Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

vanj
19. jan 2010

standa82: Vdaka za odpoved. Neviem, ci to riskneme odhlasit/prihlasit, lebo potom by to vychadzala rezerva mozno 2 tyzdne. V pripade, ze by to urobila a nestihla by to tych 26 tyzdnov platit, nemala by narok z DNP vobec?
Ak by sme to stihli, aka by bola vyska MD?

momoyka
19. jan 2010

baby dakujem velmi pekne,
za odpovede, aj za gratulacie... 😉

standa82
19. jan 2010

Vanj, mala by nárok na minim.materskú.Ak by ste to spravili a stuhli by ste to, tak by materská bola max., tj. cca.580 eur/mes.

vanj
19. jan 2010

standa82: Dakujem. Nechcem tu spamovat forum len mojimi otazkami, ale predsa by som si este dovolil jednu (dve).
Ak by sa do konca januara este zamestnala do nastupu na MD za plat, ze v sucte by mala max VZ. Z coho by sa vyratavla vyska MD, resp. aku by mala vysku MD potom?
Inac som si myslel, ze odhlasit z DNP sa da az po 6 mesiacoch od prihlasenia, takze to plati len pre zmenu vysky platby?

standa82
19. jan 2010

6 mesiacov platí pre zmenu, nie pre odhlásenie a prihlásenie, toto sa môže kedykoľvek.Ak by sa zamestnala z platu (ako rozdiel), tak by sa jej materská počítala z poslednej zmeny,tj. z posledného zamestnania (aj keď to bude na týždeň).A potom by tiež mala materskú max.,len by VZ spolu museli mať max.1084,55 eur.

kisska
19. jan 2010

vanj - ja by som nemenila nic - Prave, ak neurobis po Novom roku ziadnu novu prihlasku(zmena moze byt), bude sa ako RO brat rok 2009 - cize manzelkina HM za rok 2009 + DNP od 28.10.-31.12.2009. Cize uz by som len nahanala tych 270dni z DNP-treba si to skontrolovat, ci to stiha. Ak zacala platit vyssie poistne bez zmeny VZ, bude tam mat len preplatok, ktory pri rozhodovani o vyske nebudu brat do uvahy. Po pisomnej ziadost jej to vratia.
Gapa, p. Mihal je tak?

kisska
19. jan 2010

luckam - obdobie poistenia sa berie od datumu uvedeneho na prihlaske (najskor den podania) a nie od datumu zaplatenia. Cize ak sa prihlasis od 20.1. uz ti bude bezat 270 dni. Datum splatnosti poistneho je do 8.
A hned ako ti ubehne 270dni, mozes ist na PNku, obdobie ti dalej pobezi, ale nemusis platit...

vanj
19. jan 2010

kisska: tak nejak som to chapal aj ja. Ale nerozumiem celkom tomu, ako sa urcuje RO, ci sa do 270 dni DNP zapocitavaju dni z ukonceneho pracovneho pomeru v roku 2009. Inac ciste tych 270 dni len z DNP uplynie 25.7.2010 a prvy vypocitany termin porodu je na 2.8.2010, ale tipujem ze sa este posunie dalej.
Zacala si platit zo sumy 600 Eur. HM mala +/- 482 Eur. Najskor by mohla zmenit vysku platby v 28.aprila.

vanj
19. jan 2010

Takze podla toho co pise pan Mihal vo svojom blogu, citujem: "Ak však DNP začalo počas predošlého roka, RO je dané ako obdobie od prihlásenia sa na DNP do konca predošlého roka." (Jozef Mihal, http://jozefmihal.blogspot.com/2009/09/dobrovol...), by mala dostat +/- plnu vysku materskej, ak bude rodit po 25.7.2010. Dokonca si moze v aprili aj znizit platbu DNP na minimum, a aj tak bude mat najvyssi narok.
Rozumiem tomu dobre, alebo je tam este nejaky iny hacik?

janiiiii
19. jan 2010

🙂 Dobry den zdravym vas baby som tu prvy krat chcem sa spytat ci my viete poradit poberam prispevok za opatrovanie opatrujem dceru tzp 3roky viete my poradit niekto keby som chcela ist na matersku uvazujeme o 2dietati ci by som dostavala rodicovska prispevok po starom predtym som bola zamestnana ale uz 4 roky som doma s malou alebo mam si platit nemocenske teraz to neviem ci stat plati za matky ktore su opatrovatelky nemate niekto skusenosti dakujem za radu

kisska
19. jan 2010

vanj - s tym ako sa to pocita, ked zacnes platit DNP subezne s platnym NP zo zamestnania a potom jedno NP zanikne...som si neni ista. Ale berme to tak, ze potrebujes zvlast 270 dni z kazdeho poistenia (najprisnejsia podmienka, a tu splnate).
A su zvlast podmienky pre splnenie VZNIKU naroku (270dni za posledne dva roky pred porodom, mozu byt aj po castiach, ale vyska VZ nerozhoduje - je situacia, ked ti aj pri max VZ vznikne narok len na minimalnu matersku...to len ako poznamka) a pri urcovani VYSKY davky z RO (predchadzajuci rok, alebo posledne poistenie, nutnost jeho trvania aspon 26 tyzdnov...- ked napr. pri plateni NP z max VZ len par dni, aj tak mozes mat narok na max. vysku davky).
Ci je v tom nejaky hacik, by najlepsie vedel p. Mihal alebo gapa, ja ho tam zatial nevidim...

vanj
19. jan 2010

Podla zakona 461/2003 , §54 ods 2a) je to tak ako sa pise vyssie, cize od 28.10. do 31.12.2009. Nie je mi este ale jasne, co sa mysli pojmom "vznik nemocenskeho poistenia". Teraz sa totiz prihlasila na Urad prace ako nezamestnana, tak neviem, ci jej nevznika tymto nove nemocenske poistenie co by zase zmenilo sposob urcenia RO. ☹

kisska
19. jan 2010

vanj - urcite nie, pocas registracie na UP jej platia len zdravotne poistenie, ale ani nemocenske, ani dochodkove, ani ziadne ine, to sa berie skor ako socialna pomoc. Povinne NP ma len zo zamestnania, SZCO a pod., nepovinne ako DNP...

adka84
19. jan 2010

ahojte, prosim vas, ak mam zaplatene DNP 270 dni a som zamestnana, cize mam VZ 1084,5 {hruba mzda 670eur}. ak pojdem na PN 4 mesiace pred materskou, tak budem dostavat nemocensku davku 600 eur a potom este dalsich 6 mesiacov matersku 600 eur? dakujem

luckam77
19. jan 2010

kisska dakujem

standa82
19. jan 2010

Adka, presne, pokiaľ máš splnených 270 dní, tak to je tak ako píšeš.

dadikka
19. jan 2010

Ahoj dzifčence 🙂
Totu temu čitam zdola, zhora, zboku a mam v tom uz riadny chaoss.... Je vas tu veľa mudrych hlavičiek, tak mi prosim poradte...
Planujeme druhe babo - chceli by sme ho tak april-maj 2011. Chcem si platit DNP. Mám si ho zacat platit uz teraz v max.vyske aby som mala aj maximalnu matersku? Alebo staci tak od maja, juna... aby som vela nepreplatila, no chcem mat istotu ze splnim podmienku poitenia 26 tyzdnov-270 dni...
Pri prvom som narok na matersku nemala, tak by som opat nechcela takto dopadnut...
Este mi nieje jasne ze ked uz budem na materskej a potom na rodicovskom, bude toto nemocenske za mna platit stat, ci nadalej ja? A kedy to potom mozem zrusit?
Ja som z tohto trdlo...tak mi prosim poradte... DAKUJEEEM

zuzanaca
19. jan 2010

Pekný deň.
Mohli by ste mi poradiť, ak nastupim na PN pred materskou v roku 2010, tak RO bude rok 2009. Ak nastupim po PN na matersku bude mi materská rátaná z RO za rok 2010? Takže sumy sa mozu líšiť? 😕 Inak som zamestnaná a DNP.
Ďakujem.

standa82
19. jan 2010

Zuzanaca, aj tak bude RO rok 2009.

Dadikka, stačí sa ti prihlásiť tak aby siplnila minim.270 dní do pôrodu. Počas materskej si oslobodená od platenia, no nemocenské sa ti ráta, počas RD si musíš platiť sama alebo sa treba odhlásiť.

dadikka
19. jan 2010

standa82: dakujeem za odpoved. Ale este predsa:

Je to ale fakt tak, že mi staci zaplatit si tych min.270 dni maximalne DNP a matersku budem mat tiez v maximalnej vyske? To sa mi nejak nevidi.... no hovorim ze cim viac to tu citam mam v tom stale vacsi chaos...

standa krasny dnicek

zuzanaca
19. jan 2010

standa82, ďakujem za odpoveď.... 🙂 Aj tak bude RO rok 2009, ak na PN nastupim v 12/2010 a nasledne na matersku už v roku 2011. Nebude pre PN RO 2009 a pre matersku 2010? Ďakujem.

luckam77
19. jan 2010

dadikka aj ja...mam v tom chaos....
mne to vychadza ze ak si to zacnem platit a chcem mat vyssiu matersku musim nastupit do prace v septembri... 😝 😔

momoyka
19. jan 2010

babky, cize ja som bola dnes na socialnej poistovni sa odhlasit, a zajtra sa pojdem prihlasit,
to dnesny den mi bude riadne zapocitany do tych 270 dni?

a ked sa prihlasim, od zajtra z maxima, tak mi uz za vymeriavaci zaklad budu pocitat to maximum?
som asi 5+2 tt
a este sa chcem opytat, kde v zakone sa spomina tych 26 tyzdnov, nemozem to najst..

domeli
19. jan 2010

momoyka, aj dnesny den Ti budu riadne pocitat. A ak sa zajtra prihlasis a das max VZ, bude sa Ti materska pocitat z maxima. A o tych 26 tyzdnoch aj o celom DPN pise sikovne "po lopate" p. Mihal na svojom linku (naposledy je odkaz nan na s. 84). A blahozelam, tehulka!

xpetka1x
19. jan 2010

momoyka si mohla na socke povedat ze sa cez zajtra prihlasit si nemusela behat ja som tam bola jeden den som sa odhlasila a hned mi spravila aj papiere na prihlasenie len z datumom o den neskor 🙂 aby som nebehala hore dole kedze som neni priamo z mesta

luckam77
19. jan 2010

no ked si to DNP zacnem platit tak 270dni mi vychadza v novembri, ale ja musim ist uz do prace v septembri ovplyvni mi matersku ked na dva mesiace pojdem do roboty a potom zostanem na pn rizikove tehotenstvo???

kisska
19. jan 2010

zuzanaca - dobre pises - ak pojdes na PNku v 2010, RO je 2009 a MD v 2011 bude RO 2010.
Ale RO je vacsinou predchadzajuci rok (ak mas nepretrzite trvajuce nemocenske poistenie). ALEBO to moze byt aj obdobie posledneho NP (aj ked vzniklo v aktualnom roku), ak trvalo aspon 26 tyzdnov do dna vzniku naroku (do nastupu na matersku).

kukulik30
19. jan 2010

ahojte, chcem sa opytat...vznik DNP je 22 . 12.2009, cize zaplatila som si za december poistne...tehotna este nie som, ale planujeme..ak by som otehotnela a porodila v roku 2010 a zacala poberat davku DNP, rozhodujuce obdobie bude rok 2009????, ale tam som si iba v decembri zaplatila , teda jeden mesiac poistne...ako mi to budu ratat? neurobila som blbost, nemala som pockat a zacat v januari?
v roku 2009 som bola do septembra na rodicovskej dovolenke a od 1.1 . 2009 som nastupila do prace...dakujem

mima595
19. jan 2010

kuku - urobila si dobre, ak nastupis na MD v r. 2010 a neprerusis DNP, tak RO bude rok 2009. Neviem, aku sumu mas ako VZ, ale v podstate je to jedno / lebo dávka sa ti bude sa vypocitava z obdobia od 22.12-31.12.2009/ teda konkretne suma zaplateneho poistneho deleno poctom dni /v tomto pripade 10 dni/. a kedže ty si mala zaplatit poistne - pomernu cast z VZ, tak ti vyjde denna davka akokeby si boal prihlasena cely mesiac.
dufam, že som to napisala OK.

annie13
19. jan 2010

babeny kamoska dnes zistila ze je v 5 TT oplati sa jej prihlasit
je v TTP
stiha to
na koho sa mam obratit
prosim o radu