Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

hajda22
20. jan 2010

dakujem, tiez som to takto vedela, tak musim zajtra vypatrat v com je problem, ze mi davka neprisla

kisska
20. jan 2010

annie - bohuzial jej to nepomoze, kedze nestihne dobrovolne poistenie 270dni do porodu. Ked je zamestnana, musi splnat tuto dobu z kazdeho poistenia zvlast.

luckam77
20. jan 2010

no takze dnes uz som sa prihlasila...tak uvidime ako dopadneme 😀

gapa
20. jan 2010

vajn,
nečítala som celú diskusiu, no vydedukovala som, že tvojej manželke skončil PP 31.12.09 a predpokladám trval aspon od začiatku roku2008, od 28.10.09 je DNP a PTP je cca v pase máš 29.7.2010.

Ak je tak, tak ak porodí najskôr 25.7.2010, tak má bez problémov nárok na materské z DNP. Ak skôr, tak neviem, či prirátajú dni NP zo zamestnania, ktoré má síce ukončené, ale si uplatnuje nárok na materské aj z neho. Toto v zákone nenájdeš a ani v SP nemusí byť rovnaký názor na to. Ale by som sa asi nespoliehala na to, že to uznajú.

Pri tomto PTP by mala nastúpiť na MD v rozmedzí 3.-.17.6.2010, čo je 8-6týž.pred termínom. Ale v ochrannej lehote vzniká nárok na materské 6týž.pred termínom, t.j. presne 17.6.2010. Nástup na MD až v júli neodorúčam, ak by nepoberala nemocenské do nástupu na MD, tak by nárok nevznikol a neskôr ako 6týž. pred termínom nie je ani reálne v jej prípade.

Jej RO zo zamestnania je ako píšeš rok 2008 t.j. je dôležítý jej VZ v tomto roku (snád bol rovnaký ako v r.2009??, inak by materské bolo trochu nižšie) a z DNP ak splní podmienky je obdobie 28.10.-31.12.09, ako si písal. Ak by mala nový PP, tak by bolo zo zamestnania nové RO, aké by záležalo od začiatku PP, jeho ukončenia, resp. trvania a nástupu na MD.

la10rka
20. jan 2010

Ahojte kocky,

citam tu citam, ale svoj problem neviem najst - teda len ciastocne a preto vas prosim ak mi viete pomoct budem vam velmi vdacna za rady.

Som externou studentkou 4roc., som dobrovolne nezamestnana, zdravotne poistenie si platim sama, vlastne aj kvoli tomu, ze som v zahranici a kedze studujem musim dochadzat a nikto ma tym padom nezamestna ked musim kazdy tyzden cestovat.
S manzelom chceme babatko a preto neviem co mam urobit, aby som dostavala najvyssiu matersku pocas 6. mesiacov a neskor najvyssi rodicovsky prispevok. Mam moznost sa fiktivne zamestnat, ale neviem ci je to ok, lebo vraj sa to da nejako, ze vraj zaplatim najprv 500 Eur a potom pojdem na rizikove a budem poberat najvyssiu davku. Uz naozaj neviem...Tiez som pocula, ze je dobre si platit 270 dni socialne poistenie, ale neviem kolko budem potom dostavat...
Prosim pomozte mi. Dakujem vam.

gapa
20. jan 2010

jachacha,
ak podáš zmenu v 2/2010, tak bude účinná od 1.3.2010 (každá zmena je účinná od prvého nasledujúceho mesiaca), t.j. za február ešte platíš po starom, za marec už z nového VZ (minimum je 319,58eur, poistné 14eur).
Tvoje RO z DNP bude obdobie 4.8.09-31.12.09. Ak porodíš najskôr 1.5.2010, tak splníš 270dní z DNP samotného. Spýtaj sa, či máš platiť aj po nástupe na MD, ak 270dní ti uplynie až 30.4.2010 (predpokladám nemáš žiadne ukončené nem.poistnie???). Materské z DNP ti podla mna začnú vyplácať až po doručení RL dieťaťa na nem. oddelenie.

nezabudni si podať prihlášku na dôch.poistenie štátom v SP podla bydliska, resp. ak si zamestnaná a v II piliery a po priznaní nároku na materské treba jeden papier.

gapa
20. jan 2010

momoyka,
o tých 26týždnoch sa píše v zákone o soc.poistení § 57 ods.1 písm. c)

tiež gratulujem a pozdravujem Humenné 🙂 (bola som s turistami z HU na Poloninách a na Ukrajine )

vanj
20. jan 2010

gapa: V tom com pises mi nesedi par veci.
1. Narok na matersku ma zena vtedy, ak za posledne 2 roky trvalo poistenie v sucte aspon 270 dni. Plati to aj pre DNP aj zo zamestnania.
=> moja zena bola do 31.12.2009 zamestnana suvisle vyse 5 rokov, u 2 zamestnavatelov. cize tuto podmienku na priznanie materskej splna aj keby nastupila na matersku v decembri 2010, a teda nemusi to byt v ochrannej dobe z predchadzajuceho zamestnania.
=> PTP (podla prveho sona) ma vypocitany na 2.8.2010 . Cize dovtedy by mala byt splnena aj podmienka trvania DNP viac ako 270 dni, takze ma narok na matersku aj z DNP po porode.

2. Urcenie RO. Pre urcenie RO pri poziadani o matersku v ochrannej dobe, sa RO urcuje k datumu ukoncenia NP.
=> U nej to je 31.12.2009. V roku 2009 ukoncila pracu u jedneho zamestnavatela 22.1.2009, a hned na druhy den 23.1.2009 zacala pracovat u ineho. Teda vzniklo jej nove nemocenske poistenie v roku, v ktorom sa "ziada" o materske. RO sa vtedy urcuje od zaciatku vzniku NP (23.1.2009) do datumu poziadania (31.12.2009). Ako si prisla na ten rok 2008?
Pre RO z DNP sme sa zhodli ako sa urci.

3. Co sa tyka vyberu okamihu na nastup na matersku, podla mojho nazoru by mala ist az po tom co uplynie 270 dni z DNP (ak teda nie je povinnost nastupit na MD nejaky cas pred porodom). Vtedy by totiz mala narok na matersku z oboch poisteni hned. Ak by o nu poziadala uz pred tymi 270 dnami z DNP, mala by narok len z byvaleho zamestnania, a zacalo by jej odpocitavanie casu, ktory trva materska dovolenka. Neskor by sice mohla poziadat aj o matersku z DNP, ale uz by jej ju vyplacali kratsi cas, pretoze koniec materskej by bol dany. Je to tak?
Ak s niecim nesuhlasis, daj prosim aj podklad na zaklade coho to tvrdis. Skusim to potom najst priamo v zakone a nejak pochopit.

mima595
20. jan 2010

Vanj - toto si mal napisat nazaciatku,a bolo by vsetko jasne hned 😉

1. Gapa pisala, že necitala celu diskusiu, teda nepostrehla to, co si pisal naposledy, že manželka nastupila do posledneho prac. pomeru v r. 2009

2. to čo pises v 1. odrazke - je jedno, kolko žena odpracovala, na matersku ma narok, iba ak ma trvajuci prac. pomer - teda trvajuce nem. poistenie - po skonceni prac. pomeru može nastupit na PN do 42 dni, co je ochranna lehota pre klasicku PN, pre vypocet materskej sa udava 6 mesacna ochranna lehota.

3. to, že ma ukončený dalsi pracovny pomer k 23.01.2009 je super, lebo dni tohto poistenia sa jej možu priratat ku dnom z DNP

takže podla mna by mala nastupit ma MD kazdopadne este v juni 2010 - 6 tyzdnov pred terminom porodu

gapa
20. jan 2010

saska99,
ak nebudeš v čase ukončenia PP/nem.poistenia zamestnanca tehotná, tak nebudeš mať nárok na materské z tohto zamestnania, lebo bude na teba platiť ochranná lehota len 42dní a nie 6mesiacov (to platí len v prípade, ak je mamička tehotná v čase ukončenia nem. poistenia). Myslím, že SP to robí tak, že ak by si porodila do 270dní, tak uznáva nárok aj z tohto poistenia, ak by ti trval nárok na nem.dávku až k nástupu na MD.

Takže bude záležať, či budeš v čase ukončenia PP tehotná. Ak áno, tak treba v ochrannej lehote nastúpiť na PN a mali by potom uznať nárok na materské aj z ukončeného NP (aj ked takýto prípad som ešte nečítala), aj ked to bude po OL.

Ak nebudeš tehotná, tak je to na zváženie, či si nájdeš ešte nejaký PP alebo nie.

jamilanka
20. jan 2010

vanj. Dakujem ti za odpoved, potesilo ma to 🙂

gapa
20. jan 2010

vajn,
súhlasím s mima,
podmienka aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred skutočným dnom pôrodu (nie pravdepodobným) je len jedna zo základných podmienkok pre vznik nároku na materské. Druhá základná podmienka je bud trvanie nem.poistnia alebo ak nežiada nárok v čase trvania NP, tak v ochrannej lehote po ukončení NP alebo v čase trvania poberania nem.dávky, ak nem.poistenia zaniklo v čase tehotenstva (§ 50 Zákon o soc.poistení). Ak nem.poistenie netrvá, tak nárok na materksé vzniká 6týžd. pred pravdep. termínom pôrodu, čo napíše lekár do židosti o materské (môže napísať termín podla posledn. menštr alebo podla prvého ultrazvuku, tie bývajú najpresnejšie, t.j. nemusí to byť termín podla posledného UVZ, to záleží od lekára. U môjho je zvyk podla posled. menštr.)

2. to som ozaj nepostrehla, že jej posledný PP vznikol 23.1.2009 (som písala, že predpokladám, že vznikol v r.2008, tak som na to prišla 😉 ). Ak je tak a tento PP skončil 31.12.09, tak jej RO z tohto NP v ochrannej lehote je obdobie 23.1.2009-30.11.2009 (akoby nastupovala na MD 31.12.09 vid § 54 ods.3 + ods.2 písm. b) ) = od začiatku NP do konca kalend.mesiaca predchádzajúceho kalend. mesiacu nástupu na MD= mesiaca ukončenia NP. SAmozrejme platí, ak nebude mať už žiadny iný PP:

3.
nárok na materské vzniká najneskôr 6týž. pred PTP (ak teda neporodí velmi predčasne, vtedy je to den pôrodu). Ak by nastúpila neskôr (čo som ale počula prípady len v zamestnaní, kedy poberá dlhšie mzdu, pri DNP nie), tak sa skôr ukráti na materkom, lebo má nárok na materksé nie 28týždnov, ale len 22 od skutočného pôrodu, t.j. ak by porodila skôr ako 6týžd. od nástupu na MD, tak je ukrátená vid § 48 ods.myslím 6 (začína "Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným ... z iného dôvodu, ako je uvedný v ods.5...)

Ona má chvalabohu v podledných dvoch rokoch pred pôrodom aj iné ukončené NP ako je jej poslendý PP, ten predposledný, čo skončil 22.1.2009. Dni tohto ukončeného NP z predposledného zamestnania sa jej môžu prirátať ku dnom DNP, takže splní 270dní už pri nástupe na MD.

Ak by 270dní nesplnila už pri nástupe na MD, tak tento prípad zákon nerieši. A mamičky velmi o tom nepíšu (resp. píšu, ale nie velmi jasne, t.j. neporozumela som tomu, čo písali) ale ešte v r.2007 jedna písala, že to v jej prípade robili tak, že si dala normalne žiadosť o materské, ako je treba 6týž. pred PTP, platia DNP aj nadalej až do dosiahnutia 270teho dna a potom na základe RL dieťaťa zistia v SP, či splnila 270dní do skutočného dna pôrodu. Potom ked splnila tých 270dní do pôrodu, vyplatia materské z DNP spätne odo dna nástupu na MD (no jedna mamička píslala, že odo dna po dovršení 270dna, čo by som protestovala v SP, lebo to nemá oporu v zákone.)
Tot tolko 🙂

gapa
20. jan 2010

mima,

k bodu 2 tolko:
ochranná doba pre uplatnenie nároku na všetky nem.dávky po ukončení NP (ak nebolo ukončené v čase prerušenia NP)
- je 42dní, ak nem.poistnie trvalo aspon 42dní a ak nie je žena tehotná.
- je 6mesiacov, ak skončilo NP v čase tehotenstva (t.j. platí to aj pre nemocenské a ošterovné, ale treba priložiť k žiadosti o PN, očr aj doklad od lekára o tom, že v čase ukončenia NP bola žena tehotná - toto mám overené, aj ked s tým bývajú problémy)

mima595
20. jan 2010

aha, dik Gapa, dobre vediet, som myslela, že 6-mesacna lehota sa vztahuje len na MD

gapa
20. jan 2010

aj v SP si to asi väčšina myslí, lebo mi tá mamička písala, že na nu pozerali, že čo si to vymýšla, ale nakoniec jej to uznali.

gapa
20. jan 2010

tu som niečo našla k téme, čo ste preberali:
http://www.socpoist.sk/31/361s?prm2=29264

mirkamurko
21. jan 2010

ahoj Gapa,
chcem sa ťa spýtať či sa dá platiť DNP,každý mesiac inou sumou z toho dôvodu,že som zamestnaná a chcela by som si doplácať do maxima,a keby som bola náhodou na PN či sa aj vtedy dá platiť DNP a ešte by ma zaujímalo,že keby náhodou otehotniem a začnem si platiťDNP od 1.1.2010,tak materská by sa my rátala z akého obdobia?ďakujem za radu

vanj
21. jan 2010

gapa:
Dakujem za vysvetlenie, a doplnenie chybajucich informacii.
Skusim to zhrnut pre nas konkretny pripad, ak som to cele pochopil spravne 🙂 :

na aktualnom stave nemusi nic menit, a optimalne riesenie bude:
- poziada o matersku do konca juna (30.6.2010) =>
1. bude mat narok na matersku z posledneho zamestnania (23.1.2009 -> 31.12.2009), pretoze bude v ochrannej lehote 6-ich mesiacov od ukoncenia PP.
RO pre vypocet vysky bude 23.1.2009 az 31.12.2009

2. bude mat narok na matersku z DNP hned odo dna nastupu na matersku, pretoze ku dnom, ktore stihla byt dovtedy poistena ako DNP (bude ich vtedy este menej ako 270) sa pripocitaju dni uz ukonceneho PP za zaposledne dva roky, cize to ktore trvalo od 1.1.2008 do 22.1.2009 (388 dni), tak v sucte presiahne potrebnych 270 dni.
RO pre vypocet vysky bude 28.10.2009 (vtedy sa k nemu prihlasila) -> 31.12.2009

Dufam, ze som to spisal spravne, a tento zlozitejsi pripad pomoze aj inym zenam v uvazovani.
Dakujem vsetkym za spolupracu. 🙂

luckam77
21. jan 2010

baby chcem sa opytat ja som zamestnana ale na materskej dovolenke a v septembri maly dovrsi 3roky cize teraz ma 2roky aj 4mes. zacala som si platit DNP lebo planujeme druhe...mam aj tak narok na vyssiu matersku???v pripade ze zostanem tehotna teraz???

jachacha
21. jan 2010

Dakujem ti, gapa, tak som si aj myslela, ze mi zmena bude platit az od marca. No a DNP som si platila aj pri prvom dietati od augusta 2007 az do marca 2009, zabudla som sa po skonceni materskej odhlasit 😝 ...takze v podstate by sa mi mali tie dni pocitat - je to v poslednych dvoch rokoch, mam pravdu? Takze vlastne dnom nastupu na MD to uz platit nemusim?

Este taka mala vecicka, ak nastupim na MD 1.4. rodicovsky na syna este za april dostanem, ci uz nie? Lebo myslim, ze aj v pripade jedneho dna by som mala dostat na cely mesiac. Bolo by dobre sa potom dohodnut s Dr. o nastupe az 2.4?

No a na to dochodkove som uz prihlasena, v juni 2008 som to riesila, ci to zase treba?

Dik moc, si skvela gapa...inak len kvoli tebe som mala aj prvu matersku taku aka ma byt 😵 😵 😵

jachacha
21. jan 2010

a pred prvou MD som bola zamestnana az do nastupu na MD, teda PP trva doteraz...to len pre doplnenie info o mne

katty22
21. jan 2010

luckam,

ide o to, čo ťa vlastne zaujíma- či ten vyšší RD alebo ako si zvýšiť materské pomocou DNP. aby si mala vyšší RP musíš byť aspoň 270 dní pred dňom pôrodu nemocensky poistená, čo ak si DNP, splníš. / túto podmienku musíš splniť , aj aby si poberala materské/
a výška materskej sa odvíja od toho, aký si si zvolila vymeriavací základ na DNP.

luckam77
21. jan 2010

katty ten najvyssi...zaujima ma vsetko 😀 pretoze tu ubohu matersku co som dostavala bola taka ako je teraz zvyseny rodic,prispevok a to som tahala 7mes.16tky kazdy druhy den a v potravinach kde je najviac stresu a nervozity atd...

saska99
21. jan 2010

gapa

tak tomu dobre nerozumiem čo si napísala..to znamená, že ak som pracovala súvisle 4 roky a PP mi končí 31.01.2010 tak nebudem mať nárok na materské aj keď si platím DP už 09.02.2010 to bude rok.Ak už teraz nie som tehotná.

katty22
21. jan 2010

luckam,

no to ti verím. takže, ak by si neplatila DNP, mala by si nárok iba na takú výšku materskej ako pri prvom.
Ide o to aký si si zvolila vymeriavací základ na DNP. aby si mala najvyššiu materskú / okolo 600 eur/ , mala by si platiť maximum mínus tvoj predpokladaný vym. základ od zamestnávateľa. inak budeš mať v podstate 55% z tebou určeného vym. základu na DNP. a vieš ho zmeniť až po polroku.

standa82
21. jan 2010

Jachacha, ak nastúpiš na MD 1.4.,tak RP už nedostaneš.Ak nastúpiš 2.4.,tak máš ešte na RP nárok.

silviaaigor
21. jan 2010

Ahoj Gapa.
Ja už som ti písala, ale znova potrebujem radu. Som zamestnaná od 5.12.2007 a od včera mám na dobu neurčitú. DNP si platim z maxima od 25.5.2009, ale začíname plánovať bábo a keďze sa to vypočítava z minulého roku, tak aký je postup? Mám ísť znížiť, alebo odhlásiť a prihlásiť z minima? Poraď mi prosím ako mám postupovať.

mima595
21. jan 2010

silviaaigor-urcite sa neodhlasuj!!!! zniz si tak, že z 1084,55 si odrataj tvoju HM a toto si uved ako novy VZ, resp. ak chces, tak si daj len z minima.
tym, že by si sa odhlasila a znova prihlasila, by tvoje doterajsie platenie bolo uplne zbytocne, iba by sa ti ratali dni.
a pocitam, že cca. o 2 mesiace budes mat splnenu podmienku 270 dni, tak možeš čerpat PN z maxima.

silviaaigor
21. jan 2010

Mima, ďakujem a koľko môžem platiť minimum? Tento mesiac mi končí platenie z maxima.

silviaaigor
21. jan 2010

Vlastne koncom februára.