Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lillian18
30. dec 2011

@veronka v tej pravde to asi trosku nedomysleli, ze to moze pomylit ludi, aj ja som sa nad tym pozastavila...

zuzula77
30. dec 2011

@euphoria dakujem

sendynka01
30. dec 2011

Ahojte, ma tu niekto skusenost aj ako SZCO na materskej? Ja som pocas materskej zrusila zivnost,este v roku 2010 Stale som na rodicovskej. Tym padom spadam do akej kategorie? Nezamestnana? Ak si dam v januari DNP a zacnem platit hned s maxima , bude sa to vztahovat aj na mna? Mozno hlupa otazka, ale nikde som nevycitala nic konkretne na moj pripad.

nevesticka21
30. dec 2011

Ahojte kočky, možno mi budete vedieť poradiť...platim si DNP od apríla 2011 čiže teraz 31.12 .2011 mi uplynie 270 dní. som aj tehotná začínam 4 mesiac čiže viem že mam narok na matersku v max.vyške (som živnostnička).chcem sa ale opytať či sa môžem teraz v januari ešte hodiť na PN?daju mi aj tak matersku?pripadne môžem byť na PN aj dlhšie ako do februara? neviete niekto poradiť? dakujem pekne.

majinka81
30. dec 2011

@macka23 Ahoj ja som zamestnána a zamestnávateľ platí za mna min. odvody ináč zarobím viac. Platím 14,90 mesačne. No neviem je to taká lotéria kedy otehotniem neviem. 😉

pejka27
30. dec 2011

Ahojte.Prosim vas najde sa niekto kto by mi vedel poradit?Som na rodicovskej dovolenke,ktora mi konci 24.9.2012.Pracovny pomer trva.Chceli by sme druhe dieta,takze od 9.12.2011som platca DNP kvoli vyssej materskej.Uz som precitala vela clankov a mam v tom chaos.Pochopila som to tak,ze ak neporodim pocas trvania rodicovskej dovolenky,nebudem mat narok na vyssiu matersku.Pretoze pocas rodicovskej dovolenky je poistenie prerusene,ale kedze od 25.9.2012by som mala nastupit do prace tak ako keby vzniklo nove poistenie a tym padom nesplnim podmienku 26tyzdnov nepretrziteho poistenia.Chapem to spravne?Co ak by sa mi podarilo otehotniet a isla by som na PN?Mala by som narok na vyssiu matersku?Dakujem za odpoved

majinka81
30. dec 2011

@oskvarka Ahoj ja som zamestnaná ale na zmluve mám ninimum, takže preto som sa pripoistila. Takže ak by som v tom pokračovala bez zmien a platila len 14,90 mesačne keby som otehotnela do toho mája dostala by som materskú zo sociálnej - normálne minimum a plus aj NDP? No mne úplne stačí keby som dokopy dostala 400-500 eur mesačne ked budem na materskej.Dakujem

macka23
30. dec 2011

@zuzula77 no bola som tam, ale ked mi teta uz asi na 3tiu otazku odpovedala: "to ja neviem" vzdala som to, vypisala odhlasku k 31.12 a prihlasku k 1.1. z maxima...

macka23
30. dec 2011

@majinka81 ja tiez neviem ☹ manzel sa boji aby to neboli peniaze vyhodene do vzduchu...tak snad nebudu...chceli by sme babo buduci rok...tak sa snad podari 😔
Prihlasila som sa z maxima od januara...posledna sanca nejak "vytazit" zo systemu 🤐

majinka81
30. dec 2011

@macka23 Ahoj to máš pravdu mne to minimum zatial neprekáža, ale kebyže je to 50 tak neviem - je to dosť v tejto dobe. Nechám si to prejsť hlavou a hlavne to potrebujem prebrať s mm. A bábätko sa podarí 🙂 Nám sa zatial tiež moc nedarí tak uvidíme. Držím palce. 🙂

zuzula77
30. dec 2011

😀 mi tak napadlo, že v podstate nas zmena DNP "nuti" mat babo v rovnakom case, dufam, ze tiez rozsirim rady a budeme si tu veselo pomahat

katuskaaa29
30. dec 2011

Ahoj baby vidim tu burlive diskusie, ja ani sama neviem, ja mam termin produ v maji, 270 dni dosiahnem koncom marca, zo socialnej mi dali odpoved, ze mozno mi to este vychadza, a ze asi sa budem musiet odhlasit a prihlasit sa znova, ale ani v tom pripade nie je iste, ze z DNP dostanem, totiz tam ratali to cele k prepokladanemu datumu porodu, a ze vraj ak o den skor porodim, nez teraz je ten predpokladany termin tak na to uz nebudem mat narok, ja tomu nechapem, a vy?

kocica43
30. dec 2011

@zibi ahoj, ja som ziadala preplatok a do tyzdna som ho mala na ucte. nerobia s tym problem.

oskvarka
30. dec 2011

@majinka81 presne tak by ti to aj malo vyst ak mas na zmluve minimum (plati za teba zamestnavatel cca tych 14,50 ci kolko) + ty sa poistis z minima este navyse takze si budes sama platit dalsich 14,50 (to uz vlastne bude spolu ako by 2 x z minima) takze spolu ako by si platila tych 30 cca ;) ... spolu cca 430 € materskej (ratala som to odoka a uz s tymi novimi percentami ze materska je 65 percent - dufam ze nemotam...)

veronka
30. dec 2011

dnes som bola na socialke, takze do 31. januara sa da poistit po starom. 270 dni sa rata od zaciatku posledneho poistenia,takze predchadzajuce zaplatene dni sa nerataju. POZOR: nevieme, co prinesu marcove volby! Mozu tam byt opat aj zmeny v DNP. Ja som sa bola dnes prihlasit od 1.1.2012.

oskvarka
30. dec 2011

@katuskaaa29 ty uz sa nemusis znova prihlasovat (a urcite sa nemozes odhlasit a znovu prihlasit lebo to sa berie ako prerusenie atym nesplnic 26 tyzdnou bez prerusenia do porodu) a to s tym ze ci ti to vide je to na prirode (jednoducho ak porodis neskorej ako na konci marda tak mas narok ak porodis skorej tak nemas narok) takze teraz hlavne klud a neporodit skoro ;)

kocica43
30. dec 2011

@veronka ako nechapem, ja som sa odhlasila a vzapäti prihlasila v oktobri. to sa mi uz nebude pocitat?

oskvarka
30. dec 2011

@veronka no to hej ale to mas vlastne vzdy risk..

veronka
30. dec 2011

dnes som bola na socialke, takze do 31. januara sa da poistit po starom. 270 dni sa rata od zaciatku posledneho poistenia,takze predchadzajuce zaplatene dni sa nerataju. POZOR: nevieme, co prinesu marcove volby! Mozu tam byt opat aj zmeny v DNP. Ja som sa bola dnes prihlasit od 1.1.2012.

veronka
30. dec 2011

@kocica43 270 dni sa ti bude ratat od dna kedy si sa naposledy poistila, t.j. od dna vzniku poistenia,ktore ti trva doteraz

veronka
30. dec 2011

@oskvarka risk, ako vo vsetkom, co je teraz bez risku?

kocica43
30. dec 2011

@veronka ja uz tomu nechapem, mne ked som pisala do ustredia odpisala,ze musim splnit podmienku, tych 26 tyzdnov do nastupu na matersku aby som mala matersku z max.

ingrid16
30. dec 2011

@nexa vobec si ma neodhadla. mam jedno dieta. pred rokom a pol som si zacala platit DNP, stale z maxima( nerobila som to ako niekto, ze najprv z minima, tak otehotnie a plati z maxima). proste cely cas som platila z maxima, keby som nahodou potrebovala niekedy marodku alebo bola tehotna. za ten cas som bola na marodke raz, aj to ani nie mesiac.( bola som naozaj chora) tehotna nie som, lebo som este nechcela. a co sa stalo? oni to zrusia. a preco? lebo vela ludi to zneuzivalo. davali sa na marodky, aj ked im nic nebolo, dali sa na rizikove tehotenstvo, aj ked to rizikove nebolo. snazim sa len poukazaz na to, ze keby ludia neboli taki lahvati, tak by to mozno este fungovalo, a keby niektora z nas to naozaj potrebovala, tak by aj nieco dostala. ale teraz, kvoli zneuzivaniu je tu koniec. povedzte, nie je to tak?

veronka
30. dec 2011

@kocica43 kedy si sa prihlasila naposledy?

murinko82
30. dec 2011

@emogeon ano cerpam dakujem

nexa
30. dec 2011

@ingrid16 mam na to iny nazor...

ingrid16
30. dec 2011

@bubulka722 tak moment, ja som chudery zeny nevinila. vinim tych, ktori toto DNP zneuzivali a kvoli ktorym to teraz zrusili!!!!!! je uzasne, ako vedia ludia prekrutit veci. ja som za to , aby to zostalo, aby buduce mamicky dostavali vacsiu matersku, ale nehovorte mi, ze ste sa nikdy nezamysleli nad tym, ze keby sa to nezneuzivalo, tak by to snad mohlo aj fungovat dalej?

ingrid16
30. dec 2011

@ingrid16 a samozrejem , vsade sa kradne, takze sa mame riadit tym, ze podme aj my? tak ako to potom bude u nas vyzerat? vy sa spamatajte.

zuzula77
30. dec 2011

@ingrid16 ja si zas myslim, ze keby sa v tom nebol minister hrabal, nik by na to nesiahol, lebo ini sa v tom nevyznali. Stalo sa presne to, ze capa spravili zahradnikom, podla mojho nazoru. 😝

ingrid16
30. dec 2011

@nexa iny nazor? takze podla vas to zrusili, kvoli tomu, ze mamickam nechce dopriat?