Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

merry_v
12. jan 2012

@angelika_2
poviem priklad: Kamaratka nastúpi 1.februára 2012 do svojho prvého zamestnania s nástupným platom 700 eur mesačne. v tomto mesiaci tiež lekár potvrdi graviditu a určil termín pôrodu na september 2012. Od 14.apríla by ostala z titulu rizikového tehotenstva PN.

Ak by poberala až do pôrodu nemocenské a pracovný pomer by trval, mala by nárok na materské? V akej výške? Ak by s kamoškou zamestnávateľ rozviazal počas skúšobnej doby pracovný pomer k 31.4.2012, mala by po skončení pracovného pomeru nárok na nemocenské? Do akého času? Posudzovala by sa na účely nároku na materské za osobu v ochrannej lehote, ak by pracovný pomer skončil?

angelika_2
12. jan 2012

@merry_v
Pokiaľ skutočný pôrod nastane v ktorýkoľvek septembrový deň, podmienka 270 dní splnená nebude. Napríklad, ak aj skutočný pôrod nastane až 30. 9. 2012, Katarína získa len 241 dní nemocenského poistenia (chýba 29 dní). 😖
Z uvedeného dôvodu by napriek existencii nemocenského poistenia (v prípade trvania pracovného pomeru) alebo plynutia 8-mesačnej ochrannej lehoty (v prípade ukončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe) ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie materského nárok na materské nevznikol. co by bola u nej smola.

merry_v
12. jan 2012

@angelika_2
jeminn si zlataaaaa...to treba vsetko tak zlozito naplanovat..... ☹ ☹ ☹ ach jaaj ...vsetky prachu potom idu SP. 😨

angelika_2
12. jan 2012

@angelika_2
ánoo...je to zlozity proces presne tak, tak tvoja situacia uz vies aka je? kedze teraz tvoje DNP konci, planuj tehotentstvo na dakedy na oktober 2012 ak cches vyuzit peniazky co SP lebo ak chces skôr ako si pisala - budes peniazky zbytocne platit.... 😢

angelika_2
12. jan 2012

@angelika_2
uz pisem sama sebeeeeeee heeeeeee 😀 😀 😀

merry_v
12. jan 2012

@angelika_2
ja viem patrilo to mnee, konecne som to pochopilaaa, si jedina, ktora mi to vysvetlila po lopateeeeee 😵 😵 😵

veeron
12. jan 2012

dobry den, DNP si platim od augusta a chcem sa odhlasit a prihlasit na konci januara 2012, aby som platila po starom. chcem sa spytat ak by som otehotnela v januari, co nepredpokladam a porodila by som skor ako 270 dni, predcasne, budem dostavat matersku aj DNP? Staci ked to budem pripoistena 26t?dakujem

merry_v
12. jan 2012

@angelika_2
tak nisst no, ja chcem babo hned a hotovo, takze to DNP uz nejdem rusit este v januari a zas davat nove naco ...kebyze otehotniem vo februari tak porod bude dakedy november a to nestihnem ....ale teraz to môzem aspon vyuzit na Pn????

angelika_2
12. jan 2012

@merry_v

ano jedina sanca je teraz u teba to vyuzit na maximaaaaaaaaaalnu PNN 🙂 ale uz narok na materske nedostanes, to by si sa musela pre babo rozhodnut v tom oktobri- a zalozit si tym padom teraz v januari nove DNP ..

sofia17
12. jan 2012

babenky poradte, som zamestnana a platim si DNP, chceme ist na IVF, co mam teraz robit, zrusit to alebo platit nadalej. Ak platit nadalej kolko to bude mesacne?

merry_v
12. jan 2012

@angelika_2
nie nie, super, ako pises, naco zas platit a cakat do konca roka, ja uz chcem pracovat na babatku, troska mi je luto tych penazi, ale co uz, aspon viem ze to nie je take LAHke VYPOCITAT ako to kazdy vravi, aj pani zo SP len sa pripoistiti mi radili, no by som sa dobre obabralaaaa 😠 😠

siss_sz
12. jan 2012

@angelika_2 mozem sa aj ja spytat? mala som ulozenu tu mihalovu stranku, ten blog.. a uz mi to nejde...asi je neaktualna...
tak sa chcem spytat, ak budes taka dobra a vies mi odpovedat...
1.) v pripade, ze otehotniem teraz v januari (ku 3.2. budem mat splnenych 270dni)...bude mi platit ochranna lehota 8 mesiacov? (ale PN uz nie, to iba 7 dni, hej?)
2.) pani v socialnej poist. i povedala vetu "ze k tomu dnu 33.2. mi zo zakona zanikne toto poistenie ale ak chcem, aby mi nezaniklo, musim dalje platit aj tie ostatne platby.. nehovorila nejaky blud, ked tu vela z vas riesi, ze sa treba nejak odhlasit a prihlasit... a mam taeda aj ja tak urobit? (ak otehotniem teda v januari...haha) ci kedy treba tak urobit, v akom pripade?
3) ak otehotniem vo februari... plati pre mna este ochranna lehota, alebo nieco?
DAKUJEM VELMI PEKNE🙂

pepek11
12. jan 2012

Ahojte. Obraciam sa na vas s prosbou. My sme zacali platit DNP 19.7, 19.1.2012 by sme mali poziadat o subeh, avsak pri zmene zakona nevieme, co dalej. Vyssie platby si nemozeme dovolit. Na IVF by sme mali ist az niekedy vo februari/marci. Co by podla Vas bolo najlepsie?

Za odpoved dakujem.

merry_v
12. jan 2012

angelika_2

môzem este jednu otazocku??

sestra si platí DNP, je tehotná, 270 dní nemocenského poistenia získa 1. marca 2012 a na materskú nastupi 1.apríla 2012.
Zanikne jej DNP automaticky zo zákona k 1.februáru? Zanikne jej DNP automaticky zo zákona až 1.marca?
Musím oznámiť Sociálnej poisťovni, že si chce platiť doterajšie DNP až do získania 270 dní (napríklad formou prihlášky)?
Musí sa prihlásiť po 1.marci do nového systému poistenia, ak chce materské?
Ak si nepodá prihlášku na nové poistenie, budem mať nárok na materské, hoci už nebude ku dňu vzniku nároku na materské poistená?
Ak by som sa prihlásila do nového systému poistenia 1.marca, kedy získa 270 dní DNP, bude sa to považovať za nepretržité trvanie poistenia? 😎

angelika_2
12. jan 2012

@merry_v
Ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba si môže platiť samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie aj po 31.1.2012 bez akýchkoľvek obmedzení naďalej v takej výške ako doteraz - až do splnenia podmienky 270 dní, t. j. do 1.3.2012. Sociálnej poisťovni NEMUSÍ túto skutočnosť oznamovať, dobrovoľné nemocenské poistenie Vám bude automaticky plynúť ďalej aj po 31.1.2012. 🙂

datanka
12. jan 2012

@merry_v trosku som citala,co ste tu riesili 🙂 ved si zaloz hned teraz dnp,teda zrus povodne a zaloz nove a od konca febr.zacni pracovat na babatku.ak otehotnies,napr.uz na konci febr.alebo v marci,budes mat narok na matersku z dnp.nechapem,co pises,ze nestihnes?proste ak od febr.do oktobra otehotnies,bude sa ti ratat materska z dnp.....prepac,ze som sa tu tak zamiesala,pisem to len preto,lebo to ja tak idem spravit a dnes som bola v SP a tam mi to potvrdili 😉

angelika_2
12. jan 2012

@merry_v - kedze pises ze je tehotna,

ona sa však na dobrovoľné poistenie prihlasovať nemusí, pretože po zániku dobrovoľného nemocenského poistenia, od 2.3.2012 jej začne plynúť osemmesačná ochranná lehota. Nárok na materské jej vznikne z ochrannej lehoty plynúcej po zániku dobrovoľného nemocenského poistenia.

angelika_2
12. jan 2012

@aisaa do IP mi pises:
Som nezamestnaná, lekár mi potvrdil graviditu. Niekde som čítala, že sa môžem poistiť do 8. týždňa. Je to pravda? Môžem prípadne doplatiť nejakú sumu, aby som mala materské?

Nie, nie je to pravda!!!! Ideálne tehotenstvo trvá plus mínus 280 dní, je treba poistiť sa v dostatočnom časovom predstihu, to znamená, ešte pred tým, ako žena otehotnie, inak nárok na materské nevznikne. Poistné nie je možné doplatiť spätne, ak by ste sa hoci aj teraz hneď poistili, platili by ste si DNP úplne zbytočne. Úžitok z platenia poistného na dobrovoľné nemocenské poistenie vo forme materského využívajú mamy, ktoré tehotenstvo plánujú.

angelika_2
12. jan 2012

@betaanyy - ty pises ze ..DNP si platím už niekoľko rokov v minimálnej výške. Termín pôrodu mám v apríli budúceho roka. Ak si zmením od nového roka vymeriavací základ, môžem mať maximálne materské?

K maximálnemu materskému Vám to nepomôže, na vymeriavacie základy, z ktorých budete platiť poistné na DNP sa pri výpočte materského prihliadať nebude. Rozhodujúcim obdobím bude totiž vo Vašom prípade celý minulý rok 2011.

merry_v
12. jan 2012

@datanka

jasne angelika_2 mi toho vela pomohla 😉

merry_v
12. jan 2012

@siss_sz

aj mne sa konci 3.2, hod sa 6.2 na Pn a budes poberat max PN 🙂 ak platis z maxima VZ.

datanka
12. jan 2012

@angelika_2 prosim ta,vidim,ze sa tu v tom trocha lepsie vyznas,mohla by som ta poprosit aj ja o radu?dnes som sa prihl.na dnp z max.ak oteh.napr.v marci,budem si to stale platit,az do tych 270dni.potom co?proste prestat platit?nemusim ist do sp nahlasit,ze som tehotna? 🙂 to je asi blbost,co? 🙂 a chcem sa opytat,keby som musela ist na pn(rizikove)ale mala by som zapl.aspon tych 26tyzdnov,daju mi pn uz aj z dnp?ovplivnilo by to potom nejako moju matersku?(som inac zamestnana)

merry_v
12. jan 2012

@siss_sz
ano ak otehotnies tak ti bude platit 8 mes. lehota 🙂

siss_sz
12. jan 2012

@merry_v no ale ja este nie som tehu..len na tom pracujeme...a KEBYZE sa podari, tak to zistim tak koncom januara a nemozem sa hodit hned PN..v 3.tt... 😖

merry_v
12. jan 2012

mozno neveris ale si presne moj pripad 😉 nie so tehu, a DNP mi konci 3.2.2012 zeby nahodicka? 😀 😀 😀

zibi
12. jan 2012

@angelika_2 ale nie je to tak ze pri tom novom poisteni ktore je ..ti uz nebudu prihliadat na rok 2011 kedze ti ako keby zanikne? preco by ti mali z neho pocitat matersku ...ked ti z neho neb udu ratat ani marodku? ked sa odhlasis napr. 20 decembra..a prihlasis 21. tak sa ti to rata len od 21.12.nie cely rok 2011 pretoze to povodne DNP zanikne ako keby si si ho neplatila vobec..ides nanovo...tak mi to bolo povedane...
preto tie ktore si to daju od noveho roku preto musia mat splnenu podmienku tych 270 dni inak nedostanu nic..
to co mi robime je predsa opat mala diera v zakone a vyuzivame ju..ci?

merry_v
12. jan 2012

@siss_sz
a preco nie? po zaniku DNP mas narok do 7 dni sa hodit na PN, co u teba - aj u mna 😀 bude 6.2, doktorke povies ako aj ja ze si tehotna aby ta podrzala (ved to ukecame-povies jej ze si platit doborovolne nebojkaj nic) 🙂

merry_v
12. jan 2012

@siss_sz
mozno neveris ale si presne moj pripad nie so tehu, a DNP mi konci 3.2.2012 zeby nahodicka?

merry_v
12. jan 2012

@lujzaa
Nerozumies celkom, prečo sa niekde píše, že si musís platiť DNP 270 dní a inde, že ti stačí len 26 týždňov, aby si mala maximálne materské?

ved si precitaj co mi napisala angelika_2:

Podmienkou získania materského je v prvom rade, že žena bude poistená aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom, z toho však nepretržite poistená najmenej 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie dávky, t.j. 6 týždňov pred pôrodom.

V súvislosti s touto druhou podmienkou sa mylne predpokladá, že stačí byť dobrovoľne nemocensky poistený iba 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského, nie je to však pravda. V prvom rade musí trvať DNP aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom, inak by nárok na materské vôbec nevznikol! Ak by DNP trvalo aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom, avšak netrvalo by nepretržite najmenej 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského, nárok na materské by síce vznikol, ale iba v minimálnej výške.
Nepretržité trvanie poistenia znamená, že DNP musí trvať najmenej 26 týždňov v kuse bez toho, aby osoba v jeden deň rušila DNP a druhý deň sa prihlasovala nanovo.

nyc
12. jan 2012

@gapa prosim Vas o radu ako je to so mnou a DNP, nestiham to tu vsetko precitat ani sa uz nevyznam v tych zmenach kedze ten navrh zmeny DNP povodny kadejako upravovali a uz som to potom nesledovala... som na RD a stale som vedena ako zamestnanec v mojej praci. takze MD ked otehotniem by som dostavala aj z toho titulu. potom od 09/2011 si platim DNP. tehotna este nie som, ak tak tento mesiac a este o tom neviem. teda co by som mala urobit ja? tu citam:

"Ak ešte nie ste tehotná a platíte si DNP alebo s jeho platením chcete začať a využiť tak možnosť zvýšiť si materskú, odporúčame vám nasledovné.

Odhláste sa z DNP a opäť sa prihláste ešte do 31.1.2012, máte na to ešte pár dní. Budete tak platiť po starom 4,4% z vymeriavacieho základu po dobu, kým nebudete nemocensky poistená 270 dní. Počas tejto doby intenzívne pracujte na bábätku :o)" (zdroj http://baby-web.topky.sk/Clanky/a3697-Pozor-Dob......).

tyka sa to aj mna ked som zaroven poistena aj od zamestnavatela? a tych 270 dni co mozem pokracovat plati pri nepretrzitom poisteni alebo sa zratavaju viacere obdobia (v lehote do 2 rokov)?