Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
9. jan 2012

@jajuuus - ochranna lehota je dolezita pre nastup na maersku...aby si v ochrannej lehote stihla nastupit na matersku...oni ti potom priznaju matersku aj z DNP...ak ti raz priznaju davku, tak sa v jej vyplacani nic nemeni...budes ju dostavat v takej vyske až do ukoncenia...u teba materskej

elienka
9. jan 2012

@petraas áno dostala by si pn z platu, ale over si, či môžeš nastúpiť na PN znova po 25 januári aj z DNP, lebo inak asi by ti bolo výhodnejšie nastúpiť na PN z toho dobrovolného, alebo to treba tak urobiť, že do 24. jan nastúpiť z platu a od 25 z DNP. Ideálne by bolo ak by sa dalo nastúpiť toho 7.1 z platu, v tom pokračovať až do materskej a ešte toho 25 si vypýtať ešte jeden lístok a nastúpiť aj z DNP a to by si potom mala z maxima. či je toto však možné, to neviem. To je otázka skôr na @gapa tá sa fakt vyzná v zákonoch

petraas
9. jan 2012

@elienka na socialke mi toto nevedeli povedat ze ked nastupim teraz na pn z platu ze ci potom mozem nastupit aj z dnp...myslela som ze mi poradia a sami nevedeli tak teraz neviem ani ja ze ci sa to da byt na pn z platu aj s dnp alebo len z jedneho...no nic zajtra idem este na jednu socialku tak skusim sa spytat tam ze ci budu mudrejsie panicky ako tie dnes

mima595
9. jan 2012

@petraas - no už sa to neda....myslim, že Gapa pisala, že take bolo vyjadrenie zo SP, že obe PN musia mat rovnaky termin zaciatku....
teda u teb asi najrozumnejsie, co pisala elienka...ak sa bude dat, jedna PN od 7.1 dovtedy, kym nebudes mat 270 dni z DNP /platene z ochrannej lehoty/, po dovrsenia 270 dni PN z DNP

petraas
9. jan 2012

@mima595 ked sa pn neda tak to nejak prezijem tych par dni a pojdem na pn az od 26. 1. ked splnim tych 270 dni...ale co materska???? ta sa mi bude pocitat tiez len z jedneho alebo z obidvoch?

mirkave
9. jan 2012

@petraas daj sa vypisat od obvodneho lekara spatne a budes mat platene v ochrannej dobe zo zamestnania(aj ked to bude mala pn).teda ak to splna podmienky na odovzdanie na socialku.a potom ak budes mat iste,ze si tehu a budes mat zaplatenych 270 dni dnp,tak zrusis pn od obvodaka a nastupis na pn od gyndosky a to sa ti bude pocitat z dnp.takto by si nemala nic stratit.len si pozistuj ake su doby na odovzdanie pn na socialku.ale pozor-dodatocne by ti po splneni podmienky 270 dni dnp uz neuznali narok na davku z dnp na uz prebiehajucu pn.......

tinara23
9. jan 2012

@jajuuus musíš otehotnieť najneskôr pred dovršením 270 dní od tohto nového poistenia, čo je približne v oktobri (zaleži od kedy v januar. si dáš poistenie) a od zániku poistenia ak budeš tehotná platí pre teba ochranná lehota 8 mesiacov do nástupu na materskú, čiže normálne by si mala celú materskú 34 týždňov.

mirkave
9. jan 2012

@petraas ak ti lekar povie,ze si otehotnela uz pocas zamestnania,tak sa ti bude pocitat aj zo zamestania aj z dnp

petraas
9. jan 2012

@mirkave myslim ze tam sa pn neda zrusit...chcela som tak spravit aj v prvom tehu a obvodacka mi povedala ze to sa nerusi ze len sa to prevedie na gynu...nechcela mi pn zrusit ale mi ju dala a ja som ju musela zaniest na gynu a normalne mi pokracovala

mima595
9. jan 2012

@petraas - zo zamestnania materska už asi nie...to by si musela otehotniet veeelmi rychlo...to by si musela nstupit na matersku do 1.9, aby si stihla 8-mesacnu ochrannu lehotu

mirkave
9. jan 2012

@petraas praveze ja som to tak spravila.a obvodak s tym nemal ziaden problem.skoro cely november som bola marod u obvodaka-presne som mu povedala o co ide:ze mam dnp,ale mi chybaju nejake dni do splnenia podmienky 270 dni.ked som mala zaplatenych cca 272 dni dnp,tak sme zrusili pn a na gynde som nastupila normalne na gynekologicku diagnozu na novu pn....mozno ide o to,ze co lekar,to ina povaha 😒

petraas
9. jan 2012

@mima595 ale kedze sa to pocita rok dozadu tak si myslim ze je to jedno kedy skoncis v praci nie? hlavne ze mas splnenych 270 dni....
inak ja som tehotna len to nemam este od lekara potvrdene lebo zatial nebolo na sone nic vidiet takze ja by som mala na matersku nastupit zaciatkom jula

petraas
9. jan 2012

@mirkave je to mozne ze to zalezi od lekara lebo ja v tom zidny problem nevidim ze by som pn ukoncila u ol a nastupila na novu na gynu...no uvidim co sa mi podari pozistovat a musim to nejak vyriesit len dufam ze to este stihnem🙂

mirkave
9. jan 2012

@petraas len ono ide o to,ze ak si otehotnela a uz si nebola zamestnana-tak s tym nic tvoj zamestnavatel "nema" .ak si otehotnela pocas zamestnania,tak sa ti bude pocitat aj zo zamestnania.kedy si asi otehotnela?

petraas
9. jan 2012

@mirkave no ja uz som tehotna od decembra ale neviem presne od kedy asi tak od 3/4 decembra cize to som bola este zamestnana

petraas
9. jan 2012

@mirkave len neviem ze ci mi gynekolog napise nejaky papier ze som bola tehu uz v decembri a neviem aj ci taky papier bude stacit

mirkave
9. jan 2012

@petraas tak by ti materska mala byt vypocitana aj zo zamestnania.......ak sa mylim,nech ma niekto opravi,nerada by som ta klamala.ale takto to bolo doteraz vzdy.ono to na socialke vypocitaju podla terminu nastupu na matersku alebo dna porodu.ty normalne donesies papier na materske z dnp na socialku a druhy papier na materske od zamestnavatela......idem to este presnejsie vygooglit a pozistovat......

petraas
9. jan 2012

@mirkave joooj, bodaj by si pravdu mala to ba som sa potesila lebo to by som mala skoro maximalnu matersku🙂 ale zatial sa netesim aby som nebola sklamana...

mima595
9. jan 2012

@mirkave
@petraas - suhlas, ak tehotna si, tak stihnes nastupit na maersku v ochrannej lehote a budes mat narok na max.matersku

petraas
9. jan 2012

@mima595 dufam ze mate pravdu🙂 a treba to aj nejak dokladovat papierom od gynek. ze som bola tehotna uz v decembri? mam si vypytat nejaky papier na gyne a zaniest ho na socialku ci oni to budu vediet podla datumu porodu?

ivka1983
9. jan 2012

Ahojte, nespite? ja som sa dnes na soc.pois.dozvedela zaujimavú vec. Aj keď nemám splnených 270dní, môžem si nárokovať PN z DNP a to preto,lebo som pred tým pracovala. Je to tak?

mirkave
9. jan 2012

@petraas na socialke vsetko pocitaju podla dna nastupu na matersku alebo dna porodu.tvoj konkretny pripad som nenasla na nete.na socialke si vypytaj kompetentnu osobu-trebars veduceho nejakeho a nech ti vsetko pekne krasne povedia-ved na to su tam.......

petraas
9. jan 2012

@ivka1983 take nieco hovorili aj mne dnes na socialke ale nejak tomu neverim...podla mna sme sa nejak zle pochopili

ivka1983
9. jan 2012

@mirkave No, veď to. Ja som sa išla iba informovať,či aj mne zmenili sumu,ako živnostníkom. Taká somarina a ona sa na to pozrela, ja som sa rozrozprávala a priášli sme na to,že ke´dže som PN,môžem si nárokovať z DNP. Tak preto. A nevieš? keď by som neskôr bola tehotná, nebude to mať vplyv na materskú? teda výšku materskej? 270dní mám v apríli.

ivka1983
9. jan 2012

@petraas Som prekvapená tieť tak isto. No, ale asi to bude pravda. Trošku som bola naštvaná,že toto nik nezistil už v septembri,keď sme tam boli s papierom marodky. A možno by som na to ani neprišla,keby sa tá pani nezačala v tom "vrtať". Veď čo ti povedali presne? keď si platíš DNP a pred tým si pracovala, možno máš nárok,ale iba z minima.

petraas
9. jan 2012

@ivka1983 no myslim ze to je tak ze mas na to narok ale budu ti to ocitaz zo zamestnania co odvadzas...aspon ja som ju ta nakoniec pochopila ked mi o tom mlele stale dokola

hetino
9. jan 2012

ahojte,som na pnke.Pred mesiacom som si poziadala o vyplacanie pripoistenia,nakolko som uz mala narok.10.januara mi zacina MD,cize zajtra.Pocas MD si mesacne uz neplatim nic?A ked mi uz skonci narok na vyplacanie,tak je treba sa ist odhlasit,alebo ako dalej?

ivka1983
9. jan 2012

@petraas ako zo zamestnania? nerozumiem. Ja som nezamestnaná.

mirkave
9. jan 2012

@ivka1983 pn by si asi mala ale z minima.nieco take tu holky preberali.ale neni som si ista na stopro. a pn nema vplyv na vypocet materskej

ivka1983
9. jan 2012

@hetino pokiaľ viem,príde ti papier,teda rozhodnutie a tam by malo byť,či ti to uznajú. Čo pracovníčky,nepovedali ti nič? Na ukončenie je tiež isto tlačivo.