Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

poisonblu
8. jan 2012

@datanka nie, mozes otehotniet hocikedy ked si to uz platis...len si to musis platit 270 dni pred porodom (za 2 roky) a 26 tyzdnov nepretrzite pred nastupom na MD...materske sa ti bude pocitat z roku 2012, lebo vtedy si si zalozila posledne DNP

zabkakatka
8. jan 2012

@poisonblu
takze aj ked si teraz platim od augusta z min. a teraz to zmenim na max. mozem otehotniet hned - aj ked porodim este tento rok sa mi to bude ratat z max????
urcite?
... prepacte ze som sa votrela do debaty, ale tiez to riesim

poisonblu
8. jan 2012

@zabkakatka ano, lebo sa ti bude pocitat z posledneho poistenia...tiez som to tak urobila

smilinggirl
8. jan 2012

ahojte, chcem sa spýtať.. ako mi bude vyrátaná materská, keď som momentálne na rodičovskej a ešte jeden rok budem.. takže keby otehotniem teraz a porodím do 3 rokov malej, tak bude mi to počítané z toho istého čo pri malej alebo ako? Ďakujem za radu... 🙂

datanka
8. jan 2012

@poisonblu tak to si ma potesila,ak je to vazne tak.dakujem

zabkakatka
8. jan 2012

@poisonblu
no trochu sa obavam ci to tak ozaj je, lebo niekto tu pisal nieco o rozhodujucom obdobi predchadzajuci rok a to by pre mna znamenalo r. 2011 ak by som porodila este v tomto r.... a teda VZ minimum, ktore som doteraz platila...

datanka
8. jan 2012

@zabkakatka ved takto som to pochopila aj ja a teraz neviem

poisonblu
8. jan 2012

@datanka
@zabkakatka

RO, teda obdobie, z ktorého sa vypočítava výška dávky, je dané ako predošlý rok (rok predchádzajúci roku, v ktorom sa začína výplata dávky).

Ak však DNP začalo počas predošlého roka, RO je dané ako obdobie od prihlásenia sa na DNP do konca predošlého roka.

Ak DNP začalo počas roka v ktorom sa začína výplata dávky, RO je dané ako obdobie od prihlásenia sa na DNP po koniec mesiaca, predchádzajúceho mesiac, v ktorom sa začína výplata dávky.

zabkakatka
8. jan 2012

@poisonblu
takze ak sa teraz prihlasim na max. mozem porodit v tomto roku a budem mi MD pocitana z max.??? - tak to z toho tvojho posledneho odseku chapem - ano?

poisonblu
8. jan 2012

@zabkakatka ano, ved som ti to napisala aj vyssie....

jerryjanka
8. jan 2012

ahojte
ak je mamička na materskej ktora si pred md platila maximalnu davku a dostavala aj maximalnu matersku a otehotnie, dostane ju znova? teda ak otehotnie ešte počas rodičovskej dovolenky? a ako je to v pripade prace na dohodu?

datanka
8. jan 2012

aha,tak o mne je ten posledny odsek,ze? 😀 tak nemusim cakat,aby som rodila az buduci rok?a mozes mi este ako pre debila prelozit :RO je dané ako obdobie od prihlásenia sa na DNP po koniec mesiaca, predchádzajúceho mesiac, v ktorom sa začína výplata dávky. 😀

zabkakatka
8. jan 2012

@poisonblu tak to je super - uz sa totiz chceme tesit na dalsie babanko a tak som sa trosku zacala obavat ze co ak otehtoniem teraz a zbytocne zaplatim ....,lebo minule som dala na radu tety zo SP a pekne som sa obabrala. Oni tam akoby schvalne nechavali cloveka v omyle a staci uplna malickost aby si podmienky nesplnila a je to v haji..... tak sa radsej pytam viackrat - chcem si byt naozaj ista.....
tak dakujem 🙂

datanka
8. jan 2012

@poisonblu aha,tak o mne je ten posledny odsek,ze? tak nemusim cakat,aby som rodila az buduci rok?a mozes mi este ako pre debila prelozit :RO je dané ako obdobie od prihlásenia sa na DNP po koniec mesiaca, predchádzajúceho mesiac, v ktorom sa začína výplata dávky.

zabkakatka
8. jan 2012

@poisonblu
no a este ak mozem tak by som si chcela ujasnit aj tu vec 270 dni - to sa pocita odkedy ako? lebo pocas prvej MD som sa z DNP odhlasila.....

poisonblu
8. jan 2012

@datanka ak ti vznikne narok na davku napr. 17.10., tak RO je od zaciatku poistenia do 30.09.

datanka
8. jan 2012

@poisonblu aha,uz mi to doslo 😀

poisonblu
8. jan 2012

@zabkakatka 270 dni musis mat odo dna porodu 2 roky spat...tzn. ze ak porodis napr. 10.12.2012, tak musis mat tych 270 dni DNP v case 10.12.2010-10.12.2012...

datanka
8. jan 2012

@poisonblu dakujem,tak mi to konecne niekto normalne vysvetlil.naozaj ti pekne dakujem 😉

poisonblu
8. jan 2012

@datanka nemas zac

kitty88
8. jan 2012

ahojte, pozeram, ze sa tu bavite o obdobi pre vypocet materskej... vedeli by ste aj mne poradit? zacala som si platit DNP od 1.11.2011, v pripade, ze by som niekedy v blizkej dobe otehotnela, teda rodila by som este tento rok, z akeho obdobia by sa mi pocitala vyska materskej?

zabkakatka
8. jan 2012

@poisonblu
no ale kedze nie som este tehotna a 270 dni je cca doba tehotenstva tak to teoreticky stihnem ...

aj ja Ti krasne dakujem za vysvetlenie a hlavne za pozitivne spravy 🙂
tesim sa ze sa to da takto urobit kedze uz vlada setri aj takto spekulativne...

poisonblu
8. jan 2012

@zabkakatka ano, len ak porodis skor, tak ti to nemusi vyjst...ja si to uz platim 2 mesiace, teraz v januari sa zaciname snazit, takze ja budem mat rezervu 60 dni

poisonblu
8. jan 2012

@kitty88 ak neprerusis poistenie, tak RO bude od 1.11.2011 do 31.12.2011...

zabkakatka
8. jan 2012

@poisonblu
no a to musi byt nepretrzite 270 dni?
vlastne nevadi - ja si platim uz od augusta ale chcem sa teraz odhlasit a nasl. den prihlasit na max. VZ - ale do poctu dni sa to pocita nie,,,,, ci zasa to motam?

zabkakatka
8. jan 2012

@poisonblu

ako sa v tom mozes tak dobre orientovat?

kitty88
8. jan 2012

@poisonblu dakujem za odpoved, pozerala som sice na stranke SP, ale nebolo mi to velmi jasne 🙂 ale chapem to spravne, ze sa zrataju VZ za tie dva mesiace a vydelia poctom dni 61, aj tak by mi mala vyjst max. materska... ci ako to je?

l_ucia
8. jan 2012

@kitty88 jednoducho sa prihlás do konca januára ešte raz, máš tak možnosť pripoistiť sa len na DNP 270 dní, počas ktorých môžeš otehotnieť a v prípade ak si už v počiatku tehotenstva, tak je dobre, že si bola v novembri už poistená, lebo ti nebude chýbať žiadny deň do splnenia tých 270 dní do dňa pôrodu za posledné 2 roky, ak by si išla rodiť skôr. VZ by mal byť posledné pripoistenie DNP, ak je to najmenej tých 270 dní, ktoré nemusia byť zaplatené v kuse, ale aby ti vznikol nárok na PN, OČR, a. materská dovolenku musíš spĺňať ďalšiu podmienku a to byť DNP minimálne 26 týždňov vkuse. Dúfam, že som ti to napísala správne, takto som to pochopila. Ak sa mýlim, baby, opravte ma.

poisonblu
8. jan 2012

@zabkakatka Tych 270 dni moze byt prerusenych, cize sa ti budu pocitat aj tie z roku 2011

amia2011
8. jan 2012

Ahojte, DNP nezaniklo nahodou? vedeli by ste mi poradiť ako to je s tym balikom poisteni v pripade, že som nebola zamestnana a som v zahraniči? Môžem si normalne vyplatit ten balik poisteni napr na pol roka a v prip. že by som otehotnela do 2 rokoch tak si ho len doplatit aby som mala narok na vyššiu matersku? alebo sa mýlim?