Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ivka1983
7. jan 2012

Ahojte, mám otázku. Platím si od júna 2011 a teraz neviem,či sa mám k 31.1.2012 odhlásiť a prihlásiť. Asi veľa čítam a pletie sa mi to. Stačí,ak otehotniem do uplynutia 270 dní,čo u mňa predstavuje apríľ 2012? ďakujem.

elise
7. jan 2012

@ivka1983 nie musiš byť tehotná do konca januára, inak sa odhlás a prihlás znovu, ivka malo by ti uplynuť 270 dni apríli? ak ano tak ti stačí otehotnieť dovtedy

merry_v
7. jan 2012

Ahojky dievčatá potrebujem od Vás radu. Platím si DNP z maxima od 11.5.2011. Teraz 5. februára 2012 mi uplynie lehota platenia 270 dní. Asi sa mi nepodarí do vtedy otehotnieť, ale chcela by som využiť možnosť ísť 7.2. 2012 na PN, kým by sa mi nepodarilo otehotnieť ..Myslíte, že by som sa mala k 31.1.2012 odlásiť a zas prihlásiť a platiť si to zas odznova kým neotehotniem?A akonále zistím, že som tehotná tak sa odhlásim? alebo musím zas odznova splniť podmienku platenia tých 270 Dní?? poradte mi čo mam robit, lebo som fakt zúfala....dakujem vam vopred za rady...

ivka1983
7. jan 2012

@elise dakujem za odpoveď. Ano,malo by mi uplynúť v apríli. Teda sa nemusím odhlásiť a prihlásiť. To neinformujú?

luna22
7. jan 2012

minimalný balíček je 120 euro ? takže by som mohla pokračovaŤ A očr sa mi bude počitt z minulého roka? Ako často môžem ist na OČR ? každý mesiac? dakujem

elise
7. jan 2012

@ivka1983 to s apotom nemusiš odhlásiť

elise
7. jan 2012

@luna22 ak sa stihneš prihlásiť do 31.01.2012 tak nemusiš platiť balíček🙂

miskab
7. jan 2012

@elise takze ked mi uz doktor vypisal papier na matersku od toho 17.1 tak ho mam ist zaniest na socialku co si platim DNP alebo az po narodeni ? a ked tam zanesiem teraz ten papier tak mi daju uz matersku ci az po narodeni lebo tych 270 dni budem mat v marci. Dakujem za info.

merry_v
7. jan 2012

Ahojky dievčatá potrebujem od Vás radu. Platím si DNP z maxima od 11.5.2011. Teraz 5. februára 2012 mi uplynie lehota platenia 270 dní. Asi sa mi nepodarí do vtedy otehotnieť, ale chcela by som využiť možnosť ísť 7.2. 2012 na PN, kým by sa mi nepodarilo otehotnieť ..Myslíte, že by som sa mala k 31.1.2012 odlásiť a zas prihlásiť a platiť si to zas odznova kým neotehotniem?A akonále zistím, že som tehotná tak sa odhlásim? alebo musím zas odznova splniť podmienku platenia tých 270 Dní?? poradte mi čo mam robit, lebo som fakt zúfala....dakujem vam vopred za rady...

tinara23
7. jan 2012

@merry_v máš takéto možnosti:
1. poistenie ti zo zákona bude ukončené 5.2.2012 a využiješ ho na nejakú dlhodobejšiu PN, je potrebné nastúpiť na PN do 12.2.2012, ochranná lehota 7 dní
2. ukončíš toto poistenie a prihlásiš sa na nové do 31.1.2012. Vtedy môžeš ísť na PN od 6.2.2012, ale z minima, po 26. týždňoch platenia z maxima. Zároveň by si mala otehotnieť do 270 dní od začiatku poistenia, aby pre teba platila ochranná 8-mesačná lehota. Tým, že už máš splnených 270 dní, tak stačí, aby toto poistenie trvalo 26 týždňov a všetky dávky budú vyplácané z maxima.
http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-...

ivka1983
7. jan 2012

@elise už som začala mať obavy. Len chvíľu to nesledujem a mám pocit,že som niečo zameškala :-P Teda je to v poriadku. Môžem platiť ďalej a do uplynutia 270dní,teda do apríľa stačí otehotnieť. A potom je možná aj PN skôr? teda rizikové?

luna22
7. jan 2012

@elise ale nechápem, ja som prihlasená platím cca 50, 270 dní mám splenených, ale chcela som to len kvoli PN a OCR

mirininu
7. jan 2012

ahojte, chcem sa opýtať po lopate ako to teda s tým DNP teraz je . Platím si DNP už cca 2 roky , teraz ho využívam ako OČR na synov , ak ostanem ďalej DNP automaticky mi dvihnú platby podľa nového zákona , alebo budem platiť toľko koľko som platila po starom /platím si minimum/? A pokiaľ by som zrušila v januári DNP dokedy mám nárok čerpať OČR - je tam nejaká ochranná lehota?

merry_v
7. jan 2012

tinara 23,
Ďakujem ti, že si si našla na mňa čas, ale trošku mi je nejasné, ten prvý prípad, keď by som šla na dlhodobejšiu PN bola by z maxima? a akonálhe by sa mi podarilo otehotnieť už by som nemala nárok na materské však?

ak by som využila ten druhý prípad, že by som ešte teraz prihlásila v januári po starom z maxima VZ 116,53 zaplatila este jednu davku a bola na PN tak by som to uz neplatla a v pripade ze otehotniem - bude mi plynut ta 8-mesacna lehota. A este jedna vec ked uzatvorim nove poistenie, ktore ak som dobre pochopila bude stacit aby trvalo 26 tyzdnov az potom môzem ist na PN - po jeho ukonceni vsak??? dakujem este raz ..

elise
7. jan 2012

@miskab treba to zaniesť terz na sociálku a oni ti pošlu rohodnutie s dátumom kedy by sa malo dieťa narodiť🙂

merry_v
7. jan 2012

@tinara23
Ďakujem ti, že si si našla na mňa čas, ale trošku mi je nejasné, ten prvý prípad, keď by som šla na dlhodobejšiu PN bola by z maxima? a akonálhe by sa mi podarilo otehotnieť už by som nemala nárok na materské však?

ak by som využila ten druhý prípad, že by som ešte teraz prihlásila v januári po starom z maxima VZ 116,53 zaplatila este jednu davku a bola na PN tak by som to uz neplatla a v pripade ze otehotniem - bude mi plynut ta 8-mesacna lehota. A este jedna vec ked uzatvorim nove poistenie, ktore ak som dobre pochopila bude stacit aby trvalo 26 tyzdnov az potom môzem ist na PN - po jeho ukonceni vsak??? dakujem este raz ..

elise
7. jan 2012

@luna22 pn možeš čerpať jednorazvo po zániku do 7 dni od zániku poistenia, ak si dáš napríklad PN 7 dni a potom do práce tak už daší Očr alebo PN nemôžeš čerpať iba ak by si platila z balika

elise
7. jan 2012

@ivka1983 ano môžeš isť potom na PN

olo
7. jan 2012

@lin123 DAKUJEM STE ZLATE KED TAKTO POMAHATE

merry_v
7. jan 2012

@elise
poradis aj mne?

monika2012
7. jan 2012

@lin123 - ďakujem za radu. Ešte si to pre istotu overím v soc. poisťovni. Teraz ma však napadlo, že sa snáď do tej podmienky 26 týždňov od poslednej zmeny nepočíta aj zmena priezviska, keďže 01.10.2011 som sa vydávala. Dúfam, že tou zmenou sa myslí iba zmena vymeriavacieho základu. ??

elise
7. jan 2012

@merry_v ja som na PN idem sa odhlásiť a prihlásiť z nového vymeriavacieho základu dávam si maximum. platila som si 40€ a som zamestnaná mám PN aj uzamestnávateľa aj z DNP PN neodhlasujem takže mi dalej budu po odhláseni a prihlásení vyplácať z maxima (zamestnávateľ + DNP=maximum prekorčene) ked si budem platiť každý mesiac 50 € teraz 270 dni a pôjdem na matersku a do oktobra otehotniem alebo nech boh dá aj porodim budem mať matersku z maxima🙂

elise
7. jan 2012

@monika2012 tetuly nebudu na sociálke ustretove pozor🙂

kikusik88
7. jan 2012

babulky viem ze uz tu toho mate dost ale prosim o radu...ked platim od 10/2011 ako to so mnou bude po 2/2012 ? budem pokracovat po starom do dovrsenia 270 dni alebo nie? uz budem muesiet po novom??? dakujem vam
a ked pocas tych 270 dni otehu budem si to moct po starom platit az do nastupu na MD kym budem v ochrannej lehote?

merry_v
7. jan 2012

@elise
Elise teraz si PN, keď píšeš, že sa ideš opäť prihlásiť z nového VZ tak predpokladám, že už máš spl. 270 dní?

tatolu
7. jan 2012

@elise No nechcem sa zastávať, ale ja som v ZV natrafila na ústretové panie 😉 Bola som aj dosť prekvapená, ale milo 😵 😵 😵

merry_v
7. jan 2012

@elise
to chápem, že musíš mať dve PN, keď si zamestnaná, ale musíš byť asi dlhodobejšie PN aby sa ti to oplatilo - no v dnešnej dobe len tak bez príčiny mi ju asi nikto nedá že? :D

merry_v
7. jan 2012

@kikusik88
si natom tak ako ja - tiež som z toho puk ☹

elise
7. jan 2012

@merry_v ano som PN mám splnených 270 dni dávno🙂
@tatolu máš dobru skusenosť väčšinou su ako partizáni - su tak poučený🙂

merry_v
7. jan 2012

@kikusik88
len toľko ti viem poradiť, že si vypocitaj kedy ti uplynie tych 270 dni - dovtedy ti to bude stale platit, potom ti to skonci, ak si to sama nepredlzis.