Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bejkn01
22. jan 2010

Pán Mihal, gapa alebo niekto, poradte mi prosím niekto:
potrebujem poradiť, keďže sa v týchto veciach moc nevyznám.
V máji som skončila VŠ, keďže som nebola zamestnaná, prihlásila som sa na DNP, platím ho od 1.6.2009 z najvyššieho VZ-1003,09, čiže 44,10eur mesačne. Medzitým som bola od 1.9.2009 do 31.12.2009 zamestnaná u jedného zamestnávateľa (s.r.o.) od 1.1.2010 som sa zamestnala u toho istého zamestnávateľa, len už nie v s.r.o. ale robím už u neho ako u živnostníka, mzda je 300EUR v čistom, keďže výšku VZ sa dá zmeniť až po 6 mesiacoch, zároveň som platila nemocenské zo zamestnania aj DNP, tak to platím až doteraz, viem, že sa dá výška zmeniť. V najbližšej dobe sa chystám dať si upraviť výšku DNP ako rozdiel max.VZ a zo mzdy.
Prosím ťa poraďte mi ako ďalej postupovať. A dokedy má zmysel vlastne platiť DNP. V najbližšej dobe by som chcela otehotnieť, tak mi prosím poraďte, ako postupovať, aby som mala čo najvyššie materské. Najradšej by som porodila do konca 2010, vtedy by sa mi malo brať rozhodujúce obdobie 2009? Alebo aké, ako je to vlastne s tým RO? Ak by som porodila až v roku 2011, ktoré obdobie by sa bralo ako rozhodujúce, ak by to bolo 2010 - ako mám postupovať, aby som mala čo najvyššiu materskú. To si mám celý rok 2010 platiť z najvyššieho VZ?

luckam77
22. jan 2010

ahoj standa...ja som si dala najvyssi vymeriavaci zaklad na DNP ale stale mi trva pracovny pomer...je to zbytocne tolko platit???potom sa da platit uz len minimum nie???alebo aj ina ciastka??? 😕

gapa
22. jan 2010

luckam,
môžeš sa prihlásiť z akéhokolvek vymeriavacieho základu od minima do maxima. t.j. napr. z VZ 319,58eur, 320eur,... 400eur,... 500eur ... 990eur, 991eur, najviac 1084,55eur 😉

standa82
23. jan 2010

Luckam,presne ako ti odpísala Gapa. Chod sa odhlásiť a povedz im, že sa chceš aj prihlásiť s novým VZ. Spravia ti to jeden deä, ak budú ochotné, aby si nemusela na druhý deň ísť do SP znovu. Prihlás sa len z rozdielu VZ.

luckam77
23. jan 2010

ale ja neviem aky mam ten rozdiel kedze som na materskej???vzdy som mala taku "neuveritelnu"sumu na paske ze cena prace (taky plat by som brala) a skutocnost bola o tristvrtinu mensia... 😠 takze pochybujem ze ked som dostavala 7700sk matersku tak ze ju budem dostavat aj pri druhom ...urcite mi vyrataju menej...asi to uz je jedno...ak nahodou som tehu tak nebudem uz spekulovat lebo mi to nevide... 😔

emia
24. jan 2010

gapa alebo niekto kto mi vie poradiť mam jednu otázku, keď si platím DNP momentálne som na rodičovskej, planujeme dieťatko, čo ak by som šla do krajiny ktorá nieje členským štátom EU? Ak by som tam aj porodila patrila by mi materská tu na slovensku, keďže by som splnila tych 270dní platenia a mala by som tu zároveň trvalý pobyt? 😵Neprišla by som o ňu aj o rodičovský, ak by som navštevovala doktora mimo územia SR? 😖 Nemožem sa nikde dopatrať ako je to ak žena porodí v krajiine ktorá nepatrí do EU, lebo viem že ak by som šla len tu do krajín EU tak mi materská aj rodičovský bude patriť,ak nebudem poberať tam.

jeny
24. jan 2010

ahoj maminy,prosim poradte mi, mam splenenu podmienku 270dni platenia z minima no potom som sa odhlasila, hned ako som mala pozitivny test som sa bezala nahlasit z maxima, zial moje tehotenstvo nedopadlo dobre a zaplatila som zatial len za prvy mesiac, to teraz musim platit minimalne toho pol roka alebo to mozem ist zase zrusit a zas sa nahlasit az ked budem tehotna???

vieraj
24. jan 2010

jeny, zrusit mozes hocikedy. 😅

emia
24. jan 2010

jeny, zrušiť môžeš hneď zajtra, to len keby si išla robiť zmenu tak by si musela po pol roku, ale ak neideš na PN tak je to platenie zbytočné, pokiaľ už maš splnených 270 dní tak sa ti stači potom až budeš tehotná prihlasiť do 8.týždňa tehot. 😉 Je mi to ľúto čo sa ti stalo. ☹

popelka
24. jan 2010

ahojte,poradi niekto,,,ja si platim nemoc.dobrov,poisten.od minuleho roka od novembra,viem,ze sa musi platit 270dni,aby som mala narok na marodku...platim si z najvyssej sumy 1000 aj daco euro,,,presne neviem,chcem sa spytat ze to kolko mi vyjde ta marodka,a som zamestnana...dakujem,,viete nieco o tom viac...papik

xpetka1x
25. jan 2010

popelka ked si zamestnana tak sa ti neoplati platit s 1000 staci ked si budes doplacat rozdiel medzi tvojou mzdou..

gangy
25. jan 2010

ahojte,
potrebujem poradit, od 17.1.2010 som uz na MD, mam splnenu podmienku platenie DNP,je potrebne aby som si platila aj pocas MD? a este jedna otazka, ako mam postupovat uz ked sa mi narodi mimco, treba ist na Socialnu poistovnu nahlasit narodenie dietata, alebo netreba?...dakujem

darka83
25. jan 2010

Ahojte, aj ja by som potrebovala radu. Som zamestnaná, momentálne na materskej, či rodičovskej dovolenke, malý má 1 rok aj 7 mes. Plánujeme druhé dieťa, možno tak o 3-5 mesiacov by som chcela otehotneť. Plat som mala nejakých 500-600 EUR mesačne. Chcem sa spýtať akým spôsobom by sa mi teraz vypočítavala materská, ak to stihnem dokedy bude mať malý 3 roky a koľko a ako dlho by som si mala platiť DNP ak by som chcela mať max. materskú. A keď už sem píšem neviete mi poradiť aj to, čo treba spraviť pre ten zvýšený rodičovský príspevok, nárok naň podľa všetkého mám. Ďakujem pekne 🙂

gapa
25. jan 2010

dnp musí trvať aspon 270dní pred pôrodom, t.j. treba sa na DNP prihlásiť dostatočný čas pred otehotnením.

výšku materského pozri v téme materké- RD-materské

o zvýšený RP musíš požiadať písomne.

tabci
25. jan 2010

ahoj som tu nova a presnu odpoved na moju otazku som nenasla ☹ Chcem sa opytat ci budem mat narok na vyssii rod.prispevok ak som zamestnana a som uz dva roky na materskej a v auguste by som mala nastupit na dalsiu a pred prvou materskou mam odrobenych 5 rokov.A este jedna otazka ked si zacnem v 8tyzdni platit do socialnej poistovne ako dobrovolnicka mam narok na matersku aj od nich?dufam ze som to napisala zrozumitelne,vopred za odpovede dakujem 😉

tabci
25. jan 2010

gapa a nestaci si zacat platit DNP od 8tyzdna tehotenstva co robi 26tyzdnov do porodu?ja som to tak citala v mama a ja.

darka83
25. jan 2010

Ďakujem za odpoveď gapa, takže dobre tomu rozumiem, že DNP nemá nič spoločné so zamestnaním, nestačí keď je splnená pomienka 270 dní zo zamestnania... tým pádom by som si mala dnp začať platiť najneskôr v čase keď chcem otehotnieť. Je to tak? A z akej sumy? Stačilo by mi napr. teraz sa prihlásiť z minima a keď otehotniem napr. o 3 mesiace z rozdielu max.- pravdepodobný vym. základ zo zamestnania.

luckam77
26. jan 2010

vie mi niekto z vas polopate vysvetlit co mi odpisali na moj mail na socialke???pytala som sa ich, ze v pripade ak by som bola tehu a termin by mi vychadzal koncom oktobra a 270dni splnam 15okt.ci mam narok na vyssiu matersku...vsak asi pochopite z mailu co mi poslali lebo tam uviedli priklad.. 😀 dakujem za vysvetlenie

Podľa § 31 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenskú dávku, ak

a) splnila podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia

b) zaplatila poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného ku dňu splatnosti poistného je v úhrne nižšia ako 100 Sk.

Podľa § 31 ods. 3 zákona dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenskú dávku aj vtedy, ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky po zániku ich nemocenského poistenia počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote a za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do zániku ich nemocenského poistenia, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie, zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti poistného za kalendárny mesiac, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie. Na splnenie podmienky zaplatenia poistného odsek 1 písm. b) časť vety za bodkočiarkou platí rovnako.

Podľa § 48 zákona poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo, ktorá sa stará o dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Z uvedeného vyplýva, že základnými podmienkami nároku na materské, ako jednej z nemocenských dávok, je existencia nemocenského poistenia resp. vznik nároku na nemocenskú dávku v ochrannej lehote, zaplatenie poistného na nemocenské poistenie a 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia pre nárok na materské je možné započítať len obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia. Pre posúdenie splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom je rozhodujúci skutočný dátum pôrodu.

Za predpokladu splnenia všetkých zákonom stanovených podmienok poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak. Napr. v prípade pravdepodobného dňa pôrodu určeného odborným lekárom na 31.10.2010, by ste mohli nastúpiť na materskú v termíne od 5.9.2010 do 19.9.2010 (6 -8. týždňov pred pravdepodobným dňom pôrodu). V prípade, že ku dňu nástupu na materské ešte nespĺňate podmienku 270 dní nemocenského poistenia, muselo by čakať až do skutočného dňa pôrodu, či splníte túto podmienku.

Čo sa týka splnenia ďalšej podmienky nároku na materské, t.j. zaplatenia poistného, táto podmienka by sa sledovala ku dňu nástupu na materské, od vzniku dobrovoľného nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského. V prípade nástupu na materské v mesiaci september by sa teda sledovalo zaplatenie poistného na nemocenské poistenie od vzniku dobrovoľného nem. poistenia do 31.08.2010, pričom podmienka zaplatenia poistného by sa považovala za splnenú, ak by toto poistné bolo zaplatené do konca septembra (bez ohľadu na splatnosť poistného).

Čo sa týka platenia poistného a splatnosti poistného, to upravuje § 142 a 143 zákona. Poistné sa platí za kalendárny mesiac pozadu a je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné, ak tento zákona neustanovuje inak. T .z. poistné za mesiac január 2010 je splatné do 8. februára 2010, poistné za február 2010 je splatné do 8. marca 2010, atď.

marcelkatt
26. jan 2010

Ahojte, dnes som bola na sociálnom v TT. Dali mi tlačivo žiadosť o DNP. Pýtala som sa, či po splnení min tých 270 dní platenia mám nárok okrem po pol roku materskej na zvýšený RP, alebo potom budem mať ten nižší RP. Pani na sociálnom mi povedala NEVIEM. Ako to teda je? Budem mať len 6 mesiacov materskú dávku a potom klasika rodičovský, alebo do 2 rokov dieťaťa ten vyšší? Viete mi poradiť?

skodka
26. jan 2010

Ahojte,
dnes som sa prihlasila DNP z max VZ.nie som tehotna ale planujeme bud do konca roka 2010 babo alebo zac roka 2011.vytesena som sa vratila,ked mi pani poradila ze"zaplatte si z max VZ cely rok a dostanete max matersku ci v dece alebo januar 2011 je to jedno. V dobrom som podakovala za radu,kedze som na RD tak mi je tych 47 E aj dost,ale ....Teraz citam,citam,ze platit to cely rok,je vlastne zbytocne,ale som uplne zmatena.chapem 270 dni ale to je vsetko.viac mi nepovedala,len splnit tuto podmienku.dakujem pekne.

gapa
26. jan 2010

marcelka
nárok na materské= nárok na zvýšený RP

pani na soc.poistovni to nemusí vedieť, lebo zvýšený RP sa vybavuje na UPSVaR odbor soc.vecí a rodiny

andzi
26. jan 2010

Ahojte, ja by som potrebovala vedieť, ako to bude v prípade, keď podmienku 270 dní DNP nesplním ešte pred nástupom na materskú, ale do pôrodu áno. Podmienky by som mala splniť cca 15.8.2010 a na materskú budem nastupovať už koncom júla. Ako to bude s materskou z DNP? Keď nastúpim koncom júla na materskú, začnem poberať materskú len z povinného NP a z DNP až neskôr alebo ako?

gapa
26. jan 2010

luckam,
ak 270dní splnaš dna 15.10.2010 a porodíš teda najskôr 16.10.2010 a pri nástupe na MD v 9/2010 zaplatíš najneskôr 30.9.2010 poistné za všetky mesiace od začiatku DNP do 8/2010, tak nárok mať budeš. Samozrejme treba zaplatiť aj za pomernú časť mesiaca september do dna pred nástupom na MD, alebo možno radšej pre istotu za celý mesiac (prečo vid nižšie**), aj ked to už nárok "na materské" neovplyvní, ak by si za 9/2010 nezaplatila ale porodila najskôr 16.10.2010.

Takže asi neplatí, čo písali mamičky niekedy v r.2007, že požadujú platenie poistného až do 270dna. Aj ked nevylučujem, že niekde takto usmernujú mamičky, no možno už dostali usmernenia z ústredia SP.

Ale pozor, ak by si porodila do 15.10.2010 vrátane, t.j. nesplníš 270dní do pôrodu a nevznikne ti nárok na materské (ani napr. zo zamestnania), tak musíš platiť poistné na DNP dalej, teda zaplatiť aj za obdobie od nástupu na MD. To je dôležité napr. ak by ťa lekár chcel vypísať aspon na PN, ak mu povieš, že nemáš nárok na materské. Ak PN vznikne napr. od 16.10.2010, tak aby ti nárok na nemocenské vznikol, musíš mať zaplatené do konca mesiaca v ktorom vznikla PN t.j. najneskôr do 31.10.2010 za obdobie od začiatku DNP do 9/2010. **Ak by si nezaplatila za celý september do 31.10.2010, tak by ti nevznikol nárok ani na PN.

gapa
26. jan 2010

skodka,
pozri zopár strán dozadu v tejto téme a hladaj tam link na blog p. Mihála. To si preštuduj, bude ti to jasnejšie. vskratke: Môžeš začať platiť aj z minima a po zistení tehotenstva sa odhlásiť a nanovo!!! prihlásiť (nie podať zmenu, na to bacha!) z maxima, ale nie neskôr ako v 8tt, lebo inak by si nesplnila podmienku že nastúpiš na MD až po 26týždnoch od posledného prihlásenia a matesrká by bola len minimálna. Toto platí podla teraz platných zákonov, t.j. aj príp. zmeny treba sledovať. 😉

luckam77
26. jan 2010

dakujem gapa...ked nahodou som tehu tak stiham prejst z matersj do materske ale ak nie tak ak budem tak sa DAM Z ROBOTY NA PN a potom zase z DNP sa dam na pnku ale az ked splnim 270dni a a zostanem tehu neskôr ako teraz...kamoska zo soc.mi to tak vysvetlila...budem mat narok na vyssiu matersku ked budem pn ale u zamestnavatela a ked dovrsim 270dni tak sa môzem dat aj z dnp na pnku... 😀 az do porodu...a aj po pôrode mam narok tych 6mes.na vyssiu matersku

marcelkatt
26. jan 2010

Gapa moc ďakujem. Ešte Ťa prosím o radu, na ten úrad práce soc vecí mám ísť kedy? To keď mi skončí materské? Či to tiež musím hneď teraz pred otehotnením? Gapa ďakujem za trpezlivosť a ochotu pre laikov vždy zodpovieš čo treba,

darka83
26. jan 2010

Ahojte, no tak som konečne pochopila, že mi stačí keď sa teraz prihlasim na DNP z minima a keď otehotniem odhlásim sa a znova prihlásim z rozdielu, ktrorý potrebujem. No mám ešte jednu otázku v ktorom meste sa mám prihlásiť? Trvalý pobyt mám v Trenčíne, ale zamestnaná som v Nitre, takže podľa mňa v Nitre. Ale prosím opravte ma ak sa mýlim...

marcelkatt
26. jan 2010

Darka ja si myslím, že v mieste trvalého bydliska.

gabikab
26. jan 2010

Kočky uplne laicky by som sa chcela spytat: ak som dnes uzatvorila DNP na sumu, ktora je rozdielom medzi mojim hrubym platom a maximom, kedy by sme sa mali zacat snazit o babatko, aby som splnila vsetky podmienky pre narok na max matersku. Mam pomerne chaos z 270 dni do porodu, kedze ako som vycitala na matersku sa vypisuje 6 tyzdnov pred porodom, takze je asi dobre platit cca 6 tyzdnov pred otehotnenim???? Dakujem.

darka83
26. jan 2010

Dakujem Marcelka, asi tam skúsim napísať. To je chaos a to si teraz ideme vybavovať zmenu trvalého pobytu, to budem musieť zase všetko prehlasovať?

gabika aj ja si to tak myslím, ale píšu tu že je to do pôrodu...