Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

alicalilica
9. jan 2012

@emogeon diqes

kikula13
9. jan 2012

Skuste mi niektorá poradiť na vyššie uvedené otázky s tímy tlačivami.str 827

emogeon
9. jan 2012
annie6
9. jan 2012

@oskvarka ahoj, náhodou nevieš ohľadom tohto poradit: priatel si neplati DNP, ale len samostatne pripoistenie v nezamestnanosti, to sa tiez rusi po novom a ide balik, alebo si moze platit tak ako doteraz? vďaka

kikula13
9. jan 2012

@kikula13 asi by som urobila zle, a musím vypisovať na novo,lebo teraz som bola na stránke soc.poistovni a nejako mi to došlo,že tie datumi mám vypisovať asi do tej prvej kolonky,kde je NP

oskvarka
9. jan 2012

@annie6 no neviem toto som nekukala vobec..

elise
9. jan 2012

@annie6 to sa nedáva do baliku iba ak by chcel DNP

lin123
9. jan 2012

@kikula13 myslis s tym formularom? prepac, ale neviem Ti poradit..ja som to vypisovala napokon v socialke

lin123
9. jan 2012

@anikaanika neviem Ti takto povedat, si zamestnana? Ak si nezamestnana a chces platit z max. VZ tak 4,4% z 1153,50. ale nie cely rok,ale po dobu maximalne 270 dni. Potom Ti DNP automaticky zanikne.

lin123
9. jan 2012

@zuzulik25 zaratavaju sa Ti tam dni aj z predosleho DNP.

annie6
9. jan 2012

@elise takze si moze v klude platit dalej ako doteraz, hej?

merry_v
9. jan 2012

@lin123
@alicalilica , emogeon
Babulky mam na na Vas prosbu:

moja situacia je nasledovna,tehotna nie som, platim si DNP z maxima od 11.5.2011- 270 dni sa mi konci 5.2.2012

chcela by som ist zajtra ( 10.01.2012) na PN, kedze som zamestnana platili mi dve PN, myslite si ze by mi isli z maxima aj ked nemam splnenu podmienku 270 dni?

a dalsi pripad,kebyze si po PN odhlasim stare DNP a zalozim hned nove, to stare PN mi pojde prvych 26 TYZDNOV Z MINIMA po 26 tt z maxima ...Diky diky za kazde infooo 🙂 🙂 🙂

merry_v
9. jan 2012

budem vďačná za každú odpoveď, som chorá ako pes, takže ta Pn sa mi aj hodiii 😢 ☹ 😒

lin123
9. jan 2012

@merry_v aby si mohla dostavat PN aj z DNP, musis mat splnenu podmienku 270 dni a tu nemas, takze nebudes mat PN z DNP
a ked si zalozis nove PN, musis najprv splnit podmienku 26 tyzdnov a az potom Ti bude uznana PN aj z DNP z noveho VZ.

lin123
9. jan 2012

@merry_v ale nove DNP by si si mala zalozit este teraz v januari aby si mala moznost platit iba DNP a nie cely balik.

tinara23
9. jan 2012

@merry_v nepísala si to tej soc. poisťovne ???
Toto je môj postup čo spraviť:
1. V priebehu januára sa odhlás a následne od nasledujúceho dňa prihlás na nové DNP z maximálneho vymeriavacieho základu, resp. z rozdielu tvojej hrubej mzdy a maximálneho VZ.
2. Ak chceš ísť na PN, tak najskôr od 6.2.2012 sa daj vypísať, PN však bude z minima
3. Ak budeš pokračovať v PN dlhšie a budeš sa blížiť k 26. týždňom poistenia (tohto nového), tak ju treba zrušiť a vypísať novú po 26.t., aby si ju mala z maxima.

merry_v
9. jan 2012

@tinara23
nič mi neodpovedajú na tej SP ☹ a co mam podla teba urobit ked som chora ako pes a chcem ist na PN teraz to ako teraz nemam na nu narok????

tinara23
9. jan 2012

@merry_v máš nárok zo zamestnania, ale z DNP nie, až po 270 dňoch...vieš kde ešte napíš na porada.sk, tam mi vždy dobre poradili.

merry_v
9. jan 2012

@lin123
a kebyze chcem ist na PN uz skôr tak ju nebudem mat vyplatenu z DNP? iba z roboty???

merry_v
9. jan 2012

@tinara23
vies ze mi neodpovedajú, ja tom potrebujem zistim uz skôr nevies ako????? som zufala :(

lin123
9. jan 2012

@merry_v nebudes ju mat vyplatenu z DNP

tinara23
9. jan 2012

@merry_v ja ti inak neviem pomôcť, toto je môj názor, takto som to písala aj minule. Možno niekto pozná aj iné vyklučkovanie z toho. Skús ešte napísať na gapu z tohto fóra.

merry_v
9. jan 2012

@tinara23
oki, dakujem ti, myslim ze je tu? lebo mne sa zda ze elise mi pisala ze ak splnim podmienku platenia 26 tt co je cca pol roka co mam mozem ist na PN ...som z toho mago r... ☹

nienna
9. jan 2012

dakto tu písal že sa vypláca prvé 3 dni 25% a zvyšné dni 55%......ale teraz som zmätená, ja som myslela že normálne 65% po novom sa bude vyplácať materská, viete ako to je?? 😅

tinara23
9. jan 2012

@merry_v ja s jej názorom nesúhlasím a asi ani lin123.

tinara23
9. jan 2012

@nienna tých 25% a 55% je PN, materské je 65% 34 týždňov

mima595
9. jan 2012

@merry_v - suhlas s babami, co ti pisali...
PN z DNP až po uplynuti 270 dni...u teb až od 5.2....ked sa chces prihlasit na nove DNP podla starych zakonov, musis to stihnut do 31.1.

to sa bude ratat ako nove prihlasenie, takže kym neuplynie lehota 26t od prihlasenia, davka bude z minima, po 26 tyzdnov, davka z VZ, ktory si platis...
automaticky ti davku po uplynuti 26 yzdnov nezvysia, to musis ist cez novu PN s datumom zaciatku po uplynuti 26 tyudnov

merry_v
9. jan 2012

@gapa

poradis??, mozem ist na PN aj ked nemam splnenu podmienku 270 dni??????? dakujem ti

merry_v
9. jan 2012

@mima595
a v pripade ze si neurobim nove DNP?? tak teraz na PN tiez nebudem mat narok????

mima595
9. jan 2012

@merry_v - budes, ale len zo zamestnia....ako ti už viacere baby pisali, narok na davku z DNP mas až po uplynuti 270 dni...s tym nespravis nic, aj ked sa budes pytat 20 bab 😉