Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

elise
3. jan 2012

@oskvarka prihlásiť sa na novo bude dať iba do konca februára spetne od 01.02. ale to už len z balička

oskvarka
3. jan 2012

@elise aj ptom sa bude dat z balicka prihlasit hoci kedy ale spatne je to umoznene len vo februari.. a do stareho systemu sa da prihlasit len do 31.1

elise
3. jan 2012

pn z DNP sa dá aj spätne vystaviť lehota je 14 dni ale pracovných ja som tak mala PN vystavenu

st2
3. jan 2012

@oskvarka myslela som si, dakujem 😉

oskvarka
3. jan 2012

@kukulik30 no ten bod dva dobre a
ten bod jedna nie celkom.. by si mala narok na davku ale len minimalnu... az kym by si nedopatila 26 tyzdnou od posledneho prihlasenia.. ale ak si zamestnana tak ti rozdiel medzi minimom a tym co si doplacas mozno nieje az taky velky...
tj. lehota 270 sa ti nerata od znova... (je len umoznene od posledneho prihlasenia si to platit este 270 dni ale to s tou lehotou nesuvysi)

elise
3. jan 2012

@oskvarka inak pozor na prechodne opatrenia

lady24
3. jan 2012

Prosím vás, viete mi niekto poradiť?
Od 20. apríla 2011 si platím DNP z maxima. Podmienku 270 dní budem mať splnenú okolo 16. januára. Dnes mi doktor dal žiadosť na materskú a vypísal ma od 28. januára, nakoľko termín pôrodu mám 10. marca.
Ak som to dobre pochopila, tak posledný raz mám zaplatiť poistenie vo februári vlastne za január a dosť????
A ešte jedna vec, keď mi dal tú žiadosť tak skoro, mám ju hneď bežať zaniesť na sociálku, či ešte netreba, keďže je to až od 28. januára. Ďakujem za odpoveď.

kukulik30
3. jan 2012

@oskvarka ano spravne, len ci dovtedy otehotniem...ale zase je to mensia suma, ako tych 119€
takze ak by som isla spravit zajtra odhlasku a nasledne prihlasku, tak PN bude z minima, ano to som zle napisala
akurat je clovek uz limitovany tou dobou na otehotnenie, ze teda do oktobra ...je to bud /alebo
a ked nahodou nastupim na PN skor, ako aj predtym cele tehotenstvo som bola, tak ta minimalna davka PN nie je bohvieco 😖

elise
3. jan 2012

@lady24 doktor ti mal dať 2 materske jednu pre zamestnávateľa a druhu pre sociálnu poisťovnu

pitak1
3. jan 2012

ahojte, potrebujem poradit. Som nezamestnana a planujem otehotniet v tomto roku a chcela by som poberat vyssiu matersku. Ak sa prihlasim do 31.1 na dobr. nemoc. poistenie z najvys. vymeriavacieho zakladu, budem platit este po starom do augusta tych 50 € ?

lady24
3. jan 2012

@elise No ale ja som nezamestnaná

elise
3. jan 2012

@lady24 tak fotokopiu musiš zaniesť na urad práce ako informáciu ak si evidovaná ak nie si evidovaná tak len sociálnej poisťovni ale ak si pred 8 mesiacmi bola zamestnaná tak si v ochrannej dobe a druhé treba zaniesť (materske) bývalemu zamestnávateľovi

lady24
3. jan 2012

Takže len kopiu na UPSVaR. to mi aj kázali a zamestnaná som nikdy nebola, som čerstvý absolvent 🙂)) Ďakujem za odpoveď. A s tým platením som to pochopila správne???Vo februári mám zaplatiť posledný raz???

silviabn
3. jan 2012

@pitak1 ano,ak sa prihlasis do 31.1,tak 270dni ti umozia platit 4,4% z VZ ktory si urcujes sama

jaja08
3. jan 2012

@ronja
Velmi pekne dakujem no hovoris, ze za januar by som mala uhradit vo februari, ale ked som na PN tak som teraz oslobodena od platena DNP, ci nie?

lin123
3. jan 2012

@zabka888 mozes sa prihlasit je to dobrovolne poistenie, takze je len na Tvojom rozhodnuti, ci si to chces platit,ale nezabudni,ked sa prihlasis, tak uz je tvojou povinnostou platit. Je urceny minimalny vymeriavaci zaklad a maximalny VZ a ty si urcis alebo Ti poradia z ktoreho si mas platit a ked teda nepracujes a chces vyuzit platenie DNP pre maximalnu matersku tak odporucam platit z max.VZ ale to zavisi aj od tvojich financnych moznosti samozrejme.

julinkaz
3. jan 2012

ahojte, poraďte mi prosím. Momentálne som na rodičovskej dovolenke, drobček má 1,2 rôčika. platíím si DNP, ale neviem, čo ďalej, Keďže sa to k 1.1. zrušilo. mám sa ísť odhlásiť? budem ešte v nejakej ochrannej lehote po odhlásení, v prípade, že by som chcela ísť na PN alebo na materskú? začula som niekde, že do augusta je tá ochranná doba, len neviem, či do augusta by som mala otehotnieť alebo aj porodiť 🙂 ďakujem pekne.

lin123
3. jan 2012

@lill7 dakujem velmi pekne za objasnenie. 🙂

lin123
3. jan 2012

@dany85 dakujem, ide mi len o to, ze z coho mi budu ratat matersku ak pojdem na matersku tento rok 2012. Budu brat do uvahy platenie DNP z minuleho roku 2011 alebo budu bat do uvahy platenie z noveho VZ z tohto roku.

pitak1
3. jan 2012

@silviabn Dakujem velmi pekne za odpoved. Este by som sa chcela opytat, ze ak by som do augusta neotehotnela, uz by mi narok po tomto termine na vyssiu matersku zanikol?

silviabn
3. jan 2012

@pitak1 ty ked sa prihlasis k 31.1 2012 na DNP a nahodou do tych 270dni co je 27.10.2012 nezostanes tehotna ,ale porodila by si do cca 15 mesiacov od 27.10.2012, a deň pred nástupom na materskú sa môžes poistiť na kompletný balík dobrovoľného poistenia a získas materské aspoň z minimálneho vymeriavacieho základu.

dominikaa
3. jan 2012

ahojte,aj ja by som vas chcela poprosit o radu,som na rodicovskej dovolenke a v aprili cakame druheho drobceka,DNP si platim od 1.6.20011 a 27.8.2011 som menila VZ na maximalny. No stale mi trva pracovny pomer a pani na soc.poistovni mi povedala,ze tym padom mi to automaticky zanika,lebo nemoze byt subeh aj povinneho poistenia(zo zamestnenia) aj dobrovolneho. Takze tym padom pre mna uz nie je ziadna ochranna lehota,aj keby som chcela napr. od februara pokracovat v plateni aj toho vyssieho balicka,jednoducho tym ze som zamestnana nemam narok uz na nic?jedine mi este vravela ze dat vypoved ☹ a este by som sa mohla dat aspon na PN aspon do nastupu na matersku,ale tu tiez neviem ci sa mi tych 270 dni rata aj od zamestnavatela,alebo od mojho prihlasenia na DNP cize toho 1.6.20011 dakujem vam velmi pekne

joyka
3. jan 2012

ahojte chcela by som sa spýtať, platím si DNP od 11.4.2011., tých 49,13€ mesačne, t.j. s maximálneho vymeriavacieho základu. Som zamestnaná a mám minimálnu mzdu. Snažíme sa o bábetko, zatial ešte nie som tehotná a neviem čo mám urobiť, teraz v januári je to už 270 dní čo si to platím , a ak som dobre rozumenla bolo by najvýhodnejšie to zrušiť po dovršení tých 270 dní, do siedmých dní po zrušení isť marodovať aby sa mi to aspoň vrátilo čo som do toho vrazila a ešte do konca januára si založiť nové, neviem len či by som naďalej platila tolko ako doteraz a keby som otehotnela po začatí nového DNP , ktoré si založím teraz v januári či by som mala nárok na zvýšenú materskú, aj ked som zamestnaná...mám v tom už chaos, tak preto prosím o radu, ďakujem

emogeon
3. jan 2012

baby viete niektora ten vzorec ako sy vypocitat kolko zaplatit dnp ked som bola v mesiaci pn? dakujem

lin123
3. jan 2012

@julinkaz otazne je ako dlho si platis DNP, ak viac ako 270 dni, automaticky ti zanikne bez potreby zrusenia k 1.2. a potom Ti ubieha ochranna lehota 8 mesiacov, co znamena, ze ak si v priebehu tejto doby poziadas o materske, bude sa brat do uvahy aj platenie DNP. ak tehotna nie si, tak v tom pripade ti ubieha ochranna lehota 7 dni cize do 7.2. mozes ist na PN aby si vyuzila DNP.

lin123
3. jan 2012

@dominikaa to je hlupost,co Ti povedali..mozes byt aj DNP aj PNP. Podla povodneho navrhu pre zrusenie DNP to malo nejako tak byt, ze tie co su PNP nemozu byt aj DNP,ale to neplati. DNP Ti automaticky zanikne po 270 dnoch. Nerozumiem vsak ako si mohla menit VZ po dvoch troch mesiacoch od prihlasenia na DNP, kedze je to mozne az po 6 mesiacoch.

kviotecek
3. jan 2012

@lin123 prosim ta ja mam ten isty pripad co julinkaz len mam 1,4 starsieho syna 🙂 platim si dnp uz od roku 2010 febr. v roku 2011 august platim nizky vz do augusta som platila ten vysoky na dalsi rok by sme chceli babatko to znamena ze tento rok by som chcela otehotniet teraz neviem ci sa mozem odhlasit a znova prihlasit a budem mat ten stary balik alebo ako to je co mam robit aby som mala narok na najvyssiu Matersku. to stare poistenie co som doteraz platila mi zanikne ked sa odhlasim a oznova prihlasim? mozem potom cerpat OCR z nej? dakujem ti velmi pekne za rady
al

lin123
3. jan 2012

@joyka s tou PN si nie som ista, ci budes mat narok ak zalozis nove DNP,ale ak nie si este tehotna, tak by si mohla zalozit nove DNP este v januari z max.VZ a tak ziskas cas pre otehotnenie. Staci Ti splnit podmienku 26 tyzdnov do nastupu na matersku a tak sa Ti bude ratat materska z noveho DNP.

henky
3. jan 2012

@oskvarka Teda...do konca januara sa musim odhlasit-a znova prihlasit z maxima..Budem si ale nadalej platit tych cca.50eur...az do oktobra...a do oktobra by som mala stihnut aj otehotniet?...a to spolnim-bude mi potom vyratana maximalna materska?....dobre som to pochopila?....a ako je to s tymi balikmi poisteni?-nebudem si musiet platit uz od februara ten balik?...

silviabn
3. jan 2012

@joyka ak sa ozaj snazite o babo,tak ,ked si zalozis k 31.1.2012 DNP,a po 26tyzdnoch platenia z max.VZ nastupis na PN ale len z dovodu tehotenstva,tak dostanes max.PN a nasledne max matersku.