Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

danjelca
7. jan 2012

dievčatá a čo ked 270dní nestihnem do pôrodu?Ja som si uzavrela dnp 4.1.2012..dnes som zistila tehotenstvo s tým že predpokladaný pôrod cca 16.9.2012 Môžem o materské požiadať aj po porode?

elise
7. jan 2012

@danjelca ak si zamestnaná jednu matersku zanesieš do práce druhu matersku z DNP si môžeš dať vystaviť v pôrodnici odo dna pôrodu, ale neboj stihaš to

danjelca
7. jan 2012

no asi mi v den porodu bude nejakých 10 dní chýbat..dá sa to aj po porode?

elise
7. jan 2012

@danjelca stihneš to ved to stačí ti to doplatiť, nemala si náhodou predtým DNP? ešte sa to dá tak že 36 týždnov platenia a na DNP budeš počas materksej na PN aby si dačo využila

danjelca
7. jan 2012

akože tých 1O dní čo mi bude chýbat do 27O dní si na SP pred termínom pôrodu doplatím a bude sa to brat ako 270 dní do pôrodu?

elise
7. jan 2012

@danjelica môžeš aj prenášať ale ty si zaplatiš vlastne sumu za celý mesiac🙂

janulap
7. jan 2012

@danjelca kedy ti uplynie 270dni a kedy mas termin porodu?

poisonblu
7. jan 2012

@danjelca ked nestihnes 270 dni z DNP a nemas ziadne ine ukoncene poistenie v obdobi 2 rokov dozadu pred porodom (z ktoreho by sa ti mohli zapocitat dni) tak mas podla mna smolu..doplatit sa to neda

karinkaeich
7. jan 2012

babenkny, chcem sa opytat, ci musim zamestnavatelovi oznamit, ze som opat tehotna (este nie som, ale vo velkom planujeme 🙂 ), ked som na rd az do 8/2013 a prac. pomer mam na dobu neurcitu. ak ano, co este k tomu? opat prekopirovanu tehot. knizku a predpokladany nastup na novu md? a potom po porode rodny list dietata. alebo aky je postup? vopred dakujem za info

danjelca
7. jan 2012

aha čiže aj ked porodím 16 septembra DNP platím aj tak :9x cca 30 dní=270?
čiže nemusím sa bát že mi nič nevznikne žiadny nárok?

elise
7. jan 2012

@karinkaeich oznamovať nemusiš ked si n RD aknastupiš na matersku tak len donesieš papier na matersku a potom rodný list🙂

poisonblu
7. jan 2012

@danjelca ale tam nejde o platenie, tam ide o pocet dni poistenia....cize porodis 16.9., tak od toho dna dozadu za 2 roky ti pocitaju 270 dni...ak nemas tolko, tak nemas narok na materske

karinkaeich
7. jan 2012

@elise dakujem, to znamena, ze im poslem az ten papier od mojej lekarky, nech potvrdia?

danjelca
7. jan 2012

vychádza mi ak porodím 16 že mi budu chýbat dva týždne do 270 dní...to znamená že to možem ist zriúšit???

elise
7. jan 2012

@karinkaeich ano🙂
@danjelca platila si si aj pre 2012 DNP???

danjelca
7. jan 2012

@elise ja som si ho založila teraz 4.1.2012 a hned nato som zistila tehotenstvo.
Ak porodím 16 chýba mi 14 dní...ale neikde som čítala že stačí sa dopoistit až ked otehotnieme tak ja neviem ako to mysleli ved to nevychádza

poisonblu
7. jan 2012

@danjelca to dopoistenie je pre tych, co uz nejake PNP alebo DNP mali predtym ukoncene.. tam im staci len 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia pred nastupom na MD....a nemas/nemala si, ziadne poistenie ine okrem tohto DNP?

elise
7. jan 2012

@danjelca ver tomu že budeš prenášať a stihaš to v pohode a nedajbože by sa dačo udialo tak to stihaš uplne v pohode, v podstate je dobre sa poistiť aknie si tehotná čiže mesiac pred otehotnenim, inak ak by si mala DNP tak toto sa dá stornovať a plynula by ti 8 mesačná ochranná doba.

elise
7. jan 2012

@danjelca môžeš využiť po ukončeni platenia poistneho 26 týždnov že ťa lekár vypíše na PN tak ak si platíš z maxima by si mohla mať maximálne dávky PN, a ty si zamestnaná???

janulap
7. jan 2012

@elise...ale tam jej to robi rozdiel ako pise dva tyzdne...na to by som sa nespoliehala,a co ak porodi skor ako ma termin porodu?

danjelca
7. jan 2012

@elise ale prenášat dva týždne? čiže stresovat okrem pôrodu ešte aj či sa malé narodí v den uplynutia 27O dni poistenia??uf..no ja som zamestnaná aké poistenie pisonblu myslíš že či ešte nemám?No ved som to uzatvárala že pár mesiacov pred tehu ale tak podarilo sa teraz...čo už..čiže mám to risknut platit a ked to s porodom nestihnem tak o to príst??

elise
7. jan 2012

@danjelca nemusiš mať termin pôrodu dobre určený ved potom prejdi ešte na 3D ultrazvuk tam sa to spresni inak je rozsah +- 14 dni

elise
7. jan 2012

@danjelca riskni to a chod na PN po 26 týždnoch z DNP taktop to využiješ

danjelca
7. jan 2012

@elise čiže po 26 týždnov by som šla na pn ale aký to má vplyv na 27O dní poistenia?že nedostanem materskú ale pnku?

elise
7. jan 2012

@danjelca potom už platiť nemusíš a rátaju sa ti dni

poisonblu
7. jan 2012

@danjelca no do tych 270 dni sa pocita akekolvek ukoncene poistenie...cize ak by si dostala vypoved, tak aj zo zamestnania...takto musis dosiahnut 270 dni zo zamestnania aj s DNP, lebo mas subeh..ja na tvojom mieste skocim do SP a spytam sa na to...
@elise stornovat sice moze, ale nebude mat z toho narok, lebo nema dni na narok

danjelca
7. jan 2012

@elise tak ten termín mám iba tak vyrátaný z netu podla poslednej ms ale k oplodneniu viem presne kedy došlo, ach baby to budu nervy..a neplatím si z maxima, ja som si vyrátala svoj plat plus čo mi chýba do maximálneho VZ a to olatím dákych 26 mesačne a teraz to ani nemožem už zmenit..

danjelca
7. jan 2012

@poisonblu to napríklad aj dôchodkové sa mi tam ráta?

poisonblu
7. jan 2012

@danjelca no este keby si to nechas, tak si mozes to doplacat az do RD a potom ked budes na rodicovskej dovolenke, tak cerpat napr. PN, aby sa ti peniaze vratili...

poisonblu
7. jan 2012

@danjelca nie, iba nemocenske sa pocita do naroku na matersku