Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

darka83
22. jan 2012

ahojte, a ked si platim DNP a nechystam sa uz na matersku sa mi to asi neoplati platit ze? kolko sa minimalne bude platit po novom a kolko bude z toho plnenie za OCR alebo PN? to mi neviete niekto povedat? a ta ochranna lehota mne asi nepomoze ci?

oskvarka
22. jan 2012

@janulap niesom si ista ci zmena prace na dohodu na TTP sa povazuje za vznik noveho poistenia a zaniknutie stareho poistenia ako by si nastupovala an nove miesto ale teoreticky to zavisi asi od toho ako to v tom podniku budu evidovat.... ak by to tak bolo mohlo by to mat vply (negatyvny) vtedy ak by si na ten TPP nastupila uz podas ochrannej lehoty (teda niekedy po oktobri2012) ak by si nastupovala skorej (este pocas toho ako tvoje poistenie bude existovat) tak to nema ziadny vpliv... problem je len vtedy ak vynikaju nove poistenia v ochrannej lehote lebo tym vznikom ti zanika ochranna lehota a teda ti zanika narok..

lilyen2011
22. jan 2012

@silviabn lenže ty nerozumieš tomu, že ona NASTÚPI DO PRÁCE???????

oskvarka
22. jan 2012

@merry_v ak si po skonceni DNP zalozis nove poistenie (balicek) tak hej.. ochranna lehota ti zanikne..

lilyen2011
22. jan 2012

@peggi
@silvuskaa určite by som si VZ nemenila ak už by som bola tehotná, lebo ak nemáte 270dní nepretržite z rovnakého VZ, tak máte nárok na MD ale z minimálnej mzdy!!! pozor!

lilyen2011
22. jan 2012

@darka83 ako netehotná máš ochrannú lehotu po skončení 270dní len 7dní ako tehotná 8mesiacov

merry_v
22. jan 2012

@oskvarka
ale keby som to stihla po starom takže už lehotu nemám takže to aj tak by som bola natom rovnako 😒

oskvarka
22. jan 2012

@merry_v nechapem.. podla mna sa to urcite viac oplati teraz sa prihlasit a odhlasit a potom az riesit nejake balicky..

caterine
22. jan 2012

@lilyen2011 odkial čerpaš info, nechapem ako z minimalnej mzdy, ved ked si platim max. vym. zaklad tak sa to odvija od toho nie???

lilyen2011
22. jan 2012

@caterine Z PRAXE čerpám informácie lebo som na vlastnej koži zažila, čo sa stane ak sa ti zmení VZ počas trvania DNP a už si tehotná!!!!!!!!§

- predstav si, že si platíš DNP z minima ako ty 2roky...... chceš otehotnieť a na 3mesiace si dáš maximum a chceš maximálnu materskú to je špekulácia a oni sa voči takým bránia (viem, že si si určite platila maximum - no ich zaujíma VZ nepretržite) - ono stačí, že sa VZ zmení len trochu a už ti dajú MD z min. mzdy.... ja som si tiež myslela, že to spočítajú a vydelia a z toho vypočítajú MD no mýlila som sa tak, že som skončila na RP (oplatil sa mi viac) - pri dcérke som si dala VZ maximum a už od januára ma prehovárala na zvýšenie, tak som ju odignorovala, že nebudem čerta provokovať a vyšla mi MD z maxima (kašlať na pár eur, než sa pripraviť o všetko)

PRI SYNOVI:
- uvediem ti môj príklad zamestnala som sa 2.9. 2008 ešte v skúšobnej dobe som išla na PN (cca 14.11) na tejto PN som bola na "črevnej chrípke" z ktorej som išla na rizikové tehotenstvo (nemohla som ukončiť PN, lebo by ma zamestnávateľ vyhodil - robila som v pokladni a tam je to takto bežné a bola som v skúšobnej dobe, tak nemusí udať dôvod prepustenia) - mala som prácu na dobu určitú t.j, do februára 2009...... bola som stále PN od zamestnávateľa, no v januári som zistila, že ma vyhodili (prestali za mňa platiť odvody) nespĺňala som 270dní, tak mi pani na socke "poradila", že sa mám dať na DNP a potom budem mať 270dní lebo si ich doplatím sama (bralo sa to 2roky spätne 270dní)

- vtedy mi ale NIKTO NEPOVEDAL, že ak si zmením alebo preruším odvody, to znamená, že aj keď sa ja sama prihlásim, začína mi plynúť nových 270dní od nuly a preto ak chcem mať nárok na MD z tej sumy (maxima) tak musím byť poistená NEPRETRŽITE 270dní z ROVNAKÉHO VZ!!!

- tým som sa dostala do situácie kedy :
spĺňam nárok na materské (mám 270dní za 2roky)
ALE!
nemám nárok na vyplatenie MD z maxima (z DNP), lebo nespĺňam podmienku nepretržite 270dní (keď som sa to dozvedela, v tej dobe som bola už v 6mesiaci a tak mi chýbalo cca 60dní na splnenie podmienok) - prihlásila som sa neskoro a nedalo sa s tým už nič robiť. nemohla som si ani znížiť VZ, lebo to sa dá až po cca 3mesiacoch, tak buď by som si platila naďalej 50e mesačne a mala by som MD z minima, alebo by som sa odhlásila a išla by som na RP od narodenia. samozrejme som nemohla prenášať 60dní...

PRI DCÉRE:
prihlásila som sa na DNP v júni 2010 (nebola som tehotná) v septembri som otehotnela a mala som rodiť v júni 2011 (nástup na MD 3.5. 2011)
- spĺňala som nepretržite 270dní a tak mám nárok na MD bola mi vyplácaná 659e/mes - odhlásila som sa z DNP ku 4.5. 2011

- teraz som od 4.5. 2011 - 20.1. 2012 neprihlásená od 20.1. 2012 som sa znovu prihlásila. no aj keď budú meniť hocičo, tak sa neodhlásim...

smarti
22. jan 2012

Dievčatá prosím poraďte, je tu toho taaak veľa, nemám šancu to prelúskať. Už viac rokov si platím DNP z maxima. Momentálne som na rod. príspevku, mám dve deti, v marci 2012 nastúpim do práce, teda mám trvalý pracovný pomer. Neplánujem už otehotnieť. DNP v súčasnej dobe využívam na OČR, keďže deti mám často choré. A teraz moje otázky.
ČO mám s DNP urobiť? Oplatí sa mi platiť ten balík (koľko ) alebo to nechám zaniknúť? Zaniká to automaticky alebo mám ísť 31.1. do soc. poisť. vypísať nejaké papniere? Dcéra ide 3.2. na operáciu, môžem ešte ísť s ňou na OČR (myslím, že do 7. alebo 8.2. ešte môžem nastúpiť na OČR ak aj 31.1. mi zanikne poistenie)? Mám v tom chaos, neviem, čo robiť.

merry_v
22. jan 2012

@lilyen2011
môžem sa niečo opýtať, zistila si že za teba neplatil odvody, to ti pisomne ani telefonicky neohlásili že ta prepustajú???

lilyen2011
22. jan 2012

@merry_v nie nič mi nepovedali ja som išla na PN v skúšobnej dobe a prac pomer bol na dobu určitú. Mohla som si akurát pískať... preto nechcem, aby ste dopadli ako ja!!! dávajte si na tie tabuľky pozor, lebo ak raz niečo podpíšete budete si hlavu búchať ako ja!

- pri dcére som už nenechala nič na náhodu.... a ešte jedna dôležitá info!!!

OD JANUÁRA SA PRAVIDELNE MENÍ AJ VÝŠKA ODVODOV!

- ja som platila cca 47,50 povedzme no a od 1.1. 2011 sa menila výška pre mňa na 47,52e!!! ja som volala ešte ako tehotná v marci, či im všetky platby prišli riadne, či mám dobrý variabilný symbol, či nemám nedoplatky a bla bla bla a ona mi povie, že " MÁTE TU NEDOPLATOK 0,06EUR" !!!!!

- NIKTO MA NEUPOZORNIL NA TO, ŽE SA VÝŠKA MENILA!! ani písomne, ani telefonicky - SÚ TO ŠPEKULANTI - dávajte si POZOR!! treba si to všetko pravidelne sledovať a kontrolovať - stačí aj takýto malý nedoplatok a nebudete mať nárok!!

- ja som im to vyplatila ešte ako tehotná, takže nebol problém, no keby som tam nezavolala a myslela by som si, veď čo platím poctivo mám aj doklady, NO TÁ VÝŠKA SA MENILA A NIKTO VÁM TO NEPOVIE BACHA!!!

annie6
22. jan 2012

@katkaapetko ahoj, tak ako ti napisali, ak chces maximu, tak sa das poistit a platit z maximalneho vymeriavaceho zakladu co je cca 1150e= cca 50e mesacne (ak chces, da sa aj menej), a ano, treba stihnut otehotniet do konca tych 270dni 😉

katkaapetko
22. jan 2012

@annie6 a je to nejako obmedzene to otehotnenie?zacnem si to platit a mozem zostat tehotna hned?alebo.... 😕

annie6
22. jan 2012

ženy, už tu raz bola asi taká otázka, že ak zistím, že som tehu teraz v januári a o februára sa mi zruší, treba to potom nejako nahlásiť, alebo ako to bude ? budú si to zisťovať až pri žiadosti o materskú ,alebo kedy? 😒

annie6
22. jan 2012

@katkaapetko najlepsie to vychádza, že si začneš platit, a co ja viem, tak o mesiac by si ostala tehotna, aby si nemala stresy ci vsetko stihnes(moze sa stat, ze by si porodila predcasne npr.) 🙂

svetkaadamko
22. jan 2012

@katkaapetko zacnes to platit napriklad zajtra 23.1.2012, takze 270 dni ti uplynie dna 18.10.2012, pocas tychto 270 musis otehotniet, to je jedno kedy, ale keby sa vam podarilo hned na zaciatku, tak sa moze stat, ze porodis predcasne a nestihnes doplatit tych 270 dni a nebudes mat narok na matersku z DNP, takze si dajte rezervu napriklad 3 mesiace a potom, ked otehotnies, skonci ti DNP toho 18.10. tak budes v 8-mesacnej ochrannej lehote, kedy musis porodit a to v pohode stihate 😉

svetkaadamko
22. jan 2012

@annie6 a co sa ti od februara zrusi?

annie6
22. jan 2012

@svetkaadamko no, mam uz podmienku 270dni splnenu, takze od februara zanika automaticky positenie, tak len zistujem, ako to je, ak by som zistila teraz , ze som tehotna, ako treba postupovat, ci oznamit v poistovni hned, alebo to zistuju, az ked by som si davala ziadost o matersku?

katkaapetko
22. jan 2012

@svetkaadamko @annie6 dakujem vam uz v tom zacinam mat jasno...a to len zacinam s tym vsetkym... 😀

svetkaadamko
22. jan 2012

@annie6 aha myslela som si, ze tak 🙂 hm, ale ked ti to od februara zanika a ty este nie si tehotna, tak ti zacne plynut len 7-dnova ochranna lehota, pocas ktorej ked to DNP nevyuzijes na PN tak zanikne, ak som to vsetko dobre pochopila 😖 ci?

svetkaadamko
22. jan 2012

@katkaapetko no je to strasny system, ja som sa vcera potesila, ze huraaaa, konecne som to pochopila a stale prichadzam na to, ze este je nieco, co nechapem 😖 na nervy

annie6
22. jan 2012

@svetkaadamko tak tak, ale tak idem zistovat zajtra ci sa podarilo 😅 ak nie, tak aj ja nabehnem na socialku a idem sa odhlasit/prihlasit....to len tak, som chcela vediet, ako to je, ak by mi to vyslo, ze ako postupovat potom

svetkaadamko
22. jan 2012

@annie6 no tak drzim palce, aby to bolo pozitivne 😉 no a na tvoju povodnu otazku vlastne neviem odpovedat ☹ a inak ked zistis, ze nie si tehotna a pojdes na SP sa odhlasit/prihlasit tak co to bude pre teba znamenat?

annie6
22. jan 2012

@svetkaadamko ďakujem...no, tak od noveho prihlásenia mi bude nanovo plynut 270dni na platenie, a tym si predlzim aj cas na otehotnenie, aby mi vysla materska z dnp 😀

svetkaadamko
22. jan 2012

@annie6 aha, jasne, ale nema to nic spolocne s tym predoslym DNP co si si platila, nie? zacnes platit od znova a musis zasa doplatit tych 270 dni na novo, aby ti vysla materska z DNP vsak?

annie6
22. jan 2012

@svetkaadamko tak, ale mam uz zaplatene 270dni, takze teoreticky, mne by stacilo platit nepretrzite 26tyzdnov (pretoze podmienka 270dni je v poslednych dvoch rokoch, co budem mat splnene) 😎

svetkaadamko
22. jan 2012

@annie6 ahaaaaa takze toto je tych 26 tyzdnov 😀 no dobre, uz to rozumiem, dakujem 🙂

annie6
22. jan 2012

@svetkaadamko tak tak, to ja kym som nato prisla, tiez trvalo 😀