Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lubkasungirl
1. jan 2012

@mirkamurko odkial to mate?moja segra bola na PN dva mesiace a neviem o tom,zeby jej nedali rodicak...kde sa to pise v zakone??

lubkasungirl
1. jan 2012

@mirkamurko odpoved p.Mihala - "Pre nárok na nemocenské a ošetrovné nie je rozhodujúce, či poistenec je poberateľom rodičovského príspevku."
je to z http://moje.hnonline.sk/node/4923

daniela242
1. jan 2012

@lubka_to nie neprídeš o rodičovský, ja som bola na RD a bola som aj na PNke 2 mesiace a poberala som aj rodičovský aj PN-ku z DNP

tita201
1. jan 2012

lubka-to niekedy to tak bolo že ked si marodila tak ti prerušili poberanie rodičovskaho prispevku ja som tiež marodila a odobrali my ho ale to bolo v roku 2009 a ked som ukončila marodku tak mi znova pustili rodičovsky ale od kedy vyšiel zakon že možeš popri rodičovskom pracovať tak možeš aj popri rodičovskom poberať PN ja som bola na rizikovom brala som maximalne nemocenske 🙂 a na staršieho som brala rodičovsky prispevok takže zo skusenosti viem že sa to da 😎

jankastela
1. jan 2012

Ahojte,mam otazku,vedeli by ste mi vyratat kolko mam v januari zaplatit DNP? 18.1.2012 nastupujem uz na MD.mesacne platim 49,10 E.neviem ako mam vyratat,kolko budem musiet zaplatit este za tych 17 dni 😅

lubka_to
1. jan 2012

@jankastela no ked si vydelíš tých 49,1 eura dnami v mesiaci, tak to vychádza 1,58eura a dáš to krát tých 17 dni tak to vychádza okolo 26 euro, ja som zaplatila viacej pre istotu o 5 euro a vprvej materskej mi to hned vratili, takže radšej daj o pár euro viac, ako keby ti tam malo chýbať

oskvarka
1. jan 2012

@jankastela 49,1/31*17 a mas vysledok... ja som to tiez takto platila raz a potom ked som raz mala cestu tak som sa pytala ci to mam vsetko ok.. a ze hej tak to nemas ako pokazit ;)

jabaka
1. jan 2012

@lenkaga a nesiahnu mi na PN?

lenkaga
1. jan 2012

@jabaka ja som sa odhlasila a potom na druhy den spat prihlasila a normalne mi PN vyplatili, tak sa ti uz vlastne rozhodujuce obdobie, z ktoreho ti platia PN, nemeni.

funny012
1. jan 2012

Takze baby chcem sa uistit,CI ROZMYSLAM SPRAVNE. 270 dni DNP mam splnenych, naposledy platene z minima, koniec v novembri. V ramci tohto poistenia som ho aj vyuzila pri prvom tehotenstve. Momentalne som na rodicovskej dovolenke. Druhe babo sa snazim co najviac oddialit ale aj vyuzit dalsie DNP. Na DNP by som sa prihlasila koncom januara z maxima. Platila by som ho 270 dni, cize do oktobra. Do tohto datumu by som musela otehotniet. Ak by sa mi nepodarilo, k poslednemu datumu platenia z maxima po starom by som sa prihlasila na platenie podla noveho balika taktiez z maxima (aby som mala nepretrzite platenie) az kym by som neotehotnela. Hned ako otehotniem by som sa odhlasila z platenia a zacne mi plynut 8 mesacna ochranna lehota, hodila by som sa na PN az do nastupu na matersku. Cize poberala by som maximalnu PN popri RP a potom maximalnu matersku. Uistite ma, ci to tak moze byt.

domeli
1. jan 2012

@mirkamurko to, že nemôžeš byť na PN celý mesiac, lebo nedostaneš rodičák, platilo v Zákone do r. 2010. V r. 2011 to padlo - môžeš byť aj PN celý mesiac, aj rodičák Ti patrí. Určite je to tak, presne v tomto ma opravovala nejaká mamina pár stránok dozadu 🙂

elise
1. jan 2012

ja som momentálne na pn ale dávam si prihlášku a odchlášku a menim vymeriavaci základ. uvidím čo mi na sociálke povedia

kucharka
1. jan 2012

ja mám tiež teraz túto situáciu ale na soc.poisťovni mi povedali že sa to dá ale zároveň mi bude PN vyplácaná z minima aj ked som si platila maximu.Baby neviete ako to je?

kucharka
1. jan 2012

jabaka ja mám tiež teraz túto situáciu ale na soc.poisťovni mi povedali že sa to dá ale zároveň mi bude PN vyplácaná z minima aj ked som si platila maximum.Baby neviete ako to je?
@jabaka

elise
1. jan 2012

@kucharka musi byť pn vyplácana z toho kolko si si platila + zo zamestnania. inak by porušili zákon cez pn sa neplati aale prerušuje sa platenie čiže vzniká ti preplatok

kucharka
1. jan 2012

elise takže ja teraz počas PN môže dať odhlášku a znova prihlášku?Zamestnanie nemám a som na RD.DAKUJEM

mirkamurko
1. jan 2012

@domeli
@lubkasungirl sorry máte pravdu vlastne ked sa môže popri rodič.pracovať,tak sa môže byť aj PN od r.2011

jankastela
1. jan 2012

@lubka_to
@oskvarka dakujem baby za radu 😉 aj som si myslela,ze takto sa to rata,ale pre istotu som sa informovala 🙂

tessinka
1. jan 2012

Ja napríklad nechápem jednu vec: Mihál tvrdí, že komerčná poisťovňa by skrachovala, keby postupovala tak ako SP v prípade doterajšej DNP - ale zreje len preto, že ta bolo priveľa ľudí, ktorí do systému skoro nič nedali. Ale ak si ja platím napríklad úrazové poistenie dajme tomu 25 euro mesačne, platím si ho 10 rokov a za celý čas nemám úraz, a na konci mi poisťovňa vyplatí pár šupov, v každom prípade oveľa menej, ako som vložila, tak zisk poisťovne na ne je veľký. Zarobila na mne. A z mojich peňazí vyplatí poistné ľuďom s úrazm alebo takým, čo v tom vedia chodiť, ale aj tak je vo všeobecnosti zisková. Takže: Keby nejaká poisťovňa ponúkala produkt Šetrite si na materskú s tým, že by v tom bolo aj sporenie, a základná mesačná platba by bola tiež okolo 25 euro a bolo by to dajme tomu tiež na 10 rokov, a v prípade materskej by sa vyplácala suma dajme tomu okolo 250 euro mesačne súbežne s materskou od štátu (takže žena by mala počas MD príjem cca 500-600 euro), nebol by to zaujímavý produkt? Myslíte, že by to bolo pre danú poisťovňu také nerentabilné? Veď štát by na to tiež mohol prispievať ako na stavebné sporenie...A peniaze by sa zhodnocovali...

oliverka
1. jan 2012

@tessinka Mihál rozpráva len to, čo mu vyhovuje. 😒 Zabudol totiž dodať, že najstratovejší nie je fond nemocenského, ale starobného poistenia. A ak by ho poskytovala komerčná poisťovňa, tak by skrachovala už veľmi dávno. PRÁVE PRETO tieto poistenia obhospodaruje nie komerčná, ale ŠTÁTNA inštitúcia. Reformovať starobné poistenie nemá odvahu - veď by ho tí dôchodcovia utĺkli bakulami. Tak sa realizoval na DNP, veď dobrovoľne nemocensky poistení to nejako rozchodia, no nie?

tessinka
1. jan 2012

Aha, jasné, takže my platitelia DNP sme prispievali na starobné dôchodky? Takže vlastne preto systém krachoval, nie kvôli tým vyplácaným materským??? A preto to teraz nemôžu oddeliť, aby zase DNP v novej podobe platili na celý systém??? Tak to je potom vážne choré... Že sa nehanbí...A v správach sa stále hovorí len o nenásytných matkách, ktoré pár mesiacov poberali materskú vo výške svojho platu...Toto mi bolo od začiatku divné... SKôr by štát mal matky podporovať, aspoň tých pár mesiacov...

elise
1. jan 2012

@tessinka preto si nemôžeš na ostatne vybrať vymeriavaci základ ale platiš z rovnakeho na všetky 3 poistenia.

tessinka
1. jan 2012

Babule, a teraz čo navrhujete? Je nejaká možnosť niekde sa nejako pripoistiť na tú matersku? Alebo si len tak pre seba šetriť do pančuchy? Alebo na účte? Ja neviem, mne sa materská spája s chudobou a obmedzovaním celej rodiny, nehovoriac už o rodičovskej dovolenke, práve preto som si chcela nejako pomôcť, a vlastne aj celej rodine, ja celý život robím a platím dane, okrem 2 rokov, čo som bola doma s prvým dieťaťom...A takých nás je asi veľa... A tak som si plánovala, že pri ďalšom dieťati budem doma tiež menej, ale aspoň bude lepšie materská, a potom sa vrátim do práce a nejako to zladím....

Tak čo by ste navrhovali, ako vylepšiť príjem aspoň na materskej?

elise
1. jan 2012

@tessinka teraz sa prihlás na DNP z maxima a môžeš si ho platiť 270 dni potom budeš mať väčeiu materkú legálne

tessinka
1. jan 2012

Ja si DNP platím už viac ako rok, takže 270 dní už dávno mám, ale budú mi asi na dve veci. Je to naozaj tak, že sa mám teraz do konca januára odhlásiť a hneď zasa prihlásiť? Čítam tu o tom, ale nebude v tom zase nejaký háčik? Nevymyslí si zas ten Mihál niečo?

oliverka
1. jan 2012

@tessinka Nie, my z DNP sme neprispievali dôchodcom. Poukázala som na to, že Mihál si z reality vyberie len to, čo sa mu hodí, a prezentuje to tu ako neviemčo. Ako dôvod zmien DNP uviedol okrem iného, že z dobrovoľného nemocenského poistenia SP viac vyplatí na dávkach než vyberie na poistnom. ALE toto platí (a v oveľa väčšej miere) aj o starobnom poistení, a to nenovelizoval. Strúha frajera len tam, kde vie, že mu to prejde.

janka_pd
1. jan 2012

ahojte dievčatá, všetko dobré do nového roka,
ja som bola v piatok na SP, dala som si odhlášku k 31.12. a hneď aj prihlášku k 1.1.2012 z maxima. Pýtala som sa pani či nie je potrebné mať aspoň jeden deň pauzu medzi odhlásením a prihlásením, povedala, že asi nie, ale nebola si 100% istá. Poslala ma preto ešte na oddelenie, kde vypočítavajú dávky a tam pani povedela, že zákon neukladá nejakú pauzu medzi odhláškou a prihláškou a tvárila sa, že je to betón. 🙂, tak som to urobila tak ako píšem na začiatku. Máte s tým aj vy skúsenosť, že tam nemusí byť tá pauza??? ďakujem
DNP si platím od októbra 2010, chceme druhé dieťa, tak by som rada získala ešte čas 270 dni z nového poistenia, nech "nerobíme " pod stresom 😀
ako sledujem bude to silný ročník vďaka pánovi Mihálovi, určite sa táto situácia zapíše do análov ... 😎

tessinka
1. jan 2012

@janka_pd , a čo by ešte bolo, keby ho potom všetci chceli za krstného otca...

mufffinka
1. jan 2012

Ahojte. Neviem sa nikde dopatrat odpovede na moju otazku.
Podmienku 270 dni DNP budem mat splnenu 13. 1. 2012, planujem sa po tomto datume v januari odhlasit a znovu prihlasit na DNP. A ta otazka je.. Ak by som isla na PN vo februari 2012, budem mat PN platenu z maxima alebo nie?

tessinka
1. jan 2012

Takže logicky a neromanticky vzaté by to malo vyzerať asi takto (?): v príslušnom období v januári si urobím tehotenský test. Ak bude negatívny, pobežím na SP, odhlásim sa a hneď sa aj prihlásim naspäť na pôvodné platenie DNP. A bude ho platiť 270 dní po starom, to jest cca do októbra 2012. A dúfať, že to medzitým vyjde, lebo ak nie, zas to budú len vyhodené peniaze... Či?

Mne to už pripadá ako totálna lotéria...Ale asi tak to bolo pánom Mihálom myslené, nie? Aby nastávajúce mamičky zažili trochu adrenalínu a vyslovene si tú väčšiu materskú zaslúžili...a tie, čo neotehotnejú, nech aspoň ďalej sponzorujú systém...