Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tannia87
20. jan 2012

@oskvarka ahoj pozeram ze sa vyznas teraz v ytchto zmenach my sme tu kedysi uz komunikovali ohladm dnp ael nebola som tehotna nemohla by si mi rposm poradit ja som etraz v 10tyzdni dnp platim od jula ale nie z maxima platim 30e lehota 270 dni mi uplinie v aprili niekde v polke mam sa odhlasit a prhlasit na maximum 🙂 alebo je to zbytocne uz terasz dakujem

oskvarka
20. jan 2012

@tannia87 uz teraz nerob nic.. lebo by ti dali len minimum.. uz to musis nechat tak..

karinkaeich
20. jan 2012

@lubkasungirl ano, aj mne to takto bolo vysvetlene. pise to aj p.navratilova na hnonline. len nikde som sa nedocitala, ci je potom potrebne platit z rovnakeho vz (doplacam si do max), len nie 4,4%, ale 35,15% alebo ako, ked chcem poberat max.davky. a max. bude aj pri baliku na cely r.2012 tych 1153,50 eur? dobre to chapem?

silviabn
20. jan 2012

Možno si tiež kladiete otázku, aké zmeny prinesie február 2012 do systému dobrovoľného nemocenského poistenia.
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

Možno Vás zaujíma, či ste svoje peniaze za dobrovolné nemocenské poistenie nevyhodili zbytočne.
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

Možno máte chuť si prečítať pár príkladov, ako by to mohlo prebiehať, keby ste ešte stihla otehotnieť v ochrannej lehote.
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

Na tieto, ale aj ďalšie otázky Vám môže dať odpoveď sekcia o Dobrovoľnom nemocenskom poistení v našej Príručke pre rodiča.
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

poki10
20. jan 2012

ahojte. chcem sa spytat, ked mam podmienku splnenu, tak os prveho februara by mi malo DNP zaniknut. ak sa teraz odhlasim a znova prihlasim tak mozem byt DNP kym mi uplynie podmienka?dakujem

jankastela
20. jan 2012

Ahojte
Chcem sa opytat,ci mam narok na vratenie preplatku,ked som si platila DNP z maxima a bola som na UP a dostavala som podporu?

vani
20. jan 2012

kočky blíži sa podávanie daňových priznaní, chcem sa spýtať, či neviete, či sa dá DNP za minulý rok aj zdaniť ? a ak hej, ako postupovať. Ja som si ho platila v plnej výške celý minulý rok, aj keď som bola od 1.8. nezamestnaná.
ďakuejm

vani
20. jan 2012

@jankastela od kedy do kedy si si platila ? a od kedy do kedy si bola na úrade ?

jankastela
20. jan 2012

@vani do konca augusta 2011 som bola zamestnana a od septembra 2011 som bola na UP doteraz.

jankastela
20. jan 2012

@vani jaj, som zabudla,platim si to od jula 2010.

vani
20. jan 2012

@jankastela a prečo si si nepožiadala o preplatok ešte na konci roka ? bežne sa to robí tak... 🙂 . ja som na tom podobne ako ty a už ho mám od novembra vyplatený. treba ísť na pobočku a povedať pani pri okienku, že chceš požiadať o vyplatenie preplatku z DNP, vypíšeš papier a necháš jej to tam.

gapa
20. jan 2012

@lubkasungirl
potom ma napadá, že ak sa odhlásim 30.1. a prihlásim 29.1. a len z dnp, tak to tiež bude nepretržité.
No to píšem len preto, že takýmto riešením som osobne sklamaná (aj ked samozrejme kvôli mamičkám je to dobre). Ak by to bolo upravené inak v zákone, nebol by to taký guláš a ukazujú, aké sú zákony deravé a § klukaté. Ale asi ked to už nedomysleli v zákone, tak to museli, resp. veeelmi chceli nejako vyriešiť. Idú volby a ozaj to bolo robené a prijaté narýchlo.

jankastela
20. jan 2012

@vani nejak ma to nenapadlo 😅 takze by mi dali preplatok aj ked som na tom UP?to je super.dakujem,zbehnem tam.

gapa
20. jan 2012

k môjmu predchádz. príspevku.
Aj ked to by bolo potom otázne, kedy dnp zanikne, či 31.1. alebo po 270dnoch od posledného prihlásenia, ked by sa to bralo pre § 57 ako nepretržité.

vani
20. jan 2012

@jankastela preplatok budeš mať za to obdobie, čo si si to platila v plnej výške a zároveň za teba aj platil zamestnávateľ....

gapa
20. jan 2012

@jankastela
počas evidovaniana up si nemala si žiadny vym.základ okrem dnp, tj. nevznikal ti v tomto období žiadny preplatok. Ale počas trvania pp=mala si vym.základ zo zamestnania a platila si si maximum z dnp (ak teda dobre rozumiem), tak v tomto období ti preplatok vznikal. Treba písomne požiadať, ako ti tu radia.

jankastela
20. jan 2012

@vani
@gapa dakujem pekne za odpoved 🙂

vani
20. jan 2012

@jankastela keď vieme, poradíme .)

jana201
20. jan 2012

@gapa v tom pripade ze lepsie pre mamicky tak platila som si od jula 2009 do 30.11.2012 som sa odhlasila a teraz by som sa k akym vyhodam mala prihlasit opat ?

jana201
20. jan 2012

novembra 2011

oknosmas
20. jan 2012

dievcata, ked mam hrubu mzdu 680, nemusim si platit z maxima, aby som potom dostavala plnu maximalnu matersku, vsak? staci len dake doplacanie do dakej ciastky? ci? viete mi poradit?

anika11
20. jan 2012

mam otazocku.cely minuly rok som bola prihlasena z maxima.ked sa teraz odhlasim a prihlasim z minima,tak z coho by mi ratali pripadnu PNku?z minulorocneho maxima alebo tohto minima?Dakujem 🙂

lenka_tomi
20. jan 2012

@ika84 Ďakujeme. Ja si "účtovníctvo" riešim sama. A čo sa týka sociálky tá sa ako povinnému platcovi SZČO tiež zmenila od 1.1.2012. No pre nás budúce mamičky, sú podstatné zmeny v dobrovoľnom nemocenskom poistení. Neviem či si ho platíš.

vani
20. jan 2012

@anika11 bohužiaľ z minima. tým, že si to staré odhlásiš, tak ti automaticky zanikne a ty máš nárok iba na to, z čoho si platíš po novom. Ak by si sa aj prihlásila z maxima, tak nárok na max. PNku budeš mať až po 26.týždňoch nepretržitého platenia

zoja
20. jan 2012

@gapa podla toho co si pisala a podla toho co som vycitala v tomto linku o nepretrzitom poisteni v starom rezime, mi vychadza , ze ak sa prihlasim aj odhlasim v jeden a ten isty den, tak by sa to malo ratat za nepretrzite ?? napr. odhlaska 31.1 a tak isto prihlasa 31.1 z maxima - podmienka platenia 270dni splnena uz davno,platba maximum, tak tym padom aj najblizsia pn,ocr by mala byt tiez vyplatena z maxima nie?tu by nebolo tym padom potrebne dodrzat dalsich 26t nie? uz som z toho uplne na hlavu , tak sorry ak som sem slahla nezmysel 😀

petuska86
20. jan 2012

@betyna8 ahoj, ja som tam dnes tak isto pisala mail.a uz mi aj odpisali. skus este raz teda 😉

vani
20. jan 2012

kočky blíži sa podávanie daňových priznaní, chcem sa spýtať, či neviete, či sa dá DNP za minulý rok aj zdaniť ? a ak hej, ako postupovať. Ja som si ho platila v plnej výške celý minulý rok, aj keď som bola od 1.8. nezamestnaná.
ďakujem

siss_sz
20. jan 2012

baby, prosim vas - este raz... podavam PRIHLASKU A ODHLASKU? alebo zmenu alebo zrusenie alebo prerusenie?
dakujem 😅

anika11
20. jan 2012

@vani aha,dakujem 🙂

ika84
20. jan 2012

@lenka_tomi platim uz mam aj 270 dni splnených...teraz som ale niekde zachytila zevraj sa nebude dat cerpat materska z DNP ked pracujes alebo si szčo...neviem, si po musim poriadne pozriet