Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

milacik3
18. jan 2012

@tinara23 no to aj staci tych 270 dni na to ak otehotniem aby som mala zvysenu matersku spravne? Takze nemusim nic rusit...

vani
18. jan 2012

@tinara23 asi to tak nie je, lebo mi napísala toto

Ak budete tehotná najneskôr do konca 270 dní platenia tohto poistenia, nárok na materské dávky Vám ešte vznikne, a to z maximálneho vymeriavacieho základu, avšak iba za predpokladu, že nebudete mať počas obdobia platenia dobrovoľného nemocenského poistenia iné nemocenské poistenie, t.j. že sa nezamestnáte

titinkaa11
18. jan 2012

@tinara23 dakujem!!! 🙂

lesik
18. jan 2012

@tinara23 Prosiiiim ta ako je to v mojom pripade. DNP si platim rok , od decembra som na PN a potiahnem ju do februara.
Bola som zrusit terajsie DNP a chcem si zalozit nove do 31.1.
Ale pani v soc.poistovni ma presviedcala,ze predsa ked zrusila terajsie DNP tak nemam narok na vyplacanie PN... a tak mi bude automaticky pozastavovane vyplacanie.
Vsade citam,ze narok na PN je, aj ked zrusim DNP a zalozim nove DNP.
Ako je to vlastne?
To naozaj zamestnankyne v soc.poistovne maju tak chabe znalosti a podavaju taketo info?
Diky moc.

tinara23
18. jan 2012

@vani tak priznám sa teraz som jeleň 😉 nemyslia tým, že v ochrannej lehote, vznikom nového poistenia ? ale nepíše to tam tak. Ja som tiež chcela zrušiť SZČO a teraz veru váham.

tinara23
18. jan 2012

@lesik ja som to tiež tak spravila, som na PN a prihlásila som sa na nové DNP. Zisťovala som to a malo by to platiť, že PN budeš dostaváť z takého VZ ako si dostávala aj naďalej.
http://www.porada.sk/t177338-p44-dobrovolne-nem... tu si prečítaj príspevky 437-440
však uvidíme 15.2.2012 na účte 😉 😀 😀

karinkaeich
18. jan 2012

@tinara23 prosim ta, staci platit dnp do nastupu na matersku (ked budem mat splnene podmienky vyplacania - 270 dni a 26 tyzdnov) alebo treba este aj potom, az do porodu?

tinara23
18. jan 2012

@karinkaeich nie keď čerpáš PN, materské z DNP, tak poistné neplatíš

kocica43
18. jan 2012

@tinara23 ahoj ked si si zakladala nove poistenie pocas pn, tak dostavat pnku budes este podla stareho. som ten isty pripad. ak zrusis pn a pojdes na novu tak potom budes mat vyplacanu z minima

karinkaeich
18. jan 2012

@tinara23 takze budem moct zrusit prikaz v banke hned ako odnesiem na soc.poist. papier od lekarky kde bude nastup na md. ci ako?

nanus83
18. jan 2012

@tinara23 prosím ťa poradíš aj mne. Ja som na RD do júla 2013 Keby som pred ukončením RD nastúpila na druhú materskú, tak to znamená že by som nárok na max.materskú nemala? Platím si po starom z max. ale táto vec mi nieje jasná. Či je lepšie počkať až mi skončí prvá materská a potom ísť na druhú alebo počas prvej? Budem veľmi vďačná ak mi poradíš.

vani
18. jan 2012

@tinara23 ja už som z toho nešťastná

zuzzka1
18. jan 2012

@tinara23 rovnaká situácia aku u nanus83 sa týka aj mňa, momentálne som na rodičovskej dovolenke do apríla 2013, uvažujeme nad reťazovou materskou, je aj tu ( k 31.1.) ešte možnosť DNP po starom? Ako situáciu ovplyvní prípadný skorší nástup do práce a až následne druhá materská? Ďakujem za radu

lenkka7
18. jan 2012

Ahojte dievčatá,
Chcela by som poradiť ohľadom výšky materskej. Od 8/2010 si platím DNP z najvyššieho VZ. Som zamestnaná na dobu neurčitú. V januári 2012 som nastúpila na PN. A tiež som zistila že som tehotná, momentálne v 6t.t. Od februára by som chcela pokračovať v PN ale ako rizikové tehotenstvo. Aká výška PN a materské mi bude priznaná, resp. ako si to viem vypočítať? Je potrebné aby som pokračovala ďalej v platení DNP po novom ak chcem dostať čo najvyššiu materskú a PN? Dakujem. 🙂

merry_v
18. jan 2012

Dievčatáááááá študoval niekto v denníku SME.sk že dobrovoľné materskej nepomôže???? kto vie niečo viac ohľadom toho??????? dikyyyyyy

merry_v
18. jan 2012

@reiva

čítala si to??? to sme myslim 🙂

bubinko83
18. jan 2012

A čo potrebuje k tomu ked sa chcem odhlasit a nasledne prihlasit na nove? Prosim poradte.!!!!!!

pandorka27
18. jan 2012

@zuzzka1
@nanus83
baby, presne to iste sa tyka aj mna, ja som sice na RD zo zamestnania az do januara 2014, ale dalsie babatko planujeme skor (ak sa teda podari), premyslam, ze sa prihlasim na DNP k 31.1.2012 po starom z max. VZ, po 270 dnoch mi v oktobri 2012 zanikne, premyslam ist na PN do 7 dni (ochranna lehota), musim si aj nadalej platit DNP? dostala by som v tomto pripade PN z max. VZ?

bubinko83
18. jan 2012

@tinara23 a neodhovarali ta od noveho uzatvorenia DNP?

spisiacka
18. jan 2012

@nanus83 tak ty si presne pripad ako ja. Teda ak si zamestnana a nastupis na MD pocas trvania RD tak narok ni na materskej z DNP nevznike ani v ochrannej lehote. Teda ak sme sa tu dopracovali k tomu spravne. Pretoze MD je vnik noveho nemocenskeho poistenia. V podstate toto mozu robit len zeny co su nezamestnane. Zamestnane na ochrannu lehotu mozu zabudnut lebo vznikne nove poistenie zo zamestnania aj ukoncis rodicak.

spisiacka
18. jan 2012

@zuzzka1 tak ak si zamestnana tak to iste ako nanus83 a teda aj ja....

spisiacka
18. jan 2012

@lenkka7 pocas trvania PN sa nic neplati.

oskvarka
18. jan 2012

@pandorka27 kedy chces ist na tu PN ?... do siedmich dni po ukonceni tvojho poistenia.. narok na PN z maxima mas uz 26 tyzdnou (cca 6 mesiacou) od zacatia poistenia... .. ale inak pozor na tu RD lebo v pripade novej MD ktora by zacala pocas RD by ti zrusila ochrannu lehotu 8 mesiacou pre tehotne... baby to tu nedavno riesili neviem ci aj nasli nejake riesenie ktore sa da vyuzit v praxi...

katka9900
18. jan 2012

ahojte, prosim vas, viete niektora poradit? keby som sa prihlasila od februara na balik a poberala PN, nemocenske poistenie platit nemusim, ale dochodkove a v nezamestnanosti asi musim, ze? Dakujem za akukolvek odpoved 🙂

merry_v
18. jan 2012

Dievčatáááááá študoval niekto v denníku SME.sk že dobrovoľné materskej nepomôže???? kto vie niečo viac ohľadom toho??????? dikyyyyyy

spisiacka
18. jan 2012

@pandorka27 tak PN z doborovolneho a PN z prace ti nesmie prekrocit max. co je neviem kolko presne nieco okolo 700 e ak by presahovalo tak ti ho budu kratit. Co sa tyka potom materskej to je zlozitejsie kedze sa ti obnovi poistenie z prace tak tam narok na materske z DNP nie je. Apon aktualne to tak podla odpovedi z socialky je. No ale je v tom vsetkom taky chaos ze tazko povedat ako to este bude...

oskvarka
18. jan 2012

@katka9900 nemusis nic..

spisiacka
18. jan 2012

@katka9900 pisali tu baby ze pocas PN a materskej ta ten balik neplati. Ale uz som citala aj nazor ze vraj plati... tak tiez by ma to zaujimalo.

karinkaeich
18. jan 2012

@oskvarka si si ista ze sa nemusi platit cely balik? je v tom uz skutocne riadny chaos ☹

merry_v
18. jan 2012

Dievčatáááááá študoval niekto v denníku SME.sk že dobrovoľné materskej nepomôže???? kto vie niečo viac ohľadom toho??????? dikyyyyyy