Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

pudlik
3. jan 2012

Baby ja si platím od júna poistenie v nezamestnanosti dobrovoľné, teraz to chcú nejako zlúčiť do jedného balíka, čo to znamená v praxi? Platím si mesačne u 900VZ to je 18€ mesačne, aby som mala nárok na podporu v nezamestnanosti po ukončení rodičovskej dovolenky. Musím ísť na soc poisťovňu niečo zmeniť, alebo ako to je?

apolenka6
3. jan 2012

@terezka1631 a bez problémov mi to spravia? len či sa mi to potom nebude rátať spoločne 😕

elise
3. jan 2012

@pudlik ak si platiš v nezamestnanosti tak sa ti to do balička neráta aknechceš aj DNP ostatne poistenia sa daju aj zvlášť platiť. jednine čo sa nedá zvlášť je DNP to od februára iba ako baliček

pudlik
3. jan 2012

@elise aha tak, takže mi to môže ostať ako aj mám, správne? Iba ak by som chcela DNP, tak treba balíček áno? No ja som si platila DNP od 1.2.2010 do 30.11.2010, potom som išla na MD a DNP som zrušila v júni 2011. Ale v roku 2014 by som chcela ešte bábo, tak si to potom ešte isto budem platiť, to je ale ďaleko, zákony sa menia a neviem ako čo bude o dva roky, čo sa zmení a tak.

elise
3. jan 2012

@pudlik ak si to budeš potom platiť v 2014 to je ešte daleko uvidíme čo bude v marci po volbách ale na tento rok je to jasne🙂

pudlik
3. jan 2012

@elise jasné máš pravdu, nebudem dopredu písať, uvidíme aké budú zákony neskôr, a aké výhody, príp nevýhody pre bežných ľudí. A ďakujem za info veľmi pekne, tak som rada, že nemusím nič vybavovať.

elise
3. jan 2012

@pudlik 🙂

jaja08
3. jan 2012

@ronja
Velmi pekne dakujem :D

ufa
3. jan 2012

kocky citala som niekde na nete ze sa da z DNP uplatnit vratenie dane, treba len vypis z predchadzajuceho roku a zaniest zamestnavatelovi, neviete nieco o tom? Ci je to vobec pravda? Dakujem

elise
3. jan 2012

@ufa pár strán dozadu som o tom pisala pozri si ja si tak uplatnujem 5 rok

terezka1631
3. jan 2012

@apolenka6 ja si myslím že bez problémov, kočky tuna to tak robili....napríklad pojdeš zajtra, dáš si odhlasenie k zajtrajšiemu dnu, t.j. 4.1.2012 a znovu sa prihlásiš od 5.1.2012.

bajti1234
3. jan 2012

@ufa ano da sa, ja som si to uplatnila, resp. moj manzel, lebo on bol pracujuci a ja na rodicaku... staci ist na socialnu poistovnu a poziadat vypis z DNP

apolenka6
3. jan 2012

@terezka1631 Ok Dakujem! aj ked neviem,či to prerušenie sa mi nebude potom priratávať k tomu čo som si doteraz platila,budem sa musieť spýtať na soc. poisťovni

elise
3. jan 2012

@bajti1234 ale to je len kolko ti vyplatili rodičák a matersku to je ine to DNP k ročnemu zučtovaniu dani je kolko som ja zaplatila za nemocenske poistenie u zamestnávateľa sčítaju to čo mi odviedli oni a čo ja na DNP toto sa nedá použiť čo si odviedla ty pre ineho poistenca

greguska
3. jan 2012

ahojte mamičky, prosím vás o radu, platím si DNP a som aj zamestnaná, zajtra idem so synom k lekárke a pravdepodobne mi prvýkrát vypíše OČR - má mi to dať dvakrát ? Jedno dám zamestnávateľovi a jedno mám ja zaniesť do sociálky ? Treba to hneď, pri ukončení stačí ?
ďakujem za odpoveď

elise
3. jan 2012

@greguska pýtaj si Očr 2x jedno to napíše pre zamestnávateľa a druhe pre sociálnu poisťoňu, hned ti vypíše aj začiatok aj ukončenie stačí ti to zaniesť po 10 kalendárnom dni- tolko je to totiž platene

sabrinka26
3. jan 2012

@lin123 ahoj, o akom preplatku hovoris? ako vies ze mas preplatok? platime rovnako, ja som som zacala v juni a vo februari mi konci..ale kedze idem uz do roboty,tak len pockam kym to skonci a platit to uz nebudem kedze este nie som tehotna.. neoplati sa mi to.. plati si 44Eur od zaciatku,tak ako zistim preplatok? Dakujem 🙂

elise
3. jan 2012

@sabrinka26 ak si si čerpala PN alebo Očr tak ti vznikol preplatok alebo ked si si zaokruhlila napriklad ti vyšlo 44,35 € ty si platila nie 44 ale 45 tak ti vznikol preplatok

sabrinka26
3. jan 2012

@elise dakujeeeeem 🙂

sabrinka26
3. jan 2012

@sabrinka26 to by bol este ten lepsi pripad,ale necerpala som nic.len platim a pevne dufam,ze sa este stihnem zmestit do tej ochrannej 8-mesacnej lehoty .. takze som viac menej platila zbytocne.. ako vacsina ludi ..

elise
3. jan 2012

@sabrinka26 vypýtaj si od nich potvrdenie kolko si celkovo zaplatila (odviedla) na DNP za rok 2011 na hlavičkovm papiery a daj si to zamestnávateľovi k ročnemu zučtovaniu dani mne takto vracaju 5 rokov 150 € to je že ti to mzdárka priráta k odvednému poistnemu z práce a tým sa ti dačo vráti🙂

greguska
3. jan 2012

@elise ďakujem 🙂

kikula13
3. jan 2012

ahojte baby,chcem sa spýtať,momentálne som na PN a chcela by som sa prihlásiť na ten balík,kedy sa mám prihlásiť,aby som to mala ako nepretržité a aby som nemusela platiť zase 270dní,lebo ja si platím už 3.rok,takže už tu podmienku 270dní splnenú mám a ked sa prihlásim na ten balík,tak počas PN nemusím platiť nič??? 😒

elise
3. jan 2012

@kikula13 balik nie je výhdný ak nebudeš tehotná do konca februára môžeš isť na pn do 7.2 vtedy to využiješ ak sa teraz prihlásiš a odchlásiš tak ti plynie nová lehota 270 dni

pancake
3. jan 2012

dnes som bola na socialke a pytala som sa pani, čo sa tomu fakt rozumie ako to bude dalej. a ona mi sama vybrala papier, že čo mali na porade a čo im nadriadená dala a tam nie je nič presnejšie písané, iba že po novom už to bude trojkombinácia poistenia. a že až okolo 15.teho mám prísť sa spytať, že hádam už bude múdrejšia. lebo ja som sa pytala ze ked som si platila minuly rok z maxima (teda 49E) a teraz 2.1. sa odhlásim a prihlásim na novo z najnižšieho vymeriav.základu (teda budem platit minimum tych 119e) či sa mi cely tento rok 2012 budú očrky rátať z minulého roku ako z maxima. tak ani to NEVIE.pretože sa musím odhlásiť a prihlásiť nanovo. že netuší.....takže zbytočne sa tu dohadujeme, ked nevieme presné znenie zákona pa

kikula13
3. jan 2012

@elise a v prípade ,že keby som bola 6,alebo aj viac na PN ,lebo mám problémy s chrbticou a to sa len tak zo dňa na deň nevylieči,teraz neviem čo mám robiť... ☹

anita79
3. jan 2012

@lin123 dakujem za odpoved- mozes este mi to vysvetlit ako to je tam odhladenim a prihlasenim ked by som to chcela nechat ale planujem vyuzit len na OCR nie na matersku?

elise
3. jan 2012

@kikula13 treba isť na dlhodobu PN ak by si to potiahla 2-3 mesiace tak aspon využiješ DNP

kikula13
3. jan 2012

@elise podla teba sa mám prihlásiť na ten balík,alebo nie

hetino
3. jan 2012

Ahojte.Platim si NP od februara,od oktobra som na Pn-ke.V dec.som si uplatnila narok na vyplacanie poistenia a 10.januara nastupujem na matersku.Pocas celej Pn-ky som si to nadalej mesacne platila a znama mi spominala,ze ak som pn,alebo uz na materskej,tak si to mesacne nemusim platit.Ako to je,nechapem to. 😖
Este sa chcem opytat-mama si plati NP tiez a chce to zrusit,je mozne vratenie peniazkov,ktore tam vlozila,ci? Citala som tu,ze sa to da dat aj do rocneho zuctovania.Dakujem....