Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

renesmee2
30. jan 2012

@karinka2105 - Hm to by aj mňa zaujímalo. Lebo ja si to tiež platím a teraz neviem kedy môžem už otehotnieť najbližšie aby mi vyšla tá materská. Počula som že je tam nejaké rozhodujúce obdobie z ktorého sa ráta materská tak neviem ako to je. Kto poradí?

janina.p
30. jan 2012

@oskvarka to mi chceš povedať, že keď som si celý minulý rok platila DNP, tak ho tento rok nemôžem využiť? Veď PNka sa počíta z VZ minulého roku. Tak to hádam platí, či nie? To by bol pekný podraz.

janina.p
30. jan 2012

@renesmee2 pokiaľ viem, tak materská sa počíta z vymeriavacieho základu predchádzajúceho roka, teda z toho, čo si minulý rok zarobila, resp. z čoho si si platila odvody. Teda ak ideš na materskú v 2012, tak sa berie do úvahy príjem roku 2011. Aspoň tak to bolo doteraz

renesmee2
30. jan 2012

@oskvarka - A ked som si v roku 2011 ešte nič neplatila tak nedostanem nič?

oskvarka
30. jan 2012

@janina.p ak sa odhlasis a prihlasis tak uz to neplati lebo uz sa berie do uvahy len prebiehajuce poistenie... ak sa prihlasis kontinualne na balicek (ako ze sa to bude brat ako nepretrzite pokracujuce poistenie lebo novela zakona to tak umoznuje) tak ano ale v tom pripade uz platis tie cisla 119 eur a viac...

oskvarka
30. jan 2012

@renesmee2 baby nestresujte podla minuleho roka sa to rata len vtedy ak tvoje poistenie z ktoreho mas narok na davku zacalo uz minuli rok ak zacalo tento rok tak jasne ze ti to musia podla niecoho ratat tak ti to budu podla tohoto roka... ;)

datanka
30. jan 2012

@oskvarka ak budem v 8mes.ochrannej lehote po uplynuti 270dni platenia a skrachuje podnik v ktorom pracujem,takze zostanem nezamestnana,berie sa to tiez ako vznik noveho poistenia a matersku nebudem mat max?(samozrejme ak budem tehotna)vedela by si mi poradit?dakujem 😉

janina.p
30. jan 2012

@oskvarka takže pre mňa ak sa nechystám na ďalšiu materskú v najbližšej dobe je výhodnejšie sa neodhlasovať, nechať DNP zaniknúť zo zákona a v tom prípade by mi ešte tento rok bola napr. PNka vyplácaná z toho predchádzajúceho DNP? Teda z VZ minulého roka?

oskvarka
30. jan 2012

@janina.p ano ale ak sa napriklad zamestnas tento rok alebo prihlasis na DNP tento rok a tento rok aj porodis na konci roka tak ti to budu ratat z tohoto roka... lebo vlani tvoja praca aktualna ani tvoje DNP aktualne neexistovalo a z ukonceneho mas narok len ak si v ochrannej lehote a ta ti vznikom noveho poistenia zanika takze pravdepodobne z ukonceneho v minulom roku narok aj tak nemas.. (lebo do konca tohoto roka uz aj tak vari prejde viac ako 8 mesiacou..)

oskvarka
30. jan 2012

@janina.p ale ak niesi tehotna tak mas len 7 dni ochrannu lehotu ak neochories pocas tych 7 dni nedostanes nic zial..

merry_v
30. jan 2012

@oskvarka
@domeli
Baby mám ešte jednu otázočku: Počas platenie balíčka kedže budem na PN - budem oslobodená od platenia? a keĎ si balíček založím deň pre ukončením DNP- malo by sa mi poistenie brať ako nepretržíté? a povedzme ked moj VZ z roka 2011 bol z maxima a ked si zalozim teraz balicek z MINIMA bude sa mi materska v roku 2012 ratať z maxima??? poradte mi pliss 🙂

oskvarka
30. jan 2012

@datanka podla mna ukoncenie prac. pomeru neni problem.. ale 100 percentne ista si niesom.. spytaj sa gapa...
@janina.p pre teba ak neplanujes otehotniet a ani ist na PN do 7.2.2012 sa najviac podla mna oplati odhlasit sa dnes (mali by mat do 16:00 este otvorene) a prihlasit sa od zajtra na minimum.....

oskvarka
30. jan 2012

@merry_v myslim ze oslobodena by si mala byt ... ta nepretrzitost údajne tiez ale ja tomu neverím... a VZ sa rata s predchadzajuceho roka len ak je to stale toto iste poistenie (ak si sa medzitym neodhlasila a neprihlasila) lebo ak tam mas ukoncenie a zacatie tento rok tak uz ti to budu len podla tohoto roka ratat....

janina.p
30. jan 2012

@oskvarka no otehotnieť neplánujem a na PN do 7.2. ísť nemôžem, lebo do 22.2. som oficiálne na materskej dovolenke. Takže sa teda idem odhlásiť a zajtra sa prihlásim. Dá sa to hádam aj elektronicky, ak mám prístup ako zamestnávateľ, idem vyskúšať.

oskvarka
30. jan 2012

@janina.p no to neviem ci sa to da elektronicky.. treba vyskusat...

ejkapod
30. jan 2012

@tinapd viem len to že ked si platiš DN a ked ostaneš bez roboty by ti mala socka platiť tiež ale niesom si ista na 100%, najlepšie bude isť tam a popitať sa nato aj kede su niekedy neochotne ale je to ich praca ...🙂

oskvarka
30. jan 2012

@ejkapod no ked si platis tak ti musi platit ale ak si v ochrannej lehote ci ti zanikom parc. pomeru a nasledny nahlasenim sa na urad prace nevznika nejake nove poistenie to uz je ine.. ta o ochranna lehota je akasi neprakticka vec..

prunee
30. jan 2012

Dnes o tretej som sa bola prihlasit na DNP, mala som kopec otazok o tom, ale nakoniec som sa nespytala nic.. 😒 , zenska nervozna, za mnou kopec ludi, vacsinou mladych zien, predo mnou jednej hovorila, ze uz 50 vybavila, ze je zvedava, co budeme robit, ked nam to nevyjde atd.. Tak som len rychlo vypisala tlacivo a isla som domov. Ostatne veci sa postupne podozvedam asi tu z diskusie. A to nech sa pripravia zajtra co ich tam caka.

marcela1992
30. jan 2012

Je tu nejaka mamicka ktora porodila v zahranici a platila si DNP na slovensku?potrebujem surne poradit

gapa
30. jan 2012

@hedka17
ak by si skončila prac.pomer, tak to nemá vplyv na poberanie RP. Tiež mi skončil pp počas poberania rp. Len ukočením pp si musíš sama vybavovať zdr.poistenie a už ti netrvá žiadne poistenie zamestnanca samozrejme.

gapa
30. jan 2012

@janina.p
jejda toto som s niekym raz preberala tuto a hovoril že to skúsi. NEviem ako to dopadlo a či sa potom berie dnp ako nepretržité a či tiež nekončí tým 31.1.2012. Dá sa to skúsiť, no ako to dopadne neviem.
Ale keby si sa odhlásila ešte dnes 30.1 (ak nestíhaš soc.poistovnu, tak už len to ešte dnes poslať poštou, aj odhlášku aj prihlášku a snád to prejde, ak to berú podla pečiatky na liste (dala by som doporučene), ale to možno záleží od pobočky, lebo som počula, že to berú aj podla doručenia, ale možno záleží aj podla tohoči to ide obyčajne (nemáš dôkaz o dátumoch) alebo doporučene (tam dôkaz máš).

Ak to nestíhaš ani poslať poštou a zajtra to skúsiš, tak daj vedieť, ako si dopadla. to možno aj pracovníčky budú mať z toho hokej a sa im ani nebudem čudovať.

prunee
30. jan 2012

@nienna Ja som sa bola na DNP prihlasit dnes, a chceli sme sa hned zacat s manzelom snazit o dietatko, ale dobre, ze som si to tu precitala, aj tvoj prispevok, dozvedela som sa pre mna novu vec, kedy sa nastupuje na matersku 😕 , to vsetko je pre mna zatial jedna velka neznama, ale tak naucim sa 🙂 Tak teda radsej tiez pockame este ten mesiac - dva 🙂.

gapa
30. jan 2012

@adrikanatasa
ak ti vznikne dnp 25.1.2012 a zanikne 270dnom alebo bude trvať až k nástupu na md a porodič v nov. alebo dec 2012, tak sa bude rátať materské z dnp z obdobia od 25.1 ... do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na md.
Pri ukoknčení dnp pred nástupom na md je samozrejme podstatné, či bude trvať ochr.lehota do nástupu na md (6týž. pred očak.term.pôrodu), tj. či po ukočnení nevznikne nové nem.poistnei, vtedy OL prestane plynúť! a nárok by z dnp na meterské nevznikol žiadny.

simonkazga
30. jan 2012

Ahojte dievčatá,
môžete mi prosím poradiť? Od minulého marca si platím dobrovoľné nemocenské poistenie. No keď teraz prišla táto úžasná zmena, už si to nebudem môcť dovoliť. Ako mám postupovať? Mám sa najneskôr k zajtrajšiemu dňu odhlásiť? Dá sa aj elektronicky? Ďakujem

zuzkaja
30. jan 2012

ahojte, mám otázočku- od 1.10.2010 som zamestnaná, dobrovolne nemocenské si platím od 31.10.2011čiže ešte nemám splnených 270 dní snažíme sa o babatko mám pokračovať dalej v platení alebo sa mi to už neoplatí a mám sa odhlásiť? Ďakujem za odpovede

janulap
30. jan 2012

@zuzkaja kym nemas splnenych 270 dni,tak budes platit tak ako doteraz,kym nebudes mat 270 dni.Potom ti DNP automaticky zanikne a mas 8 mesacnu ochrannu lehotu,pocas ktorej musis nastupit na MD 🙂 .

lonelyfrog
30. jan 2012

co mam najnovsie info tak sa termin predlzil do augusta tohto roku. Kolegyna z prace otehotnela a bola sa na to pytat dnes takze jej to este bude platit a termin ma koncom septembra..

zuzkaja
30. jan 2012

@janulap ďakujem za odpoveď. ešte jedna otázka ak by som sa zajtra odhlásila a hned aj na novo prihlásila potom by sa mi to rátalo nanovo. čiže zase by som musela splniť 270 dní a potom by som mala ešte tu ochranu 8 mesačnú?

prahaxx
30. jan 2012

@zuzkaja prihlasit sa mozes najkor nasledujuci den po odhlaseni.. ☹

kata2882
30. jan 2012

@lesik tak uz je to zmena, skus polozit ootazku gape 😉 🙂
ona skor bude vediet