Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

silviabn
12. jan 2012

@zasha ja som si ziadost napisala podla @elise-zo strany 837,Buduci tyzden to tam ja chcem ist zaniest a ty vravis ,ze sa im to nepacilo??!!

zasha
12. jan 2012

@silviabn no ja som im to doporucene poslala a pani mi volala spat ze to nerobia oni takto ?! tak cakam na @elise az mi posle to co poslali jej, a s tym papierom sa asi pojdem ukazat osobne a budem tam s tym sibrinkovat pred ich ocami ze chcem take iste s mojimi udajmi...

gapa
12. jan 2012

@datanka
ak ti bude trvať nem.poistenie zamestnanca ešte pred ukončením dnp až do nástupu na md a budeš tehotná v čase ukončenia dnp (tých 270dní), tak ok.

gapa
12. jan 2012

@chelonka
ak ti po ukončení dnp nevznikne nové nem.poistenie (teda ani nové dnp) a nečerpáš napr. RD v zamestnaní, tak ti vznikne nárok na materské v ohr. lehote. Platiť po ukončení dnp už nemusíš.

gapa
12. jan 2012

@oriesok
sa mi zdá, že si si moju odpvoved nečítala pozorne 🙂
tehotná treba byť do ukončenia 270dní. Ak si zamestnaná a čerpeš RD, tak to bude problém, ak skončí dnp a budeš čerpať RD aj po ukončení dnp. Nárok v takom prípade z dnp v ochrannej lehote nevznikne, ak teda nezmenia zákon.

chelonka
12. jan 2012

@gapa teda si myslela, že už nemusím platiť po tom 30.4.2012 kedy budem mať odplatených tých 270 dni tak?

sunny381
12. jan 2012

@katarina104 prosím ťa ešte ma napadlo vadí ked som v auguste zmenila zamestnávateľa, ale akože prerušenie som nemala 31.07. som skončila a 01.08. zase začala. ma to nejaký vplyv na tych 270 dni?

gapa
12. jan 2012

@annanatalia
pn-ka nárok na materské neovplynví, ak budeš aspon nejaký čas v rozhod. období platiť.
Skôr je problém v tom, že v tvojom prípade treba aby nárok na materské vznikol počas trvania dnp a nie v ochrannej lehote. Lebo podla teraz účinného zákona ti prestane plynúť ochr. lehota v den nástupu na md zo zamestnania a teda nárok na materské by podla terajších zákonov nevznikol.

gapa
12. jan 2012

@chelonka
áno, po u končení dnp už ho netreba platiť. Len samozrejme opakujem, že ti nesmie po ukončení vzniknúť nové nem.poistenie.

chelonka
12. jan 2012

@gapa ok, ok dakujem za odpoved, a nemalo by mi nič vzniknuť bo zamestnať sa určite nejdem aaa prihlasovať sa na nove DNP tiež nie

katarina104
12. jan 2012

@sunny381 nie nemalo by mať na tých 270 dní

zasha
12. jan 2012

@tinara23 baby ak mam dnp a idem na PN na tyzden, skontroluju ma z uradu? ci prvych 10 dni len zamestnavatel?

annanatalia
12. jan 2012

@gapa takze by som mala otehotniet pocas tych 270 dni?A tomu nerozumiem co si myslela pod pojmom nastup na MD zo zamestnania, ja ale nepracujem som na RD s druhym dietatom. dik 🙂

poisonblu
12. jan 2012

@zasha skontrolovat ta moze SP na pokyn zamestnavatela...

zasha
12. jan 2012

@poisonblu aha, dakujem, ja mam fajn zamestnavatela a pre 1 tyzden by nemal robit paniku

hhenike
12. jan 2012

Ahojte. Vedel by mi niekto poradit? Som na RD. Od februara 2011 som DNP. Koncom septembra som znova otehotnela a od 15.novembra som PN - rizikové tehotenstvo. mala som splnených 270 dní DNP, takze poberám nemocenské dávky a tým pádom mi DNP trvá, ale poistné si nemusím platiť. 1. otázka: ak mi DNP v 2012 podľa zakona automaticky zanikne, tak budem naďalej dostávať nemocenské dávky? či mi ich prestanú vyplácať? či keď chcem, aby mi ich naďalej vyplácali, tak sa musím dobrovoľne poistiť na celý balík? a keď áno, tak to by som mala platiť poisté aj keď som PN? či ako to je?
2. otázka: na MD by som mala nastupiť v juni 2012, bude sa mi materská počítať z DNP?
Vopred ďakujem za odpoveď niekoho, kto sa vyzná 🙂

ivuss01
12. jan 2012

@poisonblu ahoj, prosim ta, tych 26 tyzdnov sa preratava na dni? svagrina bola na pn, a prisla jej z minina, staci v kalendari naratat 26 tyzdnov, alebo to prenasobit 26x7 a vyratat 182 dni? dakujem

poisonblu
12. jan 2012

@ivuss01 ja neviem, ale podla mna presne na chlp to musi byt, cize na dni

merry_v
12. jan 2012

Nerozumiem celkom, prečo sa niekde píše, že si musím platiť DNP 270 dní a inde, že mi stačí len 26 týždňov, aby som mala maximálne materské???

angelika_2
12. jan 2012

@merry_v
Podmienkou získania materského je v prvom rade, že žena bude poistená aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom, z toho však nepretržite poistená najmenej 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie dávky, t.j. 6 týždňov pred pôrodom.

V súvislosti s touto druhou podmienkou sa mylne predpokladá, že stačí byť dobrovoľne nemocensky poistený iba 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského, nie je to však pravda. V prvom rade musí trvať DNP aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom, inak by nárok na materské vôbec nevznikol! Ak by DNP trvalo aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom, avšak netrvalo by nepretržite najmenej 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského, nárok na materské by síce vznikol, ale iba v minimálnej výške.

angelika_2
12. jan 2012

@merry_v
Nepretržité trvanie poistenia znamená, že DNP musí trvať najmenej 26 týždňov v kuse bez toho, aby osoba v jeden deň rušila DNP a druhý deň sa prihlasovala nanovo!!!!

angelika_2
12. jan 2012

@merry_v
Nárok na materské vzniká aj v rámci ochrannej lehoty, ktorá je osem mesiacov, a ktorá začína plynúť od ukončenia nemocenského poistenia.

merry_v
12. jan 2012

@angelika_2
aha 😉

ivuss01
12. jan 2012

@poisonblu tak nech ratam ako ratam, tak svagrine hybali 2 dni do 26 tyzdnov, alebo 182 dni, cize smola, je vypisana na dalsiu pn od 10 tj od utorka, v decembri bola pn od 5 do 31, a za tych 5 dni este nezaplatila, a je znova pn, ak zajtra vlozi na soc poislovnu dlznu ciastku bude jej pn uznana? uz bude z maxima alebo zasa z minima?

poisonblu
12. jan 2012

@ivuss01 tak to neviem, to sa musis obratit na niekoho kto sa vyzna v PN-kach

angelika_2
12. jan 2012

@merry_v
ak este niecomu nerozumies tak pis 😉

merry_v
12. jan 2012

@angelika_2
kamaratka Ivetka mi poradila ze pocas poberania nemocenskeho cize PN nemusim platit poistne..a tak so prestala platit poistne na DNP ...je to tak spravne???

angelika_2
12. jan 2012

@merry_v
a vies mi opisat jej situaciu????

angelika_2
12. jan 2012

@merry_v
Nárok na materské je okrem iného podmienený trvaním nemocenského poistenia aspoň 270 dní pred pôrodom. Do obdobia 270 dní sa započítava aj obdobie poberania nemocenskej dávky, ale iba v prípade, ak pracovný pomer trvá.

ivuss01
12. jan 2012

@poisonblu aj tak ti dakujem za odpoved 🙂