Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

5759
1. feb 2012

Ahojte baby.Ja tiež neviem či si mám ďalej platiť to nemocenské-som na materskej dovolenke a platím si to,ale 270 dni budem mať až niekedy v marci .Ak by som do vtedy otehotnela-tak mi to platí,alebo nie ?😒 😖

cristi
1. feb 2012

@gapa ahoj gapa,poprosila by som ta este o jednu odpoved na moju otazku...dostala sa mi informacia,ze zenam, ktore su na rodicovskej dovolenke ,trva im pracovny pomer a zacali si platit DNP este za starych podmienok v priebehu januara 2012 sa spocitavaju dni za obdobie poistenia v DNP a dni poistenia zo zamestania za posledne dva roky ,aby ziskali narok na vyplatenie materskej davky v obdobi MD ...ze netreba splnit 270dni v DNP a 270dni v povinnom poisteni,...je to pravda???

dorka21
1. feb 2012

Ak ste pisali do poradne SP mail dokedy vam prišla odpoveď?
Ja som písala piatok a ešte stále nič...

janulap
1. feb 2012

@lietadlik a POISTENKYNA je kto?Ked pises,ze je rozdiel medzi zenou a poistenkynou 😕 Poistenkyne su napr.aj tie zeny co sa prihlasili na DNP?

darinkazv
1. feb 2012

@5759 ak si platíš, tak si na RD, nie MD, lebo počas MD sa DNP neplatí 🙂 a ak otehotnieš do splnenia podmienky 270dní, tak ešte budeš mať nárok na materskú z DNP. ak dovtedy neotehotnieš, tak už len na PNku to využiť. ale na tú musíš nastúpiť do 7 dní od zániku poistenia, čo bude u teba splnením tej podmienky 270dní 😉

poisonblu
1. feb 2012

@janulap ale na matersku bol aj doteraz narok len vtedy, ak bola poistenkyna poistena, alebo v ochrannej lehote, nie? k tomu poslednemu odstavcu, na MD mozes ist napr. aj na 260 ty den..270 musis mat v den porodu

janulap
1. feb 2012

@poisonblu to bolo to,ze ak zena bola dnp a mala uz aj splnenych 270 dni,aj 26 tyzdnov,ale musela to platit az do porodu?A teraz je tam ta 8mesacna lehota,pretoze po tych 270dnoch sa dnp automaticky rusi?nema byt nahodou 271 den najskorsi kedy by mohol byt porod?

poisonblu
1. feb 2012

@janulap nemusela platit do porodu, ved ak bola tehu, tak bola v ochrannej lehote....ta lehota bola vzdy, len predtym bola 6 mesiacov, tusim od roku 2011 je 8 mesiacov..to nie je ziadna novinka....v podstate podla mna 270ty den moze byt, lebo sa pise, ze 270 dni do porodu, tzn. ze 270ty den uz moze byt porod

janulap
1. feb 2012

@poisonblue tak aky je rozdiel medzi zenou a poistenkynou? 😕

poisonblu
1. feb 2012

@janulap ziadny :D blbo som to napisala

darinkazv
1. feb 2012

@poisonblu mne bolo na sociálke povedané, že pôrod môže nastať najskôr 271. deň. 😝

janulap
1. feb 2012

@poisonblu vedela by si mi prosim vysvetlit toto?
Problém je to, že podľa zákona má nárok na materské iba poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, a nie žena, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Teda ten rozdiel robí slovo “poistenkyňa.”

katka9900
1. feb 2012

@dorka21 mne vzdy na druhy den do obeda, napis tam este raz 😉

5759
1. feb 2012

@darinkazv Ďakujem ti veľmi pekne-no trošku som to poplietla-som na RD 😵 😵 😵 😵 😵 😵 A z ktorej časti Zvolena si?Ja so Sekier 😎

anella07
1. feb 2012

@petronelka1 ďakujem ti. Dnes som bola na oboch pobockach v ba a tam ma priamo na materských davkach informovala veľmi mila pani, ktora mi povedala:
31.1. Mi zaniklo, všetky podmienky splnené, som tehu, tak som v OL AJ NA RD. 20.4. Mi konci RD a mala by som nastupit di roboty, ale OL SA NEPRERUSI, lebo nemám NOVÚ robotu, ale pikracujem v starej a tam ma nebudu prihlasovat ako noveho zamestnanca, len pokračujem v povodnom pracivnom pomere. Pokym budem na rd, tak môžem ísť kedykoľvek z Dnp na pn a balík si nemám zakladat ziaden ani pokracovat. Ale môžem z minima a pn Aj rd bude max, z roku 2011. Tak len dufam, ze to bude tak, bo hovirila, ze isto, ona je "moja podľa mena" 🙂

poisonblu
1. feb 2012

@darinkazv ved som pisala, ze podla mna...ok, aspon je to potvrdene...takze 271. den

poisonblu
1. feb 2012

@janulap ano, poistenkyna preto, lebo v case nastupu na MD jej musi trvat poistenie, alebo musi byt v ochrannej lehote 8 mesiacov, musi mat zaroven tych 270 dni za posledne 2 roky pred porodom a 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia pred nastupom na MD

moncuka
1. feb 2012

@poisonblu ahoj, poprosila by som ta o odpoved na moju otazku🙂 uz tolko veci som tu precitala, ze uz nic nerozumiem 😢 som DNP od 16.01.2012. musim otehotniet pocas tych 270 dni, aby som rodila v tej 8mes.ochr.lehote? ked som to dobre pochopila?a ked sa nam to nepodari, tak aspon ist na marodku, na to mam 7dni, to viem,po skonceni DNP.ale...automaticky sa to zanika? alebo ja mam ziadat o zruseni? a co ked budem rodit az po skonceni 8 mes.ochr.leh.? nebudem mat narok na matersku?a co to znamena 26tyzdnov nepretrziteho poistenia pred nastupom na MD?

poisonblu
1. feb 2012

@moncuka ano, otehotniet musis pocas tych 270 dni..ak ti to nevyjde, tak bud pojdes na PN alebo si das komplexny balik....DNP ti po tych 270 dnoch zanikne automaticky, nemusis sa odhlasovat....ak by si rodila po tej 8 mesacnej, tak mas proste smolu a materske nedostanes...a tych 26 tyzdnov znamena, ze musis bez prestavky byt poistena 26 tyzdnov, cize nesmies sa odhlasit a znovu prihlasit aspon 26 tyzdnov pred nastuponom na MD

moncuka
1. feb 2012

@poisonblu dakujem ti velmi pekne 🙂 prajem pekny vecer 🙂

sisiatko123
1. feb 2012

Ahojte,prosím poradte mi niekto.Od 1.4.2011 si platím DNP z max.vymeriavacieho základu,ale na vyššiu materskú mi to nevyšlo,lebo už som bola tehotná,takže poberám RP.Na sociálnej poisťovni mi poradila aby som sa pred ukončením DNP dala na PN.Od 16.12.2011 som sa dala vypísať,a marodovala som do 13.1.2012.DNP som nebola odhlásiť,naposledy som ho platila v decembri.Teraz neviem,či som ho mala ešte dalej platiť,alebo mi zaniklo ukončením PN.Peniaze z PN som doteraz nedostala.Mám sa ísť teda asi odhlásiť,alebo čo,vôbec sa v tom nevyznám....

darinkazv
1. feb 2012

@5759 my západ 🙂

janulap
1. feb 2012

@poisonblu dakujem 🙂

hedka17
1. feb 2012

@oriesok ahoj ak tomu dobre rozumiem za poslednych 2 rokov si si uz platila DNP, tym padom ti teraz na to nove prihlasenie staci splnit podmienku 26t do nastupu na matersku, toto su 2 podmienky ktore musis splnit aby si mohla byt vyplacana aj z DNP t.j: Byt poistena 270 dni za poslednych 2 rokov a byt nepretrzite poistena 26t do nastupu na MD 🙂

happymum
1. feb 2012

ahoj, prosim o radu, svoje DNP som si platila od sept.2010 ale mala sa mi narodila v maji 2011, takze som nesplnila podmienku 270 dni a teda som nemala narok na tu vyssiu matersku. Kedze som tomu dobre nerozumela, platila som si to az do dnesneho dna, kedze dnes sa mi to podla zakona ukoncilo automaticky. Aj ked som sa vcera bola infornovat na SP, nikto mi nic neporadil, len som na chodbe zacula, ze by som snad mohla do 7 dni ist na PNku a aspon tak vyuzit to poistenie. Ale nepridem o rodicovky prispevok? Bude mi dalej vyplacany? Ja beriem len 190 eur, ale nechcela by som o to prist, ci si narobit problemy. Stve ma, ze sa v tom neviem vobec pohybovat. Nikdy som nemarodila. Poradte mi, prosim vas...dakujem 🙂

hedka17
1. feb 2012

@happymum ano pocas poberania rodicaku mozes byt PN 😉

lucik106
1. feb 2012

Ahojte, poraďte mi platila som si DNPO, ale neuznali mi nárok na materskú, kvôli nedoplatku. Ten som uhradila a mám vyplatené všetko. Teraz poberám rodičovský príspevok na staršiu dcérku a prídavky na obe dievčatá. Ak pôjdem teraz na PN, môžem čerpať z toho DNPO, keď poberám rodičovský? Poraďte prosím. V´daka.
@happymum Ahoj, mám podobný problém. 😉 Tak uvidíme čo nám poradia.

lucik106
1. feb 2012

@hedka17 ahoj, je jedno akú dlhú dobu budem PN? či týždeň, či mesiac, či viac? 😉

happymum
1. feb 2012

@lucik106 presne aj ja mam v tomto hokej, teda ked budem na PN, budem dalej poberat rodicovsky prispevok a pridavky na malu a este aj zo socialnej poistovne priplatok z DNPO? a aku dobu?
tak veru cakajme co kto napise 🙂

spisiacka
1. feb 2012

@zuzula77 ja som tiez zamestnana ale dala som maximum z DNP. Kvoli Pn lebo neviem ci fakt daco dostaneme co sa materskej tyka tak planujem aspon PN vyuzit.