Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tessinka
30. dec 2011

A už sa ten zákon schváli nadobro? Teda myslím, prešiel už cez parlament aj cez prezidenta? Lebo mi to nejako uniklo. Stále som mala pocit, že to má ešte podpísať prezident, ale neviem... Tajne som dúfala, že ak to prezident vráti, tak za tejto vlády sa to už odhlasovať nestihne...Je to teda už isté?

ingrid16
30. dec 2011

@nexa ja svoje nazory nemenim,neviem preco to tu stale vytahujes. proste nechces pochopit, o com vlastne pisem. nevadi. mozno casom pochopis.

ejaeja
30. dec 2011

ahojte chcem sa spytať kolko sa bude po novom platiť z minima cely baliček

nexa
30. dec 2011

@ingrid16 viem... pises ze ti vadi zneuzivanie systemu a si proti nemu a o par stran s tym suhlasis... vadi ti ze zeny aj ked zdravotne na rizikove nemusia ist.. ze idu... podla mna je normalne ked predavacka v masiarni .. potravinach.. ovocie zelenina..a ine obchody ci pracovne pozicie kde zeny robia fyzicky.. a nevladzu v tehotenstve ze idu radsej na rizikove.. ja im to schvalujem.. predsa ich majitel nebude platit za usmev.. a nebudu riskovat potrat... len preto ze im prave v tej dobe netvrdne brusko..alebo sa nezacinaju otvarat... a vidno ze nepracujes.. lebo zamestnavatelia v niektorych pripadoch nemaju moznost vytvorit novu pracovnu poziciu ktora vyhovuje tehotnej zene.. proste pre oboch je vyhodnejsie ked ide zena na PN... ale to by si najprv musela pracovat aby si o tom vedela.. a nielen za pc sediet a dristat podla nalady...

elise
30. dec 2011

@ejaeja cez 100€

ejaeja
30. dec 2011

aha diki je to dosť zavratna suma

katkarv
30. dec 2011

@tessinka uz to podpisal ☹

poisonblu
30. dec 2011

@veronka
@lienka.7
nesalte ju, tych 270 dni sa stale pocita spatne z poslednych 2 rokov pred porodom..je tam iba ta zmena, ze teraz ked si niekto zalozi nove DNP, tak mu zanikne az po 270tich dnoch toho noveho poistenia..ale to spolu vobec nesuvisi, pre posudenie naroku na materske...@katkavan takze 5 mesiacov uz mas, plus teraz budes platit dalsich 270 dni z toho noveho..otazka je, ci budes stihat 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia do odchodu na MD...v kolkom si mesiaci tehotenstva?

veronka
30. dec 2011

@poisonblu pytala som sa na socialke a nepocita sa to spatne. 270 dni sa rata od zaciatku posledneho poistenia

bubulka722
30. dec 2011

@ingrid16 Takže ti to ako vidím doplo. Kto tu chce komu dopriať? Ak by to tak bolo, tak by zvýšili materskú aspoň na 80 % z VZ, tak aby ľudia nemuseli živoriť a neznižovali by aj tak nízky RP z mizerných 256,-€ na 190,-. Takisto si nemohol dovoliť zneužívať systém žiadny zamestnanec, pretože by ho kvôli častým PN-kám zamestnávateľ vyhodil. Vieš si predstaviť situáciu zadĺženej mladej rodiny, kde je matka na žobračenke vo forme RP a ak sa jej zamestnanému mužovi podlomí zdravie a musí zostať na PN, tak je to pre nich likvidačné a v krajnom prípade sa môžu dostať na ulicu? Páni veľkomožní poznajú len svoje vlastné nenažrané papule. Najskôr Mihál radil mamičkám ako tento systém zneužiť a nakoniec na to doplatili najmä tí, ktorí chceli počas toho žobračenia aspoň prežiť v ťažkej situáciácii.
Asi si jedna z tých, ktorá si to nikdy neplatila a dnes sa výsmešne baví z tých, ktorý tam naskladali peniaze.

bubulka722
30. dec 2011

@andreaspilova Buď ti vznikne nárok na materskú z NP alebo na RP, obe dávky nie je možné poberať súčasne.

chlpacik
30. dec 2011

@mariynka cize musim dat odhlasku a znova prihlasku? A bude sa to ratat, ako keby som len teraz zacala platit DNP? A teraz keby som chcela byt PN opat cakat tych 9mesiacov? A ak by sa mi naaaaaaaahodou konecne podarilo otehotniet, tak plati vyska materskej ako predtym? dakujem mooc 😉

lillian18
30. dec 2011

suhlasim s @poisonblu
@veronka keby sa malo ratat len poslednych 270 dni noveho prihlasenia, narok na matersku by mali len zeny, ktore by mali idealne tehotenstvo trvajuce presne 270 dni a dlhsie.... to by bolo trosku pritiahnute za vlasy nie?

lillian18
30. dec 2011

@veronka ci to uz mam trosku blbe uvahy? 😀 uz sa mi to cele pletie.. 😀 v kazdom pripade, mali by sa zapocitavat aj dni predtym...

poisonblu
30. dec 2011

@veronka tak tetusky na socialke nevedia, lebo tu je copy z mihalovho blogu

Pani Elena otehotnie v marci 2012. Po skončení dobrovoľného nemocenského poistenia 27. mája 2012 bude mať nárok na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia, pretože:

V posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní (v čase medzi 1.9.2011 až 27.5.2012)
Nárok na materské si uplatní po skončení dobrovoľného nemocenského poistenia počas ochrannej lehoty – tá trvá 8 mesiacov, v danom prípade by to bolo až do 27. januára 2013. Pani Elena na materskú nastúpi koncom septembra 2012, teda počas ochrannej lehoty

v poslednych 2 rokoch, nie z posledneho poistenia

a este z ineho prikladu:
Do doby 270 dní nemocenského poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom, teda v období júl 2010 až jún 2012, sa totiž započítava nielen doba aktuálne trvajúceho dobrovoľného nemocenského poistenia ale aj doba povinného nemocenského poistenia zamestnanca v čase pred 1.7.2011.

anina3
30. dec 2011

@veronka ja som sa tiez pytala... tiez som platila predtym od marca 2009 do augusta 2010 a teraz som zacala znova od novembra 2011 a vraj sa mi to teraz pocita odznova tych 270 dni to je niekedy do jula 2012

anina3
30. dec 2011

@poisonblu ja som sa pytala na socialke aj na poradnu soc.som volala... platila som predtym od marca 2009 do augusta 2010 a teraz som zacala odznova platit od novembra 2011 a vraj sa to teraz rata odznova tych 270 dni, cize ja to mam po starom do nejakeho jula to vychadza

darinkazv
30. dec 2011

@poisonblu zo oboch poistení musíš mať 270dní splnených. nezrátavajú sa ti. ja to mám už potvrdené z 3 strán. 😉 270 z povinného mám dáááávno splnených a 270 z DNP splním 4.2.2012 😉

poisonblu
30. dec 2011

@darinkazv to ano, povinne je ine ako DNP...ked trvaju obe, tak jasne ze z oboch..ale ked ma niekto napr. od augusta 2011 DNP a zrusi v 12/2011 a zalozi 1/2012, tak sa mu pocita tych 270 dni uz od toho augusta, aj ked to bolo prerusene....

darinkazv
30. dec 2011

@poisonblu tak to áno 😉

poisonblu
30. dec 2011

@anina3 ty si uplne iny pripad, lebo ty si uz DNP mala v roku 2010, takze ty za posledne 2 roky napr. v auguste 2012 nebudes mat to predchadzajuce DNP zapocitane, lebo to bolo davnejsie

tita201
30. dec 2011

@nexa ale kočky toto sa neda čitať je mi luto že sa hadate ja som kadernička a pri oboch chlapcoch som bola na rizikovm obaja sa narodili skor ked sa ma lekar opytal ake mam povolanie a povedala som že kadernička povedal že predavačky a kaderničky maju vysoku potratovosť ja som celych 9 mesiacov zvracala bola som slaba nezvladla by som pracovať pracovala som hned po škole ale počas tehotenstva som bola na tom zle takže moj nazor je že každa sme ina každa inač zvladame tehotenstvo a každy vie ako sa citi a čo zvladne 😀

anina3
30. dec 2011

@poisonblu ano to je tiez pravda... 🙂

poisonblu
30. dec 2011

@anina3 treba sa riadit tym, co ma mihal na blogu....🙂

nexa
30. dec 2011

@tita201 ale vsak ja na to mam rovnaky nazor... ako ty... a tvoj lekar.. ze su pozicie.. pri ktorych je lepsie predvidat a ostat doma na rizikovom ako cakat kym sa riziko objavi.. no podla ingrid kym sa riziko neobjavi a ide sa na rizikove tak je to len zneuzivanie systemu... neviem co sa na tom neda citat... pisala som len to co si myslim... a ked to tak vadi... a neda sa to citat... tak prepac .. uz nebudem reagovat.. ani pisat svoj nazor...

poisonblu
30. dec 2011

@nexa mozno to vyznie blbo, ale preco by sme MY, pracujuce zeny, nemohli zneuzit trosku tento system? ked ho mozu cely zivot zneuzivat nasi romski spoluobcania? bez toho, aby sa co len trosku pricinili o nieco v tomto state? my odvadzame statu dane, platime si odvody, tak z casu na cas tento system mozeme trosku aj vyuzit, nie?

anina3
30. dec 2011

@poisonblu das mi prosim ta link? dakujem

lienka.7
30. dec 2011

@poisonblu
ano, narok ma z predoslych rokov ale nie z toho, co si dala teraz. to by potom kazda hned ako zisti, ze je tehotna si dala hned maximum a aj brala maximum!!!!!!!!
je rozdiel, ze ked ti NAROK vznikne - to jej vznikne, ano. ale uz nie z MAXIMA, co si zaplatila az potom co uz je tehotna - to je rozdiel.
a poial uz tehotna je, tak nema vyznam dalej platit, lebo sa ti materske vypocitava spatne. jedine ze je nezamestnan alebo SZCO alebo iny pripad. pri klasickej zamestnankyni to vyznam nema.

lienka.7
30. dec 2011

@tessinka
prezident to uz podpisal. ale co ja som pocula, chcu to dat na ustavny sud, prave kvoli doplacaniu za socilalne sluzby.

lienka.7
30. dec 2011

@bubulka722
pises mi od srdca! 100000 bodov plus!!!!!!!!