Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

smarti
22. jan 2012

@jarulda ak beriem tú tvoju poslednú vetu, tak je možnosť mať do konca októbra OČR, ale len v tej vyššie uvedenej výške 60€, ale platila by som 115€? To sa teda kvôli OČR neoplatí. Dobre rozumiem?

uzovicka
22. jan 2012

@silvuskaa ale neviem nijake detaily, aby som ti mohla napisat. Iba kedy koncis rodicovsku. Napis, od kedy platis DNP, ci si alebo nie tehu...

dadka28
22. jan 2012

vedeli by ste mi poradit?od maja 2011 si platim DNP z maxima 49,13eur,nejak koncom januara 2012/okolo 27-28.1/splnam podmienku 270dni platenie nepretrzite...som v 9tyzdni tehotenstva,od 1.2.2012 budem PN z DNP-na rizikovom koli potratu...na 3mesiace som bola zamestnana na dobu urcitu/od 3.112011-31.1.2012/,inac som este na RP,ktory mi konci teraz v januari 2012...ako mam pokracovat?mam sa prihlasit na nove od 1.2.2012,alebo nechat zaniknut,si pisala ze staci mala chybicka a som v riti,jasne zeby som chcela mat matersku z max.vymeriavacieho zakladu...ako mam postupovat podla vas?????

silvuskaa
22. jan 2012

@uzovicka DNP si platim od augusta 2011, potom som sa bola 5.1odhlasit a prihlasit k 6.1.2012, RD mi konci 18septembra 2012, zatial som neni tehu, ale snazime sa otehotniet.

jarulda
22. jan 2012

@smarti Nie ak by si to spravila este teraz v januari tak sa poistis len na nemocenske poistenie, nie balicek poistenia, cize cca 50eur na mesiac na maximalny VZ. A ano ak by si nastupila na OCR do tych 26 tyzdnov tak by bola OCR tych cca 60 eur, potom pri max VZ cca 200 eur. Ale je tu este moznost si zvolit na zaciatku aj minimalny VZ co je asi 15 eur a v tom pripade by si mala celych 270 dni narok na OCR z minima teda cca 60 eur.

jonki
22. jan 2012

Ahojte baby: neviete mi poradit?
Moja situacia je takato...bola som studenst denneho studia tak som si zacala v roku 2009 platit dobrovolne nemocenske poistenie kedze sme planovali dieta. To sa nam aj narodilo (november 2010)a ja som normlane nastupila na matersku(11.10.2010), teraz som uz na rodicovskom. Po skonceni materskej som DNP zrusila. Teraz opat planujeme babo a moja otazka je.
Je to naozaj tak ze ak do 31.1. 2012 uzavriem DPN tak sa na mna bude vztahovat stary sposob platby...a po uplynuti 270 dni mi ho automaticky zrusia ale budem v 8 mesacnej ochrannej lehote.
teda: aky bude max vymeriavaci zaklad, ci poistne bude 4,4% z tohoto zakladu, a v pripade ze by som otehotnela v juli-auguste 2012 teda nastup na matersku by bol v polovici februara 2013 dokedy je potrebene platit toto poistenie-staci tych 270 dni (ktore budem mat splnene) alebo je to nutne platit az do nastupu na matersku potom uz podla noveho systemu platby?
vdaka za radu.

nikolino
22. jan 2012

Dievčence ak si podám žiadosť o vrátenie preplatkov z DNP a daňové priznanie z DNP môže mi to nejako narušiť budúce poberanie materskej teda aby bola maxi a prípadnú PN alebo Očerku?

smarti
22. jan 2012

@jarulda takže v podstate pri častejšie chorých deťoch sa to určite oplatí ešte potiahnuť do toho októbra. Takže teraz to urobím tak, že sa dám nejakého 25.1. vypísať na OČR, potom 29. zruším DNP a hneď 30. uzatvorím nové? Nebude to mať žiaden vplyv na už plynúcu OČR, na ktorú nastúpim tesne predtým? Teda keď to urobím takto, tak nemusím platiť celý balík? Ten platia len tie, ktoré nastúpia od 1.2.?

uzovicka
22. jan 2012

@silvuskaa na tvojom mieste by som si to uz nechala, ako mas. Lebo ci si znova od 6.1. alebo od 31.1. v tom uz rozdiel velky nie je. Je super, ze si si to platila iu od augusta, t.j. mas nazbierane dni, ktore sa ti rataju do tych potrebnych 270 dni. Od 6.1. do 270. dna musis otehotniet, vyrataj si to, teda niekedy najneskor v septembri al. auguste, to si presne vyrataj. ale ak ti RD konci v septembri, tak sa prihlas radsej znova k 31.1. , lebo potom mas 270. den az 25. okt, a to presne potrebujes docielit, aby ti najskor skoncila RD, az potom aby skoncilo DNP. Teda nove poistenie zamestnankyne, ktore vznikne nastupom do roboty, teda ukoncenim RD, musi vzniknut pocas platenia DNP, nie az v jeho ochr. lehote. Teda pre teba najlepsie, prihlas sa k 31.1. a mas aj dlhsi cas na otehu. Ja som detto, takto to spravim. Snazime sa, tehu este nie som, RD koncim 15. augusta a pojdem tiez od 31.1. odznova. Neboj, mam to overene aj u nas v meste na soc. a j na poradna@socpoist.sk

gapa
22. jan 2012

@silvuskaa
ak otehotnieš do ukončenia dnp, teda do 270dna od prihlásenia, tak ti plynie ochranná lehota 8mesiacov pre uplatnenie nároku na materské z dnp. Je len podstatné aby ti po ukončení dnp nevzniklo nové nem.poistenie (poistenie vzniká aj po ukončení prerušenia nem.poistenia). Len v prípade, že by si do zamestnania nastúpila až po ukončení dnp, tak by nárok nevznikol.
A vlastne to platí aj potom, pozor na to, aby si po ukončení dnp nemala v zamestnaní PRERUšENé nem. poisenie, potom by prestala plynúť ochranná lehota z neho. Tj. aby si napr. nečerpala neplatené volno, rodič.dovolenku, nebola na jednej očr dlhšie ako 10dní a pn dlhšie ako 52týž.

ale pozerám medzitým ti už odpovedali, no nečítam, čo sa medzitím tu popísalo, odpovedám na tvoju prvotnú otázku len.

dadka28
22. jan 2012

@gapa
vedeli by ste mi poradit?od maja 2011 si platim DNP z maxima 49,13eur,nejak koncom januara 2012/okolo 27-28.1/splnam podmienku 270dni platenie nepretrzite...som v 9tyzdni tehotenstva,od 1.2.2012 budem PN z DNP-na rizikovom koli potratu...na 3mesiace som bola zamestnana na dobu urcitu/od 3.112011-31.1.2012/prac.pomer som nemala ziaden okrem tychto 3mesiacov pocas RD,inac som este na RP,ktory mi konci teraz v januari 2012...ako mam pokracovat?mam sa prihlasit na nove od 1.2.2012,alebo nechat zaniknut,si pisala ze staci mala chybicka a som v riti,jasne zeby som chcela mat matersku z max.vymeriavacieho zakladu...ako mam postupovat podla vas?????aj tak uz neviem neviem ci som si nejak to nepokazila...

mima22
22. jan 2012

ahojte
mozete mi poradit
pocula som ze toto dobrovolne platenie sa ma zrusit je to tak?
alebo si to mozem zacat platit ked chcem aby som mala vacsiu matersku ked otehotniem?
dakujem za rady

lubka_cmuk
22. jan 2012

Ahojte je tu ešte niekto ? Zajtra chcem ísť na SP tak mi poradte dám odhlášku a čo ja viem v utorok prihlášku .. Otázka z DNPO som čepala pri OČR znamená to že budem môcť aj od 1.2. 2012 či je tam podmienka tých 26týž. ??? alebo sa my to pletie?

jarulda
22. jan 2012

@smarti Vplyv na OCR to nema, skor OCR ma vplyv na nove DNP-za dni ktore budes cerpat davku OCR z povodneho DNP nemusis platit poistne na nove DNP. / take som dostala info tu na konikovi a porade/Ten postup prihlasenia odhlasenia je OK, len si sleduj ktory den je sobota nedela/29.1, je nedela to sa asi neodhlasis🙂 Nebudes platit cely balik, az ked by si sa prihlasila po 1.2. ako pises.

dori2
22. jan 2012

@vani nie, to treba rozlisovat ze: materske je potom vyplacane ako "uhrn dennych vymeriavacich zakladov zo vsetkych typov nemocenskych poisteni, z ktorych ti vznika narok na davku".
znamena to, ze z DNP nedostanes max davku- to je pravda- lebo dostanes len z hruba mzda - max vymeriavaci z DNP, ale popri tom este dostanes z povinneho NP.
je to zlozito pisane, ale takto nejako to je
len potom bacha, aby si splnila vsetky podmienky v jednom aj druhom nemocenskom poisteni

rivatha
22. jan 2012

@gapa "Je len podstatné aby ti po ukončení dnp nevzniklo nové nem.poistenie (poistenie vzniká aj po ukončení prerušenia nem.poistenia)."
Ahoj! Chcela by som sa spytat, ci nejako moze vyplacanie materskej vylucne z DNP ovplyvnit, ak pocas platenia DNP zena prerusi RD a ide na 6 mesiacov na podporu, a potom opat na RD. Pripadne, ak by podpora trvala prave v case, ked uplynie 270 dni platenia DNP. Neviem, ci pisem zrozumitelne, o co mi ide 😅
Dakujem vopred za informaciu 🙂

silvuskaa
22. jan 2012

@gapa
@uzovicka dakujeeeem vam baby, konecne to chapem, jupiiiiii 🙂
mam ale este jednu otazku, ked mi skonci RD a DNP stale trva, mozem ist na PN kym nastupim na dalsiu MD? A vlastne DNP by mi skoncilo cez tu PN...

silvuskaa
22. jan 2012

@gapa
@uzovicka dakujeeeem vam baby, konecne to chapem, jupiiiiii 🙂
mam ale este jednu otazku, ked mi skonci RD a DNP stale trva, mozem ist na PN kym nastupim na dalsiu MD? A vlastne DNP by mi skoncilo cez tu PN....

smarti
22. jan 2012

@jarulda dík, poradila si mi, myslela som, že od februára nič z toho.

uzovicka
22. jan 2012

@silvuskaa Na PN mozes ist, ked uz budes tehu a budes mat od posl. prihlasenia, teda od 31.1. 26tyzdnov suvisle zaplatenych, a budes mat uz dokopy aj s tym prvym DNP 270 dni splnenych

dori2
22. jan 2012

@jonki nie. po 270 dnoch ti automaticky zanikne a ked dovtedy budes tehotna, budes v ochrannej lehote pocas ktorej sa neplati.

jarulda
22. jan 2012

@smarti neni zac aj ja som si to myslela som n atom podobne ako ty🙂 kym som zas nezabludila sem a docitala sa ze sa to da este takto vyuzit🙂

gapa
22. jan 2012

@nellinka1
počas čerpania pn v zamestnaní stále trvá nem.poistenie zamestnanca, tj. neprerušuje sa počas pn nem.poistenie. To by musela trvať PN-ka 52týždnov, až potom sa nem.poistenie prerušuje.

Len bacha, v ochr. lehote vzniká nárok na materské presne 6týž. pred očak. dátumom pôrodu, čo ti napíše lekár do žiadosti o materské. tj. nie skôr!!!! aby ti lekár neskončil pn skôr a nechcel ta vypísať na md už 8týž. pred oč.dátumom pôrodu. žiadaj nástup na md 6týž. pred .

dori2
22. jan 2012

@vani to som zase ja 🙂 ale toto je uzitocne: citaj:
Ak má poistenkyňa viac zamestnaní, prípadne je zamestnaná a zároveň podniká, nárok na materské môže vzniknúť z viacerých nemocenských poistení, ale materské sa vypláca vždy len jedno.

Nárok na materské sa posúdi samostatne z každého nemocenského poistenia.

Ak vznikne nárok na materské z viacerých nemocenských poistení, materské sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky materského z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na materské, a materské sa vypláca len jedno.

Aj tu však platí obmedzenie: úhrn denných vymeriavacích základov nesmie byť vyšší ako suma denného vymeriavacieho základu určená z 1, 5-násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (§ 58 ods. 3 zákona).

Znamená to, že ak príjem z viacerých zamestnaní, prípadne zamestnania a podnikania, bude vyšší ako maximálny vymeriavací základ (1116,75 eur), materské sa určí z maximálneho vymeriavaceho základu a poistenkyňa bude poberať materské vo výške 670 eur mesačne.

je rozdiel PN a meterske troska asi 🙂

racik
22. jan 2012

@jana201 ak otehotnies v aprili narok uz budes mat, lebo to uz budes mat zaplatenych 270 dni

gapa
22. jan 2012

@silvuskaa
môžeš

racik
22. jan 2012

@jana201 ked otehotnies marec, april tak to nestihnes to ochrannu lehotu

mima22
22. jan 2012

vidim ze mi asi nikto neporadi dakujem aj tak

silvuskaa
22. jan 2012

@uzovicka jasne chapem, inak pocitala som to a DNP sa mi rata do 1.10. a RD mi konci 18.9.,cize staci ak som prihlasena na SP od 6.1., nepojdem sa znova odhlasovat a prihlasovat.
este raz moc dakujem, konecne moc mozog moze vypnut co sa tyka rozmyslania nad DNP 🙂

silvuskaa
22. jan 2012

@gapa dakujem 🙂