Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

emogeon
30. jan 2012

@dani125 aj ja som rozmyslala nad tymto ci to takto urobit alebo ist este dnes do SPsa nanovo prihlasit..

@oskvarka teda ak sa potom prihlasim ak budem vediet ze som tehu a ak sa zamestnam na 1 den tak by bola materska z maxima?...

gapa
30. jan 2012

@kata2882
predpokladám nevznikne ti od 1.7. povinné poistenie szčo (to je podstatné!!!)
ak nie, tak v prípde, že si tehotná k 31.1. a v r.2011 si platila z maxima, tak si v 8mesačnej ochrennej lehote pre uplatenenie nároku na nemocenské dávky (na matesrké, nemocneské, ošetronvé). Teda 8mesačná ochr. lehota neplatí len pre matesrké, ale pre všetky dávky (aj očr so synom). Je podstatné, že si k 31.1.2012 preukázatelne tehotná. Ak si uplatníš nárok na nemocneské, ošetrovné do 7.2. (teda štandardnej dlžky OL), tak netreba okrem pn a očr žiadny iný doklad. Ak si ale uplatníš nárok na očr, pn neskôr ako 7.2., teda napr. 8.2., tak budeš potrebovať doložiť aj potvrdenie od tvojho lekára, že si bola ku dnu 31.1.2012 tehotná (aby vedeli, že si v tej 8mesačnej ol). Pri uplatnení nároku na matettské v ochrannej lehote je to presne 6týž. pred očak.term.pôrodu, nie skôr, už toto nepotrebuješ, lebo je to z termínou na žiadosti jednoznačné.

loulou
30. jan 2012

Ahojte prosím potrebujem poradiť lebo na SP si ma prehadzujú od okienka k okienku a každý mi tvrdí niečo iné.
Moja situácia je takáto: od 16.5. 2011 som DNP z rozdielu hrubej mzdy a MVZ. Momentálne som tehotná v 10 týždni a na PN a tu nastávajú moje problémy. DNP mi zanikne 9 alebo 10.2 neviem presne a pani mi tvrdia, že ak chcem poberať max. materské musím sa znova prihlásiť aby mi bolo vyplácané čo sa mi zdá hlúposť kedže by som už mala byť v ochrannej lehote. A môj 2 problém je v tom, že by som si chcela PN uplatniť aj z DNP, ale bolo mi povedané že PN musí vzniknúť až po ukončení 270 dní súbežne zo zamestnania i z DNP, a kedže ja už PN som nemám nárok. Na to mi ďalšia poradila aby som túto PN ukončila a v ochrannej lehote 7 dní po ukončení DNP nastúpila na ďalšiu PN, na čo mi ďalšia povedala, že takto vystavenú PN budú posudzovať ako účelovú a mne z toho vzniknú zbytočné problémy. Neviete či sa s tým dá niečo robiť aby som si mohla uplatniť PN aj z DNP. Ďakujem za každé objasnenie i prípadnú radu

nella1
30. jan 2012

baby neviete nahodou som na PN od novembra 11, PN sa mi pocita z r.2010...po novom od 1.2.12, kedze mi dobrovolne poist.automaticky zanikne a nanovo sa uz nebudem prihlasovat lebo v aprili idem na MD a este mi bude vyplacana nakolko som v ochrannej lehote ci to plati aj pre PN ci mi ju budu nadalej do aprila kym nastupim na MD vyplacat. dakujem vam 😉

gapa
30. jan 2012

@hedka17
to prvé riešenie je ok, tj. ešte pred uplynutím 270dní z nového dnp ukončiť čerpanie rD v zamestnaní a začať čerpať riadnu dovolenku, z ktorej prejdeš do práce alebo na pn /súvisle bude trvať nem.poistenie zamestnanca, čo je podstatné, že nevzniklo po zániku dnp) Aj ked toto je ešte dobré potom overiť podla konkr. dátumov, hlavne bacha, ak by ukončenie Rd bolo v tom istom mesiaci ako nástup na druhú md, tam je ešte jedna záludnosť, resp. ak by v období čerpania dovolenky + prácovania bolo vela víkendov (napr. 4dni víkenkdu a len 5prac.dní), ozaj istejšie sú konkr. dátumy.

to druhé riešenie je možné pri ukončení dnp 31.1.
ak zanikne dnp zo zákona napr. 20.2., tak ak sa prihlásiš na balík od 21.2., tak to za nepretrzité nie je považaovné a teda vzniká nové nem.poistnie, plynie nanovo 26týž.
Ak sa však prilásiš napr. od 19.2. na balík a 20.2. ti zanikne staré dnp (vraj je to tak možné), tak sa to podla vyjaderní sp a ministerstva /mihála) považuje za nepretržité nem.poistenie,nemení sa rozhod.obdobie a neráta sa nanovo 26týž. Toto ale uvidíme, ked tu napíše prvá mamička, ktorá to tak spravila a nárok jej uznalli ozaj, ako by jej dnp nezaniklo

dani125
30. jan 2012

@emogeon veď aj ja ešte stále rozmýšľam, či sa neísť odhlásiť a prihlásiť...ale asi to nechám tak a prihlásim sa až keď to bude aktuálne na pár dní a budem dúfam, že to stihnem tak, aby sa mi zarátalo tých 270 dní...nechce sa mi zasa to platiť a potom z toho možno ani nič nemať...

adrikanatasa
30. jan 2012

@gapa prosím ťa takže ja ked som poistená dnp od 25.01.2012 a rodila by som dajme tomu v novembri alebo v decembri tak sa mi materská ráta z tohto roku?? ďakujem

adrikanatasa
30. jan 2012

gapa a ešte som zabudla napísať že som aj zamestnaná od roku 2007. To sa mi bude rátať materská zo zamestnania z roku 2011 a z DNP z roku 2012 ?

oskvarka
30. jan 2012

@emogeon nechapem preco stale spominas to zamestnanie na jeden den ?? napis mi do IP tvoju situaciu lebo nerozumiem..

loulou
30. jan 2012

@oskvarka Ahoj vidím, že sa vyznáš, prosím nevedela by si mi poradiť ohľadom môjho príspevku, ktorý som dala kúsok hore, ďakujem

oskvarka
30. jan 2012

@loulou páni moji to co tam máte na úrade.. jasne ze sa nemusis uz prihlasovat ak nechces s tym ze vraj by sa ti to nepretrzite dalo ale neviem ci to plati aj v pripade ak tvoje poistenie nezanika 31.1 zo zakona.. (ked si pn a potom hned budes MD tak by sa mozno oplatilo to aj zistit lebo si oslobodena od platenia) ale ak sa ti to nechce riesit tak jednoznacne ak si uz tehu tak narok na max. MD budes mat (ak si teda platis z maxima) a narok na PN tiez mas s tym ze ti ale ta PN musi vzniknut az po tych 270 dnoch (skratka podmienku 270 dni za posledne dva roky musis mat splnenu inak narok nemas a ten sa posudzuje v case na stupu na PN) v tomto pripade vazne zavisi od toho na akej PNke si... ak mas nejaku chorobu ktora ti skonci po 3 tyzdnoch tak potom ak by si nastupila znovu na PN uz v tej podmienke bolo by to ok.. ale ak si uz teraz vypisana z dovodu tehotenstva - teda si na rizikovom tehu alebo nieco take tak to naozaj je dost problem.. totiz to ani lekar ti tu PNku nezrusi a nezacne novu... on ani nemoze aj on by mal problemi za to a aj ty,.. on ta nemoze dva razi z tou istou diagnozov vypisat ... takze ak si uz na rozikovom tak si zial toto DNP na tuto PN uz uplatnit nebudes moct.. zial

oskvarka
30. jan 2012

@loulou este by som dodala ze aj to co ti poradili s tym prerusenim ze musis nastupit potom na PN do 7 dni v ochrannej lehote je hlupost lebo tvoja ochranna lehota kedze si tehu bude az 8 mesiacou takze ak by si PNku ukoncila a zacala dalsiu hned ako splnis podmienku 270 dni alebo hocikedy neskorej tak je to jedno kedy.. len to musi byt az po tych 270 dnoch..

hedka17
30. jan 2012

@gapa dakujem, ja by som bola cca este 3-4 mesiace PN,nakolko sa chceme zacat snazit cez leto. Dufam,ze to pojde ak mi nedaju dovolenku dam asi vypoved,lebo prepadnut to uz potom nechcem nechat ak to mam platit. Este raz vam dakujem @oskvarka

oskvarka
30. jan 2012

@adrikanatasa hej dnp je samostatna vec ak ti zacalo len tento rok a v tomto roku aj porodis bude sa ti ratat podla tohoto roka

loulou
30. jan 2012

@oskvarka ˇˇdakujem, mňa vypísala moja obvodná, diagnóza žalúdočné problémy(keď ma vypisovala ešte som nevedela, že som tehotná), ale keď zistila aká je situácia tak mi moju PN preniesla ku gynekologičke, ktorá mi už vypísala lístok na peniaze, keďže moja práca má nevyhovujúce prac. prostredie ktoré mi neboli ochotný zmeniť

hedka17
30. jan 2012

@oskvarka teraz som citala,ze ste pisali,ze ak je zena uz tehu je jedno ci ide aj po viac ako 7 dnoch na PN (po splneni podmienky 270 dni), ja som si myslela,ze sa to tyka uz len nastupu na MD ta 8 mesacna lehota

adrikanatasa
30. jan 2012

@oskvarka ďakujem, neviem prečo som si myslela že sa to ráta z predošlého.. ďakujem ešte raz

katuska54
30. jan 2012

@oskvarka ahoj,chcem sa opytat,ze kolko by som asi dostala za PN z DNP ale 26.1.2012som sa odhlasila a 27.1.2012 som sa znova prihlasila a na PN nastupim 9.2. lebo idem na operaciu. Som zamestanama a DNP platim iba rozdiel medzi mojou mzdou. neviem sa dopatrat nikde ze ci sa mi oplati ist na PN alebo si mam radsej zobrat dovolenku. Velmi by si mi pomohla,keby si mi poradila. dakujem

oskvarka
30. jan 2012

@loulou aha no tak to ti uz asi beru ako rizikove tak s tym uz asi teraz nic nespravis... tak ale za opytanie nic nedas to by len stacilo aby ti tu PN na nejaky cas prerusili vtedy ked uz budes mat narok... ale pochybujem ze ti to ta doktorka bude vediet spravit svagrinej nechcela dat prerusenie ani na moju svadbu... na vykend...

oskvarka
30. jan 2012

@adrikanatasa ak by si DNP v kuse platila od minuleho roka (napriklad od leta uz) tak by sa to ratalo z minuleho ale ak toto konkretne tvoje poistenie vlani este neexistovalo tak sa to musi uz len podla tohoto ;)

hedka17
30. jan 2012

@gapa @oskvarka mam este otazocku ked budem ukoncovat RD musim ukoncit aj RP?

oskvarka
30. jan 2012

@katuska54 a podmienku 270 dni za posledne 2 roky mas uz splnenu ?.. lebo ak ano dostala by si k tomu co mas zo zamestnania + cca 180 eur na mesiac to vychadza ale je to od oka.. rata sa to prve 3 dni 25 percent z minima (339€) a ostatne dni 55 percent z minima (339) a musis to cislo co ti vyde vydelit poctom dni v mesiaci a budes vediet kolko dostanes za dany den...

inkamia
30. jan 2012

uz som sa tu raz pytala,ale mozno sa nieco zmenilo a teraz neviem ako dalej: od 1.3.2011 si platim dobrovolne z minima a uz mam splnenu podmienku 270 dni, bolo mi povedane, nech si k 31.1.2012 zrusim toto poistenie a hned do 31.1.2012 aj prihlasim,aby som este platila čiastku tak ako doteraz a nie ten cely balik. nebola som tehotna,ale co najskor som chcela byt. ALE,teraz cez vikend som mala dostat menzes a neprisiel,a k lekarovi aj tak nestiham,ako sa mam zachovat teraz, ked mozno budem tehtona-poslednu men. som mala 31.12.2011? dakujem velmi pekne za odpoved

karinkaeich
30. jan 2012

no ako to tu citam (kazdy den uplne poctivo), tak som skutocne zvedava, ako dopadne pribeh kazdej z nas vs. dnp 🙂

oskvarka
30. jan 2012

@hedka17 na RP mas narok do 3 rokov tusim automaticky.. to s tym nesuvisi.. ale ako sa to riesi na uradoch to neviem deti nemam ani neviem ako to funguje ked ukoncis tu DR skorej s tym prispevkom ci ti to ostanu vyplacat automaticky.. ale narok na to by si normalne mala mat..

oskvarka
30. jan 2012

@karinkaeich :D to bude silny populacny rocnik.. predpokladam ze ak sa nepodari kazdej tak aspon takych 80 percent urcite ;)

karinkaeich
30. jan 2012

@oskvarka ked je teraz problem dat dieta do skolky, tak co potom? no ale nevyuzi moznost, ked sa este da. my sme tiez to druhe babo trosku posunuli, nech sa casovo zmestime a cerpame dnp. tak hadam na to vsetkym vyjde. drzim palce 🙂 😉

hedka17
30. jan 2012

@oskvarka dakujem ti hadam sa to casom dozviem 🙂

katuska54
30. jan 2012

@oskvarka dakujem,ano podmienku mam splnenu,aspon myslim lebo DNP si platim od 3.5. 2011 s tym ze som sa teraz odhlasila a znova prihlasila aby mi plynulo dalsich 270 dni. takze tu sumu 339,- mam vydelit dni v mesiaci? budem PN asi 10 dni,tak asi kolko to bude.moc si mi pomohla

oskvarka
30. jan 2012

@katuska54 dnami v mesiaci vydelit a z toho cisla vyratat tie percenta a budes vediet kolko dostanes v ten den... napriklad 2.8 eura (1-3) a 6.2 eura (na d4-ostatny den) v pripade ze ma mesiac 30 dni ako napriklad april
takze za 10 dni to bude cca 8,40+43,4 = 52 eur plriblizne