Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janulap
1. feb 2012

@oskvarka,mozes prosim poradit aj mne?

Baby,viete nam to niekto vysvetlit,lebo ja tomu nerozumiem...skopirujem,co napisala lietadlik:

pani v socke mi poradila len tolko, ze ak sa to aj nepodari, mam potiahnut pn, aby sa mi aspon nieco vratilo, pn mi budu pocitat z roku2011, ale na matersku vraj asi narok nebudem mat, ak nebudem stale POISTENCOM, co je vraj po novom v zakone a teda uz nestaci mat len splnenu podmienku poist. za obdobie poslednych 2-rokov, ale treba byt aj poistencom. Ja som bola poistena od 11.2008

a

... na pn staci mat splnenu podmienku 270 dni ale na matersku uz nie, to musis byt bud v ochrannej 8.mesacnej lehote, alebo poistencom, tak je to vraj definovane v zakone. Cize ak nie si tehu, alebo si v priebehu februara nedas novy balicek poisteni, tak vraj na matersku z dnp narok nemas. To mi povedala pani v soc. poist. ale musim povedat, ze maju neskutocny chaos v info, tak neviem ci je to presne takto.

chapete niekto tomu?Co to znamena pre tie zeny,ktore si zacali platit DNP do 31.1 a pre tie,ktore ho zacnu platit po 1.2?

a este sa chcem opytat.Ked si DNP platim od 10.1.2012 a konci mi cca 6.10.2012,nevadi,ak by som uz vtedy bola na MD?...ak by som napr.termin porodu mala 15.10 alebo niekedy v novembri?Plati stale,ze porodit najskor na 271 den??

oskvarka
1. feb 2012

@renesmee2 a ty si teraz na RD alebo poberas len RP ako sa to berie v takomto pripade ked si nezamestnana ???.... ked si nezamestnana SP za teba nieco plati ak si na urade prace?.... a plati to aj teraz alebo teraz nie ??..... to je dlezite vediet... ja som zatial nezamestnana nebola a v tomto sa neviznam ale vtejto veci ide hlavne o to ze ci ti nastupom na MD vznikne nove poistenie (rata sa aj ukoncenie prerusenia) lebo prave tymto ukonom zanika ta ochranna lehota.. znamena ze ak si na urade prace ako nezamestnana a stat za teba odvadza nejake to minimalne poistenie zdravotne (skratka ze ked ides na PN tak nieco aj dostanes) tak ak je toto poistenie v case RD prerusene tak potom si taky isty pripad ako v pripade ze si zamestnana.... opytaj sa gapa ona by to mala vediet ... ona sa vyzna...

renesmee2
1. feb 2012

@janulap - no ale ja podľa všetkoho nie som na RD ale len poberám rodičovský príspevok ak som to dobre pochopila a zase rušiť si rodičovsky no neviem šak zruši sa tak či tak pred nástupom na MD pokiaľ viem, či? Ale mňa proste zmiatlo že som čitala že ked som na RD tak akokeby som na DNP ani poistená nebola hoci si platím, som na nete také čosi našla. Tak mám z toho teraz chaos... Zase na druhej strane mala som v pláne uplatniť si aj ten príspevok na starostlivosť o nladšie dieťa ktoré v čase pôrodu nedovrší ešte 3 rok. Ale ked si predčasne zruším ten rodičovský tak neviem čo z toho potom....

janulap
1. feb 2012

@oskvarka gapa mi pisala,ze ak si na UP a platis si DNP je to v poriadku.Sp za teba neplati nic,len zdravotne.A ak by si isla z Up na pn nedostanes nic.

janulap
1. feb 2012

@renesmee2 neviem ci sa automaticky zrusi RD,ked ides na MD.Ja som tak bola,mala som baby po sebe a starsia mala 3 roky a RP mi dalsi mesiac neprisiel.Musela som ist vybavovat na mladsiu.Tiez som si myslela,ze to automaticky.

janulap
1. feb 2012

@oskvarka zle som napisala.Sp neplati nic,ani zdravotne.Stat ti plati zdravotne,ked si na UP.

renesmee2
1. feb 2012

@oskvarka - ja som nezamestnaná a bola som aj pred otehotnením už s prvým dieťatom ale na úrade práce nie som evidovaná, kedže som nebola zamestnaná tak vraj sa to berie tak že nie som na RD iba poberateľ rodičovského. A ďalej neviem čo z toho vyplíva, ja som si predtým tiež platila DNP, potom ked sa dieťa narodilo tak som si to zrušila úplne už na tej materskej a teraz som sa ku dňu 31.1 prihlásila na úplne nové DNP tak nechápem prečo by sa mi nástupom na ďalšiu MD malo rušiť to súčasné poistenie 😕

renesmee2
1. feb 2012

@janulap - môj prípad je že nie som na UP ale štát za mňa platí zdravotné lebo som na RD. Asi som sa zle vyjadrila viem že sa mi rodičovské nezruší samo od seba ale každý si ho ide rušiť ked nastupuje na ďalšiu materské tak či tak, čiže tak som to myslela.

oskvarka
1. feb 2012

@janulap no moja tak si to riadne dochaosila 😝 ale tvoja posledna otazka ano stale plati ze staci porodit na 271 den a na MD mozes nastupit normalne skorej... no a s tymi pravidlami je to tak ze aj na PN platia uplne rovnake podmienky ako na matersku s tym ze oni ti asi radili potiahnut PNku preto ze teraz este poistena si... vzdy platilo ze ak chces mat narok a este aj narok z maxima musis mat slnenu podmienku 270 dni za posledne 2 roky a 26 tyzdnou od posledneho prihlasenia a zaroven musis byt poistena (alebo v ochrannej lehote) a vsetky problemi s tym ze ti niekde povedia ze na matersku narok mat nebudes a tak mas teraz potiahnut PNku spocivaju v tom ze ak si na RD (vsetky tieto problemi sa tykaju len pripadu ze si na RD) tak ked ides na PNku tak sa to netika tvojho zamestnania zo zamestnania vtedy poistena niesi a ani narok na nemocenske pocas PN teda nemas od nich narok.... tym padom mozes cerpat PN ak na nu nastupis aj v ochrannej lehote (ktora je v pripade tehotenstva 8 mesiacov) ale pri materskej je to uz problem lebo prave tym dom ako nastupis z RD na MD ti znovu vznikne (ukonci sa prerusenie) nemocenske positenie zo zamestnania a tymto padom nastane to ze tvoja ochranna lehota v tento den uz neexistuje lebo je tymto vznikom poistenia zrusena a tym padom nemas narok na MD z DNP ... to je cely problem a da sa to poriesit tak ze teda pojdes na tu PN pocas tehotenstva a budes mat narok na max. z DNP ale len z DNP zo zam. nie.. no a potom tesne pred nastupom na MD sa treba prihlasit na balicek z minima a budes mat potom matersku zo zamestnania + z DNP ale to len z minima...... alebo urobit to co tu baby spominali ak to bude naozaj mozne (pisala som o tom v predchadzajucej sprave) s tym ze to sa oplati len ak naozaj budes PN lebo ak nebudes tak to budes musiet platit a je to dost drahe...

oskvarka
1. feb 2012

@janulap tak potom je to v poriadku a nemas sa coho bat

janulap
1. feb 2012

@oskvarka to pisala lietadlik par stran dozadu.Nieco v tom zmysle ze na pn ti staci 270 dni,ale na MD nie,ze tam musis byt poistencom.Ved ale poistencom je prave ten co si aj plati DNP,nie?
Tak na MD mozno nastupit,aj ked este 270 dni nebude?Ja ak sa podari na MD pravdepodobne nastupim z UP.

oskvarka
1. feb 2012

@janulap ale zdravotne nieje nemocenske to je ine zdravotne je do zdravotnej poistovne aby ta osetrili... je to v pohode...

mima595
1. feb 2012

@anella07 - no cca. 600e na mesiac...a neplatis nic...no je to na zvazenie...ja tiež PN moc nemusim, lebo je to dost obmedzujuce...ale ty by si mala platne poistenie, takže kludne možes aj tak...1 mesiac PN, prestavka, potom trebars OCR na dieta 10 dni./tam mozes chodit von, tam sa to nekontroluje/..ved staci, ak by si bola PN 1 mesiac a mas zaplatene naklady na tie 3 meisace....tak nejako to skombinovat

janulap
1. feb 2012

@oskvarka
Tak na MD mozno nastupit,aj ked este 270 dni nebude?Ja ak sa podari na MD pravdepodobne nastupim z UP.

oskvarka
1. feb 2012

@renesmee2 podla mna s atoto teba netika lebo ako pises ani nastupom na urad prace za teba oni nemocenske odvody platit nebudu na PNku od nich nemas ziadny narok = nastupom na MD ti ziadne poistenie nevznikne...

keksicek20
1. feb 2012

Baby, ja už som tu šalená z toho všetkého, čo píšete.... Prosím, poraďte mi, ako som na tom ja.... Som (zamestnaná) na RD do 12.sept. 2012. Platím si DNP od 9.12.2011 z max. VZ. DNP mi končí 4.9.2012 (270dní). Som tehotná a nástup na MD mi vychádza 26.8.2012. Niektoré ste tu písali, že ak som na RD a skončí mi DNP, tak ďalej zaniká ochranná lehota. Čiže mi neodporúčate, aby som sa z DNP odhlasovala skôr (lebo 270 dní platenia za 2 roky budem mať splatených už v marci), ale aby som to platila až úplne dokonca? Niekde som čítala, že si môžem ukončiť DNP, ak budem mať 270 dní a tiež 26 týždňov a potom budem v ochrannej lehote. Potom by som napríklad ukončila DNP v marci, som ale ďalej na RD (zo zamestnania), budem v ochrannej lehote a nastúpim na MD koncom augusta... Podľa Vás by som MD z DNP nedostala???

oskvarka
1. feb 2012

@janulap hej mozes ale treba mat aspon 26 tyzdnou ale to uz budes urcite mat... a 270 dni staci do porodu...

renesmee2
1. feb 2012

@oskvarka - šak toto že ja na UP nie som ani sa nechystám nahlásiť tak som nechápala o akom zániku a vzniku poistenia píšete. Ja som si nemocenské vždy platila sama, nik za mňa neplatil, ani štát ani zamestnávateľ.

katarina104
1. feb 2012

no už máme novú tabuľku odvodov

http://www.socpoist.sk/tabulky-platenia-poistne...

oskvarka
1. feb 2012

@keksicek20 urcite si to neukoncuj skorej ... na ochrannu lehotu na RD sa neda spoliehat ... tebe to vychadza super.. a aj tak nastupom na MD uz budes oslobodena od platenia + ak budes mat nejake PNky este pred porodom ... takze mozno ani tolko za tie 4 mesiace nezaplatis ktore budes platit a aj tak musis mat aspon tych 26 tyzdnou to urcite musis takze by si to ani v marci ukoncit nemohla... ale az v lete a koli 2 mesiacom sa ti neoplati spekulovat...

mima595
1. feb 2012

@keksicek20 - nie, ty sa kazdopadne neodhlasuj...kedze si v prac. pomere, a budes cerpat matersku aj zo zamestnania, tak tym, že by si sa odhlasila z DNP v marci a na matersku by si chcela nastupit v ochrannej lehote, tak tym, že by si poziadala o materske z prace, vznika ti akože "nove" nemocenske poistenie a teda by ti zanikla ochranna lehota a nemala by si narok na MD z DNP

ak si nechas dobehnut DNP do konca, tak nastupis na matersku z trvajuceho DNP a tym padom budes mat narok na materske aj z DNP aj z prace
pre teba je dolezite, aby si neziadal o materske v ochrannej lehote, ale z trvajuceho DNP

keksicek20
1. feb 2012

@oskvarka ďakujem ti pekne za odpoveď... si zlatá...

sonka_miro
1. feb 2012

@keksicek20

Tehotné budú v ochrannej lehote
Dostanú možnosť zužitkovať svoje odvody bez toho, aby sa museli prihlásiť na kompletné poistenie. Sú tehotné.
Zánik dobrovoľného nemocenského poistenia znamená zánik nároku na dávky z neho. Výnimkou je ochranná lehota. Pre ženu, ktorej poistenie zaniklo v tehotenstve, je osem mesiacov.
„Napríklad, ak poistenkyni zanikne nemocenské poistenie 31. 7. 2012 a v tento deň už je tehotná, od 1. 8. 2012 jej začne plynúť osemmesačná ochranná lehota. Posledným dňom tejto lehoty je 31. 3. 2013,“ vysvetľuje hovorkyňa Sociálnej poisťovne Jana Ďuriačová.
Žene, ktorá splní všetky zákonné podmienky, vznikne nárok na materské od šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, prípadne odo dňa pôrodu.
„Nárok na materské zaniká uplynutím 34. týždňa od jeho vzniku. Osamelej matke sa materské vypláca 37 týždňov a žene, ktorá súčasne porodila dve a viac detí a aspoň o dve z týchto detí sa stará, sa vypláca 43 týždňov,“ dodáva Ďuriačová.
Ak do zániku poistenia neotehotniete, začne plynúť iba sedemdňová ochranná lehota. V prípade práceneschopnosti, ošetrovania člena rodiny alebo starostlivosti o dieťa do desať rokov máte nárok na nemocenské alebo ošetrovné. Nesmiete sa však zamestnať.
„Často sa stáva, že poistencom plynie ochranná lehota z dobrovoľného nemocenského poistenia a medzitým sa im podarí uzatvoriť pracovný pomer. Ochranná lehota zaniká,“ povedala riaditeľka odboru nemocenského poistenia Edita Schwottová. „Dôležité je rozhodnúť sa podľa životnej situácie.“

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6228275/stat-radikaln...

keksicek20
1. feb 2012

@mima595 aj tebe vďaka 🙂

rybenka79
1. feb 2012

ahojte, ospravedlnujem sa ak je tu nieco podobne uz napisane.

Mne uplynulo 270 dni teraz v januari, chcem vas poprosit ze ochranna doba napr. na PNku je teraz do 8.2.? a do akeho datumu musim priniest doklad od lekara na PNku do socialnej poistovne?

dakujem

natyi25
1. feb 2012

ahojte dievčatá, neviete mi prosím niektorá poradiť ako je to s zrušením DNP? ruší sa automaticky k dnešnému dňu? a tí čo chcú pokračovať a platiť si celý balík sa musia znovu prihlásiť? dakujem za odpoveď 😉

oskvarka
1. feb 2012

@rybenka79 tusim do 3 dni.. ale tak co najskorej ved podla man aj postou mozes poslat...

oskvarka
1. feb 2012

@natyi25 ako píses.. automatcky .. ak chces pokracovat tak sa musis v priebehu februara prihlasit ak chces aby bolo nepretrzite tak sa musis potom napisat spetne ku 1.2... (ale toto vsetko len ak ti DNP zaniklo ku 31.1 teda ak uz preslo od tvojeho posledneho dna 270 dni ak nepreslo tak ti poistenie nezanika... az kym neprejde...)

natyi25
1. feb 2012

@oskvarka ďakujem za odpoved a ešte niečo 🙂 ak by som otehotnela v tomto roku, bude sa mi materská počítať ešte z DNP, ktoré mi ku včerajšku zaniklo? ďakujem 😉

oskvarka
1. feb 2012

@natyi25 ak sa prihlasis tak ako to chces ty ze kontinualne ze budes v poisteni pokracovat v balicku tak sa ti to bude ratat z aktualneho poistenia ktore sa bude brat ako nepretrzite (bude sa to brat ako by nezaniklo ale pokracovalo) s tym ze narok bude podla toho v ktorom roku nastupis na MD ak v tomto tak podla minuleho a ak az v buducom tak z tohoto roku