Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jozefmihal
10. jan 2010

gallina: 270 dní nem. poistenia sa zisťuje za obdobie dvoch rokov pred skutočným dňom pôrodu.

jozefmihal
10. jan 2010

adka.8:

áno, na nemocenskú pri RT máte nárok už aj z DNP, lebo ho máte dlhšie ako 270 dní (od 1.4.2009 doteraz prešlo viac ako 270 dní).

A potom by ste pokojne mohli prejsť z RT rovno na MD.

Materská sa nekráti kvôli PN. Na materskú pôjdete v roku 2010 - rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej aj z DNP aj zo zamestnania je rok 2009.

Skúste si preštudovať môj blog, a pochopíte to.

salvinka
11. jan 2010

vysvetli mi niekto prosim tuto vetu, ci to spravne chapem?? jedna sa o naroku dnpo na materske..

-zaplatila poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom žiada o materské, a to za obdobie dobrovoľného nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom žiada o materské. Poistné sa považuje za zaplatené, ak suma dlžného poistného ku dňu splatnosti poistného je v úhrne nižšia ako 100 Sk (čiže toleruje sa dlh do 100 Sk),

cize, po sedliacky, ak ziadam o materske 17.januara 2010, pise sa v tej vete, ze si mam najneskor 31.januara zaplatit dnp za december???

standa82
11. jan 2010

Za december musíš mať zaplatené do 8.januára. Vždy do 8 dní za predchádzajúci mesiac. Ak chceš žiadať v januári, musíš zaplatiť do 31.1 a nie do 8.2.(ako ukladá zákon).

salvinka
11. jan 2010

aha, standa, dakujem pekne za vysvetlenie 😉

este mam potom jednu nedoriesenu otazku.. platim si dnp od 6.07.2009, na matersku ma vypise 17.01.2010 tj 195 dni dokopy plus mam ukoncene nemocenske poistenie 67 dni z predchadzajuceho zamestnania (26.05.08-31.07.08) spolu je to 262 dni
takze predpoklad ze splnim podmienku naroku na materske z dnp je dost vysoky, zaujimalo by ma vsak, ci matersku z dnp mi budu ratat uz od 17.januara, alebo az od 25.januara (kedy mi vychadza presne 270dni)
myslim si ze uz od sedemnasteho, kedze 270dni sa rata az do porodu, len sa potrebujem utvrdit..

a neviete nahodou ci mi davka bude vyplatena uz koncom februara ( za januar) alebo az po porode??

gapa
11. jan 2010

salvinka,
ak nesplnaš podmienky už pri nástupe na MD (nemáš dostatok dni, aj ked prirátajú dni ukončeného NP), tak môj názor, určite začnú vyplácať až po doručení rodného listu dieťaťa do SP, lebo nemajú podklad k tomu, či si splnila 270dní.

Na tvojom mieste si dobre prerátam dni aj z ukončeného PP (nemala si napr. neplatené volno? očr nad 10dní, v tieto dni netrvá nem.poistenie) a zaplatím DNP až do dovršenia 270teho dna. Nie je v tomto jasné stanovisko SP. Nárok na materské by si mala mať potom spätne odo dna nástupu na materskú, t.j. od 17.1.10, aj ked si dovršila 270dní až napr. ako píšeš 25.1.2010. Ak ti to tak nepriznajú, tak daj vedieť (pošli IP), lebo o tomto vela info mamičky nepíšu, resp. také info, ktoré nie su velmi jasné (aspon pre mna).

To čo si sa bavila so standou platí, ak by ale išlo o mesiac, kedy DNP prvýkrát vzniklo, vtedy treba zaplatiť v splatnosti, aby nárok na nem.dávku vznikol (t.j. ak by vzniklo DNP 1.12.09, čerpeš nem.dávku od 27.12.209, tak treba zaplatiť do 8.1.2010 = v splatnosti. Ak by nárok na nemocenské vznikol 17.1.2010, tak stačí za december zaplatiť do 31.1.2010 t.j. netreba do 8.1.2010 (aj ked to neodporúčam odkladať).

salvinka
11. jan 2010

cize ak dobre chapem, aj to ci mi priznali materske z dnp a v akej vyske mi pride az po porode (resp. doruceni RL na odd.nem.davok)??

a neviete nahodou ci mi pride aspon materska zo zamestnania? aj ked to bude ubohy peniaz kedze som mala takmer cely rok 2009 prerobenu zmluvu na pohyblivu pracovnu dobu, s tym ze cca 90eur v hrubom na paske 😖

ci nerobi sp rozdiel v tom z coho vznikol narok na matersku a posiela davku dokopy naraz?? alebo osobitne z dnp a osobitne z prace??

gapa
11. jan 2010

v tom záleží od konkrétnej pobočky SP. Neviem, predpokladám nemajú rovnaké postupy.

Ale nezabudni na žiadost o materské vyznačiť, že si žiadaš o nem.dávku z viacerých nem.poistení a potom poslať RL ku každej žiadosti zvlášť. Samozrejme na dôch.poistenie štátom treba další RL.

salvinka
11. jan 2010

ok, dakujem zatial, velmi si mi pomohla gapa 😉

salvinka
11. jan 2010

a este predsa jedna vec 😝
ked uz budem od 17.januara vypisana na matersku, dnp si uz nemusim platit???

gapa
11. jan 2010

salvinka,
nečítaš pozorne, som ti napísala, čo by som robila ja. Neviem síce, či je to správne, no nerobila by som to inak. Lepšie mať preplatok ako nedoplatok.

salvinka
11. jan 2010

gapa, cely den citam len o zakonoch a papierovackach az mi to oci prekruca ale snazim sa citat pozorne 😝

mozno som zle polozila otazku.. december som si zaplatila ako vravi zakon, do 8.januara, januar si planujem zaplatit koncom mesiaca, ale potom ked uz budem akoze na materskej, sa mi zda ze vtedy si to uz ja nemusim platit, aj napriek tomu ze sa mi tie dni priratavaju k dnp..

jaja64
11. jan 2010

Gapa,
pred pár dňami som sa ťa pýtala ohľadne DNP, s tým že som momentálne na MD a keby som chcela ísť na druhú MD, ako si zvýšiť materské. Len ešte sa chcem spýtať, keďže pred nástupom na túto materskú som mala ukončený pracovný pomer, som považovaná ako nezamestnaná, bude stačiť ak si budem platiť to DNP napr. mesiac pred otehotnením, teda treba dať pozor, aby to bolo minimálne tých 270 dní, a ešte, ak mi skončí materská a termín pôrodu by som mala napr. o 4 mesiace, čo treba robiť ? A z akého rozhodujúceho obdobia by sa mi rátala materská ? Ďakujem ti za odpoveď.

bejkn01
11. jan 2010

Poradte mi prosím niekto:
potrebujem poradiť, keďže sa v týchto veciach moc nevyznám.
V máji som skončila VŠ, keďže som nebola zamestnaná, prihlásila som sa na DNP, platím ho od 1.6.2009 z najvyššieho VZ-1003,09, čiže 44,10eur mesačne. Medzitým som sa od 1.9.2009 zamestnala, mzda je 300EUR v čistom, keďže výšku VZ sa dá zmeniť až po 6 mesiacoch, zároveň som platila nemocenské zo zamestnania aj DNP, tak to platím až doteraz, viem, že sa dá výška zmeniť.
Prosím ťa poraď mi ako ďalej postupovať. A dokedy má zmysel vlastne platiť DNP. A z akej výšky ho mám teraz platiť? V najbližšej dobe by som chcela otehotnieť, tak mi prosím ťa poraď, ako postupovať, aby som mala čo najvyššie materské. Najradšej by som porodila do konca 2010, aby sa mi bralo rozhodujúce obdobie 2009, kde som platila od 1.6.2009 - 31.12.2009 DNP z najvyššieho VZ. Ak by som porodila až v roku 2011, ktoré obdobie by sa bralo ako rozhodujúce?

stojdulka
11. jan 2010

ahojte...potrebujem poradiť
platím si ako SZČO z minima a k tomu platím i DNP, konkrétne z VZ 780eur...no od 1..2010 sa zvýšil minimum na 319,58 a teraz prakticky to vyzerá že môj vymeriavaci zaklad z minima i z DNP je vyšší ako je maximum VZ sociálneho poistenia...1084,55 (môj VZ spolu je teraz 1099,8eur)
kto mi poradí čo s tým????? 😵

salvinka
11. jan 2010

bejkn,
pokial porodis 2011, RO bude 2010
a nema zmysel platit si dnp z maxima.. odrataj si do 1084 hrubu mzdu a plat si az do nastupu na matersku
to si myslim ja, ale zdaleka nie som expert ako gapa 🙂

mikagele
11. jan 2010

Ahojte.Mam otazku na platenie DNP popri rodičovskej dovolenke.Pred nastupom na MD som bola zamestnana (a stale mi prac.pomer trva) a teraz som na rodičovskej dovolenke.Planujeme druhe dieťa a chcela by som si platit DNP kvoli max. materskej. Stači mi začať si platiť DNP až ked otehotniem? (kedze som stale zamestnana a predtym som materske poberala)? A ak by som si začala platiť DNP od februára 2010, aké by bolo rozhodujúce obdobie na výpočet materského, ak by som porodila ešte v tomto roku 2010?

gapa
11. jan 2010

salvinka,
toto ti v prípade nesplnenia 270dní do nástupu na MD z DNP nemôžem ani vyvrátiť ani potvrdiť. MOžno z dôvodu, že zo zamestnania máš nárok s istotou, tak máš možno pravdu. V tomto zákon nie je velmi jasný, bohužial.

standa82
12. jan 2010

Mikagele, keďže ti trvá PP, potom musíš aj v DNP splniť podmienku minim.270 dní nemoc.poistenia do pôrodu.Takže prihlásiť sa musíš ešte pred otehotnenm, pretože keď zistíš, že si tehotná, už môže byť neskoro a nemusela by si splniť podmienku. Staší ti prihlásiť sa z rozdielu VZ.Pokiaľ pôjdeš na MD v roku 2010, RO je rok 2009 a z DNP je RO od prihlásenia.Ak pôjdeš na MD v roku 2011, RO je pre obe nemoc.poistenia rok 2010.

gallina
12. jan 2010

Ďakujem za odpovede, už som sa zaregistrovala a teraz môžem platiť. 🙂

salvinka
12. jan 2010

este k tomu mojmu pripadu, kedze si dnp platim od 6.7.2009 a o materske ziadam 17.1.2010 rozhodujuce obdobie bude u mna 6.7.2009-31.12.2009???

mikagele
12. jan 2010

standa82, dakujem za radu. tak si teda idem podat prihlasku hned od febr. 🙂

evinka7
12. jan 2010

pan mihal, ak dovolite, prosim vas o rady ohladom soc.poistenia-pred nastupom na md a rd som bola riadne zamestnana viac ako 270dni, nastup na md bol v maji 2008, na rd v decembri 2008, od nastupu na rd si dobrovolne platim poistenie vo vyske 17,23€mesacne-dochodkove a v nezamestnanosti. mozete mi, prosim, objasnit, co od januara 2010 za mna plati stat, co si kvoli prip. strate zamestnania po rd, kvoli zapocitania md a rd do dochodku, chorobe a pod. dobrovolne mam platit, prip. v akej vyske? dakujem vam.

evinka7
12. jan 2010

gapa, mozem o rady poprosit aj vas? vidim, ze tu ste doma...dakujem.

nikka23
12. jan 2010

Ja by som sa len chcela spytat, ze ked si chcem zvysit vymeriavaci zaklad, jeden den sa odhlasim a druhy den sa prihlasim? Kolko by som si takto mala platit DNP, teda ako dlho? Mozno tento rok, mozno druhy by som chcela byt tehotna.
Dakujem

standa82
12. jan 2010

Nikka, presne, jeden deň sa odhlásiš a na druhý deň sa prihlásiš s novým VZ. VZ si určíš sama. Ak chceš max.materskú, potom z VZ 1084,55 eur, či je mes.47,7 eur. Pokiaľ ti trvá PP, potom ti stačí prihlásiť sa z rozdielu VZ, a to 1084,55 - tvoj VZ v zamestnaní a rozdiel je tvoj VZ. Do pôrodu musíš DNP platiť minim.270 dní. No keď si zmeníš VZ, tak tam musíš splniť aj podmienku platenia najm.26 týždňov do nástupu na MD, pretože si si zmenila VZ.Prihlásiť sa treba ešte pred otehotnením.

evinka7
12. jan 2010

pan mihal, gapa, este cosi:platim si nemocenske a v nezamestnanosti, dochodkove nie. rata sa md a rd do dochodku? a zdravotne poistenie plati stat, ak som na md a rd, vsak? (pred nastupom na md som v tom mala jasno, teraz uz, zial, nie...) este raz dakujem za rady.

standa82
12. jan 2010

Dôchodkové ti štát platí len kým si na MD automaticky, akonáhle pokračuje na RD, musíš sa na SP prihlásiť na dôchodkové a potom ti ho budú platiť.

evinka7
12. jan 2010

dakujem, standa82. tak to teraz sa mi ten rok, co som na rd nerata do dochodku? mam si podat prihlasku, prip. aj spatne? urcite to za mna plati stat? ja si dobrovolne mozem platit len nemocenske a v nezamestnanosti?na socialku sa neviem dovolat...