Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lubkasungirl
15. jan 2012

zavisi od toho, kolko si uz platis DNPv N

pudlik
15. jan 2012

@lubkasungirl platím si DNPvN od 28.6.2011, vlastne po ukončení materskej dávky. Predtým som platila DNP 270 dní ( 1.2.2010-30.10.2010) od novembra mi vyplácali materskú do júna toho 27ho roku 2011.

DNPvN si platím z VZ 900€.

Teda ak by som chcela pokračovať, treba už balík, tam je zahrnuté čo si určím? Teda poistenie v nezamestnanosti, nemocenské a starobné? A každé má svoje určené % z VZ a tie sumy potom spočítam a výsledok mesačne platím? Ako to tam mali uvedené na stránke?

lubkasungirl
15. jan 2012

@pudlik skus radsej kontaktovat Gapku ohladom podpory - nie som v tejto teme doma. https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/ako-je-to-s-poberanim-podpory-po-skonceni-rodicovskej/
Ano, ak chces pokracovat, uz len v baliku - samostatne sa neda DNPvN a urcujes si sama VZ, z ktoreho platis tych 35,15 percent . 😒

pudlik
15. jan 2012

@lubkasungirl Ďakujem Ti aj tak za Tvoj čas, ktorý si mi venovala a skúsim ešte pootravovať Gapku ako mi radíš, snáď bude mať čas, keďže je nás naozaj dosť čo máme šalát z týchto zmien. Ešte raz srdečná vďaka

mikina123
15. jan 2012

Poprosím o radu. Som povinne aj dobrovoľne nemocensky poistená viac ako 270 dní, preto mi DNP zaniká k 31.1.2012. Keďže sa snažím otehotnieťa zatiaľ sa nedarí, plánujem DNP preušiť, teda dať si nové od 30.1. Momentálne som na PN (od novembra 2011) a neviem, či musím PN k 30.1. ukončiť alebo môžem byť naďalej PN aj pri začatí nového DNP, keď chcem, aby nemocenské dávky boli z max. vym. základu ako mám teraz? Mám na mysli to, že vznikom nového poistenia - od 30.1. 2012 - sa ruší ochranná lehote (7 dní pri PN) a teda následne by som dostávala nemocenské už iba z minima? DNP som si platila 2 roky a preto chcem, aby som niečo z toho mala. Ďakujem za odpoveď.

lubkasungirl
15. jan 2012

@pudlik nemas zaco, zialbohu, ani ja sa do toho poriadne nerozumiem 😒

gapa
15. jan 2012

@leontinka27
preplatok tam máš, treba požiadať písomne a uviesť obdobie, napr. za obdobie napr. od 8/2011 do 12/2011 z dôvodu prekročenia max. vz v súčte dnp +zamestnanie. a uviest aj číslo účtu, kam ti to majú vrátiť.
Ale rátať ti to nebudem, lebo tam máš časti mesiacov a nie je čas to rátať. Ale cca za každý mesiac máš z dnp vym.základ 1116,75 - vym.základ v zamestnaní (až na mesiac s pn)
Ak sa nanovo do 31.1. neprihlásiš,t ak ti týmto dnom skončí dnp.

zuzanamatko
15. jan 2012

@anaba1 ja som si uz bola pre potvrdenie na socialke,dala mi potvrdenie a plus som si to vytlacila aj z uctu povrdenie,všetko co som za rok 2011 zaplatila na soc.poistovnu,alebo ak si to platila na poste tak tie potvrdenia a urob si kopie a daj k dan.priznaniu.

gapa
15. jan 2012

@uzovicka
ak neprejde finta, čo píše mihál (prihlásiť sa z balíka odo dna pred ukončením 270dní) tak áno. Prepáč, ale ja nie som právnik, tiež neviem garantovať postupy, na ktorých sa ani právnici soc.poistovne a mpsvar nevedia dohodnúť. Najistejšie je napísať na ústredie soc.poistovne cez poradna@socpoist.sk
Ale ak nič nespravíš, tak nárok nevznikne.Teda už bol bud tu na koníku alebo na porada.sk (myslím bolo to skôr tam) taký prípad, že neuznali materskú z tohto dôvodu

gapa
15. jan 2012

@lubkasungirl
díky moc za info, ja už to nesledujem, som trochu už mimo. Takže soc.poistovna uznala Mihálov postup! Dobre chápem! Tak fajn a som zvedavá, čo z toho vznikne.

uzovicka
15. jan 2012

@gapa dakujem gapka. A ani to by nebolo riesenie, ist pred tym 30. junom(vtedy mam 270 dni ukoncenych) teda den pred nastupit do prace, hoci maly ma 3 roky az v auguste. Ide o to, aby som do roboty nastupila skor nez uplynie 270 dni. Ci zle rozmyslam??

gapa
15. jan 2012

@uzovicka
takže ak by si sa prihlásila ešte pred skončením 270dní na balík, tak by ti nárok vznikol a z vym.základu, akoby dnp pokračovalo, aspon tak rozumiem tomu, čo mi písala lubkasungirl (vid predchádzajúci prípsevok a jej príspevok pre mna, neviem na ktroej strane, no je to odpoved zo sp)

gapa
15. jan 2012

@uzovicka
áno, tak sa dá.

pudlik
15. jan 2012

@zuzanamatko chcem sa opýtať, ja daňové nepodávam, ale platila som si za rok 2011 DNPvN, manžel podáva daňové a môžem to potvrdenie, že som si to platila dať jemu, uznali by to? Napríklad mu dávam, že som poberala materskú za rok 2011, to potrebuje.

mima1
15. jan 2012

baby ak som poistena viac ako 270 dni a teraz odhlasim a prihlasim v 1/2012 a od 1.2.2012 by som sla na PN vyplatili by mi nieco alebo nie z DNP?

uzovicka
15. jan 2012

@gapa a zamestnavatel by mal, musi? umoznit mi nastupit do prace aj skor, hoci dieta nedovrsilo 3 roky? Dufam, ze mi vyjde v ustrety, ci nema taku povinnost? Ako to je. Dakujem ti, uz si mi velmi pomohla 🙂

gapa
15. jan 2012

@zuzancek22
dnp ti zanikne až 31.1.2012, tj. s pn neb ude problém, ak vznikne v čase do 31.1. a ani do 7.2.

ak si už tehotná preukazatelne a dnp ti zanikne 31.1.2012 a na pn pôjdeš 8.2. alebo neskôr, tak k pn z dnp budeš potrebovať doklad od lekára o tom, že si bola v čase 31.1. tehotná. Pre nárok na materské je podstatné, že vám nevznikne do nástupu na md nové nem.poistenie po zániku dnp 31.1.2012

gapa
15. jan 2012

@uzovicka
pozri § 167 Zákonníka práce. Musí poskytnúť do doby, dokedy požiadaš a musíš požiadať aspon 1mesiac popredu. Pozri priamo tam. Môžeš čerpať napr. riadnu dovolenku.
Ak sa nebude dať, tak potom sa treba prihlásiť na balík, ešte pred ukočením tých 270dní no to sa ešte vykrištalizuje dovtedy.

gapa
15. jan 2012

@tara_
pn môžeš čerpať z dnp aj počas poberania rodič.príspevku. Samozrejme treba dnp doplatiť a to bez ohldau na to, či chceš čerpať pn aelbo nie. Inak ta budú viesť ako dlžníka ...

gapa
15. jan 2012

@jojolenka
tých 50% sa dalo požiadať len vtedy pri vyradení, teraz sa nedá. No neviem, či to medzitým nezmenili len na 2roky z 3och. Skús napísať na poradna@socpoist.sk ako to platí pre teba, či 2 či 3roky.
Neviem, čo som ti odpovedala predtým ale ak by platili 3roky, tak sa neráta podpora nanovo, ale sa berie podpra v starej výške.

pudlik
15. jan 2012

@lubkasungirl ešte jedna otázka, tie percentá 35,15 sa týka, ak by som si platila všetkých 5 poistení však? Ale stačí iba tri si dať že? Čiže príklad, ak by som si dala DNP, DNPvN a fond solidarity tak je to spolu 11,15% z VZ? Môže sa to tak? @gapa moje, ak môžeš prosím mrkni sa to témy podpora v nezamestnanosti, ďakujem Ti.

lubkasungirl
15. jan 2012

@gapa No to aj ja - lenze nema to oporu v zakone - je to len cisto o dohode medzi nimi a co urobia volby v marci - to uz fakt nemam odvahu predpokladat... 😒

lubkasungirl
15. jan 2012

@pudlik Nie - ty si musis dat cely balik - ak chces mat DNP - potom sa da uz iba osobitne starobne poistenie!

gapa
15. jan 2012

@pudlik
musíš platiť všetko, nedá sa vyberať. (len povinne poistená szčo môže platiť len dpvn) alebo sa dá platiť len dôch.poistenie samostatne.

uzovicka
15. jan 2012

@gapa gapka, ak by som brala alternativu, ze po skonceni 270 dni v juni pokracovat balikom, to dokedy treba platit balik, snad nie az do porodu? To je posledne, slubujem 😉 a vazim si velmi, ako nam tu radis a pomahas, dakujem

pudlik
15. jan 2012

@lubkasungirl
@gapa aha tak ďakujem, ešte že vás mám, lebo čítam to tretíkrát a som jeleň z toho. Takže 35,15% z VZ, ktorý si určím sama, teraz mám 900 VZ, to by bolo mesačne 316,35€? Dobre som to spočítala? Uf no teda to si dovoliť isto nemám z čoho ak to tak je. Minimálny je VZ, teraz to nechápem, lebo každé poistenie malo iný minimálny a maximálny VZ.

lubkasungirl
15. jan 2012

@lubkasungirl pardon dôchodkove

gapa
15. jan 2012

@uzovicka
aspon do dna po ukončení čerpannia rodič.dovolenky. No je postatné potom zistiť, či ozaj bude považované dnp za nepretržité, lebo ako písala vyššie lubka, sú volby a aj vedenie soc.poistovne sa môže meniť, resp. ich vysvetlovanie.

lubkasungirl
15. jan 2012

@pudlik vymeriavacie zaklady sa menili od 1.1. 2012 - minimum je teraz 339,89 - z toho je 35,15 percent rovnych 119,50 eur

gapa
15. jan 2012

@pudlik
teraz už nebude mať keždé iný vym.základ.
Treba sa teda skôr zaevidovať na up, ak spnaš podmienky. Môžeš aj počas poberania RP alebo RP prehod na manžela (môže aj počas práce, ale o tom treba čítať v inej téme)