Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
23. jan 2012

@adikad
áno, je to tak. dnp ti zanikne automaticky zo zákona 271tym dnom od poslendého prihlásenia (ak je to po 31.1.2012). Ak už je to k 31.1.2012 viac ako 270dní, tak týmto dnom ti zanikne.

anika11
23. jan 2012

@pralinkaaa no to by si musela uz mat splnenu tu podmienku mat zaplatenych 270 dni,ked si na PN alebo na OCR,tak za tie dni si nemusis platit.a rodicovsky dostavas normalne.

vbc22
23. jan 2012

@petronelka1 dakujem, je to urcite tak? mne dr. dala ukoncenie PN aj pre zamestnavatela aj dnp a matersku len 1 papier.nechapem to

svetkaadamko
23. jan 2012

@akramuscha tych 26 tyzdnov je o tom, ze ked si platis DNP a skonci ti tych 270 napriklad teraz vo februari, ale este nie si tehotna (teda nebudes mat 8-mesacnu ochrannu lehotu ale len 7-dnovu) tak si zacnes hned platit nove DNP, ale este po starom (ale musis stihnut sa prihlasit do konca januara 2012), s rovnakym vymeriavacim zakladom a to ti staci platit 26 tyzdnov, aby si medzitym otehotnela a vyplatia ti potom matersku..... takze ide o to, aby si neprisla o svoje peniaze z DNP..... dufam, ze som to napisala zrozumitelne 😀 lebo niekedy sama po sebe neviem vylustit co som napisala 😀

simonkato
23. jan 2012

Ahojte chcem sa spytat keby si zacnem dnp platit este tento mesiac tak si to platim nasledovnych 270 dni po starom ci od februara uz po novom?

svetkaadamko
23. jan 2012

@mima22 neviem ci ti uz niekto odpovedal, ale nic sa nerusi, len sa meni cely system, este do konca januara 2012 sa da prihlasit na stary system DNP, tak ked chces, utekaj hned na SP .... lebo po novom sa bude platit cely balik (nemocenske, dochodkove a poistenie v nezamestnanosti) a plati sa 35% z vymeriavacieho zakladu

svetkaadamko
23. jan 2012

@simonkato ked si das prihlasku teraz do konca januara 2012, tak platis po starom, az ti, ktori si daju prihlasku od 1.2.2012 budu platit po novom.... takze odporucam cim skor utekat na SP 😉

katkak88
23. jan 2012

Vie mi niekto ozrejmiť, že ked mi MD končí 26.2.2012............a DNP zanikne 1.2.2012...............to znamena ze to DNP mi trvá až do skončenia MD, alebo už bude skončene..............pýtam sa preto, že či po skončení MD sa na mna vzťahuje lehota 7 dní...........napr na OČR

svetkaadamko
23. jan 2012

@annie6 no ako? je to pozitivne? 🙂

simonkato
23. jan 2012

@svetkaadamko a este takto nevadi ze som pn?a bez prace kedze mi poslali po par dnoch marodky vypoved.Mozem si to zacat platit tak ci tak?a aku najvysiu sumu si mozem platit a kolko by som potom dostala?

annie6
23. jan 2012

@svetkaadamko ano, dnes rano boli // 😅 ale este chceme raz skusit, do istoty 😀

adikad
23. jan 2012

@gapa Takze uz nic s tym nenarobim? Vlastne sa uz nemusim z neho po skonceni MD odhlasovat?

pralinkaaa
23. jan 2012

@anika11 takže môžem isť až ked budem platiť tých 270 dní? či ako to je s týmto? Mooc dakujeem...keď už si to platím nech to využijem 🙂

merry_v
23. jan 2012

kočkyy ako sa máte???????? 🙂 🙂 🙂

anaba1
23. jan 2012

@svetkaadamko Kde si na to prisla, ze sa musis prihlasit s rovnakym VZ?

lenka_tomi
23. jan 2012

@ika84 uf tak ževraj preto, lebo ja do termínu nástupu na MD neviem dosiahnuť 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenie ale keďže som si platila okrem DNP aj povinné odvody, tak tie chýbajúce dni do 270 dní si ževraj dopočítajú z povinných odvodov ale musím si zrušiť živnosť. Nejak tomu nerozumiem a strácam sa v tých ich pojmoch čo má sociáln a poisťovňa. Nikde nie sú dostupné informácie napísané zrozumiteľne, všetci len hovoria o zvýšení zo 60 % na 65%, u zamestnaných žien a nikto nikde nepíše čo so SZČO. Normálne ma serú...

deninka14
23. jan 2012

dievčatá, VZ z DNP sa za január počíta priemerom za rok 2011????? pre vysvetlenie: chcem si vypočítať, kolko eurikov dostanem za OČRku ... 😉

anika11
23. jan 2012

@pralinkaaa no len to ja uz presne neviem,ci ti to potom hned nezrusia ked budes mat tych 270 dni.teraz sa to akosi menilo cele.ja viem len podla seba,ze ked mam uz zaplatene viac ako 270 dni (ja si platim uz dlho),tak mi normalne doktorka vypise OCR a mam aj ocr aj rodicak normalne.skus sa este popytat tu dievcat,niektore sa fakt vyznaju 😉

lubinka9
23. jan 2012

ahojte dievcata, mam dotaz. Ak som DNP a nechcem od 1.2.2012 platit balik poisteni, zanika toto DNP automaticky alebo treba podat v SP odhlasku?

mariro
23. jan 2012

@gapa ahoj ,chcem poprosit o utvrdenie resp.o radu.Dnp si platim uz davno od aprila som na MD,v maji som si ukoncila a zalozila nove z max.MD mi skoncila 19.12. a presla som na rodicak.Od 20.12. do 31.12.som si doplatila alikvotne poistne z maxima.Cize prva jedina platba z maxima.Od 4.1.2012 som nastupila na PN.Otazka znie bude moja PN vyplacana z maxima?Bude RO rok 2011 kedy bolo nove poistenie z maxima,ale platba bola az po uplynuti 26 tyzdnov.Vadi to alebo nie?Co je dolezite pri vypocte davok PN pre mna?
Dakujem za odpoved.
Lebo ak to bude len z minima,potom teda prejdem na druhu variantu a to ye si zalozim nove poistenie.

svetkaadamko
23. jan 2012

@simonkato nevadi, ze si bez prace, prave vtedy si to vacsina plati, ked nema pracu, aby potom mali z coho dat MD alebo PN 🙂 len potom treba davat pozor, ked to budes platit a zamestnas sa, treba sa pytat na SP, ako to potom je, lebo aj zamestnavatel ked bude za teba platit odvody, tak sa to potom nejak meni

@anaba1 uz sa to tu spominalo, ale ak myslis, ze pisem somarinu, radsej sa opytaj na SP alebo niekoho ineho 😉

akramuscha
23. jan 2012

@svetkaadamko jasné, ďakujem za vysvetlenie. 🙂

simonkato
23. jan 2012

@svetkaadamko dakujem velmi pekne tak zajtra si to pojdem vybavit dufam ze pochodim uspesne a uz aspon som mudrejsia na co sa mam informovat

oknosmas
23. jan 2012

tak dnes som to bola vybavit..teta v sp bola velmi ochotna...uz len otehotniet pocas nasledujucich 270.. i ked mi to pride uz skor ako absurdne 😒

pralinkaaa
23. jan 2012

@anika11 ešte ma napadlo že ja ju vlastne splnenu mam lebo som bola predtym normálne zamestnaná...čo aj som...takže to by malo byť asi ok.
nevieš mi ešte povedať - toto mi normálne povedia ak zatelefonujem do SP, mali by nie?

anika11
23. jan 2012

@pralinkaaa no to by ti mali povedat,podla toho na aku ochotnu pani natrafis.myslim,ze to sa berie zvlast z dobrovolneho a zvlast zo zamestnania.ale tak asi z toho zamestnania minimalne by si mala mat narok.pozistuj,treba to vyuzit..kym sa da 🙂

katkaapetko
23. jan 2012

ahojte je potrebne si vybavit DNP na socialke v mieste trvaleho pobytu alebo je jedno kde???bude mat nejaky vplyv na platenie DNP ak sa vydam a zmenim bydlisko?hm....???nie som si ista... 😕
dakujem... 😉

nikolino
23. jan 2012

Dievčence poradte ak si podám žiadosť o vrátenie preplatkov z DNP a daňové priznanie z DNP môže mi to nejako narušiť budúce poberanie materskej teda aby bola maxi a prípadnú PN alebo Očerku?ďakujem
Včera o 21:49 • Odpovedz • Pošli IP •

lilyen2011
23. jan 2012

@peggi zamestnávateľ predsa platí so poisťovne za zamestnancov odvody (do SP, fond v nezamestnanosti....) - odvody z hrubej mzdy (3%, 4,4%,1%....) do každého jedného zvlášť, lenže nás zaujímajú jedine odvody do sociálnej poisťovne....

- ty ako platiteľ DNP si sama za seba platíš tie odvody sama (vyberieš si vymeriavací základ z ktorého chceš platiť a z neho sa ti všetko vypočítava) -----) výška budúcej materskej a "odvody" čo je vlastne suma poistného, ktorú musíš hradiť 270dní od založenia DNP

- lepšie to už vysvetliť neviem prepáč 🙂

lilyen2011
23. jan 2012

@jana201 ľahko si to vypočítaš.... ak si dáš VZ zo sumy 1153,50eur (odvody sa platia 4,4% čo je 50,75e/mesačne)

1153,50 / 100 * 4,4% = 50,754

MATERSKÁ 65% zo sumy 1153,50

1153,50 / 100 * 65% = 749, 775 (oni to však počítajú na dni ak má mesiac 30dní tak dostaneš o cca 25eur menej ako keď má mesiac 31dní) (vypláca sa vždy spätne o 1mesiac)

- napr. február má 28dní, tak ty v marci dostaneš 28* 25 = cca 700e (tento rok má 29dní 😀)
- marec má 31dní, tak v apríli dostaneš 31*25 = cca 775eur
- apríl má 30dní tak v máji dostaneš 30*25 = cca 750eur

- píšem cca, lebo oni ti stanovia sumu na deň aj s desatinnými miestami a nie som si už z účtovníctva istá, či sa to zaokrúhluje nahor, či nadol no mám pocit, že vždy nahor. to je detail 😀