Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

spisiacka
19. jan 2012

@karinkaeich to je priamo na stranke socialnej poistovne odtial som to skopirovala

karinkaeich
19. jan 2012

@spisiacka sila, tak tam asi plati, ze prava ruka nevie co robi lava. lebo mne aj inym odpisali presny opak. tak teraz si vyber. ja to fakt nechavam az na september, vtedy pojdem do sp vysvetlit moj pripad (dufam, ze uz aj tehotna) a uvidim

z.vrablova
19. jan 2012

@gapa ... vedela by si mi prosim poradit... som PN od 1.11.2011, az do porodu. Podmienku platenia 270dni mam splnenu, poberam PN z DNP (DVZ 20,19E). Som nezamestnana, stale poberam rodicovsky prispevok na dcerku. PO zruseni DNP 1.2.2012 mi zacne plynut ochranna lehota, to mi je jasne. Zaujima ma, ci budem aj nadalej dostavat PN podla toho ako mi bolo priznane az do nastupu na matersku (22.4). Z coho mi budu pocitat materske? Ked som sa prihlasila 2.2.2011 (max vym. zaklad = 49,13E/mes). Platila som 270dni (koniec oktobra) a od 1.11.2011 som na PN. Bude moja materska kratena aj o tu dobu co som na PN? V jan. 2011 som nebola zamestnana, ani DNP poistena, len rodicovsky prispevok.
Teraz ako som PN neplatim nic, kedze za mna plati Soc. positovna, bude sa to brat ako nepretrzite platenia 26tt do nastupu na matersku?
A este by som sa chcela spytat, ci by sa mi oplatilo prihlasit sa na novy balik z maxima od februara, aj ked by som bola na PN nadalej, aby som to potom mohla vyuzit na nemocenske po skonceni materskej?
Dakujem krasne za odpoved, komukolvek.

lenka_tomi
19. jan 2012

@ika84 dúfam, že budete veľmi rýchlo úspešní, držkám palčeky.A inak som sa pýtala na to SZČO kôli materskej keďže sa to teraz od 1.2. ide celé z odvodmi pomeniť. Tak som chcela podiskutovať s niekým, kto nie je na klasický pracovný pomer ale je SZČO a platí si odvody sám.

ika84
19. jan 2012

@lenka_tomi dakujem pozeram ze ty cakas, juuj nehc je zdrave...a na co si prisla? ja osm sa pytala a meni sa len vyska platby do ZP. Do SP este neviem, to mi pride mailom od mojej učtovničky...potom dam vediet, ona to vsetko este prezisti..ja teraz rozmyslam ci si zivnost necham, alebo nie..hm neviem fakt.

spisiacka
19. jan 2012

@karinkaeich no asi takto to bude najlepsie. pri najhorsom prideme o tie peniaze co sme do toho dali. Vratit sa asi nedaju ze?

lisian
19. jan 2012

este raz vas prosim........moze mi niekto napisat, ako ma vyzerat ta PNky pre poistovnu? tak isto ako ta pre zamestnavatela?

blue_eyes
19. jan 2012

@zuzanamatko ona mi spravi vyuctovanie, a potom ja mam ako co spravit? treba zo socialky nejaky potvrdenie ze som do dnp platila alebo ako?

petronelka1
19. jan 2012

@lisian To isté, len nebudeš mať na nej napísaného zamestnávateľa ale DNP a tú odnesieš priamo na soc. poisťovňu a druhú dáš zamestnávateľovi

poisonblu
19. jan 2012

@oskvarka
@spisiacka par stran dozadu to tu niekto spominal...idem sa tu pohrabat a hodim to sem

lisian
19. jan 2012

@petronelka1 ok takze do okienka zamestnavatel sa ma napisat socialna poistovna alebo ako presne?

spisiacka
19. jan 2012

@poisonblu ok ked najdes tak sem daj diky

poisonblu
19. jan 2012

@spisiacka nasla som, str. 852

"V prípade, ak sa odhlásite a opäť prihlásite na dobrovoľné nemocenské poistenie ešte pred 31.1.2012, môžete si platiť samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie opäť 270 dní od posledného prihlásenia. Ak sa prihlásite na tzv. celý balík kompletného dobrovoľného poistenia ešte pred uplynutím 270 dní platenia dobrovoľného nemocenského poistenia, toto poistenie sa bude považovať za nepretržité."

Z tohto vyjadrenia SP je jasne, ze napr. 21.1. si zalozis nove poistenie, a napr. na 269 den sa prihlasis na kompletny balik....a budes to mas nepretrzite....mihal to v blogu spominal uz davno a podla mna, co povie minister, ktory si to vymyslel, tak to platit musi a SP sa musi prisposobit....a nebolo by to fer voci tym, ktory to este vyuzili po starom, aby sa im to zacalo pocitat odznovu, tych 26 tyzdnov nepretrziteho, ved my za to nemozeme, ze oni novelizovali zakon

caterine
19. jan 2012

@gapa alebo ostatne baby ak viete poradit.... dneska som sa bola dat odhlasit lebo som na RD a aj zamestnana tak by mi to nevyšlo, ale mam otazku, čo by sa stalo keby som dala v praci vypoved- lebo začala 3 smenna prevadzka a to mi vobec nevyhovuje- a potom by som si to začala platit do 31.1.2012 to ešte stiham. Možu mi dat vypoved aj napr. k 30.1.2012 nemusia k začiatku mesiaca, lebo to už by som sa musela prihlasit na cely balik a to nechcem. Sama neviem čo mam spravit, či to nechat už tak alebo to ešte poriešit.

petronelka1
19. jan 2012

@lisian napíšu tam dnp

lisian
19. jan 2012

@petronelka1 dakujem 😵

caterine
19. jan 2012

@poisonblu inak to dava zmysel, tak možno ešte takto by sa to dalo spravit, aj to by bolo riešenie. A inak tetule na socialnej poistovni total nezaujem, ja som jej vysvetlila moj pripad a pozerala na mna jak vyorana myš, že no tak v tomto vam neporadim. A segra volala pred tyždnom tiež ohladom DNP a nevedeli jej poradit že ju prepoja na nemocenske davky, tak čakala a po chvili ju vypli, mala som dost 😒 . Ale aspom som sa dozvedela že do konca januara beru prihlašky v pohode, tak aspom niečo

poisonblu
19. jan 2012

@caterine ved uvidime...mozno to bude tak, ze minister mieni a SP meni :D ale ja si myslim, ze mihal za tym bude stat, aby to tak bolo....

oskvarka
19. jan 2012

@poisonblu ja som to videla niekto zo SP im to napisal ale ja tomu aj tak moc nverim lebo to sa v tej novele nespomina zial...

zuzik1983
19. jan 2012

@mikina123 a preco musim otehotniet v case platenia? nestaci ked otehotneim do tych 8 mesiacov a potom hned pojdem na rizikove na pn?

spisiacka
19. jan 2012

@poisonblu no neviem neviem toto plati len pre februar podla mna. Lebo dali vynimku

caterine
19. jan 2012

@poisonblu ved to vobec neviem čo mam čakat, do oktobra sa ešte toho tolko može zmenit.... ale je v tom velky chaos, uvidime ako to bude v praxi. Ja teraz neviem či mam dat vypoved v praci a prihlasit sa nanovo, alebo to nechat tak a skusit to s tym nepretržitym poistenim, moj manžo je už zo mna na prašky, že stale niečo vymyšlam, ale ked sa da prilepšit si tak prečo nie??

sloto
19. jan 2012

ahojte nemam moc casu teraz na sledovanie a studovanie prispevkov dozadu, tak vas chcem poprosit o radu. planujeme zrovna druhe babetko. 20.2.2012bude mat dcerka 3 roky, cize este som na RD, ale popri tom pracujem. da sa este nejako dopomoct vyssej materskej, ak by som sa teraz do 31.1. pripoistila dobrovolne? chapem to dobre, ze ak sa sa stihnem este teraz pripoistit, tak to bude platit 270 dni od zaciatku pripoistenia? ci to chapem zle?

zuzik1983
19. jan 2012

@dominikuska tak sme presne rovnaky pripad, ale to je dost tolko penazi platit odznova 😒 a este ked manzel teraz nema istu pracu

renka5
19. jan 2012

@poisonblu ahoj mosla by si mi pomoct?Platim si DNP už dva roky.Teraz som ochorela som na PN a chcela by som vediet či sa možem odlhasit s DNP a hned nato prihlasit?Este budem dostavat peniaze zo stareho DNP ?Dakujem 🙂

poisonblu
19. jan 2012

@spisiacka tak tu je kopia z mihalovho blogu:

pani Dana by sa mala prihlásiť na uvedené dobrovoľné poistenia najneskôr 26. júna 2012 – v posledný deň trvania dobrovoľného nemocenského poistenia – preto, aby sa dobrovoľné nemocenské poistenie neukončilo a zostalo n e p r e t r ž i t é. Teda aby sa pri určení rozhodujúceho obdobia na výpočet materskej postupovalo podľa § 54 ods. 7 zákona – aby pani Dana získala materské z vymeriavacieho základu, z ktorého si platila dobrovoľné nemocenské poistenie a nie z minimálneho vymeriavacieho základu.
.
Totiz v Socialnej poistovni zatial nepripustaju moznost suvisleho DNP po skonceni 270 dni, ak nasledne sa poistenec prihlasi na novy komplexny balik…
.
Tatiez by ma zaujimalo, ak je pravda to, co pisete vy – ake bude rozhodujuce obdobie na pripadnu matersku – ak si poistenkyna novy komplexny balik zrusi, ked otehotnie? Je to rok 2011 alebo 2012??? Dakujem Vam za vyjasnenie situacie a odpoved.
.
Odpoved: Ak sa pani Dana prihlasi na kompletny balik poisteni az den po zaniku samostatneho DNP, naozaj sa to bude posudzovat tak, ze kontinuita v nemocenskom poisteni nebola zachovana, nemocenske poisetnie nebude povazovane za suvisle.
.
Prave preto sa pani Dana musi prihlasit na zostavajuce dobrovolne poistenia este pred skoncenim DNP. Ak tak urobi, bude jej DNP pokracovat ako sucast kompletneho balika a pri posudzovani doby 26 tyzdnov, a najma pri posudzovani rozhodujuceho obdobia sa bude posudzovat nemocenske poistenie za nepretrzite.
.
To, ze sa bude postupovat takto, bolo prekonzultovane a dohodnute 8.12.2011 na porade zastupcov expertov MPSVaR a Socialnej poistovne.

v podstate ona si len doplni prihlasku na tie zvysne 2 a tym padom je aj to nemocenske bude dalej trvat, lebo uz bude mat balik...ja som to takto pochopila

caterine
19. jan 2012

@zuzik1983 lebo ta ochranna lehota 8 mesiacov sa vztahuje len na tehotne, tak preto treba otehotniet v čase platenia tych 270dni.... a ty si teraz na RD a si zamestnana alebo nie??

poisonblu
19. jan 2012

@renka5 myslim, ze ano..kym ti PN trva...ale skus sa spytat gapy, alebo hladaj tu v diskusii...tusim som to tu uz niekde videla...ja sa v PN nevyznam

zuzik1983
19. jan 2012

@caterine som teraz na rd a som nezamestnana, tak asi to tak budem musiet platit, este sa poradim s manzelom, ci sa to vobec oplati.

adka_praha
19. jan 2012

ahojte... takze ked doplatim po starom- mam zo stareho najvyssieho zakladu, tak si budem musiet este do nastupu na matersku platit novy balicek?????? a musim zasa z najvyssieho, ci??? ako mi to moc cele nabura???? no uz v tom mam zasa gulasparty... 😖