Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kristina1818
2. jan 2012

@dany85 a ja mam platit len 30 eur mesacne a ten chlap na ssocialke mi povedal ze aj tak mam vymeriavaci zaklad 1100 eur a ze mi budu chodit take iste peniaze akoby som si platila 50 eur

dany85
2. jan 2012

no to už neviem, mňa sa pýtala koľko si chcem platiť, dala som si hneď najvyššie na základe toho čo mi napísali z BA a to vychádza 50,70€ tuším, vymeriavací základ max je 1153,50€.

dany85
2. jan 2012

@kristina1818 možno je to tým že si pracovala minulý rok, teda už máš tých 270 dní, ja nemám, ja mám nejakých 40 🙂

lill7
2. jan 2012

@kristina1818 To ti zrátal VZ z povinneho poistenia a DNP, spolu je to maximálny VZ

kristina1818
2. jan 2012

@lill7 a ty nevies nahodou ako je to s tou vyskou splatok? lebo mne urcili na socialke 30 eur mesacne a ten ujko mi povedal ze bude dostavat take iste peniaze ako keby som platila 50 eur mesacne to nie je nejaka blbost? lebo mi tvrdil ze aj tak mi vychadza vymeriavaci zaklad 700 plus mojich 400 je 1100...

kristina1818
2. jan 2012

@dany85 ale 270 dni musi byt platene dobrovolne tam sa normalne nemocenske co plati zamestnavatel nerata

dany85
2. jan 2012

@lill7 a mne baby poradiť viete či mám šancu stihnúť tých 270 dní keď som prihlásená oddnes a v 2011 mám odpracovaných cca 40 dní? teda ak uvažujem nad tým že by som otehotnela teraz v januári..

kristina1818
2. jan 2012

@lill7 takze uz sa mi zacina rozjasnovat konecne :D takze tym ze som pracovala si teraz platim menej ale dostanem max vysku prispevku ?

kristina1818
2. jan 2012

@dany85 vsak aj ja by som rada teraz v january otehotnela skoda len ze to nezalezi len na nas... odo dna porodu musis mat spätne zaplatenych 270 dni ak nemas tak mas smolu

dany85
2. jan 2012

@kristina1818 ja som z toho už zblbnutá, ja som robila júl august 2011 a na sociálke mi povedala že ak porodím do 2 rokov tak sa mi tie dni do tých 270 dní zarátavajú

kristina1818
2. jan 2012

@dany85 mne na socialke dnes povedali ze ak od dnes zacnem platit tak budem platit len 270 dni a potom dobrovolne poistenie automaticky zanikne ale este stale mam 8 mesiacov ochrannu lehotu kedy uz platit nebudem ale ak by som nahodou isla na matersku tak sa mi dobrovolne poistenie rata a vyplatia mi teda tu slubovanu sumu

dany85
2. jan 2012

@kristina1818 no tak v podstate sme na tom rovnako ak si si to začala platiť teraz, ide len o to, že ty si pracovala a ja nie, len sa neviem vymotať z toho či ja budem mať nárok na materskú ak teraz otehotniem, ty už nárok podľa mňa máš len nie na tú maximálnu, ja ak nestihnem tak nemám nárok na nič

lill7
2. jan 2012

@kristina1818 predpokladám, že si aj zamestnaná.. Max VZ je teraz 1150 € min. rok 1116 € Zamestnávateľ za teba odvádza povinné poistenie z hrubej mzdy. DNP má význam si platit len z rozdielu medzi max. VZ a hrubou mzdou.

kristina1818
2. jan 2012

@lill7 jasne uz tomu rozumiem dakujem 🙂

kristina1818
2. jan 2012

@dany85 ale podla mna mas cas tych 270 dni plus osem mesiacov lebo tam je tych 8 mesiacov ochranna lehota

dany85
2. jan 2012

@kristina1818 ano, ale hovorím o tom, že ak by som otehotnela už teraz v januári, tak neviem či stihnem tých 270 dní platiť aby som mala nárok na materskú keďže mám odpracovaných len cca 40 dní, keby som otehotnela napr v marci alebo neskôr tak to mi vyjde,len neviem či aj teraz v januári

veronka
2. jan 2012

@dany85 čo maju odpracovane dni spolocne s DNP?

dany85
2. jan 2012

@veronka 🙂 čo ja viem, na sociálke mi povedala že tých 40 odpracovaných čiže odvedeného poistenia od zamestnávateľa sa mi ráta do tých 270 dní čo musí byť platené... už som z toho magor teda

poisonblu
2. jan 2012

@dany85 a este si zamestnana? lebo tych 40 dni sa ti pocita do tych 270 iba vtedy, ak uz je to povinne poistenie ukoncene, inak by to bol subeh a tam musis mat z kazdeho poistenie 270 dni

dany85
2. jan 2012

nie, teraz som nezamestnaná ale plánujem bábo tak som sa dala teraz na do DNP aby som ešte stíhala po starom

darinkazv
2. jan 2012

@dany85 tých 40dní sa ti ráta do 270dní nemocenského poistenia. tých 270dní je podmienkou pre nárok na materskú. a keďže už teraz máš 40dní, tak kľudne keby si aj teraz otehotnela, tak z povinného NP materskú mať budeš. ak si začneš platiť dnp ešte pred otehotnením, tak do pôrodu bez problémov splníš aj 270dní platenia DNP a budeš mať nárok na materskú aj z toho. 😉

darinkazv
2. jan 2012

@dany85 jaj, tak až teraz čítam, že už nie si zamestnaná. takže ty už len si platiť to DNP 270dní. 😉

dany85
2. jan 2012

@darinkazv juchú, to som chcela vedieť 🙂 začala som DNP platiť dnes len bábo by som chcela čím skôr, preto uvažujem nad tým či by mi to vychádzalo keby sa zadarilo už teraz v januári..

janula42
2. jan 2012

Ahojte, citam tu niejake zmeny o ktorych som nevedela.prosim poradte mi co by bolo pre mna najvyhodnejsie .
Teraz som na RD a konci mi v aprili. PP mi stale trva uz od roku 2005. Od 13.2.2011 som DNP z minima ale 2.8.2011 som sa odlasila a vzapeti aj prihlasila na max. DNP. Takze v podstate tych 270 dni uz splnenych mam.. ale od posledneho prihlasenia mi tych 270 dni ubehne az niekedy zac. maja.a co sa tyka 26 tyzdnov to splnim ak som dobre ratala 1.2.2012. snazime sa uz o druhe babo.
Mohli by ste aj mne poradit? Dakujem

dany85
2. jan 2012

@darinkazv oj tak zasa som z toho mimo... čiže keď som si dnes začala platiť DNP a teraz v januári by som aj otehotnela tak je šanca že nárok na materskú mi nevznikne? to myslím - že či sa tých 40 dní zarátava do tých 270 alebo to nemá žiadny súvis lebo na sociálke mi povedala že sa to zarátava...

svirky
2. jan 2012

@lubkagro v maji na PN budes moct ist,len vtedy,ked prejdes na balik,ale neviem,ake obdobie musis mat zaplatene,aby si mohla vyuzit PN

darinkazv
2. jan 2012

@dany85 tých 40dní sa ti síce nezaratáva, lebo tie by sa ti rátali len do povinného NP, ak by si bola zamestnaná. takže tebe vznikne už len nárok z dnp. neviem, z akého vz si platíš, ale asi z maxima 🙂 ty, keď si už teraz začala platiť dnp, tak sa neboj, 270dní stihneš do pôrodu. to viac menej nestíhajú tie, ktoré to začnú platiť, až keď zistia, že sú tehotné 😉 len musíš stihnúť otehotnieť do splnenia tej podmienky 270dní platenia, keďže tým dňom ti to zanikne a budeš v 8 mesačnej ochrannej lehote 🙂

dany85
2. jan 2012

@darinkazv no som z toho fakt mimo veď na tej sociálke čumela do PC, videla že som v tej práci skončila, že inú nemám tak preto nechápem keď povedala že sa mi tých 40 dní zaráta..

poisonblu
2. jan 2012

@dany85 zaratava sa ti to...kedze povinne NP zo zamestnania mas ukoncene..podla zakona sa do 270 dni zapocitava akekolvek, aj ukoncene nemocenske poistnie....
ak by si nemala ukoncene, cize ak by si bola zamestnana, tak vtedy by si potrebovala 270 dni povinneho plus 270 dni dobrovolneho..takze v SP ti vraveli dobre

svirky
2. jan 2012

@dany85 OD roku 2012 musi byt odpracovane 270 dni,aby si mala z platu narok na PN a matersku? Lebo este v roku 2011 bolo 90dni,tak preto sa pytam...vdaka