Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

simib
13. jan 2010

Standa tak ďakujem.No ja si to DNP z max.platím už 10mes.takže aj tých 270dní plním aj ked netreba.Takže za mesiac v ktorom poberám ošetrovné,čiže teraz január si odrátam 10dní a to vo februáry zapltaím.Alebo asi aj do konca januára???či jak?

maslarova
13. jan 2010

dobry
mohli by ste mi poradit prosiiim
Citala som v jednom casopise pre mamicky o DNP ze mozem tak ziskat matersku -tak som sa dala 8.12. dobrovolne poistit. Momentalne poberam rodicovsky prispevok /malicka ma 2 rocky/. S manzelom sme uz skor planovali druhe babatko a vcera som zistila ze som tehotna.
Neviem teraz ci mi ta materska bude patrit ked si budem platit DNP. Musim napisat ze som sa prihlasila skor na DNP lebo este 21.12 som mala menstruaciu.
Prosim vie mi niekto poradit ci si mam DNP platit.
dakujem velmi pekne kazdemu za odpoved a rady.

jozefmihal
13. jan 2010

Máte nejaké zamestnanie (v ktorom ste na rodičovskej dovolenke momentálne)?

Aký ste si určili vymeriavací základ na DNP?

maslarova
13. jan 2010

na matersku som nastupila 2.11.2007 zo zamestnania .Pracovny pomer som mala na dobu neurcitu.
momentalne som doma a staram sa o malu do 3 rokov.
ň
Urcila som si maximalny VZ platim 47 eur

standa82
13. jan 2010

Nie nezaplatíš za január. Neplatíš za tie mesiace, kedy poberáš z dnp nemocenské, ošettrovné a materskú.

luciarisko
13. jan 2010

ahojte chcem sa spytat , kamaratka planuje otehotniet,je zamestnana ale chce platit aj DNP aby mala co najvysiu matersku, keby je na rizikovom alebo na pn pocas celeho tehotenstva a plati si DNP daju jej tu nejvysiu matersku?budu jej vyplacat aj nieco z pn?dakujem

simib
13. jan 2010

Standa ale iba -tých 10dní,nie?Takže zaplatím za 21dní.

standa82
13. jan 2010

Simib,neplatíš za celý mesiac. "Poistné na DNP sa neplatí v období, kedy sa z DNP poberá nemocenské, materské alebo ošetrovné. V takomto období však DNP stále trvá, čo je dôležité pre posúdenie nároku na dávku pre budúcnosť (podmienka 270 dní)."

maslarova
13. jan 2010

ja som len chcela vediet ci mi bude patrit materska /momentlne beriem rodicovsky a pred nastupom na matersku som pracovala/
lebo viem ze musi byt splnena podmienka 270 dni platenia DNP do porodu. Otehotnela som asi po 3 tyzdnoch platenia DNP. Citala som tu aj ze tych 270 dni musi byt splnene do nastupu na MD a potom mi to nevychadza. Na socialnej poistovni mi len pani citovala zakon ze tych 270 dni ma byt do porodu tak teraz neviem. Velmi mi nechcela poradit ako to bude. Takze teraz neviem ci platit alebo nie.
dakujem

hankky
13. jan 2010

ahojte,
viete mi niekto poradit?
Mam 13 mesacnu dceru a zaciname planovat druhe dieta. Len neviem ako to je s druhou materskou. Pri dcere som poberala najvyssi matersky prispevok, teraz sa chystam poziadat o zvysenie RP.
Pracovny pomer som skoncila par dni po nastupe na MD (mala som v nom najvyssi vymeriavaci zaklad kvoli materskemu prispevku).
A teraz neviem na co budem mat vlastne narok, kedze uz nie som zamestnana. Ak si zacnem platit dobrovolne nemocenske poistenie s najvyssim VZ (tusim nieco vyse 1000eur), otehotniem a porodim este pocas tejto MD tak budem dostavat znovu matersky prispevok? a budem potom moct znovu poziadat o zvysenie RP na druhe dieta?
dakujem velmi pekne za kazdu radu

mima595
13. jan 2010

hankky-ano, ak si budes platit DNP aspon 270 dni ku dnu nastupu na matersku z maxima, tak ti vyjde aj max. materska a potom nasledne budes mat narok aj na zvyseny rodicak.

silvia123
13. jan 2010

Ahojte chcem sa spýtať o radu. Plánujeme druhé dieťa a preto som si začala od októbra platiť DNP z max.VZ, už ho teda platím 3. mesiac a od decembra sa snažíme o bábätko, lenže aj pri prvom sme sa snažili pol roka, kedy sa nám podarí druhé je teda samozrejme otázne... Preto neviem či môžem DNP jednoducho zrušiť a keď zistím, že otehotniem, potom si budem platiť nanovo z max.VZ a v rámci dvoch rokov budem mať tých 270 dní -teda ak mi zarátajú aj dni ukončeného DNP -keď ho skončím predčasne a rozhod.obdobím bude potom pre mňa dni nového DNP nie? Je to tak?
Na druhej strane som zase rozmýšľala tak, že ak by sa mi podarilo otehotnieť teraz do marca, proste aby sa mi dieťa narodilo v roku 2010, mojim RO by v súčastnosti bol rok 2009, čo by znamenalo, že už by som si po pol roku mohla platiť len z minimálneho VZ, teda neukončila by som teraz DNP.
Ak ale teraz ukončím DNP a začnem nanovo platiť až keď otehotniem, budem musieť platiť až do odchodu na materskú, t.j ďalších 9 mesiacov.
Čo by ste mi poradili??? Neviem či som to napísala dobre, dúfam že niekto pochopí čo tým autor myslel...
Ďakujem vopred za odpoved

standa82
13. jan 2010

Maslarova pokiaľ ti stále trvá PP, potom máš nárok na materskú zo zamestnania. Keď si prihlásená na DNP a trvá ti PP, potom musíš aj z DNP splniť podmienku poistenia 270 dní do pôrodu. Ak si nezamestnaná, z DNP ti stačí splniť podmienku 26 týždňov do nástupu na materskú, pretož ti dni nemoc.poistenia z ukončeného zamestnania pripočítajú k dňom z DNP, no spolu to musí byť minim.270 dní.

silvia123
13. jan 2010

Akože marec je ešte ďaleko, tak zrejme by bolo rozumnejšie, aby som DNP neukončila a snáď sa to všetko podarí, pretože v tehotenstve sa môže všeličo zvrtnúť a môžem skončiť aj na PN - alebo môžem dobrovoľne platiť aj počas PN poistné na DNP? -to neviem...

maslarova
13. jan 2010

dobry
prosim vas...
tak tych 270 dni ma byt do dna nastupu na MD alebo do porodu.
ja uz tomu fakt nerozumiem niekto predtym tu napisal do porodu 270 dni a teraz u **mima595** ku dnu nastupu na MD.
Ja som momentalne na rodicovskej dovolenke/ na matersku som nastupila 2.11.20007 zo zamestnania/
pracovny pomer nebol ukonceny bol na dobu neurcitu.
ale nepracujem som doma s malou.

DNP som si zacala platit len od 8.12.2009 takze som asi 3 tyzdne platila DNP a konecne otehotnela zaciatkom januara.
viem ze tych 270 dni sa zistuje pocas 2 rokov ale ja som si zacala platit DNP len fakt tych par tyzdnov pred otehotnenim. AAAA nebudem mat 270 dni do nastupu na MD do porodu ano ked vsetko pojde ako ma byt.

vie mi prosim niekto poradit citam tuto temu od zaciatku a mam v tom neporiadok.
To by som mala ist na soc poistovnu do presova aby mi to povedali no neviem ci by chceli mi poradit

dakujem

silvia123
13. jan 2010

A ešte jednu otázku neviem, čo sa týka rozhodujúceho obdobia pre výpočet DNP. Nie je mi to jasné a hrozne by som to chcela vedieť.
Hovorila som, že si platím DNP od 12.10.09 z max. VZ -Keby som ho zrušila napríklad 15.1. a prihlásila sa nanovo od 16.1. s
minimálnym VZ (šlo by mi len o to, aby sa mi počítali dni DNP), ak zistím že som tehotná napríklad 28.2., zase zruším DNP z min.VZ a prihlásim sa s max. VZ. Teda nevynechala by som ani jeden deň, vždy by som bola DNP, len s rôznymi VZ.
Aké je moje RO??? -bude sa počítať za minulý rok? (dieťa sa narodí v 2010)
- bude sa počítať z posledného VZ DNP?
-bude sa počítať priemer z roka 2010 (ak otehotniem neskôr a dieťa sa narodí v roku 2011)?

Špekulujem asi moc že? Ale veď aspoň toho pol roka nech niečo dostanem, pri prvom som túto možnosť nevyužila, tak chcem aspoň pri druhom mať slušnú materskú.

maslarova
13. jan 2010

standa 82 r
pracovny pomer mi asi trva lebo mi neprisla vypoved zo zamestnania.
Ked mam narok zo zamestnania na druhu matersku tak by bola velmi nizka lebo som mala len 13000 hrubeho.
Takze som si dala DNP len dufam ze tych 270 dni budem mat. Pocitala som si ze 271 dni budem mat 4.9.2010 a predpokladany termin porodu 25.9.
Ale na matersku sa nastupuje 6 tyzdnov a to mi potom nevychadza tak neviem teraz kto mi poradi. Najlepsie bolo platit si dlhsie DNP a tak otehotniet. Ale az v novembri som sa dozvedela ze sa da ziskat vyssia materska hoci som doma na rodicovskej
a v decembri som zaplatila a hned som otehotnela./neotehotnela som na prvy krat ale po 6 mesiacoch od operacii vajecnikov.
vdaka za kazdu radu

kisska
13. jan 2010

maslarova - podmienku NP 270dni treba splnit do porodu (skutocneho, nie predpokladaneho)...to aby si vobec mala narok na materske.
Ked sa hlada RO je este jedna podmienka, ked NP musi trvat minimalne 26 tyzdnov pred dnom vzniku naroku (cize pred nastupom na MD).

silvia - ak by si menila VZ zmenou (nie zrusenim a novym NP), tvoje RO by bolo posledne NP v roku 2010. Ale to sa od minuleho roku da len raz za 6 mesiacov. Ked to urobis tak ako pises, RO bude posledne NP, ale musi trvat minimalne 26 tyzdnov pred nastupom na MD(cize poslednu zmenu treba urobit najneskor do 8tt, inak ti budu matersku pocitat z minima bez ohladu na VZ).

maslarova
13. jan 2010

dakuejm kisska
budem sledovat aj nadalej tuto temu aj platit DNP47,7. Ak to bude to skutocneho porodu tych 270 dni tak by to mohlo vyjst ked vsetko pojde tak ako ma.
Neviem sice ako to bude pri nastupe na matersku dovolenku ale to je este daleko.

kisska
13. jan 2010

maslarova - inak ak ti PP trva, platis zbytocne z max. VZ, staci ti platit z rozdielu 1084 - hruba mzda. Ale ked si pisomne poziadas, SP ti preplatok vrati...

maslarova
13. jan 2010

kisska

to kde si mam teraz zistit 😨
ja som pani na socialke hovorila ked som sa prihlasila do DNP ze som momentalne na rodicovskej /na MD som isla zo zamestnania a ze nemam vypoved/ to mi mohla povedat tam ci to som mala sama prist ze si ma platit z rozdielu. My sme sa tam rozpravali ze ked nastupim do zamestnania tak budem platit len z rozdielu. To ze som na rodicovskej a mozem platit z rozdielu nespomenula.
Ja teraz neviem aku sumu mam platit. Ked v roku 2006 som mala 13000 hrubu mzdu a v roku 2007 som mala 15000 hrubu.
Ja som isla 2.11.2007 na MD tak RO bolo 2006 tak tych 13000 hrubej mzdy.
A teraz ked pojdem na matersku v roku 2010 tak ktoru hrubu mzdu mam odpocitat.
Myslite ked pojdem na socialku tak mi poradia ked sa ich spytam.
fakt neviem ako to vsetko funguje ja tym zakonom nerozumiem
vdaka

jozefmihal
13. jan 2010

maslarova:

Ak ste tu, skúste ešte raz prehľadne napísať:

- odkedy máte zamestnanie, aký ste tam mali naposledy príjem,
- kedy sa narodilo prvé dieťa a dokedy budete na RD
- kedy by ste mali ísť na druhú materskú a či na ňu pôjdete rovno z RD alebo sa ešte stihnete vrátiť do zamestnania
- kedy ste otehotneli, odkedy ste sa prihlásli na DNP a s akým základom.

maslarova
13. jan 2010

dobry pan Mihal

-zamestnanie:nastupila som 9.5.2006, naposledy prijem bol za oktober 2007 15750 hrubeho,

- Natalka sa narodila 4.12.2007 / na MD som nastupila 2.11.2007 - natalka sa narodila skor o 2 tyzdne/
takze na rodicovskej dovolenke budem do 3 rokov cize teraz v decembri bude mat 4.12.20010 natalka 3 roky,

- na druhu matersku by som mala ist v septembri , do zemestnania sa nestihnem vratit,

- na DNP som sa prihlasila 8.12.2009 /posledna menstruacia 21.12. takze ked som sa riadila podla bazalnej teploty a kalendara tak som otehotnela po31.12. po Silvestri.
VZ som si dala maximaln y takze platim 47,70 /za december to bolo len36,90 lebo DNP trva len od8.12.2009

///Ja som po operacii vajecnikov tak gynekolog mi radil bazalnu teplotu sledovat aby som vedela kedy ovulujem lebo sa mi nedarilo otehotniet. Som len mozno niekolko dni tehotna fakt len kratko///

maslarova
13. jan 2010

pan Mihal

pracovny pomer bol na dobu neurcitu a zatial vypoved nemam

silvia123
13. jan 2010

Kisska ďakujem ti za odpoveď a môžem sa ešte spýtať čo by si robila na mojom mieste? Tých 47 EUR je teda dosť platiť mesačne... asi ešte počkám do marca a ak sa nepodarí mimi, tak DNP zruším celkom (myslím že nebudem potrebovať platiť ani to minimum, lebo do tých 270 dní mi to po sčítaní to čo zaplatím od októbra do marca +26týždnov bude stačiť) a prihlásim sa nanovo z maxima, keď teda otehotniem, dúfam že to potom stihnem do toho 8.týždňa a že budú brať ako som správne pochopila za rozhodujúce obdobie to posledné DNP.

silvia123
13. jan 2010

citá: silvia - ak by si menila VZ zmenou (nie zrusenim a novym NP), tvoje RO by bolo posledne NP v roku 2010

počkať -toto celkom nesúhlasí, ja pokiaľ som si kedysi zisťovala a myselala som si že už to mám doriešené, lebo mi bolo poradené, že keď teraz otehotniem, mimi sa narodí v roku 2010 a keďže som si v roku 2009 platila z max.VZ, mala by som mať max.materskú, pretože RO bude pre mňa rok 2009 a bolo mi jasne povedané, že keďže je RO pre mňa minulý rok, tak po uplynutí polroku v roku 2010 si môžem už zmeniť v pohode VZ na minimum a ty píšeš, že zmenou VZ by bolo posledné NP v roku 2010 -to by som si zadovážila zase minimálnu materskú týmto -takže to nesúhlasí s tým čo som mala predtým poradené...
Takt kto má pravdu???

kisska
13. jan 2010

silvia prepac ak som ta doplietla...
Plati, ze ak si nemocensky poistena suvisle bez prerusenia, RO je rok pred rokom v ktorom ti vznikne narok na davku (cize, ak by si bola poistena od roku 2009 bez prerusenia az do porodu v roku 2010, RO by pre teba bolo od 12.10.-31.12.2009). Vtedy mozes menit VZ "zmenou" len kazdych 6 mesiacov.
Ak ale nemocenske poistenie prerusis (za prerusenie sa poklada aj to, ked nove poistenie vznikne hned na druhy den), ako RO sa bude brat posledne NP pred vznikom naroku. Ale toto posledne poistenie musi trvat minimalne 26tyzdnov pred vznikom naroku(nastupom na MD) nepretrzite, aby ho brali ako RO. Inak sa bude vyska materskeho pocitat z minima bez ohladu na vysku tvojho VZ.

Ja by som si znizila VZ na minimum a ked zistis, ze si tehu, do 8tt (cim skor)by som si zmenila VZ na maximum. DNP by som nerusila, nikdy nevies na co sa ti moze zist 😉

kisska
13. jan 2010

silvia samozrejme malo byt - - ak by si menila VZ zmenou (nie zrusenim a novym NP), tvoje RO by bolo posledne NP v roku 2009. !!!este raz sa ospravedlnujem

izka
14. jan 2010

prosím, prosím.

blogy pána Mihála aj zákony som čítala niekolkokrát dokola a mám jednu otázku :

môže ísť na materskú aj manžel !?

nejako som to z toho nevyčítala. viem, že na RD môže, ale či hneď od narodenia, alebo musí byť pre to závažný dôvod. je podnikateľ a platí a platí kopu peňazí a nikdy nič z toho.

vopred vďaka za odpoveď.

bubinko83
14. jan 2010

baby a to ste vedeli že pokial by ste dostavali marodku z DNP ta vam vezmu cely ten zvyšeny RP a dostanete len peniaze z PN? ☹