Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

danjelca
7. jan 2012

@lin123 dakujem tak som si to vypočítala dobre

elise
7. jan 2012

@danjelca jediná výhoda je tá že pn od zamestnávateľa ti prvých 10 dni plati zamestnávateľ a sociálna poisťovna od 01. dna z DNP- zo základu aký si platiš čiže ak si platiš minimu tak ti od prvého do 10 dna pna vyplati prisluchajucu čiastku z minima a zamestnávateľ 10 dni podla priemeru ak by si ukončila pn po 10 dni mala by si mizernu sumu zo sociálky, ak by si mala maximálny základ zo sociálky DNP tak by si na tom zarobila. stále hovorime o 10 dnoch pn a ukončenie nie o dlhodobej pn

andreaspilova
7. jan 2012

@lin123 ďakujem 🙂

danjelca
7. jan 2012

@elise aha v prípade pn, ale v prípade že mi výjde materské tak sa ma toto netýka nie?

janulap
7. jan 2012

@elise tak by to bolo od toho 11.1-6.10...tak ak by som bola tehu,tak porodit najskor toho 7.10?A este....keby som to zacala platit toho 11.1,tak kedy NAJNESKOR musim otehotniet?

elise
7. jan 2012

@janulap do tých 270 dni čo si budeš platiť aby ti začala plynuť 8 mesačná lehota inak by si mohla isť na PN do 7 dni od skončenia 270 dňa alebo poprípade zaplatiť z balička 1-2 mesiace🙂

janulap
7. jan 2012

@elise teraz ti vobec nerozumiem,co pises....8 mesacna lehota mi zacne platit,ked mi skonci tych 270dni,nie?teda toho 6 alebo 7.10?

tina129
7. jan 2012

ahojte, ja čím viac čítam o tom DNP, tým viac mám v tom zmätok, neviem či tu bol už taký prípad ako som ja, prosííííím poraďte, som momentálne na rodičovskom príspevku a zároveň som stále zamestnaná, DNP som si platila skoro celý rok 2010, ale koncom roka 2010 som išla na materskú a po skončení materskej, to je k 1.7.2011 som sa z DNP odhlásila, keďže už trebalo znova platiť a ja som si doplácala dosť vysokú sumu, lebo som mala nízky príjem, momentálne však uvažujeme nad ďalším bábom ak sa podarí, tak teraz neviem, či má zmysel sa znova na DNP prihlasovať, ak nechcem platiť ten celý balík? veeeeľmi pekne ďakujem za akúkoľvek odpoveď

tinara23
7. jan 2012

@janulap áno do pôrodu. No mala by si otehotnieť najneskôr do tých 270 dní od začatia poistenia, aby na teba platila ochranná lehota 8 mesiacov.

kacicqa
7. jan 2012

Babky, prosim o radu... DNP si platim cca 4 roky bez prerusenia z min. vym. zakladu. Posledne mesiace som bola nezamestnana, cize som nemala ziadne ine nemocenske poistenie okrem DNP. Od 15. januara nastupujem do zamestnania. Tehotna v najblizsich 4 mesiacoch urcite nebudem. Pls, oplati sa mi este platit DNP za januar? A este jedna vec... neviete mi uz s iztotou povedat ci od februara sa bude musiet platit balik poisteni, alebo ak by som DNP teraz zrusila a prihlasila sa nanovo budem moct este platit tych 270 dni po starom? Dakujem za kazdu radu, ja sa v tych veciach vobec nevyznam;o(

lin123
7. jan 2012

@kacicqa odporucam Ti odhlasit sa v januari a nanovo sa prihlasit najneskor 31.1.2012. Tak ziskas moznost platit iba DNP este po starom, zmena je v max. VZ a to 1153,50. Platit ho budes max. 270 dni a potom Ti automaticky zanikne. Ked sa Ti podari otehotmiet v priebehu tychto 270 dni, tak v ochrannej lehote (8 mesiacov po uplynuti 270 dni) zaziadas o materske a bude Ti uznana materska z DNP. Po uplynuti 26 tyzdnov od prihlasenia mas moznost ist na PN aj z DNP.

tinara23
7. jan 2012

@tina129 ak sa prihlásiš ešte do 31.1.2012, tak budeš platiť ešte podľa starého zákona. Mala by si potom otehotnieť najneskôr do ukončenia 270 dní poistenia, potom sa zo zákona poistenie zruší, ak budeš tehotná bude pre teba platiť ochranná lehota 8 mesiacov, ak by si nebola môžeš čerpať PN, tam je ochranná lehota 7 dní. Ešte poštuduj link čo prikladám.
http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-...

kacicqa
7. jan 2012

@lin123 Dakujem si zlata... este ak mozem tak mam par administrativnych otazok... Odhlasit a prihasit nanovo sa da pri jednej navsteve soc. poistovne? A najlepsie k akemu datumu, alebo je to jedno? Ide o tom, ze trvaly pobyt mam vzdialeny 100 kilakov a nemam xut behat hore-dole;o(

miskab
7. jan 2012

Ahojte babulky prosim mozte mi niekto poradit? Na matersku som vypisana od 17.1 2012 , babo sa mi ma narodit 13 marca , na socialku mam ist zaniest tiez papier o materskej,alebo to sa vybavuje az po narodeni ? Dakujem

elise
7. jan 2012

@kacicqa môžeš v jeden den hned podať prihlášku a odhlášku a môžeš to na ktorejkolvek pobočke🙂

elise
7. jan 2012

@miskab ak si si platila DNP tak musiš zaniesť hned🙂

kacicqa
7. jan 2012

@elise Naozaj na hociktorej pobocke? Lebo uz ma v KE, parkrat vypoklonkovali, ze musim ist na pobocku kde ma trvaly pobyt. A pritom som len potrebovala raz vypis a raz zmenu udajov...

miskab
7. jan 2012

@elise platila som si DNP od 10 juna a tych 270 dni budem mat az v marci presne by mi to malo vyjst teda tak mi povedali na socialke.Ale matesrku vyplacaju az po narodeni babatka z tohoto DNP ze?

elise
7. jan 2012

@kacicqa nedaj sa odbiť zobrať v podateľni ti to musia na každej pobočke🙂 ale vyrieš to tak že si chod iba pre tlačivá refistračný list fyzickej osoby vypln a pošli doporučene na pobočku kde máš trvalý pobyt.ja tiež vybavujem na pobočke čo je 35 km od miesta bydliska a neám sa odbiť (oni by to museli zase preposlať inde a to su lenivý a šetria)

elise
7. jan 2012

@miskab nie matersku vyplácaju dnom nástupu na matersku 🙂

kacicqa
7. jan 2012

@elise Dakujem...vyskusam ako si radila;o)

janulap
7. jan 2012

@elise.....ale mne to aj tak nevychadza,alebo tomu nerozumiem.Za prve mala by som ostat tehu pocas tych 270dni,a porodit do maja 2013-kedy konci ta 8 mesacna ochranna lehota.Ale teda,DNP by mi koncilo toho 6.10-co ak by som otehotnela tesne pred tym 6.10-nestihnem porodit do maja 2013 😕 😨

miskab
7. jan 2012

@elise aj ked nemam este tych 270 dni mi daju matersku?

elise
7. jan 2012

@janulap do nástupu na MD je ochranná doba 8 mesiacov

vera_t
7. jan 2012

ahojte babenky 🙂 viete mi niektora poradit? Myslim ze tomu rozumiem len pre istotu...pracovala som od 22.09.2008 do 05.07.2011 s tym, ze od 06.07.2011 som DNP z maxima. Viem ze su dve podmienky a to je byt zdravotne poistena 270 dni a platit DNP min. 26 tyzdnov. S tym ze do 270 dni poistenia by sa malo ratat aj to co za mna platil zamestnavatel a 26 tyzdnov by som uz mala mat teraz zaciatkom januara splnene...cize by som mala mat obe podmienky splnene (hadam sa nemylim) a teda od pondelka sa chystam na pn kde by som uz mala mat pnku z maxima? a teda termin porodu mam 5.5 cize viem potom prejst rovno z pnky na matersku? dakujem za pomoc

elise
7. jan 2012

@miskab matersku z DNP si môžeš dať vystaviť dňom pôrodu a nástup na matersku 6-8 týždnov druhé tlačivo zanesiš zamestnávateľovi

janulap
7. jan 2012

@elise ahááá,takze aj keby som otehotnela tesne pred dovrsenim tych 270dni,tesne pred 6.10-tak vsetko splnam?Aj,ked termin porodu by bol niekedy jun-jul?

elise
7. jan 2012

@janulap ano🙂

janulap
7. jan 2012

@elise DAKUJEM 😉

tina129
7. jan 2012

@tinara23 tak ešte to nie je stratené 🙂 veeeeľmi pekne ďakujem, idem študovať 😉