Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mirkave
23. jan 2012

@nikolino ja som si poziadala o preplatok,ktory mam uz vyplateny a dnes mi zhodou nahod prisiel papier,co som poziadala pre ucely rocneho zuctovania dane.preco by to malo ovplyvnit nemocenske davky?

mirkave
23. jan 2012

@peggi ak je pn z dnp,tak ti bude vyplateny aj rodicovsky aj pn

mirkave
23. jan 2012

@inkamia zrus to,co mas a zaloz si nove este v januari.budes platit len dnp do splnenia podmienky 270 dni ,sumu aku chces.zmena sa moze normalne vykonat po polroku,ale ci aj v tomto pripade-to ti musia poradit skusenejsie baby,ktorych sa toto tiez tyka,lebo som si neni ista tou zmenou,ked uz bude platit novy zakon......

mirkave
23. jan 2012

@mima22 tehu musis ostat maximalne do vyplatenia 270 dni,potom ti dnp zanikne a zacne plynut ochranna lehota tych 8 mesiacov na nastup na matersku

annie6
23. jan 2012

@mirkave ahoj, a nevies ako to je, ze ak budem teraz tehotna a budem v ochrannej lehote, tak kedy sa to nahlasuje na poistovnu? ci teraz alebo az pri ziadosti o matersku(si to budu vediet zistit)?

mima22
23. jan 2012

@mirkave

dakujem ti pekne konecne som to pochopila........

mirkave
23. jan 2012

@annie6 toto som sa aj ja pytala na poistovni a zistuju si to po podani ziadosti o materske tych 6-8 tyzdnov pred porodom.spatne im system vsetko ukaze

annie6
23. jan 2012

@mirkave ok, a to im bude treba nejaky doklad potom aj doniest(tehotensku knizku npr.), ze kedy zacalo tehotenstvo? :D

mirkave
23. jan 2012

@annie6 len ziadost o materske.tam budu vsetky potrebne udaje

lilyen2011
23. jan 2012

@jana201 viem, že sa počíta 270 dní za 2roky spätne, no ak by to tak bolo, tak potom žiadna z nás by nemala nárok na ništ 😀 ale keď si začala nové DNP tak sa to počíta od nuly ako nové poistné
To by bola potom riadna kravina, veď ja mám už uhradených viac ako 270 za 2roky dozadu možno aj 2x 270dní...

datanka
23. jan 2012

@dori2 jasne,chapem a splnam 😉

zuzulka2409
23. jan 2012

ahojte baby, cim viac citam, som viac a viac zmatena ☹
DNP si platim od 02/2009, na materskej som bola od 30.7.2010 do 24.3.2011 (pocas MD som neplatila dnp a ani som ho nezrusila). Od 25.3.2011 som na RD a platim si minim. DNP 14,47€ (moj pracovny pomer este trva). Momentalne som na zaciatku dalsieho tehu a termin porodu mam 11.9.2012. Znamena to, ze mam splnenych 270 dni k 31.1. a plati mi 8 mesacna ochranna lehota a ak toto tehotenstvo bude uspesne, budem mat narok na max. matersku podla stareho systemu ?

Ak mi DNP zanikne automaticky k 31.1. je potrebne uhradit DNP aj za januar 2012, a v akej vyske ?

Dakujem pekne za rady.

zitaje
23. jan 2012

chcela by som sa opytat - bola som takmer rok na dnp z minima, ukoncila som a od dalsieho dna som sa nahlasila z maxima. Odkedy mozem cerpat z tohto "noveho" poistenia? Hned, ked uz mam splenynch 270 dni za 2 roky? Dakujem za odpoved.

hetino
24. jan 2012

@nikolino ahoj,ked si chcela papier na danove priznanie z DNP,tak ti ho bez problemov dali?Mne pani odmietla papier dat,preto sa pytam.

hetino
24. jan 2012

@ika84 ahoj,zistila si nieco ohladom DNP? ja zatial nic,uz som z toho zufala... 😠

dorotka_
24. jan 2012

Ahojte baby, tak ja som sa uz odhlasila aj znova prihlasila na platenie DNP, na moje mile prekvapenie, pracovnicky boli velmi mile a ochotne a hned aj vedeli, ze je to kvoli tej materskej, takze mam teraz cas do oktobra 😉 a este ja tam mam preplatok co som si do teraz platila a tym padom nemusim uz mesacne platit lebo z toho mi to postrhaju 😀 a dokonca po skonceni tych 270 dni mi este aj nieco vratia xixi

domeli
24. jan 2012

@gapa alebo iné šikovnice, znalé aj účtovno-daňovej oblasti,
viete poradiť, ako je to s tým nárokom na zahrnutie DNP do daňového priznania?
1. viete dať link, kde sa to rozoberá (ak nemáte dostatok času to tu rozpisovať)?
2. majú na to nárok všetci, ktorí si to platia/platili alebo iba napr. tých maminiek, ktoré boli pred nástupom na MD či RD zamestnané a ich prac. pomer trvá/skončil alebo toto nerozhoduje?
3. môže si to uplatniť aj manžel, ak si to manželka platila?
Priznám sa, že toto je pre mňa neznáma oblasť a o tejto možnosti som sa dozvedela iba nedávno.
Ďakujem za ujasnenie a rady.

zoja
24. jan 2012

domeli, ja som si aj za rok 2010 uplatnovala, stacilo mi dolozit k danovemu vypis z IB

domeli
24. jan 2012

@hetino mne doklad o platení vydali, avšak až na druhý pokus. Prvý krát mi pani povedala, že dokladom o tom, že si to platím je môj výpis z účtu a keď som jej vravela, že pokiaľ viem, tak potvrdenie mi majú dať oni, tak ma odkázala na pobočku v okresnom meste, kam podľa bydliska patrím, že tam mám skúsiť. Tam som natrafila na jednu holku, s ktorou síce nie sme kámošky, ale vieme o sebe z VŠ, tak mi vytlačila potvrdenie na dve A4, len som jej povedala rodné číslo.

domeli
24. jan 2012

@zoja a podávala si si to sama alebo si zamestnaná a tak to robila personalistka? Alebo toto nerozhoduje?

lucianak
24. jan 2012

Ahojte baby. Ja som si zrušila dnp 28.12. a nanovo si ho založila 29.12. Vedeli by ste mi poradiť??? Viem, že ak by som teraz šla na pn, tak by mi platila socka z minimálneho dnp, lebo už som mala koncom novembra 270 dní. Ale potom po 26 týždňoch by mi už bola rátaná pn automaticky z tej čiastky, z ktorej si platím dnp?
Ďakujem za odpovede...

zoja
24. jan 2012

podavala som si to sama, prenajimam byt tak preto, inak by mi to robil zamestnavatel

jana201
24. jan 2012

@lilyen2011 ja uvidim este ze ako no podla mna je to blbost tiez no uvidim skusim ist ma narodku ... a este ked budes mat cas tak to ako tie dva roky do zadu a vsak to je jedno ja uz platim naznovo tak uz mnne sa bude pocitat tym padom od noveho a z najvyssieho teda ...

estachova
24. jan 2012

ahojte, prosím poradiť. platím si DNP z max. , chodím na PN aj OČR, tehu nie som a ani neplánujem, ale chcela by som ešte využiť PN, alebo OČR., čo mám teraz robiť, keď viem, že ma 31.1. 2012 systém odhlasuje?
ďakujem

janulap
24. jan 2012

@mima22 ked si zalozis DNP zajtra,tak ti skonci ak dobre ratm 21.10-vtedy by si uz mala byt tehu 🙂

nikolino
24. jan 2012

@mirkave iba pre istotu som sa pýtala aby ma niečo nezaskočilo...

nikolino
24. jan 2012

@hetino presne ako píše domeli prišla som k nám na pobočku v žiline povedala som že potrebujem potvrdenie k ročnému zúčtovaniu dane za rok 2011 koľko mám odvedených platieb z DNP a nebol problém. Ale ochota tej paní bola neskutočná a mi bolo zle asi tak že čo ju otravujem....

katka9900
24. jan 2012

@zuzulka2409 ahoj, ano budes mat narok na matersku, budes v ochrannej lehote. za januar zaplat normalne ako si platila kazdy mesiac, teda 14,47, poistenie automaticky zanikne, nemusis nikde chodit. a mozes ist na pn az do nastupu na matersku, ak mas problemy... inak drzim palce, nech ste zdravucki 😉

jana201
24. jan 2012

@lilyen2011 a este ako sa to vypocita z minimalnej ta marodka pocas tych 26 tyzdnoch ????

janulap
24. jan 2012

@katie.2906 ahoj,tak ja som dnes volala do SP,lebo zatial mi nic neprislo.Povedala,ze maju tam toho teraz vela,ale podla rod.cisla ma nasla a mne vraj pepiere uz posielala,ale zatial mi neprislo nic 😕 Tak mi h ned do telefonu nadiktovala platbu za januar a to moje identif.cislo 🙂