Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lubica69
8. jan 2010

fu kikula tak to fakt neviem 😖
viem len toľko,že počas PN sa platiť DNP nemusí ale poistenie ti trvá 😉

lubica69
8. jan 2010

mamartinka na materskú budeš mať nárok po 270 dňoch platenia DNP vrátane nepretržitých 26 týždńoch

kikula13
8. jan 2010

aj tak ti dakujem

mamartinka
8. jan 2010

A to kde islo v spravach o tom poistom.A kebyze tento rok ostanem tehu uz narok na matersku mam ci nie?Platim to od septembra 2008.

salvinka
8. jan 2010

zienky aj ja som postrehla nieco v spravach, ale neskoro som prepla cize netusim o co islo len som zazrela p. Mihala (kt. skutocne chodi na nase forum za co som mu aj ja vdacna) a nemala som z toho co som tam pocula dobry pocit..
kto vie viacej, dufam ze ma da do obrazu, vdaka

mamartinka
8. jan 2010

lubica69 dakujem.

nikka23
8. jan 2010

Ahojte, chcela by som sa Vás spýtať, že keby že si chcem zmeniť výšku vym. základu, tak to možem spraviť hoci kedy. Teda jeden deň sa odhlásim a na druhý deň sa prihlásim. Tento alebo budúci rok by sme chceli ďalšie dieťa.

andzi
8. jan 2010

mamartinka, na to, aby ti vznikol nárok na materské z DNP, si musíš platiť poistné na DNP min. 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom, t.j. lehota 270 dní nemusí plynúť nepretržite, ale musíš byť aspoň 270 dní dobrovoľne (alebo povinne) nemocensky poistená. Ak si to platíš od septembra 2008 nepretržite, sama musíš uznať, aká je prognóza tvojho otehotnenia zo zdravotného hľadiska. Neviem, akú sumu poistného mesačne platíš, ale ja by som napr. skúsila si podať napr. na pár mesiacov odhlášku a sleduj si obdobie 2 roky pred pôrodom. Ušetríš nejaké euráče na poistnom. Dúfam, že som sa správne vyjadrila, skús sa spýtať ešte odborníkov, napr. pána Mihála. Mne sa inak tiež nechce veriť, že sem chodí skutočný pán Mihál, baby, to fakt?

nikka: zmeniť vymeriavací základ môžeš až po 6 mesiacoch, ale nie je problém podať si v jeden deň odhlášku a druhý deň novú prihlášku, to sa dá.

inci
8. jan 2010

ahoj gapa,
prosim o radu.
1. od 02.08 doteraz paltim DNP. chcela by som sa odhlasit, kedze mam zaplatenych 270dni a tehotna stale nie som. ak by som nahodou otehotnela staci mi prihlasit hned ako zistim, ze som tehu?
2. ak by som bola tehotna a chcela ist na PN (koli riz. tehotenstvu) stratila by som narok na RP (este do novembra som na RD) lebo niekde som citala, ze narok na RP sa strati ak sa nemocenska davka vyplaca cely mesiac.
3. a posledna otazka. na RD som od 01.08. ak by som natupila teraz do prace pridem o RP? maleho by opatrovala babka.
dakujem,
i.

mini11
9. jan 2010

Ahojte baby,

chcem sa len uistit, ci pocitam spravne... Platim si DNP od 6.11.2009, nebola som predtym zamestnana. Ak by bol predpokladany termin porodu v prvej polovici septembra, po 6.auguste mam narok na matersku, ze? Dakujem

gapa
9. jan 2010

😀 😀
baby, chodí sem skutočný pán Mihál, ved on sa vám ozve určite sám. 🙂

platiť sa dá dobrovolné poistenie aj cez účet, ja mám trvalý príkaz, aby som na platbu nezabudla, lebo som prihlásená na DNP a aj na dobrov.poistenie v nezamestananosti a tam by bol prúúúšvih, ak by nebolo zaplatené v splatnosti a v správnej výške, tak to nechcem ani náhodou riskovať, lebo ten mesiac by sa mi nerátal.

Aj ked som nevidela správy, je pravda, že ak zákon o soc.poistení ostane v dnešnom znení aj v čase požiadania o podporu v nezamestnanosti, tak je naozaj zbytočné si platiť počas čerpania rodič.dovolenky v zamestnaní dobrovolné poistenie v nezamestnanosti. Doba RD počas trvania PP sa aj tak ráta do obdobie poistenia v nezamestnanosti.

mamartinka,
ak by si aj dnes nastupovala na materské, a platíš si dobrov.nem.poistnie od 9/2008 doteraz, tak nárok na materské máš. Je len otázka z akého vym.základu. Ak z minima, tak je ozaj otázne, či sa neoplatí načas sa odhlásiť, lebo ak by si aj ochorela, tak stačí sa nanovo prihlásiť. Treba si o tom trochu prečítať na stránkach p. mihála.

gapa
9. jan 2010

kikula,
podla mna, ak budeš poberať nemocenské z DNP, čo bude viac ako soc.dávka, tak nárok na soc.dávky za toto obdobie nebudeš mať. Ale predpokladám, ak dlhodobo od začiatku platíš z maxima, tak to bude vyššia suma ako soc.dávka. Ale to by si sa mala informovať najlepšie tam, kde ti vyplácajú soc.dávky.

mamartinka
9. jan 2010

gapa mas ip. 😉

gapa
9. jan 2010

inci,
1. ak to zistíš včas a prihlásiš sa do 8tt a na MD nastúpiš až po uplynutí 26týž. od tohto posled. prihlásenia, tak stačí (podla teraz účinného zákona)
2. ty si začala poberať RP od 1/2008 a nepožiadala si o posudzovanie podla nového zákona, takže stále platia pre poberania RP pre teba podmienky z r.2008. Ty môžeš aj poberať nemocenské a aj pracovať na prac.zmluvu, ak sa o dieťa bude starať babka, tak je to bez problémov. To o nemocenskom a RP platí pre mamičky čo poberajú RP podla nového zákona, čo nie je tvoj prípad.

Ale samozrejme, ak začneš pracovať na PP, tak si treba dať odhlášku zo SP, lebo už nemôžeš byť dôch.poistná štátom,
- lebo budeš poistená ako zamestnanec
- a tiež z dôvodu, že sa o dieťa nestaráš osobne, ale sa on stará babka, t.j. nesplnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa podla aktuálneho zákona o RP (pre dôch.poistenie neplatí stále zákon, ktorý platil v čase podania prihlášky, ale vždy ten aktuálny - predpokladám a aj články SP to dokazujú).

mamartinka
9. jan 2010

gapa druhe ip.Dakujem.Inak ty robis v socialnej poistovni,ci sa tomu tak rozumies?Dobre ze nam tu vies tak poradit. 🙂

inci
9. jan 2010

gapa,
vrele dakujem za cenne rady 🙂
i.

emia
9. jan 2010

lubica69 ďakujem.
nikka áno výšku VZ si môžeš zmeniť hocikedy sa odhlas a nanovo prihlas. Ak planujete dieťatko, stačí ti aj nanovo sa prihlasiť, keď otehotnieš tak aby si mala 270 dní do nástupu na MD. 🙂 Medzi odhlasením a prihlasením môžeš mať aj prestávku ale akú dlhú to neviem. 😉

anxuska
9. jan 2010

ahoj, poradíte mi prosím. platím si DNP z najvyššieho VZ od 16.8.2009. nastup na materskú mám 18.6.2009 a
tp 30.7.2009, no zaujímalo by ma, či som to správne pochopila a v marci si môžem VZ zmeniť na minimum (uplynie pol roka) a bude sa mi materska vypočítavať z 16.8.2009 - 31.12.2009?

stojdulka
9. jan 2010

ahojte...potrebujem iba uistiť...som SZČO a platím minimum + si z rozdielu do maxima platím DNP, a teraz po novom roku sa iba zvýši poistné podľa nového teda z 319,58...ale inak všetko po starom, však????? ....už ma unavuje neustále to sledovať...akoby nestačilo všetko čo treba podstúpiť preto aby otehotnieť... 😨

jozefmihal
9. jan 2010

Dlho vami očakávaný článok o príspevku rodičovi a príspevku na starostlivosť o dieťa odo dnes nájdete na blogu:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/

gallina
9. jan 2010

Ahojte, potrebujem poradiť: od 11.1.2010 sa chcem DNP, tehotná ešte nie som, ale chceme na tom popracovať. 🙂
Ak by som otehotnela teraz v januári, mala by som nárok na materskú? Splnila by som tých 270 dní?

vieraj
9. jan 2010

gallina, ano budes mat narok, lebo do porodu je urcite 270 dni. to je totiz 9 mesiacov.
ja som to tiez tak mala. dolezite je prihlasit sa pred otehotnenim. lebo ked zbadas, ze sitehotna, uz mopze byt poriadne neskoro. tak nech sa to vydari.

gallina
10. jan 2010

vieraj ďakujem, chcela by som ešte vedieť ako sa bude potom materská počítať a kedy sa začína vyplácať ked sa na MD nastupuje 4-6 týždňov skôr. Oni to počítajú od vtedy až ked sa dieťa narodí? Môže mi to niekto laicky vysvetliť? Ďakujem. 😉

jozefmihal
10. jan 2010
julinka007
10. jan 2010

Ahoj, prosim vas, vie mi niekto poradit?
Od 17. 8.2008 som poberala materske, teraz som, na RD. Pocas plynutia MD - presne 30.6.2008 mi skoncila zmluva so zamestnavatelom, teda som na RD nezamestnana. Momentalne som v 6 t tehotenstva a neplatim si DNP. Moje otazky:
1. Od 1.1.2010 mam na prve dieta narok na zvysenie RP, ak o to poziadam?
2. Budem mat pri druhom dietati narok na MP a na zvyseny RP?
3. Oplati sa mi este zacat platit DNP, koly materskej?

silviaaigor
10. jan 2010

Ahoj Gapa.
Od mája2009 si DNP platím z max. VZ a som zamestnaná od 5.12.2007 a tento rok pôjdem buď na materskú lebo na PN, takže sa to bude počítať z minulého roka. Nieje zbytočné, aby som platila z maxima?
Ak to mám zmeniť, tak aký je postup?
Znova vopred ďakujem.

bejkn01
10. jan 2010

Ahoj Gapa
potrebujem poradiť, keďže sa v týchto veciach moc nevyznám.
V máji som skončila VŠ, keďže som nebola zamestnaná, prihlásila som sa na DNP, platím ho od 1.6.2009 z najvyššieho VZ-1003,09, čiže 44,10eur mesačne. Medzitým som sa od 1.9.2009 zamestnala, mzda je 300EUR v čistom, keďže výšku VZ sa dá zmeniť až po 6 mesiacoch, zároveň som platila nemocenské zo zamestnania aj DNP, tak to platím až doteraz, viem, že sa dá výška zmeniť.
Prosím ťa poraď mi ako ďalej postupovať. A dokedy má zmysel vlastne platiť DNP. A z akej výšky ho mám teraz platiť? V najbližšej dobe by som chcela otehotnieť, tak mi prosím ťa poraď, ako postupovať, aby som mala čo najvyššie materské. Najradšej by som porodila do konca 2010, aby sa mi bralo rozhodujúce obdobie 2009, kde som platila od 1.6.2009 - 31.12.2009 DNP z najvyššieho VZ. Ak by som porodila až v roku 2011, ktoré obdobie by sa bralo ako rozhodujúce?

kikula13
10. jan 2010

Pán Míhál,chcela by som sa Vás opytať,či sa dá poberať dávka z dobrovolného poistenia pri PN a zaroveň soc.dávky.zatial ďakujem.

gallina
10. jan 2010

p. Mihál ďakujem, ešte jedna otázočka: Čiže RO 270 dní sa berie od vzniku poistenia po pôrod, alebo do dátumu podania žiadosti na MD?

adka.8
10. jan 2010

Dobrý den p.Mihál,
Chcem si len upresniť moju situáciu.
Od 1.4.2009 si platím DNP. Momentálne som v 7 tt. tehotenstva a necitim sa najlepšie.
28.12.2009 som si bola zvyšiť DNP na maximum pretože v 9/2009 mi zamestnavatel urobil novu zmluvu na 4 hodiny so mzdou 150,- eur.
Pani na socialke mi povedala že keby som išla na rizikovu tak mam narok na PN už aj s DNP nakoľko si ju platím dlhšie ako 9 mesiacov. Je to naozaj tak? a moja otazka? To potom by som z rizikoveho prešla rovno na matersku alebo by som sa mohla vratiť napr. na mesiac do prace ak by mi to zdravotný stav dovolil.
Materska sa potom vypočitava z DNP normalne 55% alebo je to dáko kratene vzhladom nato že som bola na PN napr. 6 mesiacov?

Dakujem Vám naozaj veľmi krasne za odpoved.
Adriána