Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ika84
20. jan 2012

@vani vraj ano a musis si poziadat vypis socialnu poistovnu...ja to tiez overujem teraz

vani
20. jan 2012

@siss_sz hej najskôr odhlášku a potom prihlášku 🙂

vani
20. jan 2012

@ika84 a aj si niečo zistila ?

mima_mama
20. jan 2012

Dievčatá poraďte ak viete ako je to s tým novým DNP od februára 2012? Čo to znamená pre mňa ak: od 7/2011 si platím DNP a teda skončiť 270 dní by mi malo v marci, teda zaplatením marca 2012 v apríly. Teraz sa mám prihlásiť ešte na dôchodkové poist. a poist. v nez. ak chcem, aby bolo poistenie považované za nepretržité? Alebo čo mám spraviť? Neexistuje tam nejaká ochranná lehota pre tehotné? Som tehotná a malé čakám v júni 2012, takže ak nebudem rodiť predčasne, mala by som podmienku platenia 270 dní splniť. Ďakujem

vani
20. jan 2012

@mima_mama ak si tehotná tak si v ochrannej lehote.
prečítaj si
ochranná lehota je 8 mesiacov po zániku nemocenského poistenia – nárok na materské si môžete uplatniť do 30.septembra 2012. Pozor, nechápte ochrannú lehotu tak, že do 30.septembra 2012 vám stačí otehotnieť. Vy musíte byť tehotná už 1.2.2012 (v čase zániku DNP) a do 30.septembra 2012 si musíte uplatniť nárok na materské, jednoduchšie povedané nastúpiť na materskú. To sa robí v 34.týždni tehotenstva (resp. v 32.), ak pôrod nenastal skôr.

vani
20. jan 2012

@mima_mama ale pozor na toto
Ochranná lehota môže zaniknúť

Pozor na akékoľvek nové (povinné alebo dobrovoľné) nemocenské poistenie, ktoré by vám malo vzniknúť počas plynutia ochrannej lehoty. Novým poistením sa plynutie ochrannej lehoty skončí.

Ak vám teraz zanikne k 1.2.2012 DNP a ste tehotná, plynie vám 8-mesačná ochranná lehota (do 30.septembra 2012). Povedzme, že na materskú máte nastúpiť v júni 2012. V apríli dostanete pracovnú ponuku a zamestnáte sa, čím vám vznikne nové nemocenské poistenie (povinné). Týmto vám zanikne ochranná lehota. Nárok na materské zo “starého” DNP si tak v rámci ochrannej lehoty neuplatníte.

Opakujem “nové” nemocenské poistenie. Ak už ste povinne nemocensky poistená (ste napr. zamestnaná) a súčasne ste aj dobrovoľne nemocensky poistená a toto DNP by vám malo k 1.2.zaniknúť, vaše zamestnanie (povinné nemocenské poistenie) nijako neohrozí plynutie ochrannej lehoty po 1.2.2012. Iba každé nové nemocenské poistenie (napr. nové zamestnanie) po 1.2.2012.

ika84
20. jan 2012

@vani jasneeeee ze som z toho jelen, to zistujem uz dlhsie 😀 😀 😀 skor mi to pride ako dohad, moja uctovnicka nevie a nemam sa koho opytat...

ika84
20. jan 2012

@vani ach jaj stale nove a nove prekvapenia...mozem sa ta opytat ci nahodou nevies, ci to nove DNP je len pre nezamestnane alebo moze mat narok na vyplacanie aj zam. a szco? nasla som niekde taku info a neviem ci je spravna dakujem

lubkasungirl
20. jan 2012

@karinkaeich ano - max pre dnp je 1153,50 a netusim, ci budeme si môct urcit rôzne vym.zaklady - myslim vsak, ze ano, ked to teda tak rozdeluju... 😉

mima_mama
20. jan 2012

@silviabn dakujem uz som si nasla odpoved v clanku: DNP môže pokračovať aj po 1.februári 2012

Existuje iba jedna výnimka, kedy DNP k 1.februáru 2012 nezanikne, ale bude pokračovať podľa „starých” pravidiel:

Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, ktorej vzniklo DNP pred 1. februárom 2012, trvalo k 31. januáru 2012, pričom k tomuto dňu nezískala 270 dní DNP, bude DNP pokračovať aj po 31. januári 2012, a to až do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia.

Získaním 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia jej poistenie zanikne zo zákona, bez povinnosti podať odhlášku.
Príklad:

Mária študuje na vysokej škole, s manželom plánujú bábätko. Ak sa Mária prihlási na DNP 26.januára 2012, toto poistenie jej nezanikne k 31.januáru 2012, nakoľko k tomuto dátumu získa menej ako 270 dní - jej poistenie k 31. januáru trvalo len 6 dní. Jej DNP bude pokračovať aj po 1.februári 2012, a to dovtedy, kým

Mária sama nepodá odhlášku z tohto poistenia - napríklad odloží svoje tehotenské plány na neurčito, lebo bude musieť opakovať ročník, preto sa v marci sama odhlási z DNP. Nebude si však môcť uplatniť nárok na žiadne nemocenské dávky z tohto DNP, nakoľko jej netrvalo aspoň 270 dní.
Ak Mária nepodá odhlášku z poistenia, lebo bude chcieť pokračovať v DNP, toto DNP jej bude trvať až dovtedy, kým nezíska 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia (21.október 2012). Získaním 270 dní jej DNP zo zákona zanike, bez potreby podať odhlášku z DNP.

hetino
20. jan 2012

@ika84 vypis zo socialnej poistovne ti len tak nedaju.Ja som tam bola asi tyzden dozadu a chcela som vypis k rocnemu zuctovaniu dani a ta larva,co tam sedela mi to nechcela dat.Dostala som len odpoved,ze to sa neda.Tak som jej odpovedala,ze viem,ze sa to da a podala som si staznost.No a dnes mi prisla zo soc.poit.odpoved,ze sa mam opytat na danovom,ci je mozne si to dat do rocneho zuctovania.Tak musim ist este tam.

mima_mama
20. jan 2012

@vani dakujem nieco take mi spominal aj manzel o ochrannej lehote, ale nevedela som ze sa to tyka aj napr. noveho zam. dakujem moc ste mi pomohli

lubkasungirl
20. jan 2012

@gapa uplne suhlasim, je to totalne "nedokonaly" zakon, ktory ma plnooo dier... inak si myslim,ze ak by si ho niekto tvrdohlavy vysvetlil po svojom a vedel obhajit - aj by to mohol ustat pripadne na sude...ved v zakone nic take nie je - takto by mohol argumentovat...
a ten tvoj priklad na odhlasenie a prihlasenie - myslim,ze nedalo by sa to takto, lebo to prihlasovanie po novom je az od 1.2. - ale zasa nikde nie je napisane, ze sa to takto nesmie... 😒 😒

vani
20. jan 2012

@ika84 podľa mňa platí pre všetkých nie len pre nezamestnané, to je hlúposť

mima_mama
20. jan 2012

@vani este sa chcem spytat, to znamena, ze sa mozem teraz odhlasit z DNP a dostanem z neho aj napriek tomu, ze som neplatila 270 dni DNP matersku? alebo to uz mam platit az do 270 dni? teda do aprila 2012 za marec a potom sa odhlasit? dakujem

vani
20. jan 2012

@hetino ak niečo zistíte na daňovom úrade, mohli by ste mi prosím dať vedieť prosím ?

hetino
20. jan 2012

@vani samozrejme,ze dam vediet. 😉

vani
20. jan 2012

@mima_mama vy by ste si mali platiť aj naďalej, nesmiete sa odhlásiť, inak by ste nič nedostali. Treba splniť tú podmienku 270dní.

ika84
20. jan 2012

@hetino no ony su strasne neochotne..ja som tam este nebola pytat tak uvidim..cakam na moju uctovnicku ze co ona na to...ale bodlo by mi to teda 😀

ika84
20. jan 2012

@vani zrejme..

vani
20. jan 2012

@mima_mama tu je to lepšie popísané
Ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba si môžete platiť samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie aj po 31.1.2012 bez akýchkoľvek obmedzení naďalej v takej výške ako doteraz - až do splnenia podmienky 270 dní, t. j. do 1.3.2012. Sociálnej poisťovni nemusíte túto skutočnosť oznamovať, dobrovoľné nemocenské poistenie Vám bude automaticky plynúť ďalej aj po 31.1.2012.

Ak si dobrovoľné nemocenské poistenie budete chcieť platiť aj po 1.3.2012 (neviem kedy vám presne uplynie doba 270dní), budete sa môcť na toto poistenie opäť prihlásiť od 2.3.2012. V takom prípade budete ale už povinná platiť poistné na všetky druhy dobrovoľného poistenia, teda na dobrovoľné nemocenské poistenie, na dobrovoľné dôchodkové poistenie a aj na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti a tiež poistné do rezervného fondu solidarity.

Vy sa však na dobrovoľné poistenie prihlasovať nemusíte, pretože po zániku dobrovoľného nemocenského poistenia, od 2.3.2012 Vám začne plynúť osemmesačná ochranná lehota. Nárok na materské Vám vznikne z ochrannej lehoty plynúcej po zániku dobrovoľného nemocenského poistenia.

vani
20. jan 2012

@ika84 moja účtovníčka o tom tiež nič nevie, tak som zvedavá

mima_mama
20. jan 2012

@vani dakujem

hetino
20. jan 2012

@ika84 ak nie si spokojna so sluzbami,treba to nahlasit na ich stranke..konktertne v ktorom meste a coho sa to tykalo.Ja som im to trpela dlho,ale uz som toho mala skutocne dost.

vani
20. jan 2012

@mima_mama za máličko 🙂

ika84
20. jan 2012

@vani ked nieco zistim dam vediet...ale aj tak len na tejto diskusii vidno kolko nejasnosti tam je..aj tety na SP sa tvaria ze oni len zbieraju tlaciva...

mima_mama
20. jan 2012

@vani 270 dni mi uplynie niekedy okolo 24.3.2012, takze podam odhlasku k 1.4. 2012 radsej, nie ze kvoli par dnom nedostanem nic... a keby som aj viac preplatila, SP mi to vrati ak poziadam nie?

ika84
20. jan 2012

@hetino a zmenilo sa potom nieco?

hetino
20. jan 2012

@ika84 to bolo pred tyzdnom. 😒

vani
20. jan 2012

@mima_mama a kedy máte nástup na materskú ?