Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

cajova_lienka
9. jan 2012

takze mozno trochu pomozem zienkam co riesia to co ja - dnes som bola na socialke sa informovat ze co s mojim poistenim a kolko budem platit po novom. Takze dostala som odpoved, ze kedze som na rodicovskej dovolenke - a teda nemam vymeriavaci zaklad z roboty - tak ak chcem mat nejaku matersku tak z minima mam podla noveho platit 119€ - to mi takmer padla sanka - a ked som sa pytala na maximum tak mi zahlasila ciatku 998€. to som uz nevedela ci sa mam smiat alebo plakat. Je naozaj realne ze nejaka mamicka bude mat moznost sa pripoistit. 😠

tinara23
9. jan 2012

@cajova_lienka nechápem 😒 a prečo sa nemôžeš teraz odhlásiť a následne prihlásiť na poistenie ešte po starom?

cajova_lienka
9. jan 2012

@tinara23 lebo planujem byt tehotna okolo februara a marca (podla toho ako sa podari - ja by som bola spadala do ochrannej lehoty keby som nemala MA v 10tt) a pravdepodobne budem na rizikovom - takze by som prisla o cele tie peniaze co som tam za tie roky natrepala. totiz by som nemala narok ani na PNku a az potom na matersku - navyse by som si musela platit z maxima - neviem kolko je to teraz ked si to hradis cele sam - ale ja mam celkom vysoky vymeriavaci zaklad z roboty - takze ja musim vykoumat ako nastupit do prace a zostat zaroven doma - aby som sa prihlasila v case ked som v robote aby mi vyratali ciastku ktoru mam platit z rozdielu vymeriavacich zakladov.

tinara23
9. jan 2012

@cajova_lienka však na PN by si mala nárok, keby si sa odhlásila a prihlásila teraz v jan., a máš splnených 270, avšak do 26 týždňov z minima a až po 26 týžd. za maxima resp. z VZ, ktorý si určíš. Následne by si mala nárok na materské. Počas PN z DNP by si neplatila.

lucia19831
9. jan 2012

@tinara23 Ahoj, nerozumiem tomu ze do 26.tyzdna z minima a po 26 tyzdni z maxima, mozes mi to prosim vysvetlit. Ja som si platila 4 roky pripoistenie cca 18 eur, co by mi stacilo na najvacsiu matersku, tehotenstvo planujeme cca v maji tohto roku. Mam ist na socialku odhlasit sa a znovu prihlasit a na aku sumu? Ked mi poradite budem velmi rada.

cajova_lienka
9. jan 2012

@tinara23 pokial viem ak by som sa odhlasila a prihlasila teraz tak by sa mi to ratalo ako prerusenie. a keby som zacala platit z minima tak az o pol roka to viem zmenit - a neviem z ktorych platieb by mi ratali potom aj marodku a matersku. Navyse by som chcela pokracovat v plateni DNP aj potom po materskej - napriklad kvoli OCR. len to potrebujem aby mi vyratali nejaku normalnu ciastku na platenie - co kym som na rodicovskej asi nehrozi.

lucka23
9. jan 2012

ahojte baby. poradi mi tu niektora co mam urobit? DNP si platim od 22.3.2011 z maxima. Som na urade prace. Snazime sa o dalsie babo. ak by to vsak tento mesiac nevyslo co zistim az 28.1, co by som podla vas mala urobit? odhlasit sa a nanovo prihlasit? ale potom nebudem mat narok na PN z maxima. Kezde moje dalsie tehu bude od zaciatku rizikove. nie je tam nejaka moznost ako docielit to aby som mohla ist na PN z maxima aj ked otehu az vo februari napr? ja viem asi by som chcela vela. Myslite ze keby som si u nejakeho dr vybavila PN uz teraz v januari a potom som otehu a presla by som na inu Pn od gyndosa tak by sa to asi prepocitavalo podla noveho stavu ze? Kurnik stale hladam moznost ako s tym vybabrat ked si to uz tolko platim a nic som z toho necerpala kedze sme o babo v auguste prisli. ☹

lubkasungirl
9. jan 2012

@cajova_lienka daj si nove poistenie vo februari a hned sa hod na marodku - dostanes PN z vz z r. 2011 a ked zistis, ze si tehu, tak si zrus to nove poistenie a budes v ochrannej lehote, pricom vz pre materske sa bude pocitat z r. 2011,lebo pôjde o nepretrzite poistenie - z toho noveho balika teda nemusis zaplatit ani cent 😉

tinara23
9. jan 2012

@cajova_lienka toto je jediná možnosť ako si predlžiť ešte DNP po starom. Najlepšie je teraz platiť z maxima, resp. z rozdielu platu a maxima VZ, aby si mala max. materskú a po 26t. max PN. Ten balík po novom sú strašné peniaze.

tinara23
9. jan 2012

@lubkasungirl tiež dobrá možnosť 😉

tinara23
9. jan 2012

@cajova_lienka ja sa chcem odhlásiť a prihlásiť aj kvôli tomu, že sa menil max. VZ a aspoň trošku vylepšiť prípadnu materskú.

lucka23
9. jan 2012

@lubkasungirl cize ak sa vo februari nanovo prihlasim uz podla tych novych pravidiel a zaroven sa hned dam na PN myslis ze nebudem musiet zaplatit ani cent? a PN by pocitali z VZ z roku 2011? nebrali by to ako prerusenie a dostavala by som len min. PN?

tinara23
9. jan 2012

@lucia19831 je treba sa v jan. odhlásiť a ešte v jan. prihlásiť. Ak pracuješ, tak sa prihlás z rozdielu tvojho hrubého príjmu a maximálneho vymeriavacieho základu DNP, ktorý je teraz cca 1153,xx eur, ak nepracuješ, tak najlepšie z maxima VZ. Tým, že máš splnených 270 dní, tak po opätovnom prihlásení máš nárok hneď na PN z DNP, ale do 26 týždňov tohto nové poistenia budeš mať PN z DNP rátanú z minima, až po splnení podmienky poistenia 26 týždňov poistenia nepretržite máš nárok na max. PN a neskôr na max. materskú. Musiš však otehotnieť najneskôr do 270 dní od začiatku tohot poistenia, aby na teba platila ochranná lehota 8 mesiacov.

stojdulka
9. jan 2012

@lubkasungirl ja som presne taký istý prípad ako ty a budem to riešiť ako navrhla lubkasungirl, už som sa bola spýtať i na sociálnej jednej mojej známej, od februára sa prihlásim na DNP v novom balíku a ked zitím že som tehu tak sa odhlásim a budem mať max.materskú

stojdulka
9. jan 2012

@lucka23 mne povedali že ked sa do 29februára spätne prihlásim od 1.2. na balíček DNP tak to poistenie budú považovať za nepretržité a VZ na PN i prípadnú MD v roku 2012 bude rok 2011

lesik
9. jan 2012

Viem,ze to bolo sto krat omielane,ale chcem sa uistit, ci som pochopila spravne.Platim si DNP zhruba 11 mesiacov,do 31.1. chcem stihnut odhlasku a prihlasku na nove DNP...
Teraz som na PN od decembra a bude trvat zhruba do konca februara.
Ako mi dlho bude vyplacana PN v pripade dlhsej marodky?
PN mi bude vyplacana z DNP ,ktore vlastne zrusim?
Je to tak?
A co nove DNP?Mam si ho platit aj ked vlastne budem na PN?
Prosim a este raz mi vysvetliTE ochrannu dobu ak by som otehotnela napr.v aprili 2012 a DNP si budem platit od 31.1.2012.

tinkaaa
9. jan 2012

@lin123 a ako dôvod prečo sa chcem odhlásiť z dobrovoľného nemocenského sa čo uvádza- teraz som si pozerala ten formulár na nete a tam je napísané,že dôvod- ja som ešte stále na rodičovskej dovolenke a budem na nej do marca - čo tam mám uviesť,však vlastne na druhý deň sa znovu prihlásim
A ozaj baby dá sa potom keď už nebudem chcieť to nemocenské platiť odhlásiť alebo to automaticky zanikne tou ochrannou lehotou?

siss_sz
9. jan 2012

baby, este raz potrebujem poradit... dnes som bola na Soc.poist. a mi povedali, ze 3.2.2012 dosiahnem 270 dni...ze mam prist vo februari a spytat sa, aku sumu doplatim... a bude mi platiti ochranna lehota (kebyze tehotniem v januari... ale ze ON plati iba ak by som bola PN do 7 dni od tych mojich 270 dni...dobre som to zatial pochopila?)
a teraz... este mi povedala, ze teda mi to zanikne zo zakona, ale ze ked chcem, aby mi to trvalo nepretrzite, mam si doplatit tie ostatne sumy... TO ZNAMENA, ZE KED ZAPLATIM NAPR.PRVU SPLATKU, TAK MAM NEPRETRZITU PLATBU a plati mi tych 270 dni, alebo som jej zle rozumela...a musim od zaciatku platit zase 9 mesiacov, resp. novych 270 dni?
VDAKA

nikolino
9. jan 2012

ahojte jedna otazka dnp si platím od 17.5.11 ako som písala zrušila som ho 5.1.12 a znova založila 9.1.12 stým že som si aj staré dnp za december zaplatila tiež 5.1.12 podmienku podla stareho dnp by som splnila 11.2.12 ak som dobre rátala moja otazka do toho 5.1. som mala zaplatených 233 dní zarátavajú sa mi aj tieto dni do terajšieho dnp t.j.ak tento mesiac alebo budúci otehotniem budem mať max materskú a ak by som chcela ísť na pn tak ako to je alebo budem mať rizikové tehu skor ako mi uplinie 26.týždňov...?

lucka23
9. jan 2012

@stojdulka tak to si ma aspon troska potesila. a este nevies nahodou ako to bude po novom ohladom platenia DNP ked si na PN? lebo doteraz ked si bola na PN tak si si DNP platit nemusela platil ju za teba stat. nevies ako to bude od 1.2?

mima595
9. jan 2012

@tinara23 - nie, neovplyvni....tam uz rozhodnutie mas...a pri novom DNp tiež platit nemusis, kym budes PN z DNP

slniecko26
9. jan 2012

ahojte! viete mi poradiť prosím, od januára 2009 si platím DNP. Od 2.1.2012 som PN. Nie som tehotná len som PN. Bude mi vyplatená PN z DNP (mám ho z max). Ako to bude ak budem PN napr. do marca? Bude mi platená PN aj nadalej z DNP?

lubkasungirl
9. jan 2012

@lucka23 prerusenie to nebude,je to v zakone a budes dostavat PN z vz z r.2011 😉

jajuuus
9. jan 2012

@tinara23 ahoj, prosím ťa, čítala som si, čo si písala @lucia19831...
celkom tomu rozumiem, len mi nie je dosť jasné, že ak by som otehotnela tesne pred dovŕšením 270 dní (čiže tesne pred zánikom DNP a vzťahuje sa na mňa tá 8 mesačná ochranná lehota)... max. materskú dostanem len cca 2x??? lebo potom už skončí tá 8 mesačná ochranná lehota... alebo mi ju ešte normálne dovyplácajú??? píšem ako maďar... neviem, či si ma pochopila, čo tým myslím... 😅

alicalilica
9. jan 2012

@merry_v narok na Pn z dnp budes mat az po splneni 270 dni....

petraas
9. jan 2012

ahojte baby, vedeli by ste niektora poradit? lebo dnes som bola na soc. poistovni a tam mi nevedeli povedat co ma dost zarazilo.
od 10. 1. 2011 do 31. 12. 2011 som bola pocas rodicovskej dovolenky zamestnana kde mi zamestnavatel platil odvody z minimalnej mzdy cize z 317 eur
od 1. 5. 2011 som sa prihlasila na dnp kde si doplacam do maxima cize z nejakych 800 eur
od 1. 1. 2012 som zasa nezamestnana ale dobrovolne poistne si stale platim.
zo zamestnania mam uz 270 dni splnene ale z dnp budem mat splnene az 25. 1. 2012
momentalne som nezamestnana a som tehotna ale este to nemam potvrdene od lekara pretoze na sone nebolo este zatial nic vidno. chcela som ist na rizikovu pnku ale pani na socialke mi povedala ze mi to nepomoze pretoze od noveho roku uz nepracujem takze narok na pn zo zamestnania nemam ze musim splnit tych 270 dni dnp a potom budem mat narok na pn z dnp ale nie zo zamestnania. nejak sa mi to nezda ved potom na co si clovek plati odvody ked je zamestnany....neviete mi niektora povedat ze ci uz teraz mam narok na pn z odvodov co som si platila ako zamestnana alebo az ked splnim tych 270 dni dnp??? kedy mam ist teda na pn ku aby sa mi to oplatilo?

elienka
9. jan 2012

@petraas ochranná doba na PN je po skončení zamestnania 7 dní, takže ak si od 1.1. nezamestnaná, tak 7 či 8 januára ti táto lehota padla. Takže naozaj ti dobre poradili, aby si počkala, až budeš mať 270 dní z DNP a potom nastúpiť na PN z tohto dobrovolného poistenia. Táto ochr. lehota bývala 6 mesiacov, ale toto náš pán minister Mihál zmenil už pred rokom na 7 dní. Potom ak náhodou nemáš DNP tak sa môžeš ísť pásť. Takže ešte si dobre dopadla. aj materská sa ti bude rátať len z tohto DNP.

petraas
9. jan 2012

@elienka a do tych 7 dni sa pocita aj week a sviatok alebo je to len 7 pracovnych dni?

elienka
9. jan 2012

@petraas kalendárne dni a ešte sa opravím, tá ochr. doba bola 42 dní, teraz je 7 dní, tých 6 mesiacov platilo pre nástup na materskú (možno to ešte stále platí, nesledujem úplne legislatívu)

petraas
9. jan 2012

@elienka no ja som myslela ze je to stale tych 42 dni lebo tak som to mala aj pri prvej...no co uz...inak zajtra by som skocila k mojej lekarke ze ci by mi nedala pn pospatku....stacilo by keby mi napisala na pn datum ze som pn od 7. 1.? ak by mi to bola ochotna napisat tak by som ju este zajtra hodila na socialku. myslis ze by som potom dostala pn z platu?