Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

monika2012
6. jan 2012

Ahojte. DNP si platím od 09.06.2011 (hrubá mzda 485 euro, takže DNP som si dala z vymeriavacieho základu 631 euro, čo vychádza na platbu 27,76 euro mesačne). Otehotnela som niekedy v polovici júla 2011, termín pôrodu mám 03.04.2012. Čo mám teraz robiť, aby som neprišla o materské z maximálneho vymeriavacieho základu 1116 euro, resp. aby som toto pripoistenie neplatila zbytočne? Nechcem si zvyšovať vymeriavací základ, ktorý sa od začiatku tohto roku zvýšil. Musím sa teda tiež odhlasovať a prihlasovať nanovo? Nárok na materské z DNP by mi mal vzniknúť bohužiaľ nie od nástupu na materskú dovolenku, ale pravdepodobne až od pôrodu, keďže s "odretými ušami" stíham podmienku poistenia DNP minimálne 270 dní pred pôrodom. Prosím, ak viete poradiť, poraďte, lebo mám takisto vlastné skúsenosti so sociálnou poisťovňou a dostať od nich akékoľvek smerodatné informácie sa mi nikdy nepodarilo, všetko som si vždy musela zistiť takto sama na nete ☹
Ďakujem.

lin123
6. jan 2012

@monika2012 ahoj, podmienkou pre vyplacanie materskej z DNP je 270 dni do porodu, nie do nastupu na matersku, a dalsou podmienkou je 26 tyzdnov do nastupu na matersku, ak ju teda splnis, cize neporodis skor ako Ti uplynie 270 dni, tak mas narok. Nemusis sa nanovo prihlasovat,lebo by si potom nesplnila podmienku 26 tyzdnov do natupu na matersku od poslednej zmeny.. pravdepodobne rozhodujuce obdobie pre vypocet materskej pre Teba bude rok 2011, takze uz nemusis menit VZ,lebo kolko zaplatis tento rok uz nie je podstatne (over si prosim cez poradnu soc.poist.)...ale musis platit nadalej, aby si splnila vyssie uvedene podmienky.

lin123
6. jan 2012

@lias predpokladam, ze budes v 8 mesacnej ochrannej lehote od 1.2. a tak sa nemusis prihlasovat na DNP.
Chapem, ze nebudes mat splnenych 26 tyzdnov do nastupu na matersku,ale podla toho, co som sa docitala na blogu Mihala by ta ochranna lehota mala platit aj pre Teba. Ak nevies ziskat info cez poradnu soc. poitovne skus na blog Mihala napisat.

jamama
6. jan 2012

@lin123 dakujem,to len ma tak napadlo,ale ak to bude potrebne pre zdravie aj zadarmo ostanem na PN a nie prepočítavať.
@oskvarka aj tebe dakujem za rady a test je pozitívny,tak len zdravie.Takže som v ochrannej lehote a nemusím nič riešiť.

renik28
6. jan 2012

@silviabn dakujem pekne za odpoved

oskvarka
6. jan 2012

@poisonblu no to je sice pekne ze by to tak bolo spravodlive ale v skutocnosti to tak nieje je to mozne len vo februari

oskvarka
6. jan 2012

@silvuskaa no tak ako ze MD ak otehotnies v v lete urcite budes mat narok na nu z toho VZ co si platis... problem z ukoncenim RD v septembri by ti to nemal ovplivnit kedze ochranna lehota ti zacne plynut az v oktobri... no a to s tou PN to netusim ako myslis.. ze ci myslis ze nastupis do zamestnania a das sa na PNku alebo ci sa das na PNku pocas RD ... lebo pocas RD ti tusim zamestnavatel neplati nemocenske poistenine.. je prerusene a tym padom by si mala narok na nemocenske len z DPN... no ale ak by si nastupila do prace a tam isla na PN tak to neviem kolko by ti davali zo zamestnaia... ale s tymito RD si v nocom niesom 100 percentne ista takze sa radsej skus este opytat niekoho ineho
a mrkni si na HNonline tieto temi http://moje.hnonline.sk/node/9206 a este jednu neviem ju teraz najst ale tam tiez pise ta pani Navratilova konkretne citujem :
Napísala som článok na môj blog do Hn, len ešte nie je uverejnený a tak vám uverejním jeho časť týkajúcu sa žien na rodičovskej dovolenke
Dobrovoľne nemocensky poistená tehotná žena na rodičovskej dovolenke, ktorej pracovný pomer trvá
Dobrovoľne nemocensky poistenej žene na rodičovskej dovolenke, ktorá je tehotná, zanikne dobrovoľné poistenie k 1.2.2012 a podľa §32 ods.2 zákona 461/2003 bude v 8 mesačnej ochrannej lehote v rámci ktorej porodí.
Môžu nastať dva prípady
- rodičovská dovolenka trvá aj počas pôrodu. V tomto prípade nárok na materské vznikne, rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu sa bude zisťovať ku dňu zániku poistenia a ak v rozhodujúcom období nebude mať poistenkyňa vymeriavací základ, materské sa určí z pravdepodobného vymeriavacieho základu. V tomto prípade poistenkyňa novelou nestráca na pôvodných nárokoch.
- rodičovská dovolenka skončí pred pôrodom. Poistenkyňa nastúpi do zamestnania, čím zanikne prerušenie nemocenského poistenia z dôvodu rodičovskej dovolenky. Podľa §26 ods.5 zákona má zánik prerušenia nemocenského poistenia rovnaké účinky ako vznik nemocenského postenia, teda vzniká nové povinné nemocenské poistenie, ktoré má za dôsledok aj zánik ochrannej lehoty z dobrovoľného poistenia (32 ods.4 zákona). Poistenkyni nárok na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia nevznikne. Nemôže ani čerpať pracovné voľno bez náhrady mzdy, lebo by s vysokou pravdepodobnosťou stratila nárok na materské z povinného nemocenského poistenia. Dôvodom je skutočnosť, že ak poistenkyňa nenastúpi po prerušení nemocenského poistenia do zamestnania, obdobie na rodičovskej dovolenke sa nezahrnie do obdobia 270 dní, potrebných na vznik nároku na materské. V tomto prípade sa netreba spoliehať na ochrannú lehotu, ale existujúce dobrovoľné nemocenské poistenie treba zrušiť najneskôr do 30 januára a k nasledujúcemu dňu je potrebné sa prihlásiť podľa súčasných platných právnych k novému dobrovoľnému nemocenskému poisteniu, v rámci ktorého vznikne nárok na materské. Problém môže byť samozrejme v nepretržitosti dobrovoľného nemocenského poistenia. V tomto prípade bude prichádzať k znevýhodneniu oproti súčasnému stavu.

lenka_enka
6. jan 2012

Fuha, ten link smeruje k dalsim 50tim a tie paragrafy sa zacinaju zamotavat 🙂 muz to uz vzdal, no mne z toho vyslo, ze budeme mat pred sebou pekny rok, LEN:
nesmiem ist na PN, kedze po skole (jun) budem uz nezamestnana a tie dni na PN by sa mi neratali do tych 270, cize bud sa nam podari otehotniet tesne pred oktorom a mozem ist na rizikove kedy chcem, ak to bude potrebne ( budem uz v ochrannej lehote) alebo proste budeme musiet byt zdravi az do 270 dni od DNP. 🙂 tak?

silvuskaa
6. jan 2012

@oskvarka tak tomuto vobec nerozumiem, ak je to ako tu pisu tak ja si platim DNP zbytocne? Ale to sa mi nejako nezda 😒 Ja som to myslela ze hned ako mi skonci RD nastupim na PN....co potom??

lin123
6. jan 2012

@lenka_enka ahoj, kym nemas nebudes mat splnenu podmienku 270 dni DNP, tak narok na PN z DNP mat nebudes, najskor po 270 dnoch sa Ti bude vyplacat PN z DNP.

silviabn
6. jan 2012

@annanatalia odhlasku a prihlasku s inym VZ mozes urobit hocikedy,zmenu VZ len po pol roku,tak ako pise oskvarka

janadl
6. jan 2012

prosím ešte o radu. 270 dní mám už dávno, platila som si stále z maxima. od 1.2 sa idem prihlásiť na balík z minima. ako to urobiť? čo označiť na tlačive? zmena? alebo prihláška? aby sa mi náhodou nepočítalo odznova 270 dní.....

lias
6. jan 2012

@lin123 Ďakujem, skúsim sa ho teda pre istotu popýtať 😉

lucianak
6. jan 2012

@janadl odhlás sa z tohoto dnp koncom januára a najneskôr do 31.1. sa nahlás nanovo. Budeš si stále platiť tak ako doteraz. Neviem, či chceš otehotnieť alebo kvôli pn. Ale bude sa ti nanovo počítať 270 dní a potom ti to automaticky zanikne.

janadl
6. jan 2012

@lucianak na matersku ísť neplánujem, to skor ako poistku kôli pnke. práve preto nechcem aby mi išlo odznova270 dní, chcem aby to bolo pokračovanie..... neprerušené.... preto neviem či zaškrtnuť prihláška, alebo zmena

lin123
6. jan 2012

@janadl k 1.2. Ti automaticky DNP zanikne, takze Ti staci k 1.2. dat si prihlasku alebo kedykolvek vo februari, mozes sa toziz vo februari prihlasit aj spatne ale s datumom 1.2. aby to bolo nepretrzite. Ked mas 270 dni splnenych a dala by si si v januari odhlasku a novu prihlasku este na povodne DNP tak by Ti stacilo splnit 26 tyzdnov a potom mozes vyuzit PN z DNP.

lilyen2011
6. jan 2012

@silvuskaa práveže za rok 2011 nemám 270dní uhradených, lebo som to platila od roku 2010 a skončila som tento rok v máji.

- veď pôjdem v stredu, tak uvidím 😀 jasné ozvem sa ako som dopadla 😎

z.vrablova
6. jan 2012

planuje niektora tehotna prihlasit sa od 1.2.2012 na novy balik poistenia po zaniku stareho (nepretrzite trvanie)? Nevyuzit ochrannu lehotu, ale mat moznost trvania DNP aj po skonceni materskej dovolenky? Momentalne som PN od 1.11.2011, PN budem az do porodu... Bude sa dat len jednoducho prihlasit sa na novy balik bez ukoncovania PN?

elise
6. jan 2012

@z.vrablova ja tak idem buduci týžden spraviť ale neruš si pn pn nech trvá inak by ti vyplácali novu pn z minima.teda odhlásiť a prihlásiť ale pozerám že ty si tehotná tebe je zbytočne si platiť nechaj to dojsť.

lesik
6. jan 2012

Baby co znamena toto ( p.Motycakova, Porada.sk):
Uvádzam informáciu z MPSVaR, že ak niekto skončí DNP a znovu začne DNP do 31.1.2012, toto nové DNP skončí až po uplynutí 270 dní poistenia od posledného vzniku poisteia.
Pri takomto ukončení DNP a začatí nového DNP si ale treba dať pozor na to, že ak PN, materská vznikne do 26 týždňov od vzniku poistenia, je platená z minimálneho základu.
Laicky povedane ak si zvolim napr. maximalny vymeriavaci zaklad na DNP a porodila by som skor, do 26.tyzdna tak budem dostavat len minimalnu matersku? Musim jednoducho splnit podmienku platenia 270 dni maximalneho platenia DNP aby mi bola vyplacana maxim.materska?

mirana7
6. jan 2012

@maminka142 dakujem 🙂)

twiggi1
6. jan 2012

@oskvarka alebo ine baby, mozem vas poprosit o radu? Len aby som v tom mala jasno 🙂 DNP som si platila od decembra 2009 do marca 2011 z max. VZ a teraz som sa prihlasila opat 7. 12. 2011 s max. VZ a cca o tyzden som zistila, ze som tehotna, takze teraz som v nejakom 9 tyzdni tehotenstva. Citam tu o odhlaseni a znovu prihlaseni sa do 31.1. ale ak som v rychlosti dobre pochopila, to by som asi robit nemala, kedze by sa mi pocitalo 270dni odznova, takze by som to do porodu nestihla...opravte ma, pls, ak pisem zle 🙂 Takze teraz ma od 1.2. zo zakona odhlasia, plynie mi 8mesacna lehota, ale co znamena tych 26tyzdnov? Tie sa mi pocitaju asi az od tohoto 7.12. 2011, vsak? Nie z toho predchadzajuceho poistneho (2009-2011)... Teda ak by som chcela maximalnu matersku, musim si platit ten novy balik, aby som mala 26tyzdnov splnenych alebo ak ho odmietnem, dostanem len min. matersku? vopred vam dakujem za ochotu a odpovede, velmi mi tym pomozete 🙂

luciferova
6. jan 2012

@twiggi1 ja viem len tolko, ze 26t musi byt nepretrzite, takze sa ti to bude ratat az od toho 7.12.podla mna by si mala dostat max.matersku, ak mas splnenych tych 270dni za posledne 2 roky aj 26t nepretrzite

lin123
7. jan 2012

@lesik staci splnit podmienku z noveho DNP 26 tyzdnov, ak skor porodis alebo skor na PN, tak sa Ti nebude ratat PN ani materska z DNP, lebo by si tak nesplnila tu podmienku 26 tyzdnov. Za posledne dva roky podmienka DNP 270 dni do porodu.

lin123
7. jan 2012

@twiggi1 ahoj, v prvom rade musis splnit podmienku 270 dni DNP do porodu od prveho prihlasenia za posledne dva roky, DNP Ti zanikne dnom,ked splnis tuto podmienku a az potom Ti ubieha ochranna lehota 8 mesacna v priebehu ktorej musis zaziadat o materske.
Druha podmienka je, aby si splnila 26 tyzdnov do nastupu na matersku od posledneho prihlasenia/zmeny na DNP. A z tohto DNP Ti bude ratana materska.

caterine
7. jan 2012

Ahojte ja som podobny pripad ako @silvuskaa, tiež by sme chceli druhe babo a na DNP som prihlasena od 3.1.2012. Som na rodičovskej dovolenke do konca oktobra a som zamestnana, tiež by som chcela po skončeni RD ist na PN ak by som bola už tehotna, jedna mamina mi tu na fore pisala, že sa to da, že do prace by som mala zaniest papier o ukončeni RD a hned na druhy den po skončeni zaniest PNku do prace a na soc. poistovnu, ale ked som čitala ten link od @oskvarka tak podla toho to neni asi možne, tiež sa mi to nezda, teraz si to budem platit akože zbytočne. Baby ak by ste vedeli niektora poradit, @elise nevieš pomoct, dakujem

annanatalia
7. jan 2012

@silviabn dik za odpoved.A ak by som mala PN pocas tych novych 26 tyz. teda ak sa pojdem v pondelok odhlasit a
v
utorok prihlasit tak sa mi bude vypocitavat s minima alebo s toho vym. zakladu co som si platila za rok 2011?dik 🙂 a pekny den

kocica43
7. jan 2012

@annanatalia no toto aj mna zaujima, lebo kazdy pise, ze sa vypocitava za rok 2011. no som zvedava. ked dostanes odpoved tak daj vediet. Dakujem

elise
7. jan 2012

@caterine ty si doplatiš 270 dni na dnp medzitým treba otehotnieť na PN ak pôjdeš teraz tak ti bude platená minimálna pn ak by si šla zo starého DNP že by ti trvala PN a vrámci toho sa prihlásila na DNP tak by ti vyplácali po starom teraz musíš počkať s pn 26 týždnov.

annanatalia
7. jan 2012

@kocica43 ok. Lebo som sa docitala ze ak pojdem na PN napr. v marci cakama operacia zlcnika 🙂 , .tym ze si dnp teraz zrusim a znova prihlasim tak nebude sa pocitat s min. roka ale s minima . No neviem. 🙂