Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lin123
9. jan 2012

@tinara23
@merry_v
vyplatena PN z DNP bude po splnenej podmienke 270 dni najskor, ked sa prihlasi(s) nanovo v januari, aby(si) mala moznost platit iba DNP, tak po 26 tyzdnov (Ti) bude vyplacana PN z DNP

nienna
9. jan 2012

@tinara23 jaj jasné 🙂 už chápem, Ďakujem

gapa
9. jan 2012

@nienna
25% (prvé 3dni) a 55% (od 4tého dna) je nemocneské
65% je materské

merry_v
9. jan 2012

@tinara23
este jedna otazka .- ked pôjdem zajtra na PN a dam ju iba zamestnavatelovi nech ma podrzi do toho 5.2 doktor a potom od povedzme 6.2 sa dam vypisat s tym ze budem mat aj PN z DNP moze to byt tak?

gapa
9. jan 2012

@merry_v
máš stále ten istý prac.pomer? bez prerušenia? a dnp si pretým nebola alebo povinne np szčo? tj. nemáš iné ukončené nem.poistenie v obd. cca od 1/2010?

pn zo zamestnania a z dnp musí začať rovnakým dátumom.

merry_v
9. jan 2012

@lin123
este jedna otazka .- ked pôjdem zajtra na PN a dam ju iba zamestnavatelovi nech ma podrzi do toho 5.2 doktor a potom od povedzme 6.2 sa dam vypisat s tym ze budem mat aj PN z DNP moze to byt tak?

tinara23
9. jan 2012

@merry_v môžeš ísť na PN, ale potom ju budeš musieť zrušiť a od toho 6.2.2012 si dať vypísať novú PN aj pre zamestnaávateľa aj pre DNP

merry_v
9. jan 2012

@gapa
PP trvá, bez prerušenia, DNP som predtym bola, ale iba par dni z VZ max...

merry_v
9. jan 2012

@gapa
od 14.12.2009 do 30.12.2009 iba toko som mala, teraz moj stav je platim VZ z max od 11//5/2011

lin123
9. jan 2012

@merry_v tak ako Ti odpisala tinara23

gapa
9. jan 2012

@anittka
treba sa prihlásiť na dnp do 31.1.2012 z vysokého vym.základu a otehotnieť tak, aby ti vychádzalo 270dní do pôrodu (predchádzajúce dnp ti už nepomôže).
tiež je podstne či si aj zamestnaná, či dnp potrvá do nástupu na md, ak nie, či prechádzaš z rodič.dov.na materské ...

mima595
9. jan 2012

@lin123 - v omto nesuhlas, lebo jej PN bude vyplacana po uplynuti 270 dni, 26 tyzdnov od prihlasenia ma vplyv na to, ci bude z minima, alebo maxima
@tinara23

merry_v
9. jan 2012

@tinara23
ked doktor vypise PN tam ma 4 papiere- 1 papier sa dava zamestnavatelovi a cierny ide na socialku ...1 mi zostane na kontrolu, jeden na ukoncenie PN ...preco baby pisala ze si mam dvojmo dat vypisat?????

merry_v
9. jan 2012

@mima595
ked doktor vypise PN tam ma 4 papiere- 1 papier sa dava zamestnavatelovi a cierny ide na socialku ...1 mi zostane na kontrolu, jeden na ukoncenie PN ...preco baby pisala ze si mam dvojmo dat vypisat?????

tinara23
9. jan 2012

@merry_v dvojmo preto, lebo doktor ti musí vypísať dve PN-ky, jednu pre zamestnávateĺa a jednu pre DNP, tva tlačivá z rôznymi číslami.

mima595
9. jan 2012

@merry_v - dvojmo znamena, že ti da 2 PN...tebe ostanu 2 na kontrolu

lin123
9. jan 2012

@mima595 musi mat splnenu podmienku 270 dni a to bude mat, lebo sa jej zaratava aj predosle DNP do sucasneho noveho DNP a tym padom staci splnit podmienku 26 tyzdnov. Podstatne je aby v priebehu poslednych dvoch rokov bolo DNP.

merry_v
9. jan 2012

@gapa
máš stále ten istý prac.pomer? bez prerušenia? a dnp si pretým nebola alebo povinne np szčo? tj. nemáš iné ukončené nem.poistenie v obd. cca od 1/2010?

pn zo zamestnania a z dnp musí začať rovnakým dátumom.

ked doktor vypise PN tam ma 4 papiere- 1 papier sa dava zamestnavatelovi a cierny ide na socialku ...1 mi zostane na kontrolu, jeden na ukoncenie PN ...preco baby pisala ze si mam dvojmo dat vypisat?????

merry_v
9. jan 2012

@mima595
mima a ako sa to pyta dvojmo???? to musim povedat ze mam DNP doktorovi???

mima595
9. jan 2012

@lin123 - to nemas pravdu, na vyplatu davky je podstatne, aby mala splnenu podmienku 270 dni....
ak ma napr. zo stareho poistenia zaplatenych 260 dni, tak z noveho DNP po uplynuti 11 dni ma už narok na davku z DNP...ale len z minima...z aktualneho VZ bude mat narok na davku, až ked bude mať splnenu podmeinku 26 tyzdnov od zaciatku poistenia

tinara23
9. jan 2012

@lin123 podmienka 26 týždňov v prípade splnených 270 dní, ak ju nemá splnenú (26t) tak PN je z minima, po 26t. z maxima (resp. aký má určený VZ), mima píše správne

mima595
9. jan 2012

@merry_v - dufam, že si nerobis srandu, že sa nenudis len cez prazdniny a nepleties nam tu hlavy!!!!!

normalne dr. popytas o 2 PN, jednu pre zamestnavatela a jednu z DNP

merry_v
9. jan 2012

@tinara23

dvojmo preto, lebo doktor ti musí vypísať dve PN-ky, jednu pre zamestnávateĺa a jednu pre DNP, tva tlačivá z rôznymi číslami. --supeer to som nevedelaa 🙂 🙂 🙂
teraz teda mozem ist na PN, ale potom ju budem musieť zrušiť( koniec 270 dni DNP je 5/2/2011)a od toho 6.2.2012 si dať vypísať novú PN aj pre zamestnaávateľa aj pre DNP -- ok tak je to???? konecne ze by som to pochopila?????

tinara23
9. jan 2012

@merry_v áno tak

merry_v
9. jan 2012

@mima595
urcite niee....len na SP mi nechcu poradit, tak sa radim tu, co je na tom zleho??? mam na to narok predsa 😒 som Vam ozaj vdacna za kazdú informaciu 😉

lin123
9. jan 2012

@mima595 ano mas pravdu...ospravedlnujem sa...z minima ked nesplni podmienku 26 tyzdnov...pre mna by bolo podstatne aby bolo vyplatene z toho co si platim, cize z maxima a tak som to brala, aby to bolo co najvyhodnejsie, cize po tych 26 tyzdnov by sa to vyplatilo.
@tinara23

merry_v
9. jan 2012

@tinara23
super dakujem za strpenie so mnou 😉

zabkakatka
9. jan 2012

@tinkaaa
mozes to urobit v jeden den, ale je to myslene tak ze v ten isty den podas aj odhlasku aj prihlasku akurat datum na prihlaske musi byt nasledovny po dni odhlasky

gapa
9. jan 2012

@merry_v
súhlasím s mima a tinara

ide ti len o pnku? a chceš pokračovať v dnp?
ak by išlo len o pn a s dnp nechceš pokračovať podla terajšieho zákona (stačí ti platiť z balíka), tak sa dá aj tak, že dnp ti skončí 4.2.2012 (nie 5.2) a na pn ak nastúpiš do 7dní od ukončenia (ak sa neprihlásiš na dnp nanovo), tak bude rátané z maxima z oboch poistení (no dnp už nebude pre teba lacné, neviem, či ti ide o materskôé...??)

neviem, či toto vôbec písať, ked vidím, že nemáš velký prehlad o tom, čo sa tu píše. Ale p. Mihál písal aj o možnosti, ak sa prihlásiš na dnp den pred ukončením 270dní (tj. u teba 3.2.2012)ale už samozrejme z balíka, tak vraj by sa malo považovať dnp za nepretržité. Osobne to však nepovažujem za isté, tj. asi by som s tým nerátala. Ale už by si platila len z balíka.

ak chceš však mať dnp podla terajších zákonov, tak platí, čo už ti tinara písala. Nové dnp najneskôr 31.1.2012 a pn z dnp najskôr od 5.2.2012 (ak budeš mať dnp bez medzery od 11.5.2011, tj. odhláška jeden den a prihláška hned další) ale len z minima. Až ked vznikne pn po uplynutí aspon 26týž. od 31.1.2012, tak bude rátaná zo "skutočného" vym.základu v rozhod. obodbí od nového prhlásenia.

tinara23
9. jan 2012

@mima595 ahoj, ja sa len chcem uistiť, som PN a budem asi do konca apríla, a idem sa odhlásiť, prihlásť teraz v jan., neovplyvní táto zmena moju PN-ku ?