Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lin123
3. jan 2012

@kviotecek ak nie si este tehotna tak je lepsie sa prihlasit nanovo, cize aj zrusit stare DNP. Ziskas tak cas pre otehotnenie a nebudes musiet platit cely balik. Budes platit este podla stareho... Po splneni podmienky 26 tyzdnov do nastupu na matersku ti bude ratana materska z noveho VZ. Ci mozes cerpat zo stareho PN ci OCR, o tom pochybujem, lebo bude zrusene, kedze sa prihlasis na nove.

kviotecek
3. jan 2012

@lin123 dakujem ti lin a este som sa chcela opytat teraz mam nahlasenu od 4,1. ocr s malym sme boli v nemocnici dali mi ju na 10 dni kedy najneskor sa mozem odhlasit?

lin123
3. jan 2012

@kviotecek najneskor 30.1. a prihlasku si podas tak najneskor 31.1.

oskvarka
3. jan 2012
domeli
3. jan 2012

@julinkaz k 1.1. sa to nezrušilo. Zaniká to zo zákona k 1.2.2012 všetkým tým, ktorí sú k tomuto dátumu postení viac ako 270 dní (teda aj Ty), netreba podávať žiadnu odhlášku. Ochranná lehota je 7 dní na PN a OČR (teda v tomto prípade do 7.2.) a 8 mesačná v prípade, že si k tomuto dátumu tehotná.
Ak tehotná nie si, ale bábo plánujete v dohľadnej dobe (pôrod konkrétne ešte v tomto alebo zhruba asi prvej polovici druhého roka), je možné aj v Tvojom prípade podať si teraz v januári odhlášku a druhým dňom opätovne prihlášku na DNP - najneskôr do 31.1.2012, aby si si mohla platiť ešte "po starom", teda podľa teraz platného zákona iba DNP a nie celý balík soc. poistení, ktorý je podstatne drahší) a počíta sa Ti 270 dní nanovo. 271.dňom Ti DNP automaticky zanikne, no bude sa na Teba vzťahovať nárok na materské z DNP z ochrannej 8mesačnej lehoty. (Príklad: odhlásiš sa 20.1., nanovo prihlásiš 21.1., platíš "po starom" (z max. VZ 1153,50 sumu 50,75eura, z min. VZ 339,89 sumu 14,95eura), 270 dní Ti uplynie niekedy v októbri 2012, kedy Ti zanikne, no od toho dátumu si môžeš uplatniť nárok na PN a OČR do 7 dní, a na materské do 8. mesiacov (teda je potrebné, aby ku dňu zániku DNP si bola tehotná).

kviotecek
3. jan 2012

@lin123 prosim ta este jedna otazka 26 tyz to je len do pol. jula ak by som otehotnela niekedy v sept. co potom?

lin123
3. jan 2012

@kviotecek este som nasla info, ze ked takto spravis s tou odhlaskou a prihlaskou tak ked pojdes na PN alebo OCR po 31.7. tak vtedy Ti bude ratana z noveho DNP:

dominikaa
3. jan 2012

@lin123 aha to som zle napisala,nemenila som VZ,ale dala som odhlasku a znova prihlasku s max.VZ(kedze som zistila,ze som tehu)a vedela by si mi este poradit,co sa tyka tych 270 dni ci ju mam slnenu,tym,ze mi stale trva pracovny pomer,alebo sa to rata od vtedy ako som sa ja DNP? a ak ju teda mam splnenu ako mam postupovat pripoistit sa od 1.2. na ten vyssi balik?

oskvarka
3. jan 2012

@kukulik30 hmm no to hej ale ak by si otehotnela napr v lete tak kym zistis ze si tehu bude august a to uz budes mat narok.. takzko povedat... ved ja to tiez beriem ako loteriu ze to risknem.. myslela som si ked som sa prihlasovala ze to bude v pohode a uz od leta sa snazime a nic..

lin123
3. jan 2012

velmi pekne a zrozumitelne je to napisane tu:

http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-...

oskvarka
3. jan 2012

@henky nie balik nebudes musiet platit kym sa na neho sama neprihlasis dobrovolne ;) - mozes sa napriklad potom prihlasit ked uz budes na materskej.. budes oslobodena od platenia ;) .. ale nie skorej ako na nu nastupis lebo ochranna lehota vznikom noveho poistenia zanika.. pozor na to

lin123
3. jan 2012

@kviotecek nove si budes moct platit maximalne 270 dni a potom Ti automaticky zanikne a bude Ti prebiehat este 8 mesacna ochranna lehota...takze mas cas na otehotnenie. Tych 26 tyzdnov je len podmienka kedy by si mala najskor narok na matersku ale kedze este nie si tehotna tak to v pohode stihas....

elise
3. jan 2012

@oskvarka tetule na sociálke maju od ministra pokyny ako neporadiť a ked sa prihlási odhlási v januári tak mu pride vraj info že sa musi dohlásiť lebo kto to nestihol do konca decembra má smolu, zákon je platný oc 01.01.2012. treba ešte ziskať info.

kviotecek
3. jan 2012

dakujem ti velmi pekne lin 🙂 uz mam konecne v tom jasno

lin123
3. jan 2012

@dominikaa myslela som si, se si sa pravdepodobne prihlasila nanovo...no tak si od toho dna zrataj dni kedy budes mat 270. Zober si kalendar a rataj... 🙂 Je tu podmienka 270 dni DNP do porodu, ak to stihas, mas narok na matersku aj z DNP.

pitak1
3. jan 2012

Ked si dam prihlasku k 31.1. z najvyssieho vymeriavacieho zakladu a budem platit 50,75 € aby som mala 270 dni a napr. v lete otehotniem. Aka vyska mesacne materskej mi bude vyplacana?

oskvarka
3. jan 2012

@elise ???... to je nezmysel.. zakon je platny od 1.1 ale v zakone je uvedeny termin 31.1 a 1.2 takze mna ziadne tety na socialke nemozu odbyt

inak baby ten odkaz co dala lin123 si precitajte vsetky lebo mam pocit ze sa vseci pytate na to iste tam je to presne popisane a dokonca na priklade...

lin123
3. jan 2012

@pitak1 65% z maximalneho VZ

dominikaa
3. jan 2012

takze tych 270 dni neplati od toho 1.6.,ale od posladneho prihlasenia,cize 27.8? ja som si myslela ze to je podmienka za posledne 2 roky ,takze od 1.6 by som to stihla urcite,ale od toho 27.8 neviem neviem 😒 idem ratat teda

domeli
3. jan 2012

@elise odkiaľ máš takéto informácie? Ak je raz zákon platný od 1.2, tak od 1.2. a nič iné. Ak by niečo platilo na január, tak by to muselo mať riadnu formálnu podobu - napr. interný predpis či nariadenie a nie info posúvané pracovníčkami ministrovi...

dominikaa
3. jan 2012

@lin123 takze tych 270 dni neplati od toho 1.6.,ale od posladneho prihlasenia,cize 27.8? ja som si myslela ze to je podmienka za posledne 2 roky ,takze od 1.6 by som to stihla urcite,ale od toho 27.8 neviem neviem idem ratat teda

domeli
3. jan 2012

teda opravujem, nie zákon platný, ale state týkajúce sa DNP sú riešené po novom až od 1.2.

elise
3. jan 2012

@domeli od 1.1.2012 je platný zákon od 01.02.2012 sú iba 2 odstavce a mám dobre zdroje priame

lin123
3. jan 2012

@dominikaa ahaa prepac, mas pravdu...270 dni do porodu od prveho prihlasenia a 26 tyzdnov do nastupu na matersku od posledneho prihlasenia.

nikolino
3. jan 2012

Ahojte potrebujem poradiť prihlásená na dnp som od 17.5.11,prvé poistenie som zaplatila 3.6.11 v sume 16,73 potom každý mesiac do 8 dňa v mesiaci 34,58 je to viac ako by som mala platiť lebo som si pri prihláške dala omylom väčšiu mzdu od zamestnávateľa.Moja otázka zaťaľ nie som tehu a poistenie mi končí okolo februára mohla by som si ho zrušiť dajme tomu k 20.1.12 a znova sa prihlásiť 21.1.12 aby som si nemusela platiť ten balík ale iba dnp kolko platiť min.alebo maximum?a taktiež požiadať o preplatok poradte čo by bolo najlepšie ďakujem

elise
3. jan 2012

@domeli a to je nariadnei ministra na sociálnu poisťovnu

dominikaa
3. jan 2012

@lin123 dakujem velmi pekne 🙂

domeli
3. jan 2012

@elise ten zákon a jeho platnosť som nižšie opravila 🙂, máš pravdu. O tom nariadení neviem, ale keď hovoríš... Neviem si ale predstaviť v praxi, na základe čoho niekoho "donútia" odhlásiť sa, ak to nemá zákonnú oporu. Vyzvať môžu, ale iné... No neviem si to predstaviť. Uvidíme, čo čas prinesie.

lin123
3. jan 2012

@nikolino ano, prihlasit sa tak mozes, ak budes platit z max.VZ,bude Ti tak vychadzat maximalna materska. Opreplatok mozes poziadat ked pojdes na socialku zrusit DNP, tiez to mam tak v plane, prip. im poslat mail, niektore dievcata to takto tiez riesili.

nikolino
3. jan 2012

@lin123 musím to platiť iba z maxima? a kolko je teraz ten VZ stále tých 1116,75?