Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

pralinkaaa
31. jan 2012

@hedka17 @karinka2105 - pardóoon teraz mi to zaplo, tak toto mi ušlo....že z RD nemôže rovno na MD ! ano to je to hedka17 čo si písala že by jej nastalo nové poistenie tým že by šla na MD že? lebo v RD poistenie nemá...
no už začína mi z tohoto fakt šibať. toto bude asi dosť veľký risk!!! /myslím svoju siutáciu a seba/

anella07
31. jan 2012

@ gapa ahoj, prosím ťa dostala som na teba odporučenie, že ohľadom RD je to komplikované, ale si sikulka a mala by si mi vediet pomôcť ;) môj pripad je nasledovný:
Zánik Dnp je zo zákona k 31.1. lebo splnim 270 dní a zároveň Aj 26 týždňov z max vz, ktory si platim od 1.4.2011. RD mi konci deň po dovrseni 3ch rokov syna, čiže 21.4. To by som mala nastúpiť do prace, ale som rizikova, tak nechcem, tak by som plynulo prešla na PN. Nástup na MD je 16.5., prípadne este o tie 2 tyzdne skôr, co by bolo 2.5.
Moja otázka je, 1. či sa prihlásiť na novy balík 2.2. A k 3.2. Ísť na pn až do materskej (čím budem mat rd ukončenu), 2. alebo sa 2.2. Prihlásiť na novy balík znova z max. vz a 21.4. (po skončení RD) sa odhlásiť, ísť na pn a bude mi plynut OL až do md? Čiže mesiac prípadne tie 2 týždne.

pralinkaaa
31. jan 2012

@hedka17 či nie? ved ja keby som nastupila teraz pred koncom mojho DNP napr. v 260ty deň, a som na RD je to v pohode nie?

mima595
31. jan 2012

@anella07 - no u teba je zbytocne si platit balik z maxima...je to velmi vela...staci ti aj minimum, lebo materska sa ti bude ratat z VZ z r. 2011..teda bude z maxima....
ked budes na PN, platit za balik nebudes musiet...
takže asi možnost 1. je vyhodnejsia...prihlasit sa z balika staci minimum, poistenie ti bude bezat dalej ako nepretrzite...ak nastupis na PN, platit nebudes musiet....

anella07
31. jan 2012

@mima595
Vlastne áno, lebo sa to vyratava z predošlého roku, čiže 2011... Mi to pri tom vsetkom netrklo 🙂 výhodnejšia finančné, ale časovo nie, keďže mame doma certa a vychádzky su casovo obmedzené... :(

mima595
31. jan 2012

@anella07 - no to ano....musis sa rozhodnut...ale zase vychadzky su od 10-12 hod a 14-16 hod...takže o s malym v pohode stihas, hlavne teraz v zime, aj tak nie si dlho vonku...horsie je to v lete

anella07
31. jan 2012

@mima595 to skôr doobeda, lebo potom mi akurát spí... No musím sa asi len fakt rozhodnut, čo nebude ľahké, prvé som len ležala doma alebo v nemocnici od začiatku do pôrodu, tak som dufala, ze si adpon trosku vychutnam to druhe, i ked rizikové, ale môžem chodiť... Do roboty tak ci tak nepôjdem... Koľko by som to platila? Feb, marec, april.a cast z mája, cize 3 plné mesiace po 120 eur. To je dost :( a ked by som šla na pn, tak ju dostanem kolko z maxima? Bola by z maxima ked mam 270 dní?

oskvarka
1. feb 2012

@pralinkaaa jeeej super ze si to tu dala.. pocuj a ta prva moznost to je v pripade ak som nezamestnana ???... to ze sa mam dopoistit na dochodkove a v nezamestnanosti ?.. ako je mozne ze sa to aj tak da... 🙂

karinka2105
1. feb 2012

@pralinkaaa to znamena ze si to zbytocne platim?

anittka
1. feb 2012

@karinka2105 - ale čosi normálne si plať, ved skoro každá maminka čo si platí je teraz na RD a potom pôjde na MD.

karinka2105
1. feb 2012

@anittka my sme sa dali nato nahovorit,kvoli peniazkom,teda aj tak sme chceli druhe,ale tak hovorim,ked uz tak tak apson zatie prachy,ale sak ked mi tolko nevyjde
lenze ja to tak chcem ze na rd,pojdem hned na materskuuu

anittka
1. feb 2012

@karinka2105 - a to sa tak nedá? Nerozumiem tomu, ved ked si platíš tak by si mala dostať tú materskú nie?

karinka2105
1. feb 2012

@anittka sak ale tu bolo napisane ze vtom pripad enemam narokk,asi zavola do socialky,uvidim ci budu ochotne poradit

katuskaaa29
1. feb 2012

@janulap ja tak viem ze tam musi byt splnena podmienka aj 270 dni a aj tych 26 tyzdnov

katuskaaa29
1. feb 2012

@lotte1 ano to som tam zabudla napisat to mas pravdu

janulap
1. feb 2012

@katarinka2105 ty v tom mas asi trochu chaos.To s atyka mamiciek,ktore su na RD.Ty nie si na RD,tusim si tu pisalal,ze si predtym bola nezamestnana,tak na RD nie si,poberas len rodicovsky prispevok. 🙂

janulap
1. feb 2012

@poisonblu

Baby,viete nam to niekto vysvetlit,lebo ja tomu nerozumiem...skopirujem,co napisala lietadlik:

pani v socke mi poradila len tolko, ze ak sa to aj nepodari, mam potiahnut pn, aby sa mi aspon nieco vratilo, pn mi budu pocitat z roku2011, ale na matersku vraj asi narok nebudem mat, ak nebudem stale POISTENCOM, co je vraj po novom v zakone a teda uz nestaci mat len splnenu podmienku poist. za obdobie poslednych 2-rokov, ale treba byt aj poistencom. Ja som bola poistena od 11.2008

a

... na pn staci mat splnenu podmienku 270 dni ale na matersku uz nie, to musis byt bud v ochrannej 8.mesacnej lehote, alebo poistencom, tak je to vraj definovane v zakone. Cize ak nie si tehu, alebo si v priebehu februara nedas novy balicek poisteni, tak vraj na matersku z dnp narok nemas. To mi povedala pani v soc. poist. ale musim povedat, ze maju neskutocny chaos v info, tak neviem ci je to presne takto.

chapete niekto tomu?Co to znamena pre tie zeny,ktore si zacali platit DNP do 31.1 a pre tie,ktore ho zacnu platit po 1.2?

a este sa chcem opytat.Ked si DNP platim od 10.1.2012 a konci mi cca 6.10.2012,nevadi,ak by som uz vtedy bola na MD?...ak by som napr.termin porodu mala 15.10 alebo niekedy v novembri?Plati stale,ze porodit najskor na 271 den??

pralinkaaa
1. feb 2012

@anittka nieee včera som už mala z toho hokej aj ja a bolo dosť hodín už si nepamätám ako to máš ty, ale tak treba si to vopred radšej pozrieť a prerátať....
to s tým že z RD na MD neviem čo som písala či tak je, už sa to aj mne plietlo ale nezdá sa mi to ved to by bolo divné....asi nie.

renesmee2
1. feb 2012

Baby tak tu je teda riadny chaos tak sa opýtam rovno môj prípad. Prihlásila som sa ku dňu 31.1 na DNP aby som mala materskú, teraz som na RD resp poberám len rodičovský lebo som nebola predtým zamestnaná. Plánujeme dieťa, pôrod mi výjde tak že ešte stále budem poberať ten rodičovský, tak mne nárok na materské teda nevznikne hoci si platím DNP?

pralinkaaa
1. feb 2012

@oskvarka ja som zamestnaná tak neviem. také že nezamestnaná som neriešila.. tak ale asi aj to sa dá pripoistiť ked chceš, prečo nie 🙂

pralinkaaa
1. feb 2012

karinka2105 @anittka anittka prepač toto bolo pre karinku 2105
karinka tak vidím že ako píše janulap ty nie si na rodičovskej to má potom pravdu...ale si zavolaj mali by byť ochotné aj ja to asi dnes skúsim....
baby, ak sa dozviem niečo nové zavesím to sem.
držím všetkým palce nech to vyjde!!! 😀

oskvarka
1. feb 2012

@pralinkaaa ja som tiez zamestnana ale snazim sa komplexne pochopit vsetky moznosti... no ale ak je niekto zamestnany tak potom nechapem tu prvu moznost ze sa prihlasis na poistenie v nezamestnanosti aj tie ostatne k tomu nemocenskemu a potom ti bude moc poistenie pokracovat ci ako je to mysliene (nieco ako moznost nepretrzite pokracovat v poisteni este po 270 dnoch t.j. po 27.10.2012)?
ja som zamestnana a deti zatial nemam (len sa nedari takze moja uloha je teraz do oktobra priklonit stastenu na moju stranu ;))

janulap
1. feb 2012

@renesmee2 vznikne.

janulap
1. feb 2012

@karinka2105 vyssie mas odpoved,len som zle napisala tvoj nick 🙂

pralinkaaa
1. feb 2012

@oskvarka ahaa tak prepač. je tu toho strašne moc. ja tomu tak rozumiem ako si napísala, že sa dopoistíš pred koncom DNP na aj ostatné balíčky a tým pádom ti to ide nepretržite dalej...tým pádom nebude ochranná lehota - a vyhneš sa tomu ak by v nej nastali zmeny poistenia... / ako mne napr. že sa mam vraciať do prace/ takže asi by to malo platiť na všetky prípady....aj nezamestnané - prosto DNP si platíš a pokračuje dalej...takže ak splniš 270 dni a 26tt maš narok na plnenie z neho.
a teda držim palce aby sa podarilo!!!

petronelka1
1. feb 2012

@anella07 mima 595 to myslela asi tak, že sa prihlásiš na balíček a pôjdeš na PN, tým do nástupu na MD nebudeš nič platiť, pretože si na PN. Ide o to, aby si pred nástupom na MD, keďže ideš z RD, bola DNP poistená, keďže ti neplatí ochranná lehota. MD sa ti bude rátať z VZ z roku 2011, takže sa prihlás na balíček z minima. Mne to tak tiež poradili, ale keď som dobre pochopila, tak musíš dať balíček takto: nemocenské, keďže ti už trvá len zmenu na min. VZ a ostatné- dôchodkové, v nezamestnanosti prihlášku. Lebo kebyže si dala prihlášku odhlášku, tak sa ti ráta nové obdobie.

renesmee2
1. feb 2012

@janulap - no ale tak potom čo tu tie baby píšu že ked v čase RD idem na MD tak nedostanem nič že sa na mňa nevzťahuje tá 8 mesačná lehota či čo. Alebo je tam rozdiel v tom či som bola zamestaná alebo nie?

janulap
1. feb 2012

@renesmee2 ano v tom je rozdiel,ze ony su na RD zo zamestnania....ale lepsie by ti to vysvetlili tie baby co sa iich to tyka.Neviem nahodou,ci ty,ked pojdes na MD(6 tyzdnov pred porodom)nemala by si asi RD zrusit....ale to neviem presne,skus si to zistit. 😕

oskvarka
1. feb 2012

@pralinkaaa aha no tak takymto sposobom by teda teoreticky naozaj bolo mozne to co spomina mihal na svojom blogu ze sa da nepretrzite dalej poistit po skonceni tohoto poistenia aj ak to nebude teraz ... teraz si to uz viem predstavit... teda aspon teoreticky ze oni mi to nemocenske neukoncia len sa pred ukoncenim prihlasim aj na ostatne veci atym padom uz budem mat balicek... hmm to znie dobre ...

janulap
1. feb 2012

@petronelka1 to sa tyka aj zamestnanych aj nezamestnanych ,ktore su momentalne RD alebo poberaju RP?