trošku iný prípad, ako vy všetky... Neplatím si zatiaľ DNP, ale určite by som chcela tiež slušnú matersku, ale s dieťatkom v roku 2012 nepočítame, keď tak 2013. Mám si začať platiť, vzťahujú sa na mňa tieto novinky? Ked si začnem platiť teraz a do toho roka neotehotniem???? prihlásiť/odhlásiť - fakt do toho nevidím, preto ak mi to niektorá polopate vysvetlíte, budem rada 🙂

zuzula77
30. dec 2011

@kramare2011 nerozumiem, sak ked sa prihlasim do "stareho" balika, nudem platit DNP max 50 € mesacne po dobu 9 mesiacov, ja mam zaujem o stary typ DNP, nie novy. Rozumela som tomu tak, ze ak sa prihlasim do 1.2.2012 vsetko bude "po starom".

zuzula77
30. dec 2011

@macka23 ake ma ta novela cislo?

levandula4
30. dec 2011

@zuzula77 asi to je tak. ja som tiez myslela, ze pojdem este dnes, ale zrejme staci v januari.

zuzula77
30. dec 2011

@levandula4 som rada, ze nie som jedina, co to odklada na januar. Len si chcem este potvrdit, ci som dobre pochopila - narok na materske si mozem uplatnit od nastupu na matersku, t.j. zhruba 6 tyzdnov pred porodom, vsak? Clovek sice darmo bude ratat, otehotnenie sa neda objednat :o) ja len,. ze az mam prehlad. Sak ak nam to ma vyjst, vyjde, no nie? Peniaze nie su vsetko, ale s nimi je to o kvapku jednoduchsie :O)

tita201
30. dec 2011

@mima595 aha

macka23
30. dec 2011

@zuzula77 to neviem, to pisala myslim @euphoria
Tak ja idem do SP teraz...a dam z maxima...snad to vsetko dobre dopadne 🙂

lienka.7
30. dec 2011

@majinka81
presne ako pises 🙂 mozes pokracovat, lehota ti plynie (tych 270 dni). pokial dovtedy otehotnies, mas 8 mesacnu ochrannu dobu. neviem, ako ste na tom s "pracou na babatku" 😀 ale ziskas len viac casu, ked si to prerusis a opat ti bude plynut 270 dni od januara. 😉
ak sa nepodari, zial zanikne ti to automaticky (myslim poistenie).

janadl
30. dec 2011

dievčence ... aktualizujem......
janadl baby, to všetko čítam a začínam mať chaos..... to akože aj moj manžel, ak je SZCO, a platí si DNP, sa može teraz decembri odhlásiť a hned v januari prihlásiť a bude môcť byť poistený ešte dalších 270 dní?

zuzula77
30. dec 2011

@macka23 ok, prosim, daj vediet, ak by Ti teta v SP daku novinku povedala, Ď

angieska
30. dec 2011

Ahojte, chcela by som sa spýtať či máte skúsenosť v vracaním preplatku za DNP. Ja som si totižto dávala DNP od júla 2011, kedy som bola nezamestnaná z maximálneho vymeriavacieho základu, od septembra sa mi podarilo nájsť prácu, taže od septembra do decembra som platila aj z výplaty odvody. Je možnosť spraviť nejaké zúčtovanie tak ako je to pri daniach alebo zdravotných odvodoch, prípadne len treba na soc. poisťovňu poslať žiadosť s popisom situácie? Ďakujem za rady

veronka
30. dec 2011

@alibabaa citala som na stránke pravdy, je tam spominaný iba 31. december, a teda 270 dni bude 26. septembra, január tam nie je vobec spomenutý

zibi
30. dec 2011

@angieska treba poziadat o vratenie preplatku ..ja oho mam teiz ..ale som este nepytala..ono je to take vies ked mas preplatok tak sa nepohanlaju s tym aby ti ho vratili ale ked mas nedoplatok tak hned ta daju aj na zoznam dlznikov.. 😠 otras

zibi
30. dec 2011

@zuzula77 do 31.1. od 1.2 uz plati nove..

rivatha
30. dec 2011

Ahojte! Dakujem vsetkym dievcatam za informacie, vela som sa odtialto dozvedela 🙂
@veronka A aby som vsetkych upokojila, pisala som ohladom toho, co pises, do poradne SP, do nasej pobocky SP a aj p. Navratilovej. Zdalo sa mi to nelogicke, no pre pokoj duse som sa informovala 😅 Ten pripad z pravdy, to je uvedene ako priklad 😉 Prihlasovat sa da po starom do konca januara 2012 🙂

zuzula77
30. dec 2011

kocky nasla som to, tá novela DNP je zákon č. 521/2011 čl. 1.
V § 293cb ods. 2 je napísané, že DNP, ktoré vzniklo pred 1.2. a trvalo aj k 31.1.2012, pricom poistená osoba v tom case este nezískala tých 270 dní , tak táto poistená osoba sa považuje za poistenú DNP podla "stareho" zakona. Teda staci sa ist poistit v druhej polovici januara. Jedine co tu nikde neviem najst je ta ochranná 8 mesacna doba.

euphoria
30. dec 2011

@zuzula77 521/2011

euphoria
30. dec 2011

@zuzula77 tá ochranná lehote je v predoslej novele